HOLLOWAY. L 4 I GRAANMARKT. 1 Ingezonden. r i ADVERTENTIES. IS 56'/2 uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. f- PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BERIGTEN. I Heeren Gedeputeerde vau den 19 Ja- 2 k Le Rusl.Oó.H.SpelOl1/, Dito dito 5 Dito dito 4|- Dito dito 4 DitoSteig4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.bAmet.S Dito 2». 83 847.t 751/.. 777.. 857. 39 De BURGEMEESTER van DON IA WH R- STAL Gezien het besluit van Staten der provincie Friesland nuarij 1837, no. 551 ning van perceelen gronds ten behoeve van den aanleg van eenen Kunstweg, van af den Sneeker-Lemster straatweg tot aan het vaar water de Ee tegenover het dorp Woudsend, gemeente Wijmbritseradeel Brengt bij deze, ter voldoening aan de voor schriften der wet van 28 Augustus 1831 Staatsblad no. 125, regelende de onteigening ten algemeenen nutte, ter openbare kennis: 1°. Dat de overeenkomstig art. 10 dier wet benoemde Commissie zich op Donderdag den 12 February 1857 in de gemeente Doniavver- slal zal vervoegen om aldaar des middags ten twaalf uur, aan het Gemeentehuis te Lang- Dito dito 5 «Binn.tym. 5 Port. Oblig. 5 Gedrukt en der Fransche divisie met zijnen staf en vele Franschen waren insgelijks tegenwoordig. Voorts was de toeloop van vreemdelingen en Romeinen buitengemeen grooten de geheele handeling was een krachtig en plegtig protest tegen eenen moordaanslag, die aller afschuw wekte. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Niet ten onregte wordt in dezen Staat de gewetensvrij heid verlangd. Dezer dagen werd een man wiens misdrijf alleen daarin bestond dat hij het Pater opgezegd en in tegenwoordig heid van eenige vrienden enkele bijbelplaat sen gelezen had tot ƒ73 (Hollandscb) boete veroordeeld, met bepaling, dat in geval van onvermogen de geldboete zal vervangen worden door 28 dagen gevangenisstraf op water en brood eene straf in Zweden als eene der wreedsten beschouwd. Alleen in de provin cie Norra-Helsingland werden in de jaren 18311834 427 personen tot geldboeten veroordeeld gezamenlijk bedragende 8 a 9000 gnlden Holl.en aangezien de meeste ver oordeelden onvermogend waren om te beta len moesten zij in den kerker zuchten voor hetgeen hun als misdrijf was aangerekend. Van 1832 tot 1834 werden in de districten Orsal Elsdal en Bera 200 personen ter zelf de zake door de policie vervolgd. LONDEN, 26 Januarij. De jl. vrijdag per telegraaf ontvangen tijdingen uit Perzië en China worden genoegzaam geheel en al be vestigd. Alleen schijnt het bombardement van Canton nog slechts als gerucht aangemerkt te moeten worden. LONDEN 27 Januarij. 1~ bevestigt de tijding dat bij de regering be- rigt ontvangen is dat Perzie de door Enge- EFFECTEN. Amsterdam 29 Januarij gebleven. Ned.jr.d'.27ï/>e.637a 5 737, 4 94‘7,t DE ARME BIJ HET GRAE VAN DEN ONLANGS ONTSLAPEN DICHTER TOLLENS. ffa de rijkenkomen de armen. Slaap zacht in ’t zwarte bed, o gij gewijde zanger, Die op der zang’ren berg zoo hoog verheven waart! Aanschouwt men hier beneèn uw achtbaar hoofd niet langer ’k Weet dat heel Nederland op 't werk uws geesles staart. Vreê zij steeds de asch van u, die met een llollandsch harte De daden hebt vermeld van ’t Vaderlaudsche kroost Vree zij steeds de asch van u, die den verleider tartte En die ’t gevallen kind gesterkt hebt en vertroost. ’I Verleden is niet meervervlogen zijn de dagen Dat gij als Christen leeftals Christen spreekt cn zingt 't Verleden komt niet weergij zult ons niet meer schragen Wijl nooit des dichters