NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. ©u 1857. No. 11. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK I VERGADERING A BINNEN- EN BUITENLAND. van in Neérl. Indië, voorziening tegen misdrijven of over- 1 van drukwer- tegen welk aan den aan de naam G. W. en voorstellen. Rekeningen 1 over 1856 en Adressen van was gebragt f 60 de bon zon dit som van SNEEK 6 Februarij. De alhier gehoude- ne tentoonstelling van fabrijk- en handwerks- nijverheid en kunst die vrij druk is bezocht geworden was jl. dingsdag avond afgeloo- pen nadat nog aan de knechten van de le den der alhier gevestigde afdeeling gratis anderen voor eenen kleinen prijsen laatsten dag (weekmarkt) nog eens buitenlieden toegang was verleend. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 5 Febr.: Z. Exc. de heer Wiardi Beekman nieuw be noemd minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. heeft gisteren de werkzaamhe den aan zijne departementen aanvaard. Hij heeft aangekondigd dat aan hen die hem over za ken, zijn departement betredende, wenscheu te spreken daartoe op de gebruikelijke wijze ge legenheid zal gegeven worden eiken donder dag ’s namiddags ten 1 uur, in het locaal van het departement op den Fluweelen Burgwal. Het bevestigt zich, dat de heer Rochus- sen zijn ontslag genomen heeft als lid van de tweede kamer der staten-generaal zoodat er eerlang in het hoofdkiesdistrict Alkmaar tot eene nieuwe verkiezing zal worden overgegaan. Het corps officieren der Nederlandsche marine telt een admiraal (Z. K. H. prins Frederik) een luitenant-admiraal en opperbe velhebber (Z. K. H. prins Hendrik) een kapt, luit. a. 1. s. (Z. K. H. prins van Oranje) 2 vice admiraals; 4 schouten-bij - nacht 20 kapiteins; 50 kapt, luitenants; 119 luitenants 1ste klasse en 166 luitenants 2de klasse. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat voor de arr.-regtbank te Amsterdam op j den 5 Februarij aanslaande vijf drukpersde- lieten zullen worden behandeld in ieder van j welke jhr. Salvador hetzij als klager hetzij als aangeklaagde is betrokken. Men meldt uil Amsterdam d. d. 4 Feb.: Gisteren avond omstreeks 9'/, ure heeft een manspersoon eene gehuwde vrouw op den Haarlemmerdijk bij de Eenhoornsluis met een mes eene gevaarlijke wonde in den buik toe- gebragt. Hij heeft vroeger reeds een vonnis van acht jaren gevangenisstraf ondergaan wegens aanslag op het leven van dezelfde vrouw, die destijds ongehuwd was en met welke bij in kennis stond. Uit eigene bewe ging heeft hij zich in arrest begeven. Naar wij vernemen is door den heer A. Menser, chirurgijn aan de verwonde onmid- delijk geneeskundige hulp verleend, en be vindt zij zich in zorgelijken toestand. MAANDAG DEN 9 FEBRUARIJ 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Procesverbaal van verificatie der gemeente kas. Mededeeling van besluiten van Heeren Ge deputeerde Staten tot af- en overschrijving van sommige posten van uitgaaf, dienst 1856 tot onderhandsche verpachting van bruggen en goedkeuring der gemeente-rekening over 1855. Kohier van omslag wegens onderhoud van sommige stralen over 1856. Lijst van aanbeveling van candidaten voor eenen praeceptor der Latijnsche school. Af- en overschrijvingen. van de kamer van koophandel van de stads boterwaag. i Joh. Halbertsma om grond, van eenige ingezetenen omtrent de belasting, onder den naam van markt- en staangeld en van G. W. van der Zeebetrekkelijk zijn weekloon. Missives van de voogden van het O. B. Wees huis omtrent eene suppletoire begrooling over 1856, en inzending der begrooting voor 1857. Missives belrekkelijk de schoolgelden in de tusschenschool. Verschillende rapporten vangen barend. dat een nieuwe opstand te vreezen is. De koning houdt zich afgezonderd in zijn kabinet en laat niemand bij