I r h - LATIJNSCHE SCHOLEN TE SNEEK. 11 L I I I ADVERTENTIES. uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. r den heer Sibour is zal in de kerk des 85’A 85'/2 75'7, 73?, «47, Allen die eenige vordering hebben ten laste van de STAD SNEEKover den jare 1836, worden uitgenoodigd hunne Rekeningen ter Secretarie in te leveren uiterlijk vóór den 17 Januarij ek. Burgemeester - 23'710 407, 377,6 447„ Sneek, 15 Januarij 1837. Bevallen van eene welgeschapene Dochter P. M. EEKMA, ge liefde Echtgenoot van Mr. B. S. STIENSTRA. en Wethouders der Stad Sneek, WOUDA. De Secretaris 1IAGA. ALLERLEI. Men verneemt nader, door den dood wagen der armen j j .- j- I PARIJS, 9 Januarij. De moordenaar van grondgebied de meeste discussie heeft uitge- - - - - - k -htio- als 1 en aarlsbisschop van Parijs is beden naar het Men verzekertdat naar BOTERPRIJZEN enz. PARIJS, 9 Januarij. den aartsbisschop van hof van assises de la Seine beschuldiging van moord, de moordenaar heden avond naar de gevange nis van de concierge zal worden overgebragt. BRUSSEL 9 Januarij. Eergisteren viel te Antwerpen een betreurenswaardig feit voor. Een Protestantsche leeraar hield sedert kort in een locaal bij de Folcon-gracht aldaar, godsdienstige voordragten voor zijne geloofs- genooten. Onder het publiek verspreidde zich aldra het valsche gerucht, dat zijne toehoor ders betaald werden en reeds dingsdag ver zamelde zich eene groote massa voor genoemd huis. Woensdag avond drong eene digt op eengepakte menigte uit den volkshoop in de vergaderzaalverscheurde de bijbels die zij vond vernielde tafels banken en stoelen en dreigde den geestelijke, hem te zullen mis handelen. De policie kwam krachtig tusschen- beide sloot het locaal waar zich nog 107 personen bevonden pn nam elf der belhamels gevangen. CHINA. Het te Hongkong verschijnend blad The Overland Register deelt de volgen de proclamatie mede van deii gouverneur Yeh geslagene handen houden het kruisdat aan zijnen hals hangt. Aan een der vingers van zijne regterhand steekt zijn ring. Ter weder zijde van het lijk staan twaalf priesters, die overluid gebeden voor den afgestorvene op zeggen 5 voorts bidden nog andere priesters en eenige nonnen. De lijkplegtigheid is op den 45 dezer bepaald; zij zal geschieden inde kerk Nótre Dame en door de bisschoppen van Ver sailles, Meaux, Beauvais en Chartres die tot het aartsbisdom Parijs behooren worden bij gewoond. Het hart van afzonderlijk gebalsemd en Carmes bewaard worden. Een horologiemaker te Chauny is tot drie jaren gevangennisstraf en honderd fr. boete ver oordeeld, ter zake van smaad en hoon, gepleegd tegen den keizer en de keizerin en voorts ge zegd te hebben, dat degene die in Junij 1848 den heer Affre aartsbisschop van Parijs had gedoodhet kruis van eer verdiende. De abt Mercaded, zendeling in Mongolië, is op zijne terugreis naar Parijs te Marseille aangekomen. Deze priester, die geheel Sibe rië is doorgelrokken om zich te overtuigen of er geen spoor van derwaarts verbannen Franschen is te vinden keert terug met be- vrozene voeten zoodat hij op krukken loopt. Flij heeft twee weezen kinderen van Fran- sche ouders bij zichdie hij in Siberie vond en thans in eene der liefdadige instel lingen te Parijs wil doen opnemen. PARIJS, 8 Januarij. I’ dat in de zitting der conferentie op eergiste ren waarin het protocol geteekend werd de kwestie der ontruiming van het Ottomanische 58’/ EFFECTEN. Amsterdam, 12 Januarij gebleven. Rusl.04. H.3pe104 Dito dito 5 «1027, Dito dito 4^.» Dito dito 4 DitoSteig. 