aar weêr in uw borst ontspringt. AVat was zij schoon die b<êaan uwe lier onllokkeld Hoe drong zij door in 'l hart van eiken armen vriend Ach! waarheen ons gewend? van waar het hout gesprokkeld, Dat ons verwarmen moet, als ’t loon reeds is verdiend? Van waar de spijs gehaald van waar den drank genomen Als honger ons bedreigt en dorst ons smachten doet O gij die in den nood tot de armen zijl gekomen En d’ arme hebt gesteund bij 't wank’leu van zijn’' voet Hebt gij.... maar neen! wat taai zou ik mij bier vermeten. Hier, waar slechts dankbaarheid mijn warme borst bezielt? Wie uit. der armen-rij u immer moog vergelen Uw beeld verzelt steeds hem die bij uw’ grafkuil knielt. Rust zacht, o handvol stofs dal eens een geesl bezielde, Maar dat door booger magt geknakt werd als een eik; Wat ook de tand des tijds hier aangreep en vrrnieldc, Uw nagedachtenis blijv’ buiten zijn bereik. Slaap zacht in ’t zwarte bed, o gij gewijde zanger, Die op der zang’ren lierg zoo hoog verheven waart Al zien wij op deze aard uw achtbaar hoofd niet langer, Genoeg dat gansch Euroop’ op uwe werken staart. netiaansch koningrijk eerlang in dien van on derkoning zal veranderd worden. Men zegt, dat deze titel met al de daaraan verbondene waardigheden en aanzienlijke voordeelen, dooi den keizer van Oostenrijk als huwelijksgeschenk voor zijnen broeder is bestemd. Het hof van cassatie zal eerstdaags uit spraak doen in de voorziening in cassatie van Vervaet tegen het arrest van assises van Bra bant waarbij hij ter zake van den diefstal bij graaf de Liederkerke tot de bekende zwa re straf is veroordeeld. Men verneemt, dal zijne jeugdige en bekoorlijke echtgenoot, niet tegenstaande den aandrang van hare achtens- waarde familie, weigert aanvrage te doen om echtscheiding waartoe de wet haar het regt geeft. Zij schijnt overtuigd van de onschuld haars mans, en verklaart, dat zij haar leven wil wijden aan de opvoeding barer twee kin deren waarvan het jongste ter wereld kwam terwijl de ongelukkige muzijkmeester in den kerker zucht Ie. 5 4 belrekkelijk de onteige- >ronds ten behoeve van I f Spanje Ob. “"/i r- 447; Amsterdam29 Januarij. Tarwe 10 lager. Rogge onveranderd. GarstBoek weit en Haver zonder handel. Koolzaad op 9 vat op April 89 p. vl.op het najaar 79 p. vl. Raapolievliegend ƒ52, op Mei ƒ50,. BOTERPRIJZEN enz. De Boter te LEEUWARDEN den 30 Januarij ƒ50.00. De Morning-Post I ii rlp reoerinor lie— j - gouverneur-generaal van het Lombardisch-V e- land gestelde voorwaardeu heeft aangenomen. I LONDEN 27 Januarij. De Morning-He rald meldt, dat het ontwerp, tot weder za- menstelling van het kabinet gisteren in den ministerraad ontvangen is. PARIJS, 24 Januarij. Op herhaalden en krachtigen aandrang van den heer Nogent Saint-Laurensden verdediger van Verger, is eene commissie benoemd belast met het onderzoek naar den al of niet krankzinnigen toestand des veroordeelden. Verger moet in derdaad p naar men zegt krankzinnig zijn of met vele bekwaamheid waanzin veinzen want hij heeft in de gevangenis gezegd: dat de keizer maar ééne zaak zou hebben te doen om een stout voorbeeld van verhevene regt- vaardigheid te geven namelijk door hem (Verger) tot aartsbisschop van Parijs te be noemen De ultramontaansche partij heeft het zich in het hoofd gezet wijlen den heer Sibour tot een’ martelaar voor de Onbevlekte Ont vangenis te maken, en deze meening wordt natuurlijk hoogst belagchelijk bij de bekend heid, dat de overledene aartsbisschop een der Fransche prelaten is geweest die het