NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 a I 1 I 11 1857. No. 17. den 28 February. ZATURDAG I r r I h H t COURANT SNEEKER I f I i geplaatst BINNEN- EN BUITENLAND. i-| l HIM i L e e i t t 6 r t t e c I n e SNEEK27 Februarij. Naar wij verne men heeft het op gisteren avond door de heeren Litolff en Wieniawski alhier gegeven concert zelfs de meestgespannene verwachting verre overtroffen, en viel hun dan ook hier, even als elders, waar deze uitstekende en hoogstzeldzame kunstenaars hun groot talent deden hooren, de meest ongedwongene en da- verendste toejuiching ten deel. Met genoegen vernemen wij dat door den gemeente-raad alhier op maandag jl. be sloten is, het getal hoogstnuttige en welda dige inrigtingen te dezer stede thans met nog twee te vermeerderen namelijk, de oprigting van eene Industrieschool en eene Bewaarschool voor minvermogenden en wel in het hulp gebouw van het Oud Burger Weeshuis. Uit het door de regering aan de staten- generaal gedaan verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen over 1835/56 blijkt, dat aan de hoogeschool teLey- den zijn ingeschreven 485 studenten, als 156 in de theologie, 200 in de regten 102 in de geneeskunde, 20 in de wis- en natuurkun de en 25 in de wijsbegeerte. Te Utrecht 487, als: 229 in de theologie, 187 in de regten 55 in de geneeskunde 6 in de wis- en na tuurkunde en 10 in de wijsbegeerte. Te Gro ningen 222, als: 72 in de theologie, 86 in de regten, 58 in de geneeskunde, 5 in de wis- en natuurkunde en 5 in de wijsbegeerte. Bovendien zijn te Leyden 146 en te Utrecht 75 studenten van elders ingeschreven. Aan het athenaeum te Amsterdam zijn in geschreven 109 studenten waarvan 50 in de theologie, 53 in de regten, 21 in de genees kunde 1 in de wis- en natuurkunde, 2 in de letteren. Te Deventer 53, en van dezen zijn er 7 die deels voor industriedeels voor land bouw het athenaeum bezoeken; voorts 11 phar- maceutcu en 17 voor de academische studiën. Van dezen zijn er 7 voor de theologie7 voor de regten en 5 voor de letteren. Het getal Latijnsche scholen bedraagt 54, waaraan 245 onderwijzers verbonden zijn en welke 1816 leerlingen bevatten. Over het thans bij de tweede kamer in gediende ontwerp van eene wet op het lager onderwijs lezen wij het volgende in de Prov. Dr. Cour Door telegrafische berigten zijn wij in staat gesteld om onze^ lezers nu reeds met bet kenmerkende dezer voordragt bekend te maken. Zij heeft, gelijk in de memorie van toelichting niet ontveinsd, maar inlegedeel uitdrukkelijk op den voorgrond gesteld wordt het in de vorige zitting der stalen-generaal door den heer van Reenen ingediende ontwerp tot grondslag. Haar beginsel is de gemengde of voor kinde- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat in de vergadering van den Gemeente-Raad van den 25 Februarij jl. is vastgesteld het -ko hier van den Hoofdelijken Omslag dezer ge meente, voor den jare 1857, en dat het van af heden gedurende acht dagen ter Secre tarie voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IA»A. BEK ENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat het con tingent voor de Nationale Militie, ditjaardoor deze gemeente te leveren bedraagt vijfen twintig man. Eu zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 23 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. ren van alle gezindten toegankelijke school waarop ook het ontwerp van den heer van Reenen in zijne oorspronkelijke en vooral in zijne gewijzigde redactie berustte. Dat ont werp heeft, gelijk men weet, schipbreuk gele den op gemoedsbezwaren van godsdienstigen aard tot wegneming daarvan moesten twee nieuwe bepalingen in art. 21 der tegenwoor dige voordrag! bevatstrekken. Daarin