NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1857. No. 8. WOENSDAG 12de Jaargang. den 28 Januarij. personenmee- BINNEN- EN BUITENLAND BUITENLAND. dapper bevochten Twee der booswichten zijn dit oogenblik toch fen daar de prijs e e n n dingen wegens maakt vervanging door zijnen Rappard zich zelve en drie kleine kinderen den sobe- ren kost moet verdienen. Uit Sebastopol meldt men, dat de stad allengs weder bevolkt wordt zij telt thans reeds 7000 inwoners, Kamiesch 200. Van de gedurende bet beleg vernielde buizen werden 500 weder in bruikbaren staat gebragt en 80 nieuwe huizen gebouwd. In New-York Philadelphia, Parijs, Lon den en andere volkrijke steden verdwijnt meer en meer de handbezera voor het schoonhouden der straten en wordt vervangen door reini- gings-machinesdie tienmaal meer arbeid, zoo goed des nachts als bij dag, kunnen volbren gen. De besten dier machines bestaan uit ee- de reeks van bezems of borstels aan eene van wielen voorziene as verbonden. Door een ei- genaaardig mechanisme wordt bij het voort gaan van dit voertuig de beweging op die borstels overgebragtdie zich regelmatig heen en weder over de oppervlakte der straten be wegen en al het zich daarop bevindende vuil tot eene rij te zamen brengendie dan na derhand gemakkelijk wordt weggenomen. BERLIJN 21 Januarij. De regering heeft aan de groote mogendheden kennis gegeven, dat zij bereid is, in onderhandeling te treden over de eindregeling der Neufchatelsche kwes tie. SPANJE. De Gaceta van 16 dezer bevat een bevelschrift van den geestelijken vicaris waarbij voor zijnen regterstoel wordt gedaagd de priester Angel Herreros de Mora beschul digd van de misdaad van afval der godsdienst en van schennis der gelofte van kuischheid. Voor eenige jaren nl. heeft de heer Mora de Katholieke godsdienst verlaten en de Protestant- sche omhelsd. Later trad hij in den echt, en thans leeft hij in rust en vrede in Frankrijk. De vikaris heeft hem een termijn van tien dagen gesteldom voor de regtbank te ver schijnen. De heer Mora zal voorzeker deze indaging als niet gedaan beschouwen want, hoewel de inquisitie nog niet is hersteld al thans niet officieel, weet hij wel, dat, als hij zich stelthij in een hok zal worden gewor pen waaruit hij niet anders dan door eene volksomwenteling zal kunnen bevrijd worden. De gevangenissen van het vicariaat zijn even verschrikkelijk en ondoordrigbaar als de ker kers der inquisitie, en het burgerlijk gezag bekreunt zich weinig over het lot, dat voor eenige ongelukkigen is weggelegd, vaak de voorwerpen van den haat der leden van de hooge geestelijkheid. Te Mallaga riep men onlangs weder Leve de Republiek 1” Zonderlinge kreet terwijl men met reuzenschreden op weg is naar Rome. Maar de uitersten raken elkan der! Overigens blijft het in dat land woelig en onveilig, en zijn diefstallen aan de orde van den dag. Aan de vruchten kent men den boom. KERKELIJKE STAAT. Als een hoogst belangrijk, bijna ongeloofelijk feit” deelen de bladen mede dat de inquisiteur aan een’ te Ferrara wonenden Isrëaliet verlof heeft gege ven het Ghiotto (de Jodenwijk) te verlaten, om eenige dagen op andere plaatsen zijne han- delszaken waar te nemen. Hoewel men nu in de 15e eeuw ook zoo handelde, waarvan in de tweede helft der 19e eeuw een groote ophef wordt gemaaktzegt een Parijsch cor respondent, mag men in genoemd feit toch een staaltje zien van beschaving en vooruit gang in dat ongelukkige land!" LONDEN, 20 Januarij. Lord Palmerston heeft een rondschrijven gezonden aan al de liberale leden van het parlement het verzoek inhoudende, om op 5 February ek. bij de ope ning tegenwoordig te zijn, uithoofde van be langrijke werkzaamheden. LONDEN 22 Januarij. Eergisteren avond, leverde dat gedeelte van Londen hetwelk be