NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1 bi? 1857. No. 10. WOENSDAG I WWW BINNEN» EN BUITENLAND. BUITENLAND. n is •e «IM !i I e r 1 e mede dadelijk onder zeil ging. De leverancier betaling, doch I Voorgaande winters zen tijd zeer BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den hoofdel ij ken omslag dezer gemeente voor den jare 1837, en dat bet, van af heden gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer ge meente voor een’ ieder ter inzage is nederge- legd. Sneek den 4 Februarij 1837. Burgemeester en pEethouders voornoemd WOUDA. De Secretari HAGA. worpen. Op de kreetdoor de vrouw ge slaakt is men toegeschoten het kind was in de golven verdwenen, de man werd als lijk opgehaald en de vrouw alleen is geredmaar krankzinnig. Uit Suhl wordt een voorval van buiten gewonen ijver der Lutherschen gemeld het welk veel kwaad bloed heeft gezet. De eerste geestelijke der stad werd voor eenigen tijd bij eene ziekereeds over de zestig jaren oude vrouw geroepen om haar het avondmaal toe te dienen. De geestelijke verscheen en begort zijn onderzoek met een examen en bij belspreuken. Daar de zieke weinig of niets van buiten konde opzeggen zoo werd haar de toedeeling van het heilig avondmaal zoo lang geweigerd, totdat zij de opgegevene bij belteksten van buiten had geleerd. De dood kwam echter tusschen beidede zieke stierf zonder het avondmaal gebruikt te hebben. Naar men uit Napels verneemtis aldaar ’s nachts door gewapende lieden het lijk van den koningsmoorder Milano opgegraven en aan boord van een vaartuig gebragtdat hier- ’s Ochtends vond men de personen, welke met de bewa king van het afgelegen kerkhof belast waren gebonden en gekneveld in het wachthuis lig gen. Hoe onbelangrijk dit voorval ook moge zijn, bewijst het toch, dat Milano de agent was van een uitgebreid revolutionair genoot schap. Volgens het officiële dagblad van Rome (deelt de Daily News mede) zijn er thans in Engeland 750 en in Schotland 146 Room- sche kerken en kapellen zijnde 46 meer dan een jaar te voren. Er zijn 1162 bisschoppen en priesters zijnde 20 meer. Er zijn 25 broe derschappen in Engeland, doch geene in Schot land, 100 nonnenkloosters ofzustervereenigin- gen en 6 in Schotland. Een jaar vroeger wa ren er slechts 18 mannen-en 91 vrouwen-ver- eenigingen. De Roomsche hiërarchie in Enge- geland is zamengesteld uit 1 aartsbisschop en 12 bisschoppen voor Engeland, 4 aartsbisschop pen en 26 bisschoppen voor Ierland, en 6 aarts bisschoppen met 46 bisschoppen voor de Engel- sche koloniën. Er zijn tien Roomsche collegien in Engeland en eene in Schotland behalve veertig scholen voor meisjes waarover meest al nonnen het opzigt voeren. Te Konstantinopel is zekere Franschman in hechtenis genomen, die valsche brevetten der Medjidié-orde vervaardigde en ze voor 200 fr. het stuk verkocht13 of 16 personen hebben zich op deze wijze decoratiën ver schaft. i van een’ verkeerden bezuinigingsmaatregel op- derlingste worstelstrijd geleverd die gehouden hadden, de advertentien hunner fa ll rijk, welke zij als eene nuttelooze uitgaaf aanmerkten, in de nieuwspapieren te plaatsen. Voor eeuige dagen hebben zich een broe der en zuster te zamen te Mentz in den Rijn geworpen na zich aan elkaar gebonden te hebben. Gebrek was de reden van deze schrik kelijke daad. Thans meldt men uit Pesth nog vreesselijker zelfmoord. Een jong advocaat wachtte met vrouw en kind eene plaatsing de gehuwden vertoonden zich in het publiek steeds goed gekleed en zelfs elegant. Den 11 Jan. hebben beiden echter hun kind tusschen zich ingebonden hebbende zich in den Dona ge- KERKELIJKE STAAT. De paus heeft kar dinaal Viale Prela naar Milaan gezonden om den keizer en de keizerin van Oostenrijk te begroeten. De kardinaal