4 Oost. Met. 3 Dito Nat. 5 Do.bAmet.ö Dito GRAANMARKT. overwinning op het keizerlijk leger heb- ten gevolge waarvan de kei- rlijken genoemde stad ontruimden en de re- voor goed vestigden. Den 6 na het gevecht werd bij den generaal der opstande- van den troon lokt. Engeland verzette zich zoo mogelijk was tegen Ruslands billijke eischen. Ten laatste genoodzaakt toe te geven en den termijn van 50 Maart aan te nemen wilde lord Cowley in het protocol doen opnemen de woorden d moins de cas de force majeure doch deze beperkende bepaling was te zeer in strijd met het doel, dat Rusland zich voorstel de dan dat zij kon worden aangenomen. Frankrijk Pruissen en Sardinië ondersteun den Rusland. Het kwam echter niet tot eene hoofdelijke omvraag; lord Cowley vereenigde zich ten slotte met de meening zijner colle ga’s en de zaak was geschikt. Het kan thans niet meer in twijfel wor den getrokken, of de misdadiger heefi den aarts bisschop gedood onder het uiten der woorden weg met de godinnen!” waarmede hij heeft willen protesteren tegen het leerstuk der On bevlekte Ontvangenis. Het ullramontaansche hoofdorgaan l’Univers en het half officiële blad le Pays hebben nog eene poging aangewend, om deze omstandigheid uit den weg te rede neren doch zijn thans verpiigt te erkennen, dat het misdrijf van ter zijde in verband schijnt te staan met de afkondiging van dat leerstuk. Men zal zich herinneren dat de aartsbisschop Sibonr een der hoofden is ge weest van de Gallicanendat hij indertijd de vergadeeing te Rome heeft bijgewoond, waarin de Onbevlekte Ontvangenis voor een kerkelijk leerstuk is verklaard, en dat hij tot het nemen van het daartoe strekkende be sluit heeft medegewerktzeer tegeu de ver wachting van velen die zich verzekerd hiel den dat de aartsbisschop zich tot het uiter ste zou hebben verzet tegen de bedoelde af kondiging. Ook de Anti de la Réligion bevestigt thans, dat Verger bij het vermoorden van den aartsbisschop Sibour uitriep: Weg met de godin!" Het blad meldt tevens, dat de moor denaar later op de mairie van het 12de ar rondissement zeide Niet den persoon des aartsbisschops heb ik willen treffen maar in zijn’ persoon wilde ik aan het dogma der On bevlekte Ontvangenis den doodsteek geven.” De Siècle uit zich over den moord aldus: Dubbel betreuren wij deze Godönteerende daad. Zij berooft het bisdom van eenen verlich ten bestierder, die bewijzen heeft gegeven van een merkwaardig- talent als redenaar en van onuitputtelijke barmhartigheid jegens de be- hoeftigen. Ook uit een staatkundig oogpunt is het verlies van den heer Sibour le bejam meren. Ongetwijfeld kan men hem hande lingen verwijlen die eene zwakheid verraden, waarover wij verbaasd stonden maar de ge matigde en werkelijk godsdienstige mannen die in dit bisdom talrijk zijn zullen hem al toos dank weten voor den tegenstand dien hij der aanmatigingen van het jezuïtismus bood. Zij zullen zich den moedigen en ge vaarlijken strijd herinneren dien hij vol hield tegen prelaten die sedert jaren de rust der Fransche kerk storen en voortdurend oor log tegen de verdraagzaamheid onzer beste prelaten voeren. In de omstandigheden waarin wij ons bevinden zal het niet ge- makkelijk zijn, den aartsbisschop van Parijs te Ned. W.S.Tfpc.üöj, 3 737,e 4 94'7lt Am.Synd. 9(P/g Handelm. VfAWj Spanje Oh. 1 '/t Dito dito 5 «Binn.fi/m. 5 Port. Oblig. 