NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. II k 11 h te I vF 1857. No. 21. ZATURDAG I den 14 Maart. I r HBBH BBI I 4 1 L II 1 11 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. geplaatst e i i MH GO 70 40 40 33 •e 111 al 2e 5e 4e 5e Ge ijd. artillerie welke aan en geplaatst 53 paarden i ri t' N lil e r Van voor liggen in liet locaal der provinciale griffiete Leeuwarden. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 9 Maart 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris MAGA. KENNISGEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend, dat, in de vergadering van den gemeenteraad van den 12 dezer maand, is vastgesteld het kohier van belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Honden voor het jaar 1837, en dat het van af heden, geduren de 8 dagen ter Secretarie dezer Stad voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 14 Maart 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. wel denkelijk, van hunnen hem zoeken Men heeft het gisteren avond zijne ouders gevoerd en hoe die dat ontvin gen zullen wij niet trachten te schetsen, noch wat wij bij deze treurige gebeurtenis denken over het verkoopen en dranken elk oordeele Het volgende is letterlijk men eene nen lijk daglicht w'erden gesteld. Men schrijft uit Hermannstadt, dat zich dezer dagen in den omtrek van Közep-Acla plotseling een ontzettend groot aantal kleine, aldaar onbekende vogels vertoond heeft, wel ke grooten schrik en angst verwekt hebben. Des avonds zijn zij in het eikenwoud van K.ö- zep-Acta verzameld, alwaar zij slapen en door hun aantal de takken doen breken en de bas ten der boomen zeer beschadigen. Met het aanbreken van den dag, begeven zij zich naar de naburige bosschen en velden en keeren des avonds naar Közep-Acla terug. Zij vor men een’ trein, welke, bij eene lengte van meer dan eene mijl tevens eene aanzienlijke breedte bezit. Men is zeer beducht, dat de ze vogels in het voorjaar al het zaad zullen vernielen. Men heeft eenige exemplaren er van gevangen en bevonden dat zij elders bij het volk bekend zijn onder den naam van 1 stokvinken kwakers of ook wel nikowitz, schen de veenplaatsen no. 11 en 12, langs welke wijk hij met zijn’ kameraad E. van Klinken den avond te voren circa 8 uur, in beschonken toestand was gepasseerd, om van hier naar Exoërmond te gaan en daar te over nachten. De genoemde E. van Klinken kwam donderdag bij zijne ouders te huis, maar wist niets van zijn’ makker; wel, dat hij zelf in de wijk was gevallen en er weer was uilge- sparteld. Dat A. Kloppenburg, de verdron kene, zijn’ makker heeft willen helpen, is De ouders door het uitbiijveu zoon ongerust geworden, deden naar en men vond weldra zijn lijk. 1 van hier naar KENNISGEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door hen op den 14 dezer maand zijn vastgesleld de herziene lijsten, aan wijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu af, gedurende 14 dagen, in de Stads Secretarie vooreen’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt, dat, bij de herziening der lijsten, daarvan zijn geschrabd de navolgende namen als van die Door de Tweede Kamer en Provinciale Staten. IJ. J. Bransma, Th. Cool, G. Cool Thz. M. J. van Gent, C. T. HaagsmaJ. T. Jo- haJ. Noyon H. Nijdam, H. Toens, W. Vlink, W. de Wolf, G. W. van der Zee, H. Zandstra. En voor den Gemeente-Raad. H. Appelian IJ. J. Bransma, H. Breeuws- ma, N. J. Bouma, A. BuismaTh. Cool, P. G. Eringa, M. J. van Gent, A. Groen huizen S. Groenhuizen C. T. Haagsma J. Hoving, D. de Jager Sz. J. T. Joha P. Jongbloed H. Keulen R. S. Koopmans J. Kuperus J. Leeuwrik T. S. van der Meu- len W. van der Molen, J. Noyon. H. Nij dam A. Rijpkema H. SchurinkH. Swil- dens F. Sijbrandi R. Terpstra H. Toens, J. J. van Velzen S. WagenmakersA. Wel- lemaP. R. Zijlstra, H. Zandstra. Allen personen die een of meer der in de kiezers gevorderde vereischlen hebben verloren en die overleden zijn. En zal deze worden afgekondigd in de Sneeker Courant. Sneek den 14 Maart 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. gebruiken van sterke en besluite zelf. zoo schrijft uit ’s Bosch aan het Handelshlad in gemeente gebeurd, welke wij niet kun- noemen en dat wel om meer dan ééne reden Een Oost-Indische gepensioneerde soldaat, met name Joseph D zette zich in de ge meente neder, huwde, en begon een klein winkeltje in kruidenierswaren en gedistilleerd. Zonder kinderen blijvende, vergaarde hij met zijne oppassende vrouw een klein stuivertje en deed zich te goed. Eenige dagen verleden miste hij uit zijne winkellade 3 en nagaan de wie de roover kou zijn, die hem dat geld had ontstolen viel zijn vermoeden op eene buurvrouw, die dikwijls in zijn huis was; dat vermoeden bevestigde zich te meer, om dat juist die vrouw in zijn’ winkel kwam om iets te koopen en hem een stuk van f 2.30 te wisselen gaf. Met voorbedachtheid om de diefegge te vangen smeet hij dat stuk in den winkelhak of lade, nam zijne maatregelen liet den winkel alleen en ging naar boven. Onze buurvrouw, daartoe door de aanwezig heid van specie uitgelokt kwam al spoedig daarop af na eerst rondgekeken te hebben sloop zij in den winkel boog zich over de toonbank, deed halverwege de ongeslotene la de open en tast er in zij deed daarop