kend is onder den naam van Notting-Hill weder een zeer onaangenaam nachtelijk loo- neel. Ten gevolge van de menigvuldige dief stallen door inbraak, in de laatste tijden ge pleegd had de policie zich in burger-kleeder- der leden daar met anderen een lezen en wijl zij daarmede bezig voor de deur Het sein door de men zaakt door SNEEK, 27 Januarij. Van den 17 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 296 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 841. Naar wij vernemen, hebben de heeren Otto van Koningslow, beroemd violist, en Maurice Hageman voornaam pianist, zich ver bonden hunne talenten te laten hooren op het te dezer stede gehouden wordende concert, op vrijdag den 50 dezer; zoodat den leden dier kunstvereeniging zeer zeker alsdan eenen ge- notvollen avond wacht. Wij vernemen, dat het den koning heeft behaagd uit aanmerking van de nog steeds heerschende duurte der levensbehoeften ook de soldij der militairen bij het leger, beneden den rang van korporaal nog gedurende het jaar 1857 te blijven verhoogen met twee cent per man en per dag. Aan het Nederlandsch-Indisch leger een hernieuwd blijk van belangstelling wenschen- de te geven heeft het Z. M. den koning be haagd bij besluit van 22 dezer no. 27 Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik prins van Oranje te benoe men tot luitenant-kolonel bij het wapen der infanterie van dat leger, en Hd. te plaatsen a la suite van hetzelve. Men leest in de Haarl. CourantVer mits de heer Simons, naar luid der bewoor- van het koninklijk besluit, uitsluitend redenen van gezondheid is ontslagen men daaruit op, zoowel als uit zijne ambtgenoot den heer van Rappard en uit de benoeming van den heer Wiardi Beekman dat in de politieke rigting van het kabinet in het algemeen en ten opzigte van de aangelegenheid van het on derwijs in het bijzonder, geene verandering zal plaats vinden.” De jonge lieden 95 in getal (75 jongens en 20 meisjes) welke den 4 Sept. jl. met het schip Zalt-Bommel naar de Kaap vertrokken, zijn er den 16 Nov. gelukkig aangekomen. Een gedeelte is in de Kaapstad en omliggen de plaatsen in dienst getreden een ander ge deelte zoude naar Graaf Reinet worden over gebragt. Onder de passagiers op het schip was ook Mevr. Ida Pfeifferdie over Mauritius naar Madagascar wilde gaan. Men meldt uit Frederiksoord d. d. 22 Januarij Naar men van goederhand ver neemt is de vrees dat de Maatschappij van Weldadigheid in staat van kennelijk onver mogen zou verklaard worden grootendeels ge weken ten gevolge van de hoop die men meent te mogen koesteren dat die vaderland- sche instelling zal kunnen behouden blijven ten gevolge van met een nieuw te benoemen bestuur te maken schikkingen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 18 Januarij: De economische broodbakkerij, welke men dezer dagen voornemens was hier op te rigten zal niet tot stand komen. Op dit oogenblik toch zou zij weinig doel tref- van het roggebrood het gewone voedingsmiddel der arbeidende klasse in deze streken niet hooger is dan 28 cen ten de 5 Ned. ponden en de hoedanigheid van het brood tevens niets te wenschen over laat. Men leest in de Prov. Nb. Cour. cl. d. 21 dezer het volgende: Tusschen donderdag BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesregt enz. van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 57), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij el ders in de directe belastingen zijn aangesla gen, daarvan vóór den 15 February ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 28 Januarij 1857. De Burgemeester voornoemd WOUD A en vrijdag nacht hadden zes personen, mee- rendeels uit de zoo zeer befaamde Broekstraat en van Gemonde-Schijndel herkomstig, eeu diefstal op het oog bij den landbouwer