1 I 1 I nr I I' Li' L I I I I 47r r UIT DE HAND TE KOOP: AANBESTEDING. AD VERTENTIEN. aan Meden verloste van een’ Zoon H. N. ADAMAEchtgenoot van H. VEEN. t BUITENLAND. r i c ALLERLEI. uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek, bij den Drukker dezer Courant. Sneek, 2 Maart 1857. Eenige kennisgeving. 3. <1 S3 847. 767. 787.. 867. 597. stige brandwonden een or- 5 4 Am.Synd. 51/, Handelm. Spanje Ob. 1 Dito dito 5 «Jjinn.Q/m. 5 Port. Oblig. a Gedrukt en Graden cn October en «105 cc cc I cc cc cc Eene nette BURGERHUIZINGE, voor zien van 4 a 5 Kamers, staande op het Grootzand te Sneek. Te bevragen den van Zuid-Karolina, die zich eenen beruchten naam heeft gemaakt door den slag, dien hij het se naatslid Summer in de volle vergadering met zijnen stok heeft toegebragt en die plotseling aan eenen aanval van groep is overleden, hun ne werkzaamheden hebben gestaakt. Met alle plegtigheid heeft zijne ter aardebestelling plaats gehad. Behalve de president en de aanstaan de president, waren alle leden der kamers, be halve de heer Summer, tegenwoordig. Het lid Sauvage heeft bij de lijkrede gezegd dat de PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- berigten. EFFECTEN. Amsterdam3 Maart gebleven. Rusl.OÓ.TT.SpHOi Dito dito 5 i Dito dito 4^> Dito dito 4 DitoSteig4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.bAmetM Dito 2*. Te Rome verwekken de carnavalsfeesten thans vele vrolijk heid voor het eerst sedert het jaar 1848 mogen de gemas- kerden zich vrijelijk op straat bewegen. De Fransche post isop haren weg van Madrid naar de grenzenop eenige mijlen van die staddoor eene gewapende bende overvallen en beroofd geworden. De paardevleesch-eters te Parijs hebben thans mededingers gekregen in eene ver- eeniging van ezelvleesch-etersdie wekelijks een banket houden, om te smullen aan dit, in geur en smaak boven elk ander dierlijk voedsel uitmuntend, gerept. Wegens den voortduur der ziekte onder de zijdewormen heeft kei zer Napoleon eenen prijs van 10,000 fr. uitgeloofd voor hemdie de oorzaken dezer ziekte aanwijstbenevens een heeft de vóór het fort van Canton geankerde goed middel, om dezelve tegen te gaan. Twee zonen van Met diepen weemoed werd heden ons Ouderhart getroffen door het zoo schielijk als onverwacht afsterven van onze zoo har telijk geliefde oudste Dochter M1NKE. On der eene meer ernstige ongesteldheid van slechts twee dagen bezweek zij heden middag twee uur in den jeugdigen leeftijd van bijna 21 jaren. Wij zien met haar nu reeds het vijfde on zer Lievelingen allen nog jeugdiger dan zij ten grave dalen maar biddend vertrouwen wij van Hem den bijstand ook onder deze zware beproeving, die ons bij ieder zoo droe vig verlies heeft geleerd te zwijgen berus- 24’/, 417, 577.. 457.. GRAANMARKT. Amsterdam2 Maart. Zaden onveranderd. Raapolie, vliegend ƒ51 op October en November ƒ46. Lijnolie, vliegend 42 J op April/421. BOTERPRIJZEN enz. De BOTER te SNEEK den 3 Maart ƒ54.00. Aanvoer van Boter 347 en 131 J ton. BURGERLIJKE STAND. liet getal der geborenen bier ter stede, in de maand Febr.» bedraagt 40, en dal der overledenen 25. heer Brooks zich gedragen heeft als Leonidas en Brutus, en dat zijne handelwijze (het uit deden van slagen aan een lid in de vergade ring) zijn’ naam zou doen leven, als allen, die rondom stonden, reeds vergeten waren Tot zoover leidt partijgeest Het Journal de Constantinople gaan van het Turkscbe gouvernement berigt dat de porte besloten heeft twee schrandere geleerden, met name Hussein Effendi en Soli man naar Parijs te zenden om daar ter stede openbare voorlezingen te houden de een voor Turkscbe onderdanen over de Ara bische en de Perzische taal de andere voor Christenen over de Turkscbe taal. Het ge noemde blad voegt er bij dat ook in Lon den Weenen en Brussel zoodanige leerstoelen van wrege de porte gevestigd zullen worden. Met betrekking tot Finlands toestand leest men in Aftonbladet-. De hongersnood heeft in Finland het toppunt bereikt. In verschei dene landgemeenten, vooral in die der provin cie Kuelajaersi ziet men niets anders dan ma gere bleeke, door honger verzwakte en van ontbering neêrvallende menschen. Niet alleen dat de levensmiddelen ontbreken er is ook geldgebrek zelfs de rijke lieden hebben geen geld genoeg, om zich spijs van verren afstand te doen komen. Door dien ijzingwekkende!! toestand