zich toe. Een brief uit Napels door l'Univers me degedeeld bevestigt met eenige bijzonderhe den het berigt van den moordaanslag van een’ priester op den aartsbisschop van Meta ra. De misdaad heeft plaats gehad aan den voet van het altaar terwijl de prelaat het gebed verrigtte. Hij werd met een’ dolksteek getroffenmaar de moorddadige uitwerking van het wapen werd verhinderd door de tus- schenkomst van een’ kanunnik waarop de moordenaar eene pistool van onder zijn kleed te voorschijn haalde en den redder van den aartsbisschop neder schoot. De redenen van dezen gruwel zijn nog niet bekend. Aangaande den moordenaar Verger ver neemt men nog nader, dat hij gebeefd heeft in tegenwoordigheid van den dood dat hij toen hem werd aangekondigd, dat zijne voorziening in cassatie was verworpen en hem niets overbleef dan zijne ziel voor den dood te bereiden, in razernij uitriep: Ik wil niet sterven Dat is ónmogelijk! Ik wil le ven ik hecht aan het leven dat bij den abbé Hugon even lomp en ruw behandelde als waarvan hij blijken had gegeven voor het hof van assises dat hij na te vergeefs nog een uur uitstel verzocht te hebben zei- deIk wil niet sterven ik zal mij ver weren Gij kunt mij hier dooden maar ik ga niet van deze plaats!” dat hij zich wer kelijk aan zijne krib vastklampte en weiger de op te staan en dus niet dan met geweld is gekleed geworden dat hij, op aandrang van den heer Hugon eindelijk met dezen in een’ hoek van de cel ging en aldaar de abso lutie ontving; dat hij gedurende zijnen gang naar het schavot o. a. de woorden uit- te amende honorable plustard dat hij ondersteund door den aalmoezenier en den scherpregter het schavot beklommen hebbende, knielde, en daarna opstaande het Christusbeeld kustte, roepende met luider stem me «Leve de keizer! Leve Jezus Christus waarop hij zich aan den scherpregter over gaf- Hierbij wordt nog gevoegd dat bij zijn verzet in de gevangenis, de scherpregter, een lang gespierd man hem aangreep hem in de hoogte hief en als een kind in de armen hield, waarop hij beloofde zich stil te houden dat toen hij de voor de teregtstelling gebrui kelijke behandeling faire la toilette had on dergaan zijn gelaat zoo verschrikkelijk ver anderd was, alsof hij tien jaren ouder was geworden en onophoudelijk riep Zoo al leen te moeten sterven zonder vrienden, zon der bloedverwanten dat is ijsselijk waarop de scherpregter tegen hem zeide Houd moed nu is juist het oogenblik daar, om weder man te worden doch van Verger ten antwoord kreeg: Gij hebt goed spre ken ik zou wel eens willen zienof gij groot en sterk als gij zijt, zonder te verblee- ken den dood onder de oogen zoudt zien.” Toen de aalmoezenier hem in de cel vermaand bad vergiffenis te vragen aan God, verklaar de Verger dat hij aan God en Christus ge loofde er bij voegende Ik vraag vergiffe nis aan God en de menschen.” Ook betuigde hij in een bedaard oogenblik, te betreuren het tooneel van geweld waarvan de in zijne cel tegenwoordig zijnde personen getuigen wa ren geweest, zeggende daarbij De natuur verzet zich tegen een te vroeg einde en ver klarende te willen sterven als Christen als Katholiek als priester voor zoo veel dit van hem kon afhangen. Toen hij uit de cel naar de kamer werd gebragt, van waar hij naar het schavot zou gaan herhaalde hij on ophoudelijk Lam van God, die de zonden der wereld uitwischt, heb medelijden met mij De Gazette des Tribunaux meldt, dat Ver ger, voor eenige dagen gevraagd naar de ge waarwording, welke hij had ondervonden na zijn slagtoffer getroffen te hebben het volgen de antwoord gaf: Ik merk, waar gij heen wilt; gij wilt op mij de verschijnselen van het geweten waarnemen. Ik verlang niets liever dan u volkomen hierin te voldoen. Luis ter danDe daad die ik bedreven heb is iets, dat mij