NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 16. WOENSDAG den 25 February. r B U IT E N L A N het bisschoppelijk verbod 1 rijkswege gesubsidi- I BINNEN- EN BUITENLAND. e e I t - - m n I e I p. st. welke uit Engeland was aangebragt meester te maken, ontdekt en verhinderd. Het middel was verschikkelijk. Men wilde de spoorstaven opbreken en onder de verwarring van het ongeluk den roof ten uitvoer brengen. Omtrent 150 der booswichten zijn in hech tenis genomen, Z. M. heeft aan ders, C. Vulders, L. van den Berk A. den Berk en L. van gratificatie van ƒ10 toegekend als van aan vier personen die zich in den nacht van 15 op 16 January jl. ten huize van BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat in de vergadering van den Gemeente-Raad van den 25 February jl. is vastgesteld het ko hier van den Hoofdelijken Omslag dezer ge meente, voor den jare 1857, en dat het van af heden gedurende acht dagen ter Secre tarie voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 February 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HACA. zijn zoo talrijk dat .De een blijk afkeer, dien men heeft van de nieuwe wet tevredenheid voor hunne kloeke pogingen, op het huwelijk die door het concordaat in den dag gelegd bij bet aanhouden der het leven i de weduwe der Kinderen te St. Oedenrode, in Noord-Bra- bant schuldig gemaakt hebben aan diefstal met braak en onder bedreiging van moord en brandstichting. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der ligling van 1852, den 15 Mei ek. zullen worden gepasporteerd en dat de plaatsvervangers der ligling in dit jaar da delijk in activiteit Zullen worden gesteld. Naar men verneemt, zal het bataljon mineurs en sapeurs dezen zomer weder-het kampveld op de heide bij Zeist, vau 15 Julij tot 15 September, betrekken. Den 18 fiezer heeft voor den noogen raad der Nederlanden (burgerlijke kamer) de heer inr. C. C. E. d’ Engelbronuer die laatstelijk als secretaris-generaal bij het departement van justitie eervol is ontslagen den gevorderden eed als advocaat bij dat regterlijke collegie af- gclegd. is geroepen is de voornaamste oor zaak waarom een aantal R. Katholieken zich van hunne kerk losmaakt.” Volgens de Parijsche correspondentie van den Times, is er eene vermeerdering der Fran- sche troepen in Italië, in plaats van eene ver mindering, te verwachten. In Ierland is weder een schot van ach ter eene haag gelost op een’ landeigenaar, die gelukkig ontsnapte door eene beweging van zijn paard. Er zijn thans zeven sluipmoor den gepleegd waarvan de daders ontsnapten of verborgen blijven. De Turksche regering heeft dezer dagen aan de zusters van den II. Vincentius van Paulo een uitgestrektheid grond van 10,000 voet, gelegen nabij de voorstad Pera te Kon- stantinopel afgestaan ten behoeve van den bouw van een hospitaal, bestemd ter opne ming allea natiën, en dat den naam van vre- de-gaslhuis” zal dragen. Naar een berigt van Cairo was daar een’ zaménspanning, om zich van eene som 400,000 WEENEN 16 February. Uit Milaan is het heugelijk berigt ontvangen dat de kei zer een decreet van amnestie voor den gan- schen keizerstaat heeft geteekend. ZWITSERLAND. Het Journal de Genève van 6 dezer bevat het volgende In de ge meente Loco (kanton Tessino) is een feit voor gevallen dat ons van genoegzaaam gewigt voorkomtom te worden medegedeeld. De bisschoppelijke curie van Como had, met het doel om der bevolking schrik en angst in te boezemen aan den pastoor van Loco de be voegdheid ontnomen, om de biecht af te ne men dat doel werd echter geenszins bereikt. Toen het gemeentebestuur kennis had ge kregen van het bisschoppelijk verbod verga derde de gemeenteraad voltallig op het raad huis en nam het volgende besluit De raad van Loco Overwegende, dat door de curie van Co mo aan onzen pastoor Muraldi de bevoegdheid is ontnomen, de biecht aan te hooren, en dat diensvolgens al zijne parochianen van dat sa crament zijn verstoken Overwegende, dat de oorbiecht niet door Jezus Christus ingesteld, maar door de kerk vergaderingen en de pausen met nevenbedoe lingen uitgevonden is geworden en dat uit deze instelling dikwijls zeer ernstige onheilen voor de maatschappij en tweedragt in de ge zinnen ontstaan Besluit De oorbiecht is afgeschaft in de parochie Loco, en de biechtstoelen zullen uit de kerk weggenomen en op de openbare markt verbrand worden.” Dit geschiedde.” ITALIË. Het schijnt, dat de omvang van de dames-kleederen te Milaan niet minder is dan te Parijs. De aartsbisschop aldaar heeft er dezer dagen de proef van gehad. Toen hij op den trap van den Dom de keizerin tegen kwam is hij in haar kleed blijven haken en wel zoodanig, dat hij eenige ellen kantwerk medenam tot groot vermaak van H. M., die te meer in lagchen uitbarstte naar mate de verlegenheid van den aartsbisschop toenam. KERKELIJKE STAAT. In den avond van den 9 dezer is te Rome aangeplakt eene pro clamatie van Hyacinthe Ferrari behoorende tot de orde der Predikheeren meester in de heilige godgeleerdheid commissaris der hei lige Roomsche en algemeene inquisitie waar bij allen en een iegelijk gewaarschuwd wor den voor Catharina Fanelli, oud 25 jaren ongehuwd geboren te Casalviere, en wonende te Sezza welke jonge dochter zich valsch en bedriegelijk uitgeeft voor eene heilige die van Jezus Christus en de maagd Maria inge vingen, openbaringen voorzeggingen, vizioe- nen en verschijningen, met en benevens an dere bovennatuurlijke gaven en bijzondere goddelijke eigenschappen heeft ontvangen en voorts ter algemeene kennis wordt gebragt dat voornoemde Catharina Fanelli ter zake van het door haar gepleegd bedrogdoor het heilige officie tot 12 jaren gevangenisstaaf is veroordeeld. In een’ brief uit Rome wordt gemeld, dat de paus, gedrongen door den Franschen invloed geneigd zou zijn, eene algeheele her vorming in zijne staten in te voerenen het voornemen zou koesterenal de onder het eerste keizerrijk gemaakte en in 1814 in- getrokkene w’etten te herstellen, en zelfs het wetboek Napoleon in den kerkelijken Staat in werking te brengen. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat men aldaar tot de ontdekking gekomen is, dat men een’ onderaardseben weg heeft gegraven 1 om bij de kelders der bank te kunnen komen. SNEEK, 24 February. Van den 14 tot en met den 20 dezer zijn in deze provincie 299 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2069. Naar wij vernemen is door den gemeente raad alhier op gisteren besloten de gasverlich ting te dezer stede voor stads rekening te on dernemen. De Hervormde gemeente alhier vernam zondag jl. in hare openbare godsdienstoefening met blijdschap, dat een bij hare diaconie-kas bestaand tekort van ƒ1400, door eene in de afgeloopene week aan hare huizen gedane col lecte, meer dan gedekt is geworden. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 25 dezer is het wets ontwerp op het lager onderwijs ingediend. Als hoofdbeginsel bevat hetzelve de opleiding tot alle maatschappelijke Christelijke deugden leidende tot verdraagzaamheid. Waar ouders leerstellig onderwijs verlangen kunnen af zonderlijke scholen van eerd, worden opgerigt. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het district Alkmaar ter vervanging van den heer J. J. Rochussen, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen zal geschieden den 17 Maart ek. i die door R. de bouwlieden H. Vul- de leeraars der Luthersche en der Gereformeer- van de geloofsbelijdenissen, de Meerakker, elk eene zij niet bij magie zijn, daaraan te voldoen. blijk afkeer dien men heeft Men meldt uit Amsterdam d. d. 18 Fe bruary De nieuw benoemde hoogleeraar bij de kweekschool der Doopsgezinden dr. Hoek stra, aanvaardde gisteren de hem opgedragene betrekking met het honden eener Latijnsche redevoering de vèritalis cognoscendae et ag- noscetidae rations algue via eddem prorsus in. philosophicis et in theologicis d. i. over den weg der wetenschap, dezelfde in de wijs- geerige en in de godgeleerde wetenschap. Het muntcollegie te Utrecht is voorne mens op dingsdag 5 Maart 1857 ter raad zaal van voormeld collegie, in het openbaar aan te besteden de levering van 7690 Ned. ponden koperen muntplaatjes, voor halve cents. Men meldt uit Vollenhove d. d. 14 Febr.: Terwijl het ijs in zee door den heerschenden dooi op sommige plaatsen was losgeraaktging het, door eenen N. W. w’ind gedreven, aan het schuiven waardoor zich aan onze stran den. eene ijsmassa ophoopte, die een beziens- waardig schouwspel opleverde, en in geene ja ren hier het oog zóó boeide. Derzelver ge ruchtmakende werking veroorzaakte een geluid als van vele naderende wagens en de ijsber gen die zich over eene onafzienbare lengte vormden en ter hoogte van 15 tot 20 ellen werden verheven leverden een majestueus ge- zigt op. Uit een dezer dagen uitgebragt verslag omtrent den staat van het te Groningen ge- vestigd zeemans-collegie, de Groninger Een- dragt” blijkt, dat gedurende het drie jarigbe- staan der inrigting 55 jongelieden uit den min- vermogenden stand door haar tot de zeevaart zijn opgeleid, terwijl ten vorigen jare 11 jongelieden opgenomen behoorlijk van uit rusting voorzien en aan de vaart gebragt zijn. Men meldt uit Vlissingen d. d. 18 Febr.: Met betrekking tot de ongelukkige Maleijers beschuldigd van poging tot oproer en begane brandstichting aan boord van het Nedl. koop vaardijschip Twente met Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden van Madera ge vankelijk herwaarts gevoerd, en gisteren per lands vaartuig naar Rotterdam aan de justitie uitgeleverd, verneemt men, dat die rampzalige misdadigers zich aan boord uitertst zachtmoe dig vreedzaam en zeer geschikt hebben ge dragen, en dat zij ten hoogste gevoelig en dank baar waren voor de menschlievende behande ling, die onze brave zeelieden hun deden onder vinden. De mandour of hun opperhoofd was door een’ pistoolkogel aan boord van het schip Twenlhegetroffen en droeg die kogel nog in zijn ligchaam. Ervaren zeelieden met de ge aardheid der Javanen bekend, zijn niet vreemd van het denkbeeld dat welligt harde bejege ning, hoon of mishandeling hen in dien staat van woede hebben gebragt die hen tot zulk een ontzettend vergrijp hebben doen besluiten. Men schrijft uit Weenen aan den Times: De aanvragen om godsdienstig onderwijs, - - Katholieken gerigt worden aan BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Honden voor den jare 1857, en dat het, van af heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 18 February 1857. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. liiliiüiiiiiiM I I SNEEKER I =ss s JL 1 l 1 3 5 tl ■e i I 1 M IV IJ L Vel II 1 B COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1