meest tegen de afkondiging van dat leerstuk heb ben geijverd. De advocaat Chaix-d’ Est-Ange, die van Parijs naar Neufchatell was ontboden, om de royalisten te verdedigen bad volgens eenen Bernschen brief, met de beschuldigden een contract gesloten krachtens hetwelk hem voor het geval dat het proces niet zou door gaan eene som van niet minder dan tw-ee honderd duizend fr. moest worden verstrekt. Deze som heeft hij bereids ontvangen. Dezer dagen werd door den krijgsraad te Parijs ter dood veroordeeld zekere soldaat Le- bégrigaud, dienende in het corps zouaven der keizerlijke garde. Hij was voorden krijgsraad gebragt wegens insubordinatie, door het aan randen van een’ korporaal. De keizer heeft hem gratie verleend van de doodstraf en deze ver anderd in eene correctionele straf, uit aan merking van de gewigtige door dien soldaat in de Krim bewezene diensten. Hij is versierd met de medaille van verdiensten en verschei dene ridderorden en heeftonder anderen met groote scherpzinnigheid en moed alleen en na daartoe bepaaldelijk door maarschalk Pélis- sier te zijn aangewezen den Mamelon of Groe nen-Heuvel van Sebastopol verkend en, tot ui terste tevredenheid zijner meerderen, verslag ge daan van de positie der Russische batterijen. Ten einde zich van zijne zending te kwijten, was hij van rots tot rots gekropen om een punt te bereiken waar hij den toestand be hoorlijk kon opnemen. Lebégrigaud zal naar Algerie worden overgebragt om een jaar aan de openbare werken te arbeiden. Deze per soon is intusschen reeds achtmalen door den krijgsraad gestraft, telkens wegens daden van geweld, voortspruitende uit zijn driftig en hef tig karakter. PARIJS, 23 Januarij. De benoeming van mgr. Francois Nicolas Madeleine Morlot, kar dinaalaartsbisschop van Tours tot aartsbis schop van Parijs, vindt algemeen bijval, en ALLERLEI. De bekende Pruissische prinses Lieven is op den 27 de zer te Parijs overleden. Men verzekert dat de tegen woordige gouverneur-generaal van Canton, in Chinain den korten tijd van zijn bestuurniet minder dan 70,600 menschen heeft doen onthoofden. In het jongstrerloopen jaar zijn te Londen geboren 86,833 kinderen, gestorven 56,785 personen; de bevolking bestond uit 2,616,248 in woners. Lord Palmerston is van de jicht genezen. De paus heeft uit zijne bijzondere fondsen de som van 55,000 fr. toegestaan om aan de behoef tigen werk te ver schaffen. Te Berlijn heeft een minnaar uit minnenijd zijn meisje doodgeschoten. Zeer groot is thans het aan zoek bij de directeur der gevangenis van Vergerom van dien veroordeelde een handschrift te mogen bezitten. Te Marseille zijn wederom 225,000 hectoliters graan aange- bragtde prijzen hebben zich staande gehouden. De be volking van Belgie bedraagt thans 4.611,066 zielen, waar van 1,214.791 in de steden en 3.396,275 ten platten lan de. In den morgen van den 23 dezer is door den spoor trein van Emmerik naar Amsterdam een wachter overreden en gedoodde ongelukkige laat eene weduwe en vier kinde ren na. Te Dockum zijn van drie jeugdige knapen, die, tegen het hun gegeven strenge verbod, zich op het ijs ver maakten, twee er doorgezaktterwijl een hunner noch met moeite gered werddoch de andere verdronken is. Te. Haskerhorue zijn twee jonge meisjes, van omstreeks 13 en 14 jaren oud, mede de slagtoffers geworden van hare driest heid op het reeds te zwakke ijs. DE PILLEN VAN HOLLOWAY zijn een onvergelijkelijk geneesmiddel in gevallen van ongesteldheid der vrouwen eigen. De dochter van Mevrouw Z. te Groningen