heeft zich van zijne taak gekweten en bij die gelegenheid aan den keizer officieel mededeellng gedaan van de hervormingen die Pius IX besloten in zijne staten in te voeren. De paus beeft aan eene actien-maatschap- pij concessie verleend tot het droogmaken van de moerassen van Ostia, door welke onder neming niet alleen vruchtbare gronden voor den akkerbouw gewonnen maar ook de ver waarloosde zoutkeeten van Ostia weder in werking gebragt kunnen worden. PARMA. Den 4 Februarij ek. zullen de Oosten rij ksche troepen dit hertogdom verlaten. De hertogin-regentes wil bewijzen, dat zij vreem de bescherming ontberen kan en deze daad van onafhankelijkheid heeft zij doen vooraf gaan door eene reeks hervormingen, die haar tot eer verstrekken. LONDEN, 27 January. De Morning-Post heldert heden de tijding op, dat Perzie de vredesvoorwaarden van Engeland had aange nomen door de bron te vermelden waaruit de Globe het berigt ontleende. Deze bron is de Turksche gezant te Teheran, die aan de Porte het berigt zonddat het Perzische gou vernement bij het vernemen der bemagtiging van Bushire zijnen wensch te kennen had ge- ren voor 10 cents. Thans worden er reeds 5 voor geleverd, en die der eenden 5 voor 10 cents. Als reden wordt opgegeven dat het gevogelte eenen gunstigen, zachten winter heeft en de landman minder karig is op een handje vol graan omdat het veel minder in prijs is. Men meldt uit Zierikzee d. d. 28 Janu ary Jl. maandag verspreidde zich het ge rucht door de stad, dat de gaskuip was ge barsten welk ongeluk maar al te zeer bleek waar te zijn. Er was eene groote scheur in de gaskuip ontstaan zoodat het water er uit liep. De gasverlichting moest dus gestaakt worden en sedert maandag avond wordt de stad weder met olie verlicht. Terstond zijn handen aan het werk geslagen om de schade te herstellen en indien het weder dit niet beletvleit men zich dat weldra het gas weder zal branden daar men vertrouwt dat doeltreffende maatregelen ter voorkoming van dergelijk ongeluk zullen genomen wor den. Men meldt uit Norg d. d. 29 Januarij: In het eerst dezer week had hier eene koddige gebeurtenis plaats. Zekere uitventer L. K. was aan S. te Z. voor ontvangene cichorei de somma van 10 schuldig. Cv. ’.v.v.cn.Jv. komt bij zijnen schuldenaar om betaling doch krijgt een weigerend antwoord. Op de vraag: of hij het geld kan krijgen als hij hem op nieuw een vat bezorgt, antwoordde geneJa, op die voorwaarde ligt het geld voor u klaar.” Genoemde S. komt spoedig met een vat terug en ontvangt de beloofde som, zeggende, dat hierbij wel geene rekening was maar hij hem die wel later zou bezorgen. Naauwelijks is de verkooper weg of L. K. opent bet vat en is nu in het bezit van puik puik beste turf molm 1 In Limburg bestaat nog het overoud ge bruik, om hun die zich in een tweede huwelijk begeven eene soort van charivari te brengen, bekend onder den naam van toeten. Dit had onlangs weder plaats in de gemeente Stuten- daelen daar de gehuwden niet gezind sche nen tot het schenken van het bier (toetbier genaamd), hetwelk men daartoe gewoonlijk, bij wijze van afkoopten beste geeft zoo hield het toeten steeds aan zoodat de gen darmerie begreep, tot handhaving der rust tus schen beide te moeten komen. Hierdoor ont stond eene schermutseling tusschen de gen darmes en de boeren die zoo ernstig werd dat de eerstgenoemdeu van hunne wapenen moesten gebruik maken waardoor een der toeters door een pistoolschot het leven verloor. Te Gent heeft, volgens het liberale daar uitkomende dagblad eene algemeen geachte kostschoolhouders het besluit genomen om hare school te sluiten. De geestelijke over heid had deze dame vermaand, om twee hoog- leeraren der universiteit die met het geven van onderrigt in die school belast waren te