NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, k 1 1 |g| 1857. No. 15. 12de Jaargang. ZATURDAG den 21 February. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 25 FEBRUARIJ 1837, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. - BINNEN- EN BUITENLAND. het onder Adres Adres te leggen regeling der zaken momboirkamers e e h n I I e I r men geleide en en en perceelen ten behoeve kanaal van Deventer tot het verleenen regeling der jagt i geling en van i van en visscherij opheffing van het kanaal naar Besluit betrekkelijk den afstand van grond aan W. M. de Boer en anderen. Brief van het Israël, armbestuur tot af- en overschrijving. van T. Sevensma om grond. van W. Borneman om eene plank i van den trekweg over de ringsloot. Reglementen voor de beurtveeren van Warns en Makkum. Brief betrekkelijk de verordening op de in vordering van het marktgeld op de boter en kaas. Adressen van de voormalige commiezen der plaaatselijke belastingen (vroeger aangehouden). Adressen benevens eene missive betrekkelijk de restitutie van plaatselijke belastingen. Missive van de voogden van het O. B. Wees huis betrekkelijk het gebruikte hulpgebouw. Gaz-fabrijk. Kohier van den hoofdelijken omslag voor 1837 met de adressen van bezwaren. den kant der buitengracht een’ vlieger oplaten. Toen deze op het ijs nederviel waagde een der knaapjeseen jongetje van 6 jaren zich op het ijs, waar het aldra doorzakte. Zijn broertje van 12 jaren trachtte het te redden, doch zonk mede in de diepte. Hoewel ijlings een moedig dragonder te water sprong waren zijne pogingen vruchteloos, wel bragt hij de beide knaapjes aan land, doch toen hij ze aan een’ ander, den hoefsmid van het korps, overgaf hield deze, zonder het te vermoeden, de lijkjes zijner eigene kinderen in de armen. Te Deventer is een der eeuwenoude ron de torens van welke er nog verscheidene als overblijfsels van vroegere verdedigingswerken bestaan, in den avond van den 16 dezer van boven tot beneden gespleten voor de helft ingestort en heeft in zijnen val het achterste gedeelte van een herbouwd wordend huis me- degesleept. Gelukkig hadden de bewoners van den toren slechts weinige oogenblikken te voren dien verlaten zoodat het ongeval tot nu toe alleen geldelijke schade heeft ver oorzaakt. Wie die zal dragen kan wel een twistappel worden dien de beide eigenaren elkander toewerpen. Men meldt uit Vlissingen d. d. 16 Febr. j Heden avond ten zes uur kwam van Madeira alhier ter reede Zr. Ms. fregat Prins Alexan der der Nederlandenkapt, ter zee Steffens. Naar men verneemt, zijn de Maleijers als ge vangenen aan boord welke het schip Twenthe zoo gewelddadig hebben aangerand en die naar Rotterdam zullen worden overgebragt. Op het einde des voorgaanden jaars had, volgens de Volksvriend, te Zeene alleraandoenlijkste begrafenis plaats. Eene we duwe werd door de armen van het werkhuis ten grave gedragen. Acht dagen te voren was haar man gestorven zoodat nu de drie over geblevene kinderen ouderloos zijn, ouderloos ten gevolge van den sterken drank. De vader, Evert Hdie vroeger reeds tweemaal in de gevangenis waseens wegens diefstal met inbraaken eens wegens het stelen van schapen had zich de twee drie laatste jaren geheel aan den sterken drank overgegeven. Hij dronk al meer en meertotdat hij eindelijk zondag 24 November jl. zooveel gedronken had, dat hij hier op aarde niet weder uit zijnen roes is ontwaakt. Twee dagen lang lag hij bewusteloos en ging eindelijk zoo de eeuwigheid in. Zijne vrouw was 7 weken te voren van haar derde kind bevallen. Ten gevolge van al wat er in de laatste dagen in haar ellendig, bekrompen kamertje met haren beschonken en eindelijk gestorven man was voorgevallen werd ook zij ziek en bezweek eene week na hen. De drie kleine kinderen zijn nu in het armhuis, ten laste van het