ee- nen doordringenden gil hooren, wrant in plaats dat de hand geld nam zat zij in de klem. Onze oud-soldaat had in de lade eene ijzeren rottenklem gezet, en de diefegge was gevan gen. Thans kwam D. voor den dag en gaf haar eene duchtige kastijding. Dit gedaan zijnde liet hij twee getuigen roepen, die haar in hare stelende positie vonden door hem werd haar toen de keuze gegeven tusschen ee ne overlevering aan de justitie of de terugga ve der gestolene f 3 zij koos bet laatste. Zeven personen die door hunne maske rade onlangs te Gend tot rustverstooring aan leiding hebben gegeven worden deswege ge- reglelijk vervolgd. Een hunner is een redac teur van het daar ter stede uitkomende libe rale hoofdorgaan een ander is lid van de li berale associatie.; een derde is een advocaat, die bekend staat als een warm belijder der zoo genaamde vrijzinnige beginselen. Ook te Brus sel hebben bij het karnaval optogten plaats gehad waarbij de geestelijken in een bespotte- SNEEK. 15 Maart. In de gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den dezer is de conclusie van het rapport betreffende het Indisch drukpers-reglemen t aangenomen. Ook is aangenomen een voor stel van den heer van Zuylen van Nyevelt strekkende, dat, zoodra tie nadere inlichtin gen, tot wier mededeeling de minister van ko loniën zich heeft bereid verklaard, zullen zijn ingekomen ze te doen drukken en ronddeelen en in handen te stellen der bestaande commis sie en dan de kamer bijeen te roepen onaf hankelijk van het reces. De kamer is uit eengegaan. Bij koninklijk besluit van 8 Maart jl. zijn de perceelen aangewezen welke ontei gend moeten worden ter uitvoering van het plan van aanleg van een’ kunstweg leidende van den grooten weg der 1ste klasse van de Lemmer naar Sneek tot aan het vaarwater de Ee tegenover het dorp Woudsend gemeen- Wijmbritseradeel, welke feuteigening in het al gemeen belang, krachtens de wet van 24 De cember jl. (Staatshl. no. 181), wordt gevorderd. De minister van oorlog heeft bij aankon diging, geplaatst in de Staats-Courant van 7 dezer, ter kennis gebragt van ouders en voog den die verlangen mogten dat hunne zonen of pupillen ten dezen jare als kadet op de ko ninklijke academie voor de zee- en landmagt worden geplaatst dat zij ten einde voor be doelde betrekkingen te worden toegelaten tot het vergelijkend examen hetwelk in de maand Junij aanstaande te Breda tusschen de adspi- ranten naar gezegde plaatsing zal worden ge houden een adres aan het departement van oorlog zullen behooren in te zenden en wel vóór den 1 Mei aanstaande zullende na dat tijdstip geene verzoeken ter admissie meer wor den aangenomen. De navolgende plaatsen van kadet zijn ter vervulling opengesteld, als: voor de dienst hier te lande 50 voor de in fanterie 12 voor de kavalerie, 23 voor de ar tillerie, en 5 voor de genie; en voor de dienst in de koloniën 50 voor de infanterie in Oost- en 2 voor die in West-Indie, 2 voor de kavalerie in Oost-Indie 28 voor de artil lerie in Oost- en 2 voor die in West-Indie en 6 voor de genie in Oost-Indie. Uit 's Hage wordt ons medegedeeld dat zich reeds een aanzienlijk getal active oud-of- ficieren der zee- en landmagt heeft aangemeld ter bijwoning van het wapenbroedersfeest het welk omstreeks half Junij e. k. iu de risiden- tie zal gevierd worden ter herinnering aan het altoos gedenkwaardig beleg van het kas teel van Antwerpen in 1852, waarna 23 jaren verloopen zijn. Dit beleg roemvol en gewig- tig voor ons dierbaar vaderland, maar niet minder eervol en gewigtig in ieders individu eel leven, wien het geluk ten deel viel dit wa penfeit gevoerd tegen een krijgshaftig volk mede bij te wonen, heeft Neérlands volk in de schatting van alle natiën verhoogd. Deze aan vankelijke deelneming aan dat feest strekt ten bewijze, dat de vriendschapsband, te za- raen gesnoerd in ontberingen van allerlei aard, hecht en sterk is en dat de dood hem slechts vermag te brekeu. Het strekt ons tevens tot groot genoegen met zekerheid te kunnen mededeelen dat dit krijgsbroeders-feest niet alleen goedkeuring vindt bij hooggeplaatste personen maar zelfs door dezen wordt gewaardeerd en toegejuicht eu algemeen de sympathie opwekt. (Amst. Cour.') Naar men verneemt, bestaat er plan tot droogmaking der plassen, gelegen nabij Delft in de Pijnackersche en Bieslandsche polders. Men vleit zich althans, dat de concessie daar toe zal worden verleend, en dat de ingelanden dier polders hun waar belang zuilen inzien daar toch zoo deze onderneming tot stand komt eene oppervlakte van ruim 500 bun ders water in vruchtbaar land zal zijn her schapen. Men meldt uit. Nieuw-Buinen d. d. 6 Maart Gisteren werd alhier het lijk gevon den van den zoon van G. Kloppenburg, van Horsten oud ruim 22 jaren in de wijk tus- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de hierbij belanghebbenden, dat op den 20 Maart aanstaande, des middags ten 12 uur, eene herbesteding zal plaats hebben voor de leve ring van Remont-paarden voor het leger, en wel door de hoofd-adminislratie van het le reg. dragonders te Haarlem van Arnhem Zutphen ’s Gravenh.» Deventer Leyden besteding de voorwaarden de gegadigden, onder anderen, ter lezing F«ngnim. COURANT. •VlV - 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1