NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i 1857. No. 12. WOENSDAG I n I e 1 Li wordt mitsdien bepaald L SNEEKER t r BINNEN- EN BUITENLAND. de gees- ■e BUITENLAND. I hare overwegingen zal een ontwerp van wet l. m e e 1 h Il 1 SNEEK, 10 Februarij. Van den 51 Jan. tot en met den 6 Febr. zijn in deze provincie 508 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1423. Aan de aangekondigde hardrijderij op schaatsen te Bolsward hebben 41 personen van honderd gulden v. d. Weij van BERLIJN, 3 Februarij. Eergisteren werd het jaarlijksche herinneringsfeest der vrijwil lige strijders voor het vaderland in de jaren 1815 en 1814 door een groot maal gevierd. Dit geschiedde thans voor den 54sten keer de jongste deelnemers aan den disch waren 49 jaren oud eenigen hunner hadden meer dan eenen tachtigjarigen ouderdom bereikt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van den 9 Februarij jl. is vastgesteld het kohier van omslag, strek kende tot restitutie der kosten van onderhoud van sommige straten binnen deze gemeente over het jaar 1836, en dat het gedurende acht da gen ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ie der ter lezing is nedergelegd. En zal deze worden afgekondigdzoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 Februarij 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HACtA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, voor den jare 1837, en dat het, van af heden gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer ge meente voor een’ ieder ter inzage is nederge legd. Sneek den 4 Februarij 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. te vernietigen. Op al deze pun- op nog anderen, bieden wij als gij wilt, eenen openbaren redetwist gij zelf kunt plaats en uur daartoe be- Ed. Panchaud pred.rue de Naples 48. Leonard Anetpred.rue du Moulin, 34. E. Filholrue du Méridien 52. Brussel 51 Januarij 1837.” De berigtgever betreurt hetdat het gees telijk gezag toelaat, dat in het openbaar zul ke hevige smaad en hoon worden geuit te gen eene godsdienst, die door een zoo groot aantal Belgen en door den koning in de eerste plaats wordt beleden alsmededat verscheidene bladen die zich liberaal noe men weigeren om bovenstaanden brief op te nemen. Vrouwelijke geneeskundigen zijn in Noord- Amerika geene zeldzaamheid meer. Voor ne gen jaren had de eerste doctorale promotie eener dame plaats en sedert is het getal vrou welijke professoren en studenten aanzienlijk toegenomen. Er zijn thans vrouwelijke medi sche faculteiten te Boston en Philadelphia te Syracuse, Cleveland en Cincinnati. De in- rigtingen der twee eerste steden worden door de regering ondersteund de beste vrouwelijke artsen zijn thans te Nieuw-York. Twee zus ters Elisabeth en Emily Blackwell hebben er eene uitgebreide practijk nadat zij in Eu ropa de gehoorzalen en hospitalen bezocht heb ben en met de beste getuigenissen der uitste- kendste geneeskundigen teruggekeerd zijn. Men verneemtdat aan de crediteuren der Maatschappij van Weldadigheid die zich tot het departement van binnenlandsche za ken hebben gewend ten einde voor te ko men dat die instelling zou worden verklaard in staat van kennelijk onvermogen hoofdza kelijk is te kennen gegeven dat de regeriug zich niet in de gelegenheid bevindt in overeenstemming met dit verlangen te hande len. Men berigten wij deelen het met ge noegen mede, dat door vijf der voornaamste slaveneigenaren in Suriname, die te zamen eenige duizend slaven bezitten zoude zijn aangeboden aan den gouverneur en opgezon den aan het ministerie van koloniën eene memorie, waarbij zij aandringen op eene da delijke emancipatie der slaven tegen behoorlij ke schadevergoeding. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 6 Februarij Ik verneem, dat de heer F. W. Conrad president der commissie voor de door graving der landengte van Suez en die zich thans, zoo als men weet, in Egypte bevindt, zich naar Jeruzalem zal begeven, of denkelijk thans reeds begeven heeft van daar zal hij de terugreis naar het vaderland aannemen en waarschijnlijk nog vóór het einde dezer maand hier aankomen. De heer ingenieur Schneither, die, zoo als bekend is, zich mede aldaar be vond, is naar Konstantinopel vertrokken om van daar insgelijks te repatriëren.” Aan de Indépendance Beige wordt uit Alexandrie gemeld, dat den 16 Januarij jl. de eerste spadesteek gedaan is tot den aa-nleg van het kanaal waardoor de Nijl in regt- streeksch verband moet gehragt worden met het door de landengte van Suez te graven ka naal. De Parijsche conferentiën tot eindregeling der Neufchatel-kwestie zullen nog in deze maand een’ aanvang nemen. Zwitserland zal er vertegenwoordigd worden door dr. Kern bijgestaan door de heeren Piaget en Humbert, leden van den raad van state van Neufchatel Pruissen zal er twee gevol magtigden hebben graaf Hatzfeld gezant te Parijs en den heer von Bismarck-Scbönhausen Pruissische bonds- dag-gezant. Volgens brieven uit Napels van 25 Jan., heet de misdadiger, die te Matera een’aanslag op het leven van den aartsbisschop pleegde en daarbij een’ kanunnik doodde, Ancona. Zijn slagtoffer is Primicerio Bonsanto. Over de be weegreden tot den afschuwelijken aanslag wordt niets gemeld. Keizer Napoleon heeft abbé Hugon bij zich doen komen die