wordt namelijk bepaald dat het schoolonderwijs dienstbaar gemaakt wordt aan de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Ten tweede wordt daarin bepaald dat, waar de kinderen van het bezoeken der openbare school wegens godsdienstige bezwaren der ou ders worden teruggehouden en deze bezwaren, na zorgvuldig onderzoek niet kunnen worden weggeruimd, aldaar, indien aan die bezwaren kan te gemoet gekomen worden door de op rigting eener bijzondere school tot het op- rigten en onderhouden van zoodanige school des gevorderd, hulp zal worden verleend, door het toeleggen van eene subsidie uit de schat kist te verleenen bij de wet. De toelichtende memorie behelst een ge zegde strekkende, om te kennen te geven, dat de voordragt geenszins het ultimatum als het ware van het gouvernement is zij wordt daarin gezegd een geschikte grondslag voor nader en gemeenschappelijk overleg te zijn.” Omtrent het ontwerp van wet op de reg- terlijke organisatie leest men in het Weekbl. v. h. Regt van jl. donderdag, in een stuk, geteekend met de bekende letters D. P.o. a.: Hoe er in de politieke wereld over zal ge dacht w’orden weten wij niet maar zeker is het dat het ontwerp in de regtsgeleerde we reld bij zeer velen en bij zeer vele geheel onpartijdigen, grooten bijval vindt. Wij wen- schen dat de heer van der Brugghen daarvoor onpartijdige, en vooral door geenen politieken hartstogt verblinde regters vinden zal. Wij wenschen dat niet voor hem maar voor het land.” De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft bij eene aankondiging, voor komende in de Staats-Ct. van 17 dezer, ter kennis gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zeemagt bij ’s rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht mogten verlangen dat op 6 Julij 1837 een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden en dat vóór den 1 Mei 1837 een daartoe strek kend verzoekschrift aan hem inspecteur vracht vrij zal moeten worden ingezonden zullende na dat tijdstip geene verzoèken ter toelating tot gemeld examen worden' aangenomen. Het Residentie-Blad meefat met zeker heid te weten dat op het lf!-s van het be stuur der Vereeniging tot 'bevordering der be langen van den boekhandelbetreffende bet reglement op de drukpers in Indië, nog geen antwoord is gegeven. Donderdag jl. had voor de arrondisse- ments-regtbank te Utrecht, ter correctionele teregtzitting de behandeling plaats der beken de zaak van de verspreiding van aanbevelings- briefjes voor de verkiezing van den heer Groen van Prinsterer, te Zwolle, waarop noch naam van den uitgever, noch die van den auteur vermeld w’as. De beklaagden de heeren Ke- minkW’aren niet verschenen. Als getuigen waren gedagvaard de heeren K.ap, koopman te Zwolle, en Gildemeesterpredikant te El- burg aan w’elke beide heeren volgens hun ne verklaring een paket van genoemde brief jes ter verdere verspreiding was toegezon den. De substituut-officier van justitie, het woord bekomen hebbende, zeide onder ande ren, dat bij van oordeel was, dat de regt- bank te Zwolle zich ten onregte in deze zaak onbevoegd verklaard had dat de hier tegen woordige getuigen eigenlijk als beklaagden hadden moeten zijn gedagvaard, als medeplig- tig aan het wanbedrijf, en requireerde ein delijk dat de beklaagden de heeren Kemink en Zoon zouden worden schuldig verklaard aan het wanbedrijf, bedoe’d bij art. 285 van het wetboek van strafregten veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisst.\f van zes dagen en in de kosten van het geding, met verbeurd verklaring der aanbevelingsbriefjes. De algemeene synode der Christelijke Af gescheidene gemeente in Nederland zal hare vergadering in de maand Mei aanstaande hou den binnen Leyden. Men meldt uit Arnhem d. d. 25 Febr. I Van eene geachte hand wordt ons uit Nijme gen, onder dagteekening van gisteren, hel vol gende geschreven Zoo even verneem ik uit eene zekere bron, dat heden namiddag het verblijdende en voor Nijmegen zoo hoogst ge- wiglige berigt ontvangen is, dat het Z. M. on zen geëerbiedigden koning goedgunstig behaagd heeft aan de heeren de Bruyne Hauloire Co. voor zoo verre het Nederlandsche grond gebied betreft concessie te verleenen voor den aanleg en exploitatie van eenen ijzeren spoor weg van Luik over Tilburg naar Nijmegen, De vooruitzigten voor de verlenging van den wreg van Nijmegen naar Arnhem zijn niet min der gunstig.” Men meldt uit Harlingen d. d 21 Febr.s Heden is de geregelde gemeenschap met Hol land w’eder geopend naardien de stoomboot Harlingen de dienst hervatte. Circa 200 pas sagiers maakten van deze gelegenheid naar Am sterdam en Enkhuizen gebruik. Door de groots druktedie zulk een stroom van menschen noodzakelijk op de stations tusschen Gronin gen en hier veroorzaaktehad de afvaart eerst eenige uren later dan den bepaalden tijd plaats ook is eene der diligences op een uüt' afstand van Harlingen omgekanteld zonder dat evenwel daardoor ongelukken ontstonden. De Engelsche poststoomboot Ravensborne varende tusschen Antwerpen en Londen heb bende eenige passagiers, aanzienlijke vracht goederen en ongeveer millioen met gelds waarde aan boord, is dezer dagen te Vlissingen op het paalwerk der haven gestoten. In het be gin werd niet opgemerkt dat er een aanzien lijk lek ontstaan was; het schip zonk daarop zoo spoedigdat men alleen aan het redden van het redbare denken koude. Geen men- schenlevens zijn er bij te betreuren. Allen passagiers en manschappen kwamen gelukkig aan land. Van de vracht heeft men slechts het geringste, namelijk de passagiersgoederen en dergelijke zaken, op het dek aanwezig, kun nen redden. Het schip ligt 48 voet diep onder water. Men heeft getracht eene ketting te brengen onder het achterste gedeelte van het gezonken stoomschip doch zulks is mislukt. De ingenieur Beardmore, van de General steam- navigation-company heeft zich naar Londen begeven ten einde meer materieel te halen waardoor de werkzaamheden met meer kracht voortgezet zullen kunnen worden. - Sedert eenige maanden worden tusschen Pruissen en Rusland onderhandelingen gevoerd over de aansluiting van de spoorwegen der twee landen op verschillende punten. Deze onderhandelingen staan op dezen oogenblik zeer gunstig en doen eerstdaags eenen gewenscli- ten uitslag verwachten voor het verkeer dezer staten. Van het plan van een’ spoorweg tus schen Warschau en Posen is geheel afgezien en men is voornemens eene ijzerbaan te ma ken, die, in de rigting van den linker-Weisch- seloever over Thorn en Brombergmet den Oostelijken spoorweg zal ineenloopen. Eene andere baan zal Bromberg met Posen verbin den en dus het groothertogdom mede de voor- deelen doen genieten van de nieuwe middelen van verkeer en gemeenschap. Naar men verneemtis het te Aken in garnizoen liggende 28ste regement van linie aan den keizer der Franschen geschonken, terwijl daarentegen een regement der Fran- sche keizerlijke garde aan den koning van Pruissen is vereerd. Het bestuur van het kanton Aarau heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij wordt be kend gemaakt, dat zij, die hunne opleiding bij de jezuïten of op hunne collegiën ontvan gen nimmer staats-ambtenaren kunnen wor den. Blijkens eenen door de bank van Spanje openbaar gemaakten staat, had deze instelling den 19 Febr. in kas 151,855,055 r. 98 m. in contanten en 546,163,955 r. 09 m. aan waar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1