armbestuurmet andere woorden ten laste der meervermogenden die hen nu moeten onderhouden, omdat hun vader het goedgevon den heeft, zijn geld en zijn leven aan den sterken drank op te offeren. Tot geruststelling van velen wordt uit Breda medegedeeld dat ten gevolge het ver moeden van vergiftiging door bet gebruik van wit geëmailleerd ijzerwerk bij bereiding van spijzen hetzelve scheikundig onderzocht is aan de academie aldaaren bevonden dat wit email of verglaassel volstrekt geene ver giftigde bestanddeelen in zich bevatzoodat men deze soort van verglaasde potten en kast rollen zonder het minste nadeel voor de ge zondheid kan gebruiken. Men drage slechts zorg dezelve voor drooge hitte te vrijwaren doordien anders het email gevaar loopt te sprin gen. Een Antwerpsch dagblad deelt den vol genden trek van menschlievendheid en tegen woordigheid van geest in een jeugdig meisje mede. Eenige dagen verleden waagden zich drie jongens op het ijs in de grachten der citadel aldaar, doch verdwenen, op eene plaats waar het ijs te zwak was, uit het gezigten zou den ontwijfelbaar verdronken zijn, indien niet de veertienjarige dochter eens hleedermakers Isabella Gilade, de eenige getuige van het on geluk ter hulp toegeschoten was. Zij liet zichvoorover op den buik liggende over 1 het ijs glijden, tot aan de plaats, waar dit in Neèrlandsch-1 ndië. Wel i gegeven dat zoo de toepassing van het re glement .werkelijk mogt blijken bezwaren voor hen op te leveren daarop zou worden gelet maar op hun verzoek is overigens zoo veel acht geslagen als noodig wasom afwijzing ter zijde neder te leggen. Uit ’s Hage meldt men het volgende: Tot aanvulling van het berigtdat de heer d’Engelbronner voor het hem toegelegde wacht geld heeft bedankt en zich als advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden laat inschrij ven meen ik met zekerheid te kunnen me- dedeelendat hij den koning verzoeken zal eene commissie te benoemen, om zijne han delingen als secretaris-generaal bij het depar tement van justitie te doen onderzoeken.” Men verneemt met zekerheid, dat op het verzoek van den heer d’Engelbronner, dezer dagen aan Z. M. gerigttot benoeming eener I commissie van onderzoek naar zijne handelin gen als secretaris-generaal bij het departement van justitie, afwijzend is beschikt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 17 Februarij Z. M. heeft gisteren den beroem den landschapschilder, de heer Andreas Schelf hout, bij gelegenheid van zij nen 70sten verjaar dag begiftigd met het kommandeurs-kruis der orde van de Eikenkroon. Men meldt, dat de hooge regering on langs aan de heeren Van Gendt en Loos con cessie heeft verleend voor eene dagelijksche diligence-dienst van Assen over Veendam en Winschoten naar Leer, in verband met den Oostfrieschen spoorweg aan de eene zijde, en aan de andere zijde in verband met de nacht- diligence, die op de Zwolsche stoomboot rijdt. Men verneemt dat bij den minister van koloniën het ernstige voornemen bestaatom de pogingen te ondersteunen van hen, die ee ne directe stoompaketvaart tusschen het moe derland en Neèrlandsch-Indië wenschen daar te stellen en dat daartoe hoogstwaarschijnlijk door het rijk eene subsidie zal worden ver strekt. Men verneemt, dat bij besluit van den minister van justitie tot directeur-hoofdonder- wijzer van het huis van verbetering en op voeding te Alkmaar is benoemd de beer A. Meeter Pz.onderwijzer te Arum, in Fries land. De 40ste verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren alhier op de gewone wijze ge vierd door het uitsteken van vlaggen uit de openbare en ook uit particuliere gebouwen alsmede door het afsteken van onschadelijke vuurwerken in den avond van dien dag. Dingsdag jl. overleed te Leeuwarden in den ouderdom van ruim 46 jaren na eene langdurige ongesteldheid de heer rnr. Jan v. d. Veen advocaat bij het provinciaal geregts- hof, lid der provinciale staten van Friesland, en lid van den raad van toezigt en discipline der orde van advocaten. Het losgaan van het ijs op de rivieren in voor zooverre wij vernomen hebben allerwege gelukkig afgeloopen. De arrond.