5 vervangen. Men weet welk een overgroot gezag deze hooge kerkelijke waardigheidsbe- bekleeder kan uitoefenen, en welke groote hinderpalen hij der wereldlijke regering kan in den weg leggen, wanneer hij meer of min der der ultramontaanschen leerbegrippen toegedaan.” De heer Eugène Guinot verhaalt de vol gende anecdote in zij ne Revue de Paris «Een man die eenen naam beeftwelke voorheen schitterend en befaamd was maar wiens luis ter niet lang duurde, erfgenaam van eene niet min spoedig verdwenen fortuin en die thans in armoede verkeert bezit enkel een graf, maar een prachtig graf! Dit gebouw is hem achtergelaten door een’ oom die er in begra ven is. Met de waarde van dien eigendom die eene nog al groote ruimte beslaat en met rijk beeldhouwwerk versierd is, zou hij zich genoegzame middelen kunnen verschaffen om te bestaan maar het graf mag niet verkocht worden. Hij is verpiigt, dit voorwerp van nagelatene pracht te behouden. Uit zijne zol derkamer gezet, om reden, dat hij zijne huur niet kon betalen vroeg hij onlangs of hij ten minste in zijn leven niet mogt wonen in het gebouw dat zijn sterfelijk overblijfsel ver wacht. Is het geen zonderlinge toestand voor dien armen man Hij bezit een onroerend goed van hoogen prijs, en hij lijdt armoede. Hij heeft in zijn leven zelfs nog geene slech te woning, en na zijn’ dood zal hij een paleis bewonen En zal het niet een won derlijk schouwspel zijn, als men hem eenmaal naar de schitterende woning zal zien voeren Gedrukt en de proclamatie mede of Yeb te Kanton Aangezien de Engelsche barbaren eenen aanval hebben gedaan op de hoofdstad der provincie en de troepen en het volk op de onbarmhartigste wijze hebben gekwetst zoo vaardig ik overeenkomstig den op mij rusten den pligt deze proclamatie uit, opdat gij alle Engelschen moogt vatten en ombrengen. Ten einde hiertoe te geraken geef ik aan alle troepen en aan het gansche volk in de pro vincie, zoowel winkeliers als burgers, mijne bevelenen gebied u ze in hunnen vollen omvang te vatten. Met vereenigde kracht en één van hart moet gij de troepen en de bur gerwacht bijstaan, lederen Engelschen scha vuit, die gij aan den oever of aan boord van een schip aantreft en die geweld maakt, moet gij, als gij kunt gevangen nemen. Voor 'le deren Engelschman die op deze wijze wordt gedood onverschillig wie hij is wordt een prijs van 50 taëls (ruim</’100) uitgeloofd. Het hoofd van den verslagene moet ter bezigtiging op mijn bureau worden gebragt. Acht deze proclamatie niet gering! Ieder gehoorzame sidderende en zonder verzet 27 October 1856.” CHINA. Een berigt uit Shanghae van 10 Nov. jl. aan den Franschen Moniteur de la Flotte meldt dat de opstandelingen eene nieu we ben behaald ze bellen zich daar Nov.den dag proclamatie van lingen de regerende dynastie vervallen verklaard, terwijl hij zelf zich tot hersteller van de dynastie Ming opw’ierp. Het Winter-examen en de promotie zullen gehouden worden op 13 en 16 Januarij ek. het examen in het schoolgebouw in drie af- deelingen de eerste den Loden ’s morgens te 9 ure, in de Grieksche en Latijnsche talen; de tweede, in Reken-, Stel- en Wiskunde, des namiddags le half één ure; de derde, in Geschied- en Aardrijkskunde, Romeinsche An tiquiteiten en Historia Literaria, den 16den, 's morgens te 9‘ure. De promotie zal dien dag gehouden worden des middags te 12 ure (NIET op het Raadhuis der Gemeente zoo als vroeger is aangekon- digdmaar) in «DE WIJNBERG,” bij de Wed. Peeters. De Rector zal de plegtigbeid ope nen met eene redevoering in de Nederduitsche taal. Daarna zal de jongeling Izaak Johan nes Ippius Fockensgeboortig van Edetot hooger onderwijs bevorderd en met een’ prijs begiftigdder school vaarwel zeggen met eene door hem zelven opgestelde Latijnsebe oratiun- cula. Van de jongelingen eindelijk, die tot hoogere klassen worden bevorderd zullen zij die prijzen verwervendaarvoor meerendeels door hen zelven gestelde gratiarum actiones uitspreken. De Rector noodigt allen, die belangstellen in deze bloeijende inrigting van hooger onder wijs, uit tot bijwoning van dit feest. P. J. COSTERUS. 18 4 i I 231ste STAATS-L9TEKIJ. Trekking der Vierde Klasse Prijzen van ƒ1000 en daarboven. 4de Lijst. No. 3452 1500; No. 8222 ƒ1000. PRIJSNOTERINGEN EN IHAKKT- BERIGTEN. 46 Gedurende het jaar 1856 zijn 56 schepen met 8866 land verhuizers van Plymouth naar Australië vertrokken. Te Athene en Megara zijn weder elf roovers ter dood gebragt. De onderzeesche telegraafdraden tusschen Calais en Do ver zijn gebroken. Een gedenkpenningte Parijs gesla gen tol aandenken aan den verschrikkelijken moordaldaar hnf van qccicpc rit» In Qoina VCrWCZdl OIlHcr p. vl.op Sept, en ƒ52, op Mei ƒ491-, op October /46}. De BOTER te SNEEK den 13 Januarij ƒ50.00. Aanvoer van Boter 517 en 93 ton. cc cc cc Amsterdam 12 Januarij Granen onveranderd. Koolzaad op 9 vat op April 88} Oct. 78 p. vl. Raapolievliegend deter dagen op den aartsbisschop gepleegd, wonlt op den openbaren weg bij duizenden verkoeld. De commissaris des honings in de provincie Limburg lijdt thans aan de kinderziekte. Te Grootebroek zijn dezer dagen landerijert verkocht voor den prijs van zes d zeven duizend gulden pef bunder. Twee ooijetaars die op Zeker huis in de ge meente IVamels (Gelderland) hun nest gebouwd hadden, zijn tot hiertoe aldaar steeds rustig gebleven en schijnen er het voorjaar te willen af wachten. Te Harlingen zijn van 8 tot 31 December jl. uitgevoerd5 behalve een groote voorrackd andere producten, 1961 lasten en 15 mudden haver.Al daar is het bekende adres aan Z. M. den koningbehelzen* de dank en toejuiching wegens het niet ontslaan van den minister van binnenlandsche zaken, door 160 kiezers on- derteekend. Men gaat steeds voort, op onderscheidene plaatsen zoodanige adressen te teekenen. Aan de oprui ming van sneeuw tusschen Groningen en Assen hebben meet* dan 200 arbeiders een broodje verdiend. Te Annen in Drenthe, zijn in den jagttijd van 1856 door iemand ge* schoten: 31 korhoenders, 89 hazen, 53 houtsnippen en 391 patrijzen, zamen 567 stuks wilds Zeker meisje, doof hare moeder bestraft wordendedat zij te veel in den spie- (jel zag antwoorde daarop verdrietigOch moederu is ook waarlijk niets meer naar den zin te doen ik kijk te veel in den spiegel, en pa te diep in het glas waaf zullen wij in U laatst wel moeten heen kijken Een dienstmeisje zeide tegen een eenigzins wederstrevig kind* hetwelk zij bij de hand hield, dat, als het niet oogenblik— kelijk medegingzij dan dien soldaat daar ginder zou roe pen waarop het kind antwoordeO die soldaat is zoo boos niet, en daar ben ik in het geheel niet bang voor j je weet immers nog wel, Naatje! hoe vriendelijk gisteren die soldaat was die u op de wandeling om de kin streek en u om een' kus vroegook gij waart er immers niet bang voorNaatje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2