bevond zich se dert geruimen tijd in eenen zeer slechten slaat van gezondheid hare moeder deed haar onderscheidene geneesmiddelen gebrui ken zonder dat de jonge jufvrouw de minste verbetering in haren toestand ondervond. Eindelijk besloot zij de pillen van Holloway aan te wendenwaardoor de ongesteldheid in drie weken tijds aanmerkelijk verbeterde. Tien dagen later was de zieke geheel hersteld en bevindt zich sedert dien tijd volmaakt wel. Doosjes pillen a ƒ0.80, ƒ1.85. ƒ3.00, ƒ6.75, /13.50, 20.50. Potjes zalf a 0.80, 1.85 3.00, 7.05, 13.85, ƒ20.95. Zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij P. T.Potma te Sneek, J. C. B. van IIarin.rma te Leeuwarden,/.Straat man, hoofd-depothouder Ie ’s Bosch, alsmede in HOLLOWAY’S Etablissementen te Londen, 244 Strand, en te New-York, 80, Maiden-Lane. men is verheugd op den aartsbisschoppelijken zetel der hoofdstad een’ man te zien, die zich niet tot de overdreven ultramontaansche be grippen zal laten medeslepen en van dezelfde gematigdheid zal blijk geven die de Parijze naars gewoon waren van zijne waardige voor gangers de heeren Affre en Sibour. Morlots benoeming is voorzeker geene zege voor l'Uni- vers welk blad den prelaat toeduwde Ga, gij zijt slechts een gematigde De nieuwe aartsbisschop van Parijs is geboren te Lan- gres den 18 December 1793, en dus zijn 63ste levensjaar ingetreden. Naar men zegtheeft de paus aan den heer Morlot gedurende diens jongste verblijf te Rome, eindelijk de toezegging gegeven Napoleon III te komen kroonen. De Parijsche bladen spreken niet meer van Verger, en, naar men verneemt, is dit een gevolg van eene hun gewordene vormelij- ke aanschrijving. Uit de geregtelijke statistiek en de regis ters van onze krankzinnigengestichten enz. blijkt, dat de helft der krankzinnigen, twee derden der armen en drie vierden van de crimineel veroordeelden hun ongeluk te dan ken hebben aan dronkenschap. MARSEILLE 26 Januarij. De Fransche zeemagt heeft bijgedragen tot het vermeeste ren der forten de Amerikanen hebben ins gelijks de vijandelijkheden tegen de Chinezen voortgezet. BRUSSEL 26 Januarij. Naar men verze kert heeft de aartshertog Ferdinand Maxi- miliaan bij het berigtdat hij in de maand Maart ek. aan zijne bruid weder een bezoek zal brengen, geschreven, dat zijn titel van weer bijeen te komen ten einde aan te hoo- ren de bezwaren tegen bovenbedoeld plan van ontëigening bij de belanghebbenden gerezen die tot bet kenbaar maken daarvan bij deze uitdrukkelijk worden opgeroepen. 2°. Dal bet uitgewerkle plan met de kaart en grondteekening der te ontëigene gronden voor zoo ver de gemeente Doniawerstal betreft, op de Secretarie der gemeente ter inzage van een’ ieder zijn uedergelegd te rekenen vau he den totdat de voormelde Commissie hare werk zaamheden binnen de gemeente heeft volbragt. 5°. Dat de volgens voornoemd plan gedeel telijk te ontëigene eigendommen in de gemeen te Doniawerstal gelegen, bekend zijn teu ka daster van de gemeenle Langweer in sectie E onder nummer 1 als weiland groot drie bun ders ééne roede tachtig elen 1422 als hooi land groot drie bunders elf roeden en ten kadaster aangeduid zijn als behoorende het nummer 1 aan IJuze Hessels Bloembergen M. E-, boer te Nijega, en het nummer 1422 aan me vrouw C. van Scheltiuga te Heerenveen (doch waarvan als eigenaars bekend zijn jhr. Mr. Hobbe Baerdt van Sminia c. s.). Langweer den 24 Januarij 1837. De Burgemeester voornoemd Van de WOESTUNE VOERMAN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2