hebben vele gezinnen den geboorte grond verlaten en zieh deels naar Rusland deels naar Zweden begeven. De eenige hulp middelen, die de Finnen in zulke omstandig heden hadden, de rendieren en de wilde vogels, missen zij thans ook, want de rendieren zijn voor een groot deel door de beeren uitgeroeid geworden, en de wilde vogels zijn verdwenen zonder dat men weet hoe. Het brood, dat de arbeidende klasse nuttigt, bestaat uit fijnge stampte boomschors en gehakt stroo dat der meergegoeden is een mengsel van schors en gerstkorrels.” Guezo, den koning van DahomyOp Afrika's westkust, zijn te Marseille aangekomenom in Frankrijk hunne op leiding te ontvangen. Nabij Maastricht is een "iiïjarige grijsaarddie bij eenen boom stond welken men bezig was om te houwendoor deszeifs onverwachlcn val daaronder geraakt Cn gedood. In de provinciale Friesche geldlee- ning vdn ƒ270,000 d pCt.op den 21 der voorgaande maand gesloten is voor niet meer dan f 172,000 ingeschre ven. Als een voorbeeld van levenden handel in vee in de provincie Groningen moge dienendat in de vorige week door den heer T. Bakkerte Sappemeer125 stuks koeijen en ossen aan kooplieden zijn verkocht, ten einde naar Lon den te Worden vervoerd. Te Meppel bevinden zichon der de ó3 lotelingen voor de Nationale Militie van ditj aar, 22 personendie de vereischte lengte niet hebben. Daar dit verschijnsel jaarlijks meer algemeen wordt, meent men het er werkelijk voor te moeten houden, dat het menschelijk geslacht over het algemeen kleiner wordt dart vroeger. Te Vlagtwedde is dezer dagen een konijn van Brabandsch ras geslagthetwelk de zwaarte had van 15 halve Ned» ponden. Lit Veenhuizen meldt mendat de typhus al daar thans zeer aan het af nemen is in de laatste dagen zijn er geene -nieuwe gevallen bijgekomen en de nog lij denden waren meest herstellende. staande de veelvuldige herhaling van ontplof fingen in steenkolenmijnen, op nieuw voor gevallen in Barnsley (Zuid-Yorkshire). Hon- derdzeventig arbeiders (volgens anderen 180) zijn daarbij omgekomen. De ramp viel voor den 19 Febr. jl., ’s middags ten 12 uur, cn de schok was zoo grootdat de grond op groo- ten afstand in het rond beefde. De vlam maakte zulke snelle vorderingen, dat alle hulp ondoenlijk werd. Men kan de mate van het vuur nagaan, wanneer men verneemt, dat de vlam uit eene diepte van 220 ellen tot 20 ellen boven den grond oprees en een’ gloed over den geheelen omtrek. verspreidde. De oorzaak der ontploffing is onbekend doch de gevolgen zijn schrikbarend. Er is bijna geen huisgezin in het kooldistrictdat niet in rouw is gedompeld. Van sommigen kwamen de va der en velen der zonen om het leven Uit New-York meldt men dat de hui zen van het congresbij gelegenheid van dood des heeren Brooks afgevaardigde Ned.Fr.A^'/^c.GÖ'5/, 76 93'/, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK gedenken bij inschrijving te besteden HET MAKEN VAN EEN DERDE LOCAAL BOVEN DE LATIJNSCHE SCHOOL TE SNEEK waarvan het bestek en de voorwaarden ter in zage liggen in de Secretarie der Gemeente, alle werkdagen van s morgens 9 tot 1 en ’s namiddags van 2 tot 6 uur. De briefjes van inschrijving, behoorlijk ge- teekend en gesloten moeten ter Secretarie worden ingeleverd den 10 Maart ek. zullen de ze den daaraanvolgenden dag des middags len 12 uur worden geopend en het werk op dat tijdstip al dan niet worden gegund. Burgemeester en fEethouders voornoemd WO1 1>A. De Secretaris 11AGA. Engelsche stoomboolen aangetastde aanval is niet gelukt doch de vloot is in goede or de teruggetrokken. Admiraal Seymour be velhebber der Britsche krijgsmagthad troe pen ontscheept, die de meeste voorsteden van Canton hebben in de asch gelegd. De vloot der oproerlingen heeft zich te Whampoa met de keizerlijken vereenigd.” KONSTANTINOPEL16 February. De militaire raad, bijeengeroepen om te adviseren omtrent de vraag der inlijving van de Chris tenen bij het Ottomanische leger, heeft zich voor de inlijving verklaard, en mitsdien afge keurd het ontwerp, om afzonderlijkeregemen- ten van die dienstpligtigen te vormen. Het vaststellen van een nieuw militair wetboek en de instelling van permanente krijgsraden die in last zullen hebben al de handelingen van dweepzucht en onverdraagzaamheid die mogten voorkomen te straffen worden door den raad als middelen aangewezen tegen de bezwaren, die in de bijeen voeging van Chris tenen en Muzelmannen in het leger gelegen zij n. