NIEUWS- EN ADVEP.TENTIE-BLAD ‘VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL ft 1857. No. 22. WOENSDAG den 18 Maart f i Li I e I SNEEKER dat, wanneer zij hunne v. BINNEN- EN BUITENLAND. f wilde den het paleis 1 n vooris den om de ves- zendingsposten dier gemeente zoo veel mogelijk te be- De heer gouverneur vertrouwtdat 's konings belangstelling van de ijverige pogingen kapitein schoten pen van Oleron In eene der laatste zittingen van de aca demie der wetenschapppen te Parijs, toonde de heer Guerin Meneville een aantal tarwe- halmen van meer dan zeven voeten hoogte waarvan elk eenige prachtige aren droeg. Deze schoone tarwe-soort stamt van vijf kor rels af, die in een Egyptisch gtaf gevonden en vele eeuwen lang aan uiteflijken invloed onttrokken w’aren. In het jaar 1849 gezaaid, groeiden zij krachtig op en gaven een 1200- voudig bedrag, ten gevolge Waarvan eene me nigte vergelijkende proeven in het zuiden in het midden van Frankrijk en Bretagne geno men werden. Bijzonder in het jaar 1850 Wer den deze proeven in het groot genomen. Men heeft ze sedert regelmatig voortgezet en de re sultaten zijn officieel bevestigd. De eene helft van een veld werd met deze Egyptische tar we de andere helft met gewone tarwe be zaaid. De eerste gaf een GOvoudigde laat ste slechts 23voudig bedrag. Korrel voor kor rel gezet, gaf de Egyptische een 336voudig be drag. De proeven worden nu meer uitgebreid, en men verzekert, dat dit jaar niet minder dan 1000 kilogr. van deze tarwe in het ar rondissement Morlaix gezaaid zijn. Te Parijs eet men thans reedseven als eertijds in de maand Julij, artischokken, bon nen aspergesjonge erwten aardbeziën en nieuwe aardappelen. Algiers, dat thans slechts 72 uren van Parijs ligt, is de groentetuin van die stad geworden want het levert dit alles reeds in Maart in groote hoeveelheden. Het burgerlijk geregtshof der Seine heeft een zeer streng vonnis gewezen, onder om standigheden, welke, naar men hoopt, slechts zeldzaam kunnen voorkomen. Een hoogge plaatst generaal heeft scheiding van tafel bed en goederen en het regtom zijne doch ter bij zich te houden verworven. De zaak is deze Dat meisje was door de mazelen aangetast en ofschoon de geneesheer ver klaardedat haar toestand zorgelijk was, ging de moeder uogtans voort met haar toilet voor een bal te maken. Gij zult niet gaan,” zeide de generaal. Ik zal wel gaan was het antwoord maar ik zal daar slechts twee uren blijven. Ik heb het beloofd en kan, zonder onbeleefd te zijn, mijn woord niet breken.” Uwe doch ter sterft.” Ik zal slechts één uur wegblijven.” Indien gij, onder deze omstandigheden het huis verlaat zult gij er niet weer binnenkomen.” Hij hield woorden toen de ligtzinnige moeder terugkeerde, vond zij de deuren gesloten. Het geregtshof heeft geoordeeld, dat eene moeder, die haar in levensgevaar verkeerend kind ver laat om naar een bal te gaan hare regten verloren heeft. De uitspraak heeft op velen eenen diepen indruk gemaakt. Pater Ventura heeft den 8 dezer weder op de Tuillerién gepredikt, niet minder stout dan den vorigen keer. De excentrieke pre diker had het openbaar onderwijs tot tekst van zijn sermoen genomen en voer hevig te gen de universiteit uit. Vrij algemeen wordt gezegd, dat pater Ventura bij den keizer niet K EN NIS GE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van van Protestanten die om den aard van haar streven uit te drukken zich den naam gééft van Nederlandsche Protestantsche Unie.” Zondag middag was men te Harderwijk getuige van eene even zeldzame als plegtige doopsbediening. Een Poolsche Israëlietdie van het vreemden-legioeu uit de Krim als militair naar onze Overzeesche Bezittingen had overge- teekend is, uit innige overtuiging en begeer te tot de Christelijke Hervormde gemeente