NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. f N 1857. No. 9. ZATURDAG i. K y liWWIW e geplaatst t BINNEN- EN BUITENLAND. I BUITENLAND. naar I aS •e minis- van bin - van e e J L I J 55 paarden n I 1 e r veld-artillerie 60 70 40 40 55 15 welke aanbesteding de voorwaarden de gegadigden onder anderen ter lezing 2e 5e 4e 5e 6e 7e Van voor ligging in het locaal der provinciale griffie, te Leeuwarden. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 28 Januarij 1857. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. SNEEK.50 Januarij. Z. M. heeft goedge vonden te bepalen dat ook gedurende 1857 de verhoogde schadeloosstellingen wegens het verleenen van huisvesting en voeding aan mi litairen en voor het verstrekken van trans portmiddelen ten dienste van het leger, ten behoeve van de inwoners zullen worden toe gestaan. Z. M. heeft den heer mr. C. C. E. d’En- gelbronner eervol ontslagen als secretaris-gene- raal bij het departement van justitie, met toe kenning van wachtgeld in diens plaats be noemd jhr. mr. W. A. C. de Jongethans referend., en tot referend. mr. B. J. Gratama, thans subst-officier van justitie bij de arond.- regtbank te Leyden. De minister van financiën heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt dat, krachtens de wet van 24 Dec. 1855 tot en met den laatsten Dec. 1858 ten kantore van de Nederlandsche Bank zal worden gevaceerd tot de verwisselinghetzij tegen muntbiljet ten uit te geven krachtens de wet van 26 April 1852, hetzij tegen ander betaalmiddel, van de reeds verjaarde muntbiljetten uitgege ven bij de wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849 dat deze muntbiljetten almede gedu rende den gezegden termijn zullen worden aangenomen door ’s rijks betaalmeesters zoo- wc' verwisseling, in zooverre en tegen zoo- daui£, ilmiddel als hunne kassen zullen gedoogen als in overstortingen door de daar toe bevoegde comptabelen ten behoeve van ’s rijks schatkist en dat na den laatsten Dec. 1858 geene gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 meer over blijft; weshalve de houders van die biljetten ten ernstigste worden aangemaandom zich den op nieuw verleenden termijn ten nutte te maken. Omtrent het ontwerp van wet op het la ger onderwijs deelt de Ulr. Cour, in een par ticulier schrijven uit ’s Hage het volgende me - de; Men wil weten dat het wets-ont- werp op het lager onderwijs zoo als het nu is gewijzigd thans bij den raad van ters in overweging is. Het denkbeeld den laatstelijk afgetreden minister van nenlandsche zaken volgens hetwelk de Staat de meeste kosten van het onderwijs zou dra gen (en welke kosten naar men verzekert op drie millioen gulden werden geraamd), moet thans opgegeven zijn. Men voegt er bij, dat, naar het thans opgemaakle ontwerp, aan het lager ouderwijs de strekking zou worden ge geven tot bevordering van zedelijk-Christe- lijke deugden. Bij het typografisch bureau zijn gedrukt de hoofdbepalingen van het ontwerp Van Reenen en van het ontwerp Simons die tegen elkander waren overgesteld om de punten te kunnen beschouwen. Er werden WEENEN, 25 Januarij. Het Oostenrijk- sche leger zal, gelijk reeds gemeld is, eerlang weder eene vermindering ondergaan naar men nader verneemt, zullen 70,000 man hunne haardsteden worden gezonden. Wederom is er sprake van de aftreding van graaf Thun minister van openbaar on derwijs en eeredienstdie, hoe ultramontaansch ook, nog niet genoeg ultra-ultramontaansch is. KERKELIJKE STAAT. Den 14 Januarij werd door den paus op zijne kosten eene lijk dienst gevierd, ter nagedachtenis van den aarts bisschop van Parijs in de voor deze gelegen heid met buitengewone pracht gedecoreerde kerk der twaalf apostelen. Alle