NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 19. ZATURDAG den 7 Maart I BINNEN- EN BUITENLAND. aan den aan-1 veroor- Hij wil in de waar de cholera de vastenavond* er dezer dagen te voor. In ver schillende wijken der stad waren de studen ten der hoogeschool de burgers en de leden van de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo handgemeen. Naar men zegtzijn eeni- ge personen gekwetst geworden. In de hoofdstad van Missouri (Vereenig- de Staten) kon op 10 February jl.toen gouverneur Palk den eed moest afleggengeen Bijbel gevonden wordenen de plegtigheid was op het punt uitgesteld te worden, toen men er een in de gevangenis vond. Het door het hof van Pekin werkelijk uitgevaardigde decreet, waarbij de vijf voor den handel geopende Cbinesche havens in staat van beleg worden verklaard houdt ook het verbod in aan al de inwoners van bet Hemelsche rijkmet de Engelschen te verkee- KENNISGEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, voldoende aan de missive van den Commissaris des Konings van den 5 Maart 1857, 2de afd.no. 428, maken door deze voorloopig bekenddat tegen den, 1 April aanstaande in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen de miliciens der ligting van 1856 die bij de verschillende corpsen van het leger in reserve zijn gesteld, ten einde gekleed en en den wapenhandel geoefend te worden en wel die, welke tot het wapen der kavallerie in de regementen veld- en rijdende artillerie behooren in het algemeen, voor den tijd van een jaar, en die, welke bij het wapen der in fanterie de drie regementen vesting-artillerie, hel corps pontonniers en het bataljon mineurs en sappeurs zijn iugedeeld, voor den tijd van zes maanden. Sneek den G Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A Ee Secretaris 1JAGA. SNEEK 6 Maart. Door de tweede kamer der staten-generaal zijn op den 2 dezer zonder beraadslaging met algemeene stemmen aange nomen de ontwerpen van wet 1°. tot ont eigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Deventer naar Dalmsholle, en 2°. tol vaststelling van het cijfer der uitkeering bij art. 1 der wet van den 6 Maart 1844 (Staatsbl. no. 16) bedoeld, en re geling en opheffing van het bijzonder rijks- fonds voor het kanaal van Voorne. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 Maart Heden hebben de afdeelingen der tweede kamer tot rapporteurs over het wets ontwerp op het lager ouderwijs benoemd de heeren van Nispen, ten CateHeemskerk, Thorbecke en Bosscha. Het onderzoek over het ontwerp van wet wegens het lager onderwijsop den 5 dezer door de afdeelingen van de tweede ka mer der staten-generaal aangevangen, werd den volgenden dag voortgezet. Naar men verneemtzou Z. M. de ko- ning, op voordragt van den minister van ko loniën de verwezenlijking hebben bevorderd van het voornemen, om hier te lande een doel matig koloniaal invalideu-gesticht op te rig- ten met de drieledige bedoeling: om oude en gebrekkige krijgslieden uit de koloniën van den staat behoorlijk te verplegen den lust voor de koloniale dienst bij onze landgenoolen op te wekken en de actief-dienenden te be moedigen, door het uitzigt op eene goede ver zorging na eene eervolle en moeijelijke loop baan. Bij de vereeniging van Moederlijke Wel dadigheid”, te dezer stedeis w’ederom van H. M. de koningin-moeder eene gift van ƒ50 on tvangen. De in het begin des jaars door de vorst afgebrokene werkzaamheden, tot in orde bren- ging van het rijkstelegraaf-kantoor alhier, zijn deze week hervat, waartoe de heer Wencke bach ingenieur van den rijkstelegraaf, we derom uit *s Hage is overgekomen. De ope ning van dit kantoor is op den 15 dezer be paald. De Kerkelijke Courant berigt, dat de laatste hand is gelegd aan de uitvoering eener hoogst belangrijke onderneming, vóór jaren reeds door