r I GROOT INSTRUMENTAAL CONCERT, te geven door de Heeren ilïöm EN WIÉSIAWsKIi IN DE CONCERTZAAL ALHIER, op Donderdag den 26 February 1857, ’s avonds 67, uur. eeu’ Zoon A. JONG- l M. RAESKIN. Gedrukt en uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. kalm en •1 ee- bet 24-/, 417, 577, 437. de Vereeniging tot AFSCHAFFING van STERKEN DRANK, in de Concertzaal, en betaalde den daarvoor ge- van zeven fraucs. Na zijnen het scherpe te hebben laten PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BEKIGTEN. ADVERTENTIEN. Getrouwd: Spanje Oh. \j\ Dito dito «Binn.G/m. Port. Oblig. 5 van op Zaturdag den 28 February, ’s avonds te 7‘ ure precies. De leden die bewijzen van toegang voor gasten verlangen kunnen deze bekomen bij den Heer K. J. Krolop den Oosterdijk. Goud- en LEEST HIER. De ondergeteekende vraagt vier MEISJES om het STROOHOEDEN-MAKEN te leeren. De conditiën zijn allezins gemakkelijk en aan nemelijk. Sneek. Bevallen van BLOED-Hou wink. Sneek 14 February 1857. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende maakt hier mede aan zijne begunstigers be kend dat de prijzen van den TABAK met 27, cent de 5 ons zijn verhoogd. Sneek, 20 February 1857. S. SIJBESMA. EFFECTEN. Amsterdam25 February gebleven. 76 957, ALLERLEI. Ne(L/7/.ó’.272/>c.653/( 5 f Na een geduldig lijden van driemaan den ontsliep heden avond omstreeks zeven uur zacht en kalm, en eindigde alzoo op bij na zesen vijftigjarigen leeftijd, zijn nuttig en werkzaam leven onze geliefde Broeder en Oom HOTZE THOMAS ZANDSTRAmr. Zeilma ker en Touwslager alhier. Sneek, 22 February 1857. Uit aller naatn WOUTER ZANDSTRA. Men gelieve deze algemeene tevens voor bij zondere kennisgeving te houden. De affaire van den overledene zal op den- zelfden voet en in hetzelfde huis worden voort gezet waarvoorbij deze beleefdelijk gunst en aanbeveling worden verzocht. een een hem bodene vraagden prijs even over verzocht hijhet mes nog wat aan te Dit geschiedde, en terwijl de jongman zeer zelfs opgeruimd met den winkelier, o. a. over personen, die scherpe werk- H. MERKELBACH, Zilversmid te Harlingenf en B. HOUWINK. Sneek, 19 February 1857. Eenige en algemeene kennisgeving. R u s I(J bH. 5 pc 104 Dito dito 5 Dito dito 4i Dito dito 4 DitoSteig. 4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.hAmet.^ Dito GRAANMARKT. BOTERPRIJZEN enz. vinger gaan zetten. op het mes wachtte onderhield hij zich '..i en sprak tuigen koopen met een misdadig oogmerk ter- j wijl hij zeide, dat »hij voor zich, God dank! geen kwaad voornemen had.” Het mes werd hem teruggebragthij probeerde het op nieuw, vond het goed en stak het zich oumiddellijk in de borst. In zijn bloed badende viel hij in den winkel neder. Geneeskundige hulp werd in geroepen de policie verscheen en de in zulk eene omstandigheid onvermijdelijke maatrege len werden genomen. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige, genaamd Théophile M., can- didaat in de natuurkundige wetenschappen is; het schijnt, dat bij niet bemiddeld was, ofschoon hij les gaf en bij eenige instituten werkzaam was. In zijne woning werden getuigschriften gevonden, die blijk geven van zijnen ijver en goed gedrag. Hij was overigens van eene zeer verhitte verbeeldingskracht en maakte verzen, die het kenmerk dragen van een’ zieken, over spannen geest die in geene maatschappelijke betrekking kalmte en rust kon vinden. De dichter-zelfmoordenaar bevindt zich thans in het gasthuis la Charité en wordt toevallig ver pleegd in de zaal St. Jean en op hetzelve bed, waar Hégésippe Moreau stierf, wiens werken, zoo als men weet een lied bevatten geïm proviseerd bij een déjeuner, waar al de gas ten eenparig eene poging tot zelfmoord heb ben gedaan. Men weel nog niet, of Théophile M. aan de gevolgen der wond zal bezwijken,. Uit Bayruth is berigt ontvangen, dat de pacha aldaar wapenen moetende lossen uit een aangekomen schip, de in die haven ge vestigde Franschen opëischte en dwong om hieraan te helpen, en dezulken onder hen, die niet onmiddellijk aan zijn bevel gehoorzaamden, schandelijk liet mishandelen. 