ontslaan. Op de aanmerking der kostschool houders, dat zij zich volstrekt niet over die hoogleeraren had te beklagen heeft de bisschop zijne ondersteuning aan die inrigting ontzegd, en heeft de bestuurderesse de school gesloten omdat zij hare overtuiging niet wilde opoffe- ren en evenmin roeping gevoelde om een’strijd zonder einde en nut te voeren. Een dagblad zegt, dat de wereldberoem de schoen- en laarzensmeerfabrijk van Warren te Weenen opgehouden heeft te bestaan en zulks niet door vermindering der hoedanig heden van het artikel, maar alleen omdat de SNEEK., 5 Februarij. Van den 24 tot en met den 50 Jan. zijn in deze provincie 266 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1107. Wij vernemen dat alhier in de volgen de week eene vergadering zal worden gehou den van een gezelschap, beoefenende de uiter lijke welsprekendheid. Ofschoon het doel is, inzonderheid aan dames eenen genoeglijken avond te verschaffen zullen echter ook heeren door introductie worden toegelaten. Onder meer, zal ook een dramatisch gedicht worden voorgedragen door vijf leden en wel de Pro- fecij der Starren, van W. J. Hofdijk. Nabij Kimswerd zijn jl. vrijdag avond drie personen door het ijs geraaktwaarvan slechts één is kunnen worden gered, terwijl de beide anderen verdronken zijn. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene thans in het licht verschijnende «Kaart van het Koningrijk der Nederlanden” {zie ad vertentie hierachter} en meenen zoowel ten aanzien van derzelver volledigheid en de bij zondere, reeds werkelijk erkende behoefte aan zoodanige kaart, als met betrekking tot den zoo gunstig bekenden naam des vervaardigers van deze uitgave een goed debiet te mogen verwachten. Aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage wordt het volgende uit Ameide gemeld Bij gelegenheid van het inschrijven der lotelingen voor de nationale militie had alhier het volgende voorval plaats. Eene moe der wier zoon ook moest ingeschreven wor den, kwam het bureau verwittigen, dat haar zoon kwade voeten had en niet kon verschij nen waarmede de burgemeester echter geen genoegen nam maar het zelf onderzoekende, vond hij den ongelukkige door zijne ouders opgesloten bijna naakt, op eenige wissen stroo en oude vodden, krom in elkander getrokken, met bevrozene voeten, in een vochtig hok liggen. De reglbank van Gorinchem heeft zich de zaak aangetrokken en een onderzoek aangevangen. Men meldt uit Zevenaar d. d. 50 Jan. Donderdag jl. werd op de Geldersche Waard, aan den Ouden-Rijn, onder Paneerden, door twee boerenzoons, in de verte een groote ree bok gezien vermoedelijk afkomstig uit de Kleefsche bosschenop welk dier door een hunner dadelijk te paard jagt werd gemaakt. Daar de jager niet in het bezit van eenig wapen was, dreef hij wild in de rivier, waarin zich aan den kant nog al ijs bevond, maar veel te zwak om hem of het hert te kunnen dragen. Dadelijk spoedde zich hier op de tweede broeder naar de plaas en ---- volgde het hert tot in de rivier, welke in j opvolgers der oprigters daarvan ten gevolge het midden geheel open lag. Daar werd toen de zout niet zonder gevaar was en zeer zeker kracht en moed vorderde. De broeder kwam hem met een aak ter hulp en vond hem boven op het hert zwemmende. Beiden bonden het dier niet zonder veel moeite de beenen leg den het later op eene kar en voerden het in triomf naar de boerderij waar het thans door menige nieuwsgierige wrordt bewonderd te meer, daar het hert bijzonder schoon is en tot de grootste soort behoort. Men meldt uit Kampen d. d. 24 Jan. i waren de eijeren om de- duur; 5, hoogstens 4 kippeneije- Vïv' ...V.7 den 4 Febniarii. i u C I SNEEKER t I i t t 4 l in I t I I ll d h e 1 1 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1