hem verslag moest ge ven van de laatste oogenblikken van Verger. Als eene bijzonderheid betreffende den te Parijs geguillotineerden Verger wordt uit Brus sel medegedeeld, dat hij, zich in 1833 in Bel gië bevindende, zoo arm was, dat hij zijn logement niet kou betalen en zijne snuifdoos aan den logementhouder in pand gaf, welk pand hij echter nooit loste. De snuifdoos is thans in bezit van een’ landman, die zeals historische merkwaardigheid, voor geen’ prijs afslaat. Men bespeurt niet zonder bevreemding, dat de misdaad, te Parijs door Verger gepleegd, door personen tot de Duitsche Roomsche gees telijkheid van den minderen rang behooren- de, wel niet wordt verdedigd, maar toch in zekere mate verontschuldigd op grond van de gestrengheid welke thans door de hooge- re jegens de lager geplaatste geestelijken wordt betoond. Volgens het in Frankrijk uitkomende blad Le Lien, is een Protestantsch geestelijke te Madrid, José Vecino genaamd, den 50 Dec. jl. aldaar in hechtenis genomen door een’ inspecteur van policiedie vooraf met drie agenten in de woning des geestelijken huis zoeking had gedaan en diens boeken en pa pieren had medegenomen. Den 6 Jan. jl. be vond Vecino zich nog in den kerker Salade- rozonder nog een verhoor te hebben on dergaan. In Belgie zit een 74jarige grijsaard reeds 8 jaren in de gijzeling wegens het niet vol doen eener schuld, terwijl, ingeval hij de on betaalde som aan zijnen schuldeischer had ontnomenhij hoogstens met vijf jaren ge vangenisstraf daarvoor had moeten boeten. Uit Brussel w’ordt gemeld, dat een Fransch zendeling de abbé Combalotten gevolge van eene verschrikkelijke onverdraagzaamheid in zijn openbaar prediken aldaar en zijn hevig aanvallen en honen van het Protestantismus van eenige Protestantsche leeraars den vol genden brief heeft ontvangen Aan den heer abbé Combalot te Brussel. Heer abbé In uwe voordragt van den 29 Januarij jl. over het Protestantismus, hebt gij eene me nigte valsche beweringen en lasteringen aan- gevoerdwaartegen wij ons verpligt achten in het openbaar op te komen. 1°. Gij hebt de Protestantsche methode, wat het gebruik maken van den Bijbel betreft, aangetast, en ze rationalistisch genoemd. Wij verklaren en zijn bereid te bewijzen dat deze methode is die van onzen Heer Jezus Christus, van zij ne apostelen en van de vaderen der oorspron kelijke kerk. 2°. Gij hebt beweerd, dat de door de Bijbelgenootschappen verspreide Bij - bel-overzettingen vervalschte ontheiligde, be dorven bezoedelde verminkte vertalingen zijn. Wij houden tegenover u staande, en zijn be reid het te bewijzen dat dit schandelijke laster is. 5°. Gij hebt niet geschroomd te zeggendat de Protestanten zielenverkoopers zijn dat zij op den honger der armen spe culeren dat zij den af val van de godsdienst koopen en vervolgens hunne nieuw geworvene aanhangers onder het getal der Protestant sche stuks vee inschrijven(Welk een stijl van proselytismus Dit is een stelsel, dat wij met afgrijzen van ons werpen terwijl wij het overlaten aan de kerk van Rome, die het zoo dikwijls en op zoo breede schaal, bepaal delijk onder Lodewijk XIV, heeft in prac tijk gebragt. Wat de godslasteringen betreft, die gij tegen den Bijbel hebt geuit, door te zeggen dat men met de Bijbelteksten dief stal en roof kan prediken hierbij zullen wij niet stilstaan daar uwe voordragt van den volgenden dag ze genoegzaam weersproken heeft om ze te vernietigen. Op al deze pun ten, mijnheer! en <u als gij wilt, aan palen. deelgenomen. De prijs werd behaald door A. J. Hieslum terwijl de premie, dertig gulden, ten deele viel aan L. Zilden van Tjerkwerd en werd aan I. J. Nijdam van Bolsward en H. v. d. Meulen van Workum als de der en vierde der laatste rijders, ieder vijf gulden uitgereikt. Aan de hardrijderij te Heerenveen heb ben deelgenomen 94 rijders. De prijs van 100 is behaald door Brandt de Jong, van Bozum en de premie van ƒ50 door Tewis Hettinga, van Oppenhuizen terwijl aan K. Knolvan Tjallebirdnog eene gratificatie van ƒ10 is uitgereikt. Men verzekert, dat bij de aanstaande hervatting van de werkzaamheden der kamers, van regeringswege aan worden onderworpen tot het toestaan der noodige gelden tot uit voering der voorgenomene emancipatie der sla ven in West-Indië. Ook verneemt men dat van regeringswege zal. worden aangeboden een ontwerp van wet wegens de jagt en visscherij. De minister van marine heeft, onder dag- teekening van 13 Dec. 1836, aan de onder scheidene directiën der marine de volgende aanschrijving gerigt Tot dusverre geschieden de wekelijk- sche betalingen aan het werkvolk op de rijks werven des zaturdags. Op het voetspoor van andere werkinrig- tiugen in ons vaderland, wensch ik hierin eene verandering te brengen en die betaling niet meer in het laatst maar in het vroegst van iedere week te doen plaats hebben. Dat de betaling der daggelden enz. aan het werk- en jagtvolk op ’s rijks werven in het vervolg en wel met den aanvang van het jaar 1837 zal geschieden op iederen dingsdag, op zulk een tijdstip, als best met de belangen van 's rijks dienst en met de locale gelegen heid zal overeenkomen in dier voege, dat de berekeningen van die daggelden zullen loopen van en met zondag tot en met zaturdag.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1