847, 847, 767, 787i 867, 2» 597, de aandacht op dat schouwspel op dien lijkstoet van moordenaren om het Engelsche volk de gevolgen zijner gastvrijheid te doen i uzien. PARIJS 17 February. Onlangs kwam ee ne reeds bejaarde vrouw naar bet scheen in de verschrikkelijkste ellende verkeerende, on derstand vragen bij een’ koffijhuishouder te Brives. Deze bewogen met den rampzaligen toestand der bedelares gaf haar een’ kop war me koffij een oogenblik te voren besteld door een’ reiziger, die, wegens het oumiddellijk vertrek der diligence, ze niet kon uitdrinken. Eenige dagen later werd de vrouw in het gasthuis opgenome>n en toen zij haar einde voelde naderen, vermaakte zij bij testament aan den menschlievenden koffijhuishouder 1500 fr. die zij in eigendom bezat. PARIJS, 18 February. Door den keizer is aan 529 veroordeelde militairen algeheele kwijt schelding en aan 175 anderen vermindering van straf verleend. In den winkel van Picanit, rue Dau phine, waar Verger zijn katalaansch mes had ge kocht kwam gisteren een jong mensch van zeer fasoenlijk voorkomen en vroeg naar dolkmes. Verschillende soorten werden gewezen hij koos een der hem aange- ..j messen Mert zegt, dat de dieven tot op slechts korten afstand die kelders reeds genaderd waren. RUSLAND. Een particuliere brief uit ne der havens van de Zwarte Zee aan Parijsche blad le Pays, meldt, dat generaal Sokolelf van het Russische leger in Azië met eene zending belast, naar Erzeronm is vertrokken. Deze zending moet ten doel heb ben de plannen te ontwerpen voor de ves tingen die gebouwd zullen worden op het terrein dat Perzië in den aanvang van Jan. 1857 aan Rusland heeft afgestaan. Bedoeld grondgebied is yan te meer belang, daar het op de Armenische grenzen ligt. - LONDEN, 17 February. Uit eene officiële opgaaf wegens de zeerampen gedurende de verschrikkelijke stormen der vorige maand langs de kusten en in de wateren des Vereenig- den Rijks blijkt, dat dit getal 540 bedraagt, waarbij 186 menseben het leven hebben ver loren terwijl 662 personen door de hulp der reddingbooten zijn behouden gebleven. LONDEN 17 February. Naar men ver neemt, is een nieuw incident de hoop op ee ne spoedige schikking van het Anglo-Perzisch geschil komen verzwakken. Feruck-Khan moet namelijk in naam zijner regering aan lord Cowley de voldoening hebben gevraagd van eene som van 500,000 p. st. door Engeland aan Perzie verschuldigd krachtens een reeds voor meer dan 50 jaren gesloten tractaat waarbij eerstgenoemde mogendheid zich tegen over de laatstgenoemde verbond, om haar, ter vergoeding voor het behoud der orde op de grenzen van Afghanistan ingeval van oorlog van Perzie tegen de eene of andere Europe- j sche mogendheid gedurende dien oorlog jaar- lijks 100,000 p. st. te betalen. Nu heeft Per- zie destijds tegen Rusland een’ oorlog gevoerd, j die drie jaren duurde, en derhalve meent het i kabinet van Teheran in zijn regt te zijn, van Engeland 500,000 p. st. te eischen. Het ant woord des Britschen kabinets is nog niet be kend. LONDEN 18 February. De discussie in het parlement tusschen lord Palmerston en den heer D’Israëli over het Oostenrijksch-Fransch tractaat wordt door een der bladen aldus ge resumeerd 1ste zitting. D’Israëli «Het tractaat bestaat.” Lord Palmerston Het tractaat bestaat niet.” 2de zitting. Lord Palmerston Ik had mij vergisthet trac taat beslaat.” D’Israëli Niet alleen dat het bestaat maar het is stellig en zeker ook ge- teekend.” Lord Palmerston Ik heb gezegd dat het tractaat bestaat geteekend werd het echter nooit.” 5de zitting. Lord Palmer ston AVederom had ik mij bedrogen het tractaat bestaat en is werkelijk geteekend.” 4de zitting. Lord Palmerston Het trac taat bestaat wel bet is geteekend ook maar het is geen tractaat, bel is maar eene een vou- dige conventie.” D’Israëli en geheel Europa met hem Eilievewelk verschil ligt hier in (Europeesch gelach.} Den 10 Febr. was de ontruiming der Zwarte zee door de Britsche vloot nog weinig gevorderd. Admiraal Lyons heeft drie linie schepen in die wateren door drie ügte vaar tuigen doen vervangen en daarbij is het voor eerst gebleven. LONDEN, 20 February. De Morning-Ad vertiser zegt met betrekking tot China Wij zijn verzekerd dat gisteren avond bij de re gering eene telegrafisch dépêche is ontvangen meldende dat Canton door de Britsche vloot geheel plat is geschoten.” PARIJS 17 February. In de vorige week is te Londen een Pool met name Worcell overleden. De politieke vlugtelingen die zich in Engeland ophouden hebben in dat sterf geval eene gelegenheid gezien om de aandacht* des publieks weder op zich te vestigen. Het lijk is door hen plegtig