de synode ontworpen die zij met groote zorg heeft aangelegd waartoe zij niet dan na rijp beraad is overgegaan, en die, in dien zij wel gelukken zalaan de Hervormde kerk in Nederland een rijk gewin belooft. Eene geldleening staat onder hare leden ge opend te worden van twee millioen gulden tot doel hebbende de uitbreiding der Evange liebediening, door predikantsplaatsen in nieuwe gemeenten te vestigen en in bestaande gemeenten aan de gevestigden toe te voegen; door candi- daten lijdelijk aan de dienst van gemeenten te verbinden en door catecheten te vormen en aan de predikanten ter zijde te stellen. Het getransporteerd, ten einde het tegen hem ge wezen vonnis wegens den moord, op zijne vrouw gepleegd, aldaar te ondergaan. Men meldt uit Groningen: Op het ei land Borkum bestaat een gebruik, dat velen in deze provincie, maar vooral in het nabu rige Friesland gewis vreemd in de ooren zal klinken. Aan ongehuwde jongelieden van het sterkere geslacht die hun hof aan eénejonge- dochter maken staat het namelijk niet vrij langer dan tot middernacht bij hunne schoo- nen te vertoeven. Wie hier tegen zondigt, wordt door de overige ongehuwde mannelijke jongelieden opgewachten hem afgevraagd of hij voornemens is, haar, die hij zoo pas op een zoo onbehoorlijk tijdstip heeft verlaten, te trouwen. Zegt hij ja, dan laat men hem rus tig zijnen weg vervolgen; doch verkondigt den volgenden morgen overal het nieuwe engage ment zegt hij neen dan wordt hij zonder het geringste mededoogen aan een touw ge bonden en drie herhaalde malen door het wa ter getrokken wat men den waterdoop gelieft te noemen. Nog geene zes Weken geleden, heeft op Borkum nog weder zulk eene zo'nderlingë strafoefening plaats gehad, en Wel, terwijl et nog ijs in het Water lag. Den 16 Febr. heeft er in het graafschap Bentheim een vreemd natuurverschijnsel plaats gehad dat vooral iu de omstreken van Wiet marschen veel schrik onder de eenvoudige land lieden verspreidde. Het was omstreeks 5'/2 uur na den middag, de lucht was helderen kalm, de zon schoot schitterende stralen toen een lichte, doorschijnende vuurbaloogenschijnlijk van minstens 5 palm diam. plotseling uit het Z. W. naar het O. den dampkring doorkliefdé en toen in den grond sloeg. Onmiddellijk daar op werd een slag gehoord zoo als de oudsted van dagen bij het zwaarste onweder niet ver nomen hebben. Daarop volgden twee minder felle slagen en een aanhoudend gerommel vaü eenige minuten. De aarde schudde en beefde, als of zij door vulkanischen invloed beroerd werd. Het verschijnsel is op verscheidene ta melijk ver van elkander afgelegene plaatseri waargenomen, terwijl de slag, naar men zegt; op tien uren afstands is gehoord. Zonderling; dat niet het minste onheilspellend wolkje, nocli onder noch kort na dit wonderbare nattnir- tooneel den hemel verduisterde. De zon scheep helder voort, en deed allengskens de gedachte,- dat de jongste dag was gekomen uit de har ten der ontstelde en verbaasde menigte verJ dwij nen. H. K. H. prinses Marianne der Nederlan den is den 25 Febr. te Bonn aangekomen, om een bezoek bij haren zoon, prins Albrech t van Pruissen die daar studeert af te leggen Zij heeft haren inlrek in het logement »de Gouden Ster” genomen. De antieke en moderne kunst werken van prinses Marianne der Nederlanden zijn te Rome ingescheept en zullen naar haar slot Reinhartshauzen worden vervoerd. De bekende reiziger dr. Honigberger die in de inenting een middel tegen de cholera meent gevonden te hebben heeft inspecteur der gevangenissen te Canton geboden de proef zijner methode op deelde misdadigers te nemen, ongezondste districten en het ergst woedt, beginnen. Ter gelegenheid van vermakelijkheden vielen Gent ernstige ongeregeldheden berigt en de voorwaarden dezer leening heeft de algemeene synodale