te Rome zich bevindende aartsbisschoppen en bisschoppen, woonden deze plegtigheid bij waardoor de paus een openbaar blijk heeft gegeven van de droefenis, die het treurig uiteinde des Franschen prelaats bij hem heeft veroorzaakt. De Fransche gezantde generaal bevelhebber Naar men verneemt, is de persoon van Kerkhof!die ten gevolge van de inbraak in den nacht van 15 op 16 dezer, bij de wed. H. de Kinderen te Verrenhout gepleegd, door de gebroeders Vullers werd gevangen geno men in het tuchthuis te ’s Hertogenbosch aan de gevolgen der bekomene slagen op het hoofd overleden. Het dagblad V Indèpendance bevat het navolgende, hetwelk geschreven wordt door eenen correspondent uit Parijs: Heden heeft men het ontslag vernomen van den heer Si mons, den Nederlandschen minister van bin-* nenl. zaken. Als ik gewag maak van dat ont slag dan geschiedt zulks omdat over hetzel ve veel wordt gesproken in de radon van ad ministratie der spoorwegen. Men laat hier geheel ter zijde het staatkundige vraagstuk en de verhouding der partijen in Nederland waarmede men weinig of niet bekend is, maar de algemeene aandacht was op den ontslagen minister gevestigd omdat hij het is geweest die het beginsel heeft aangenomen der onder-- steunnig van den Staat tot den aanleg, of de vollooijing van een volledig stelsel van spoor wegen bestemd om de spoorwegen in de Ne derlandsche provinciën onderling te verbinden en deze spoorwegen met die van het buiten land. Het is de heer Simons geweest die den aanleg van de groote spoorweg-linie tusschen Vlissingen en Venlo op goede voorwaardeu heeft verzekerd die de concessie heeft ver leend voor den spoorweg van Amsterdam naar den Helder, en die in persoon heeft voorgezeten bij de plegtige aansluiting van den Rijn-spoorweg aan de Pruissische liniën te Oberhausen.” Sedert 1850 heeft België 58 ministers gehad van welke verscheidene herhaalde ma len en aan het hoofd van verschillende de partementen in het kabinet zitting hadden 19 hunner hebben het nationaal congres van 1850 bijgewoond. Een Pruissisch blad uit Westfalen behelst een treffend en aandoénlijk verhaal van de doodkist van den heiligen St. Walburgis, in de kloosterkerk te Eichstadt. Onder de kist waarin zich alleen nog maar de borstbeende ren van genoemden heillige bevinden en dat nog wel sedert den 12 October 1040, komt nu reeds gedurende acht eeuwen en dus ook thans nog, een geneeskrachtig vocht, de St. Walburgis-olie van daan dat nog dezer da gen aan eene blinde jongedochterdie enkel een met die olie gevuld fleschje kuste, eens klaps het gezigt wedergaf Het officiële blad van Milaan bevat, in een uitgegeven bijvoegsel een decreet van den keizer van Oostenrijk, houdende algemee ne kwijtschelding van straf vooral zijne Lom- bardisch-Venetiaansche onderdanen veroor deeld wegens misdaad van hoog verraad, hoon en smaad tegen den keizer, oproer enz. Bij 1 datzelfde decreet worden alle aanhangige regts- gedingen over gelijke misdaden vernietigd, en de onmiddellijke ontbinding en opheffing van het speciale geregtshof te Mantua bevolen. voor het leger, tratie van het le reg. dragonders te Haarlem Arnhem Zutphen ’sGravenh.» Deventer ijd. artillerie Leyden Utrecht 25 exemplaren gedrukt, om aan de ministers en de leden van den raad van state te wor den rondgedeeld. De hooge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in de zaken van: 1°. M. van Leyden, huis vrouw van J. Schaa en 2°. A. Notelaar, wed. van J. de Bock beiden ter zake van vergif tiging door luciferskoppen, respective!ijk dooi de hoven van Gelderland en Zeeland tot de doodstraf verwezen. De raad heeft het beroep van de beide personen verworpen en mitsdien de arresten van de