ter aarde besteld. Uit gewekenen maakten den lijkstoet uitverdeeld in natiën en elke afdeeling voorafgegaan door eene eigene banier. Aan het hoofd der Fran schen werd de bloedvdan gedragen door zeke ren Cornet die wegens deelneming aan den strijd der Parijsche socialisten in Junij 1848 veroordeeld is; hem ter zijde stond zekere Deron, die onder een doodvonnis ligt wegens eenen toeleg op het leven van keizer Napoleon. Aan de spits der Italianen wapperde de driekleuri- rige vaan in de hand van Dominico Lama, den slaapkameraad van Pianori die te Parijs op het schavot gestorven is wegens eenen aan slag op het leven des keizers; aan deze ba nier was een rouwfloers gehecht door de hand van Clerice die den hertog van Parma ver moord heeft. Daarna volgden achttien misda digers, die uit het Fransche strafgesticht in Fnyana ontsnapt zijn. In den stoet zag men Mazzini en Ledru Rollin deze laaste heeft eene rede gehouden van zulk eene strekking als bij zoodanige gelegenheid voegde. De ministeriële bladen van Parijs vestigen t V - --- - II a ii delm. DEN Entree f 2. In de harens van Kronstadt en St. Petersburg zijn in het jaar 1856 aangekomen 3040 zeilschepen en 335 stoom- booten waaronder alleen 576 Nederlandsche vaartuigen waarvan 19 stoombootenuit Engeland kwamen er 867 schepen. In het afgeloopen jaar zijn te Stocholm 3214 kinderen geborenwaaronder 1382 onechte. In Portu gal werden door de regering in December jl. 9721 arbei ders gebezigd aan de werken voor den aanleg van openbare wegen. Tc Breinen is het groote latoenmagazijn van Fritze en Co. door brand geheel vernield geworden; de scha de wordt begroot op 200,000 thaler. De Fransche dag bladen zijn verzocht geworden niet mede te deelendat de keizer en de keizerin óp een gemaskerd bal zijn geweest, door graaf Walewski op den 17 dezer gegeven; en toch weet vast bijna gansch Europa en weten ook wij het nu reeds. Men wil in Frankrijk weten dat het voornemen bestaatom een' tunnel van 3350 el door de Pyreneën te graventer verbinding van de Fransche spoorwegen met de Spaansche. Een burger te St. Omer, het schoorsteen vegers-loon zelf willende verdienenkroop dezer dagen met dat doel in een' zijner schoorsteenen en wel tot zoo ver dat de nog al zwaarlijvige man volkomen vast raakte en niet op of neder kon zoodat menna vele vergeefsche moeite, eindelijk genoodzaakt was, den schoorsteen voor de helft af te breken, ten einde hem te redden. Men zegt, dat de paus eindelijk besloten heeft, om keizer Napoleon eerlang te Parijs te kroonen. Te Arnhem leeft een man, die eerlang zijn 113de jaar denkt in te treden; behalve een plaatselijk ongemakis hij gezond en welvarende en nog in het bezit van alle zijne zintuigen. Te Oldenzaal over leed dezer dagen in 33jarigen ouderdom een persoondie 70 jaren bij èène familie aldaar in dienst was geweest, en die zijn vader als zoodanig was opgevolgdtoen deze bij dezelfde familie eene halve eeuw gediend hadbeiden waren aldaar dus te zamen 120jaren dienstbaar.Te Mep- pel is een man, van 83 jaren oud, 73 jaren op dezelfde scheepstimmerwerf werkzaam geweesttot hiertoe konde hij met zijne vrouw steeds in hun eigen onderhoud voorzien a 4 Ani.Sipnd. d'/t* \u (C doch dit moet tot hunne smart nu ophouden. Op het Loo is op 's konings verjaardagvoor lid. rekeningaan eeu groot getal behoejtigen brood, kaas en bier uitgedeeld en zijn de kinderen aan de school van koning Willem III op chocolaadkrentebrood en gebak onthaald geworden. Aan de Dedemsvaart stonden op den 15 dezerin de kerk der Afgescheidene gemeenteeene moeder en hare dochter tegelijk voor den predikstoel, om in het huwelijk te worden ingesegend. Met den 20 dezer is aan het kantoor van den rijks-telegraaf te Harlingen de onbeperkte dienst inge voerd. Te Worg werd dezer dagen voor eenen vierjarigen os te vergeefs ƒ5110 geboden. In de Vechte, onder Zwol- lerkerspelbevindt zich thans een varken van nagenoeg •125 I\ed. pd. zwaarte wen denkt daarmede eerlang aan de Zwolsche waag den eerepalm te behalen. Amsterdam 25 February Granen onveranderd vast. Koolzaad op 9 vat op Octo ber 78| p. vl. Raapolie, vliegend /51| op Mei ƒ50, op het najaar f 45J. Lijnolie, vliegend /42|, op April /42|, op Mei ^42. De BOTER te SNEEK den 24 February ƒ52.00. Enkele ƒ55.00. Aanvocr van Boter 306 en 153 ton.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2