zelven te boven gaat afgeschei den van elke zedekundige gedachte, zou ik er mij physiek nooit in staal toe hebben geacht. Nooit ben ik ter jagt gegaan nooit heb ik eenig dier kunnen dooden. Ik had een’ hond, die voor dol gehouden werdik moest hem dooden maar ik kon niet in huis blijven eerst ’s avonds kwam ik in mijne woning te rug en den ganschen nacht bragt ik weenen- de door. Nooit heb ik een’ sabel, een geweer varken met de biggen de belangrijke Te Batavia is ninklijk besluit van digd betreffende de regeling der regering op de drukpers i en ter v tredingenwelke door middel ken kunnen worden gepleegd; besluit door aanzienlijke ingezetenen te Bata via een adres aan de tweede kamer der sta ten-generaal en door den boekhandel aldaar aan Z. M. den koning is ingediend. De berigten uit Napels te Parijs ont- luiden bij voortduring zeer onrust- Alle brieven stemmen daarin overeen nieuwe opstand te vreezen is. Volgens in de Staats-Courant van den 4 Februarij 1857 gedane oproeping is er weder gelegenheid voor jongelingen tusschen de 16 en 20 jaren oud onder de daarin ge stelde voorwaarden, tot plaatsing als kweekeiing op ’s rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht ter opleiding als offi cieren van gezondheid voor de landmagt hier te lande, zoo mede voor die iu Oost- en West- Indië. Van de kweekelingen voor eerstgenoemde dienst kunnen er eenigennaar gelang van gemaakte vorderingen en bestaande vacatures, lot kweekelingen der 2e en le klasse worden bevorderd en bezoldigd respectivelijk op ƒ200 tot ƒ500 ’s jaars terwijl aan degenen, bestemd voor de Oost-Indië 400 en voor de West-Indië 500 jaarlijksche toelage wordt verleend. Men verneemt nopens het gebeurde te Ameide (zze vorig nummer) nog het volgende: De ontmenschte vader die een griendwerker is en zeer goed zijn brood heeft had voor 6 maanden zijn’ ongelukkigen zoon aan een touw in het hok gebonden zonder eenige andere bedekking dan een slecht hemd en een oude boezeroen. Sedert al dien tijd heeft het deer niswaardig voorwerp volgens zijne eigene ge tuigenis geen ander voedsel genuttigd dan slechts éénmaal ’s daags een weinig aardappelen met wat water, terwijl hij bovendien de wreedste mishandelingen te verduren had. Zijn toestand blijft intusschen hoogst treurig en men ver wacht, dat hem eerstdaags de beide voelen zul len afgezet worden. Men meldt uit Hoogezand d. d. 50 Ja nuary Heden had men het genoegen, op de scheepswerf van den heer Meursing te zien werken een stoom-houtzaag-machine volgens een nieuw systeem, geoctroijeerd de heeren C. Verloop en Zoon te Utrecht, en vervaar digd in de machine-fabrijk van de heeren Slotemaker Hordijk en comp. aan het Zui- derdiep te Groningen. Bij de beschouwing en het onderzoek dezer machine komt men al dadelijk tot de overtuiging, dat dit werk tuig zich aanbeveelt door eenvoudigheid, doel matigheid en juistheid van werking hetgeen den fabrijkanten en uitvinders allezins tot eer en aanbeveling verstrekt. Tevens was het voor ieder onzer een bijzonder genoegen, daardoor de overtuiging te erlangen dat wij niet al leen niet achteruit zijn, maar in dat vak zelfs het buitenland voorbij streven. Men meldt uit Aaiden d. d. 51 Januarij: Bij den landbouwer J Schuring alhier is een varken geslagt, hetwelk schoon aan de ladder woog ruim 400 oude ponden dit varken had in het vorige jaar dertien biggen groot gebragt waarvan er twaalf voor de som van f 127,25 zijn verkocht; voor het overgeblevene is voor een paar dagen ƒ55 geboden. Wanneer nu het geslagte varken aan de markt en verkocht tegen marktprijs van derd Ned. ponden, dus ƒ120, dan ƒ282.25 hebben opgebragt. den 10 Nov. jl. een ko- 8 April 1856 afgekon- het toezigt e I -1 ei SNEEKER lil ai J n I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1