hoven van Gelderland en Zeeland bevestigd. De gemeenteraad van Delft heeft beslo ten dat de jaarlijksche kermis, die tot hier toe inviel met den zondag na St. Odulph (12 Junij), voortaan zal aanvangen op den laatsten maandag der maand Augustus en eindigen met zaturdag daaraanvolgende. Dit besluit is door gedep. staten der provincie Zuid-Holland goed gekeurd. Men meldt uit Nijmegen d. d. 24 Janu arij Men zal zich herinneren dat op den 14 Julij jl. een meisje uit Overasselt het on geluk had van getroffen en zwaar aan het hoofd gewond te worden door eenen steen van de stadswaag afgevallen. Dit meisje is toen in het Protestantsch ziekenhuis verpleegd geworden, en hoe weinig men dit verwachtte, genoegzaam hersteld naar hare woning terug gekeerd. Nu heeft haar vader Jacobus Wien- tjes namens zijne minderjarige dochter, de zer dagen den heer burgemeester dezer gemeen te bij deurwaarders-acte doen sommeren tot eene vergoeding van f 57.25, wegens verple- gingskosten van zijne dochter in liet zieken huis der Protestantsche gemeente alhier, en f 1000 wegens pijn en smart en verdere lig- chamelijke ongesteldheden aan haar veroor zaakt door het ongeluk op 14 Julij aan haar overkomen, bij het nederstorten van een stuk van het gemeentegebouw der boterwaag, ver oorzaakt door het verzuim in het opvolgen van voorzorgsmaatregelen bij den bouwvalligen toestand van het gebouw. De raad heeft den burgemeester gemagtigd, om, onder goedkeu ring van gedeputeerde staten in deze zaak als verweerder op te treden.” De Tijd deelt mede, dat de congregatie van inquisitoren tegen de kettersche dwa ling in het Christendom” op den index der verboden boeken heeft geplaatst een herderlijk schrijven van de Jansenisten bisschoppen” in Nederland tegen het leerstuk der Onbevlek te Ontvangenis, ten vorigen jare te Utrecht bij i J. A. van Woestenberg afzonderlijk uitgegeven. Te Nieuwe Pekel-A heeft zich het zeld zame geval vertoond dat de vrouw van den gezagvoerder van een schoonerschip haren echtgenoot in de baren omgekomen wanende en dien ten gevolge rouwgewaad aangelegd, als ook een doodberigt in de bladen geplaatst heb bende thans in die zelfde couranten het voor haar heugelijke berigt heeft geplaatst dat haar man door een Engeisch schip gered en te New- York aangebragt is. Meu meldt uit Meppel d. d. 24 Januarij: Als eene bijzonderheid doet men ons opmer ken dattoen eergisteren een paar particu liere vaartuigen benevens een onzer beurtsche pen van hier op Amsterdam voor het eerst na de vorst door de Zuiderzee kwamen men in zee eenige spieringvisschers opmerktedie zich op de drijvende ijsschotsen waagden om zich het noodige levensonderhoud te verschaffen. Onderscheidene schippers maken hier thans reeds drukke toebereidselen, om eerstdaags met het varen aan te vangen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 26 Januarij Gelijk bekend is, zal dit jaar de algemeene vergadering der vereeniging ter be vordering van fabrijk- en handwerks-nijver- heid in Nederland te dezer stede gehouden worden. De alhier gevestigde afdeeling dier vereeniging heeft het plan gevormd, om te de zer gelegenheid in de maand Augustus eene provinciale tentoonstelling van nijverheid te houden. Jl. zaturdag heeft zich daartoe eene commissie geconstituëerd. Tot voorzitter is benoemd jhr. M. B. W. de Jonge van Zwijns- bergen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de hierbij belanghebbenden dat op dingsdag den 17 Februarij aanstaande, des middags ten 12 uur openbare aanbesteding zal plaats heb ben voor de levering van 515 remont-paarden en wel door de hoofd-adminis- t I) SNEEKER '4 1 I 1 1 t 1 e n 1 n COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1