A. van Gehuchten te St. Oedenrode. Reeds waren er twee tot in het huis dóórgedrongen om den landbouwer eene somme gelds, die zij wisten dat hij ontvangen had te ontrooven twee anderen waren in den kelder bezig om daaruit het spek te ontvreemden terwijl de twee laatsten buiten de wacht hielden. Op het gerucht, werd de dienstmeid des landbou wersdie achter in de woning in een kamer tje sliep, wakker, en deze onraad vernemen de wrong zich door een klein raampje naar builen ongemerkt van eene naburige boeren woning hulp inroepende. De twee gebroeders Vulders uit die woning begaven zich onmid dellijk, gewapend met hunne jagtroeren, naar bet door de roovers ingenomen huis; op het alarm dat de meid nog maakte bemerkten de dieven dat zij verraden waren en wilden het hazepad kiezen doch de gebroeders Vulders versperden hun den weg en toen begon er tusschen de gebroeders en de zes roovers een ongelijk gevecht dat zij moedig doorstonden totdat zij hulp kregen van den boer, die be stolen werd, met zijnen knecht. Een der ge broeders Vulders gaf zijnen tegenstander ze keren W. Kerkhof, eenen zoo geweldigen kolfslag op het hoofd, dat de kolf van het geweer sprong, den geslagene den schedel werd verbrijzeld en hij nederviel. De overigen zet ten het op een loopen doch een andere Vul ders volgde hen op den voet, en hen niet tot staan kunnende krijgen loste hij zijn geweer en joeg een’ eene geheele lading ganzenhagel in den schouder en hals de vlugleling bleek later zekere Keizer te zijn. Kerkhof werd door de boeren, zoo reddeloos als hij was, aan de justitie overgeleverd, en Keizer al spoe dig ontdekt benevens twee anderen waar van een ook in de dij gewond was. Het is eerst bij den derden diefstal geweestdien zij in dienzelfden nacht pleegden, dat zij ont dekt en zoo dapper bevochten en aangehou den werden. Twee der booswichten zijn voortvlugtig. Men leest in het Gentsche dagblad de Broedermin het volgendeEen Evangelie prediker alhier ging naar gewoonte vrijdag avond jl. in de Pelicaanpoort ten huize van een der leden van de Evangelische gemeente, om daar met het huisgezin en nog eenige gedeelte der Heilige Schrift te hen daaruit te onderwijzen. Ter- waren ontstond er eene zamenscholiug van volk. tot ongeregeldheden werd gegeven een orgeltje te draaijen. Daarop hoor- een oorverdoovend geraas veroor- mannen en kinderen die op ke tels pannen enz. sloegen terwijl het orgel tje nog altijd voortdreunde, en het voor zul ke gelegenheden vervaardigde lied Op op klompen op, smijt ze naar des duivels kop! Op, op, klompen op, slaat hem door den kop werd aangeheven. Men sloeg met ge weld op de vensters en gooide op de deur. Door hulp der policie konden de aanwezigen zonder levensgevaar het huis verlaten. De wanorde duurde echter voort tot 2 ure in den nacht. Men zegt, dat eenigen der baldadigen gevangen genomen zijn. Naar men verneemt zal de kardinaal Morlot, aartsbisschop van Tours, stellig den beer Sibour opvolgen. De ultramontaansche partij die in dezen prelaat geen’ voorstander vindt, is over zijne benoeming zeer uit het veld geslagenhare pogingen hebben echter de overtuiging van den heer Roulland, minis ter van openbaar onderwijs en eeredienst niet kunnen aan het wankelen brengen. De Engelsche dagbladen behelzen het be- treurenswaardig verhaal van de veroordeeling van een welgesteld jong mensch die voor ee nige jaren door een jury op losse gronden is schuldig bevonden terwijl later zijne on schuld is gebleken gedurende zijne gevange nisschap werd bij krankzinnig en overleed in een gekkenhuis terwijl zijne door angst ver teerde weduwe thans met handenarbeid voor 11 n i-l a til I el 1 1 nl r ill SNEEKER i t ii a 6 t 5 1 ’s «t; at 4' e f. e 1 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1