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt van 21 February gemeld, dat een gewapend stu dent in het kabinet van koning Otto was ont dekt. Hij werd in hechtenis genomen en waanzinnig verklaard. LONDEN, 25 February. Eergisteren viel er eene koolgas-ontploffing voor te Newcastle aan de Tyne op het vaartuig Prince Philippe, van Ostende. Het dek werd weggeslagen en wierp twee man over boord, waarvan een (de kok) gered werd. De stuurman ontving eru- over bet geheele ligchaam. LONDEN 28 February. In het lagerhuis heeft lord Palmerston in antwoord op eene interpellatie van den heer Layard verklaard, dat de Russische gezant bij bet Britsche hof namens den Russischen minister van builen- landsche zaken ontkent dat Perzië grondge- beid aan Rusland heeft afgestaan vooris dat het gerucht als zouden de ouderhandelingen tusschen lord Cowley en Feruck-khan te Pa rijs zijn afgebroken, ongegrond is. PARIJS, 24 February. Naar men verneemt, j heeft Feruck-khan op last van den schah vormelijk afstand gedaan van den eisch door Perzië aan Groot-Brittanje gesteld ter voldoe ning eener som van 500,000 p. st. Een der Perzen die tot het gevolg van Feruck-khan behoort en zeer goed Fransch spreekt onderhield zich op het jongste bal op het Parijsche stadhuis met eene jonge dame, die hem in den loop van bet gesprek deed opmer ken dat door het grootsche plan van den Eu- fraatspoorweg zijn land digt bij het hare zal worden gebragt. Ja sprak de jeugdige Mir za als de zaak doorgaat.” Twijfelt gij er dan aan De moeijelijkheden, aan de uitvoering verbonden, zijn zou groot, zoo tal rijk.” Het is zoo maar de Engelsche in genieurs zullen ze overwinnen.” Het is mogelijk,” zeide toen de Aziaat op scbalkschen toon, maar er is één bezwaar, waartegen hun ne wetenschap misschien wel geen middel zal weten in al die woestijnen leven tallooze struisvogels.” Welnu?” Welnu.... die vogels verteren zoo als gij weet ijzer zij zullen den weg opeten De bisschop van Moulins de heer de Dreux-Brezé, was in verschillende omstandig heden zijn gezag te buiten gegaan, hetgeen aan eenige geestelijken, die onder hem staan, aan leiding heeft gegeven hunne klagten daarover zoowel bij den paus als bij den metropolitaan, den aartsbisschop van Sens, in te dienen. Deze maatregel wekte des bisschop hevige toorn op. Hij schorste een dier geestelijken en dreigde twee anderen met gelijke straf, indien zij niet binnen zekeren gestelden termijn bun berouw te kennen gaven over hetgeen zij gedaan had den of namens hen was geschied. De bisschop heeft in een’ herderlijken brief vanjdeze stren ge maatregelen eene verklaring gegeven. De priesters echter, steunende op de openbare opi nie en op de achting, die zij bij hunne gemeen tenaren genieten hebben zich tot den raad van state gewend bij welk collegie ook door den minister van onderwijs eene klagt tegen den prelaat is iugediend wegens misbruik van gezag. ten en aanbidden. Sneek den 24 February 1837. S. ten CATE Bz. R. ten CATE—Napjus. FRANKFORT 24 February. Onlangs heeft zich te Worms in het groothertogdom Hessen, eene commissie gevormd tot oprigling van een gedenkteeken voor Luther in die stad waar hij in 1521 met bekwaamheid en moed zijne leerstellingen voor den algemeenen Duitschen rijksdag verdedigde. Deze commissie heeft thans van de Beijersche regering de officiële niede- deeling ontvangen dat koning Maximiliaan II uit eigene beweging een besluit beeft geno men houdende dat al de dagbladen in Bei- jeren vrijheid hebben, in hunne kolommen de oproeping op te nemen van de commissie aan de Protestanten tot het geven van bijdragen, om tot het beoogde doel te geraken en dat al de Protestantsche geestelijken in hel rijk ge- magtigd kunnen worden tot het openen van openbare inschrijvingen ten zelfden einde. BEIDE SICILIEN. Op het voorbeeld van baron Carlo Poerio, hebben alle Napolitaansche staatkundig veroordeelden geweigerd van de hun verleende amnestie gebruik te maken omdat er de voorwaarde aan verbonden was, dat zij het land moesten verlaten en zich in de Argentijnsche republiek vestigen. TRIEST, 25 February. Uit Hong-Kong zijn van 15 January de volgende berigten ontvangen Eene talrijke Chinesche vloot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2