commissie op last der synode behoorlijk in artikelen georderd een woord heeft zij aan de geloofsgenooten geschre ven om hen tot ruime deelneming op te wek ken. Naar men uit eene geloofwaardige bron verneemt, heeft de kerkeraad der Nederduit- sche Hervomde gemeente té' Amsterdam beslo ten een verzoek aan de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk te rigten met uitnoodiging dat de hooge kerkvergadering zich tot de regering wende met een adres, waarbij wordt aangedrongen op de verpligting, die op ons als eene Christelijke natie rust om hoe eerder hoe beter een einde te maken aan het bestaan der slavernij in onze West- Indische koloniën. Welligt ware het niet ongeraden dat dit voorbeeld door andere ker- keraden in dit opzigt de meening des Am- sterdamschen kerkeraads deelende gevolgd werd. Wij lezen in de Kath. Ned. Stemmen Is er wel een land op Gods aardbodem, waar zoo openbaar en zoo algemeen door heeren en boeren door rijken en armen kleinen en grooten godslasteringen worden uitgebraakt, ten bewijze hoezeer het Protestantisme ver lichting en zedelijkheid verspreidt als in Ne derland Hoort men wel ergens ter wereld, tenzij b. v. in de walgelijkste holen der mis daad te Londen zoo vele dubbelzinnige en volledig onkuische taal als juist in Neder land Leest men van eenig land naar evenredigheid der bevolking, behalve van Chi na van zoo vele kindermoorden als hier gepleegd worden En hoe vele vroomen han gen zich opom eerder bij den Heer te zijn zeker als vrucht van verlichte godsdienstken- nis!.... Men moet waarlijk zeer verblind zijn om met Roussel’s beweringen in Neder land te durven pronken. Zoude er wel ee ne hoofdstad in Europa zijn waar de armoe de grooter is dan in Amsterdam Eene ver houding van 1 op 5.” Wat zal de R. Katholieke geschiedschrij ver van lateren tijd de Stemmen tot zegslie den nemende, van het tegenwoordige Neder land getuigen als hij de Tijd volgtdie nog niet lang verleden sprak van onze onedele voorvaderen Naar aanleiding van den afschuwelijken moord, op den aartsbisschop van Parijs ge pleegd zeggen diezelfde Stemmen het ligt niet aan het purper onzer prelaten, maar aan hunnen invloedrijken werkkring dat zij meer dan de predikanten aan vervolging zijn bloot gesteld. In alle eeuwen vindt men naast de Alhanasiussen de Sibours de Clemens Au- guslen ook de Ariussen de Luthers de Ronge’s de Verger’s.” Het is nuttig dat de Protestanten dit zeer oplettend lezen en er ernstig over nadenken. De, Stemmen willen zich doen hooren en ken nen. Welnu, zij hebben door het bovenstaan de daartoe eene bijdrage geleverd die effect zal doen al is het van anderen aard dan goed is voor hen die zij meenen te vertegen woordigen. De Protestanten kunnen hieruit leeren welke achting hun wordt toegedragen door de woordvoerders der ultramonlaneu trouwens die zulk een oordeel over hen durven uitspre ken zijn toch geen Katholieke Nederlandsche stemmen (Resid. blad.} Men meldt uit Zwolle d. d. 2 Maart: Bij den brand, welke voor ruim veertien da gen ten huize van den schoenmaker Bank, bui ten de Diezerpoort alhier, uitbrak, is o. a. ook een zilveren horologie ontvreemd geworden zonder dat het der policie mogt gelukken, den dief, die zich het onheil van anderen ten nut te maakte, op het spoor te komen. Hetschijnt intusschen, dat deze tot inkeer is gekomen en zijne booze daad beeft willen herstellen. Hij koos daartoeeene tot heden niet gebruikelijke gelegenheid hij liet namelijk het horologie in de bij de Sassenpoort staande brievenbus glijden na er alvorens het adres van den eigenaar aan .vastgehecht te hebben. De bekende chirurgijn Pfeiffer van Bus- sum is naar de gevangenis te Leeuwarden h n e SNEEKER I I d in i i-i I COURANT. <S~7gja HBS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1