-regtb. te Amsterdam heeft den 11 dezer uitspraak gedaan in de zaken van jhr. Salvador, van Gorkum A. H. van Hoek en G. H. Mulder. Van Gorkum is bij ver stek veroordeeld tot twee geldboeten ieder van /8, en is de civiele vordering toegewezen van schadevergoeding ad 23 cents, aanplak ken van drie exemplaren van het vonnis te Amsterdam en drie te Haarlem en de kosten. Van Hoek en Mulder zijn bij verstek van al le regstvervolging ontslagen. Men meldt uit Rotterdam d. d. 15 Fe bruarij De heer B. stond deze week voor den brandenden haard de brieven te openen, die de post voor zijne firma had aange- bragtwaaronder er één was, inhoudende een bankbiljet van f 500. Dezen brief geopend hebbende, nam hij een stuk wit papier er uit, waarin het bankbiljet gevouwen was en i dit met niet genoegzame voorzorg openende, viel het stukje van waarde er uit en in het vuur, waar bet vernietigd werd vóór er tijd was er iets van te redden. iiuur ue MueMiiiuut-iareu van Batavia ingediend De hh. Nathans en Van Witsen te Rotter betrekkelijk het reglement op de drukwerken dam hebben alle hooge prijzen in alle klassen js ]lun kennis I dezer loterij getrokken, hetgeen nooit vroeger, voor zoover bekend isaan één’ collecteur of splitter is te beurt gevallen. Men meldt uit Zwolle d. d. 16 Febr. Gisteren morgen omstreeks 10 ure was zekere Hendrik Scheffer bezig met het kruisnet te visschen bij de krip aan het groote veeren vermeende op eenmaal eene groote vangst te doen. Maar wie beschrijft zijne ontsteltenis, toen hij bij het ophalen een geheel naakt lijkje van het vrouwelijk geslacht op het kruisnet ontwaarde. Naar het oordeel van deskundi gen kan het niet ouder dan twee dagen en nog slechts kortelings overleden zijn. Het is te hopen, dat het der justitie zal mo gen gelukken, den bedrijver van deze gruwel daad te ontdekken.” Men meldt uit Deventer d. d. 13 Febr.: Ook hier heeft het ijs dezer dagen een treu rig offer geëischt. Twee knaapjes gingen aan n I SNEEK20 Februarij. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 17 dezer hare werkzaamheden hervat. Met algemeene stemmen is aangenomen een voorstel van den heer Thorbeckehoudende verzoek aan den minister van koloniën om mededeeling der ver ordening memoriën instructies) en corres- pondentiën betrekkelijk de uitgifte van boek werken in Neèrlandsch-Indië, in zoo ver daar tegen bij de regering geen bezwaar bestaat. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 17 dezer zijn ingeko- o. a. zes koninklijke bondschapen ten van de volgenden wetsontwerpenalsons vaderland is, nopens de zamenstelling der regterlijke magt het beleid der justitie Z>. tot voorziening van de voormalige wees- c. tot onteigening van van den aanleg van een naar Dalmsholthe d. naturalisatiën e. tot en f. tot re lief bijzonder rijks- fonds van het kanaal naar Voorne. De heer J. J. Rochussen heeft zijn ont slag ingediend als lid van de tweede kamer der staten-generaal. Daar de heer Rochussen lid was van de commissie, in wier handen was gesteld het regeringsverslag nopens Indiën over 1834 zoo is de heer Dullert in zijne plaats benoemd geworden. Het Res. blad meent te mogen verzeke ren dat het wetsontwerp op het onderwijs thans bij den raad van state in overweging is en waarschijnlijk binnen 14 dagen bij de tweede kamer zal inkomen. Naar men verneemtis door Z. M. den koning reeds afwijzend beschikt op het adres, door de boekhandelaren van SNEEKER COURANT. i ■e l- lil h aï I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1