overgegaan en als lidmaat aangenomen bij ds» Molenaar door wien hij ook bevestigd en ge doopt werd. De leeraar had tot tektst van zij ne rede bij die gelegenheid gekozen Hand. Il 59. Men meldt uit Groningen d. d. 10 Maart i De commissaris des konings in deze provincie heeft ontvangen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken namens den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerikaeeu tijdmeter met gouden ketting welke ten ge schenke wordt aangeboden aan Karel Kipp van de brik de Zwijgervan Win- wegens het redden van manschap- de verongelukte Amerikaansche brik op den 9 October 1856. zonen de gemeente SNEEK brengen ter kennis der merking te brenge ingezetenen, dat door hen op den 14 dezer T maand zijn vastgesteld de herziene Iijsten, aan wijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu af, gedurende 14 dagen, in de Stads Secretarie voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt dat, bij de herziening der lijsten daarvan zijn geschrabd de navolgende namen als van die Voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. IJ. J. Bransma Th. Cool G. Cool Thz. M. J. van Gent, C. T. Haagsma, J. T. Jo- haJ. Noyon H. Nijdam, H. ToensW. VlinkW. de Wolf, G. W. van der Zee, H. Zandstra. En voor den Gemeente-Raad. H. Appelian IJ. J. Bransma, H. Breeuws- maN. J. BoumaA. Buisma, Th. Cool, P. G. Eringa, M. J. van Gent, A. Groen huizen S. Groenhuizen, C. T. Haagsma, J. Hoving, D. de Jager Sz. J. T. Joha P. Jongbloed H. Keulen R. S. Koopmans J. Kuperus J. Leeuwrik T. S. van der Meu- len W. van der Molen J. Noyon. H. Nij dam A. Rijpkema H. Schurink H. Swil- tfens F. Sijbrandi R. Terpstra H. Toens. J. J. van Velzen S. Wagenmakers A. Wel- lema, P. R. Zijlstra, H. Zandstra. Allen personen die een of meer der in de kiezers gevorderde vereischlen hebben verloren en die overleden zijn. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 14 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd IVOl'IJA. De Secretaris HAGA. in West-Indie, en of pupillen daarvoor verlangen in aan- _:n dezen op maandag den 8 Junij 1837, des ’morgens ten 10 uur, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegelaten, tot het afleggen van een vergelijkend examen. Men leest in de Surinaamsche Courant d. d. 25 December jl. Het heeft Z. M. den koning behaagd aaie’de Moravische Broe dergemeente alhier (Paramaribo) jaarlijks, aanvangende met I January 1837, tot opzeg- gens toe, uit de koloniale kas de som van ƒ4000, ten behoeve van het opvoedingsgesticht Beekhuizentoe te kennen, en gouverneur magtiging te verleenen, tiging van vaste binnen deze kolonie vorderen. F dit nieuwe blijk van in de bevordering der Moravische broeders tot heil der bevolking, aan eigenaren en administrateuren van slaven tot spoorslag zal strekken om gevolg te ge ven aan de hun namens Z. Exc. in den aan vang van dit jaar gedane uitnoodigingtot plaatsing van meer daartoe geschikte jongens op voormeld opvoedingsgesticht. Het gebruik maken van de gelegenheid, om jongelieden in Christelijken zin en tot hulponderwijzers op de plantagiën op te leiden wordt voorzeker ten krachtigste aanbevolen door de overwe ging, hoe gewigtig de hiervan te verwachten gunstige gevolgen zijn. Immers veredeling des harten ontwikkeling van het verstand en ar beidzaamheid deze drie grondslagen der be schaving, maken het doel der inrigting uit, en godsvrucht en beschaving zijn de grondzui len van volksgeluk.” Z. M. de koning .wordt dit voorjaar, vroeger dan gewoonlijk, op het Loo verwacht; reeds is men bezig deswege schikkingen te ma ken. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 12 Maart Bij arrest van den Imogen raad der Nederlanden van gisteren is verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door A. Bud ding, tegen een arrest van het hof in Gel derland waaibij hij, ter zake van brandstich ting, waardoor menschenlevens konden wor den in gevaar gebragtis veroordeeld tot de straffe des doods. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 Maart: Zoo wij vernemen is het heden bij de correc tionele kamer der arrondissements-regtbank al hier nog al vrij onstuimig toegegaan. Bij de behandeling der zaak van den heer Salvador, op nieuw wegens laster vervolgd, moet deze geen gehoor gegeven hebben aan de een- en andermaal herhaalde aanmaningen van den voor zitter om zich stil en rustig te houden zoo- dat eindelijk de reglbank bij vonnis gelast heeft, dat de zaak buiten des bekl. tegenwoordigheid zou worden behandeld. Op zijne weigering, om de kamer te verlaten is hij toen de deur uitgezet en daar hij niet loopen trap afgedragen. Op de plaats van het paleis van justitie moet hij op den grond zittende de vergaderde menigte hebben aangesproken. Daar het hierdoor veroorzaakte gerucht voor de zit ting hebbende kamers der regtbank hinderlijk was, heeft men hem verwijderd tot voor de poort van het paleis. Ook daar echter ging hij voort met toespraken te houden zoodat men hem eindelijk tot tweemalen toe naar het politie-bureau aau de Leydsche poort heeft ver voerd d. i., gedragen omdat hij ook toen weigerde te loopen. De behandeling der zaak is iutusschen voortgezet. De advocaat des bekl. mr. Jansma van der Ploeg, droeg de juridice verdediging voor. De andere helft der ver dediging, de feitelijke, die door den bekl. zel- ven zou worden voorgedragen ontbrak ten gevolge van zijne afwezigheid. De Kerk. Cl. meldt, dat de nadere bij eenkomst ter vestiging eener Nederlandsche Protestantsche Unie zal gehouden worden te Utrecht, in het locaal der vorige vergadering op donderdag 16 April, des voormiddag» ten 11 uur. De werkzaamheden zullen aan vangen met de behandeling van het volgende artikel Er bestaat in Nederland eene vereeniging SNEEK, 17 Maart. Van den 7den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 270 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2950. Hoewel de tweede kamer hare werkzaam heden tijdelijk heeft geschorst is in sommige afdeeüngen het onderzoek van de wet op het lager onderwijs voortgezet. Ook de com mis siën van rapporteurs voor de genoemde voor- dragt en voor die betreffende de regterlijke magtwaren tot bet opmaken der voorloopige verslagen nog in de residentie aanwezig. Bij de tweede kamer der staten-generaal is een wetsontwerp ingediend strekkende om de begrooting van het achtste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1857 te wijzigen door de kosten van de act ieve zeemagt met f 40,000 te verhoogen en andere posten gezamenlijk tot gelijk bedrag te verminderen. In de memorie van Z. Exc. den minister van marine bij dit ontwerp gevoegd, komt voor, dat de geraam de kosten voor de schatting der schepelingen niet voldoende zijn bevonden eensdeels ter zake van den aanhoudenden hoogen prijs der levensmiddelen in den loop van het laatste jaar en anderdeels uithoofde in het onder houd van meer manschappen moest worden voorzien dan waarop bij de begrooting was gerekend. De minister van koloniën beeft ter ken nis van belanghebbende ouders of voogden ge bragtdat, krachtens de koninklijke beslui ten van den 2G Nov. 1845 no. 65 en 15 Junij 1835, no. 40, met den 4 September de zes jaars, drie jongelingen zullen worden be stemd om volgens de daaromtrent vastgestel de reglementen, onder het pppertoezigt van den heer G. J. Mulder hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan ’s rijks hoogeschool te Utrecht te worden opgeleid tot militaire apothekers en wel twee hunner voor de dienst in Oost-Indie en één voor die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1