NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Hl ra 1857. No. 23. 12de Jaargang y WWMi/ den 21 Maart ZATURDAG A BINNEN- EN BUITENLAND. 4 daarom- BUITENLAND. •I - II k il d il 1-1 tl J I 1 h n I l- I te I e I e I mmhiliw vi DENEMARKEN. Zaturdag avond jl. is het definitive tractaat, tot afschaffing van den Sondtolte Kopenhagen geteekend. Het treedt in werking 1 April ek. Belgie heeft, behal ve dit document te hebben geteekendnog eene afzonderlijke overeenkomst met Denemar ken gesloten waarbij eene compensatie tus- schen de Schelde- en Sond-tollen wordt vast gesteld. RUSLAND. Het schijnt thans zeker dat keizer Alexander gevolg zal geven aan zijn voornemen, om naar Italië te reizen. Volgens een’ brief uit Petersburg, zou hij zich naar Parijs begeven om een onderhoud met keizer Napoleon te hebben. Gedurende des czaars af wezigheid, zou het rijk bestuurd worden door een’ raad van regentschap, bestaande uit ge neraals en grootwaardigheidbekleeders met de twee jongste broeders van den keizer, de groot vorsten Nicolaas en Michaëlaan het hoofd. SNEEK, 20 Maart. Het heeft Z. M. den koning dezer dagen behaagd om de onder-officieren voor het wapen der infanterie elk eene gel delijke tegemoetkoming te verleenen van tien gulden (de onder-officier der 5de compagnie van elk regement infanterie vijftien gulden) zullende die sommen in het kleeding- en re- paratiefonds der belanghebbenden worden ge stort. De minister van justitie heeft bij be sluit van 11 dezer bepaald, dat de mindere beambten van 's rijks en gemeentelijke policie, die zich in het bijzonder onderscheiden door ijver en pligtsbetrachtingvoortaan zullen kunnen beloond worden 1) door eervolle vermelding in het Algem. Policieblad of 2) in enkele gevallen door toekenning eener gra tificatie al of niet gepaard met de bedoelde eervolle vermelding. Van wege het ministerie van financiën wordt het volgende bekend gemaakt Vol gens berigt van de Britsche post-adminstratie Wordt de tweede maandelijksche dienst van de Indische landpost in de rigling van Singapore en China, welke in het laatst van 1854 was opgeheven nog in den loop dezer maand Maart hersteld om weder geheel op den vorigen voet te worden uitgevo.erd. Deze op nieuw ge opende gelegenheid zal ook tot het verzenden van brieven naar Nederlandsch-Indië worden benuttigd. Er zullen derhalve voortaan weder om twee gelegenheden tot verzending in de maand zijn waarvoor de uiterste termijnen op het vertrek uit Amsterdam ’s Gravenhage enz. berekend, aldus bepaald zijn: over Southampton den 2 en 18 der maand over Triëst den 3 en 21 der maand over Marseille den 9 en den 25 dier maand. De nieuwe verzending uit dit rijk over Southampton en over Triëst zal eerst in de vol gende maand April beginnen doch over Mar seille zal er reeds op den 23 Maart aanstaan de eene brievenmaal vertrekken die in elk geval ter bestemder tijd te Singapore zal aan komen zonder dat er evenwel zekerheid kan worden gegeven omtrent het tijdstip der over komst van die brievenmaal te Batavia, alzoo de gelegenheid niet bestaan heeft, om trent vooraf maatregelen te nemen. De heer P. van der Veen lid der twee de kamer heeft het volgende voorstel inge diend: Dat de kamer, ingevolge art. 81 van het reglement van orde, eene commissie be- noeme tot het ontwerpen van een adres aan den koning omtrent de uitvoering der conces sie tot landaanwinning en verdieping van het vaarwater op het Zwolsche Diep, ten einde de bezwaren worden weggenomen, door die uit voering voor de waterlooziug en de scheep vaart op dat Diep ontstaan. Men verneemt dat bij de regering het voornemen bestaat, om, wanneer hiertoe door de betrokkene Hervormde gemeenten wordt bijgedragen de jaarwedden der predikanten voor zoo ver zij minder dan ƒ800 beloopen zoo mogelijk tot dat bedrag op te voeren. De rijkstelegraaf is alhier sedert den 13 dezer in geregelde werking en het kantoor voor bepaalden diensttijd geopend, namelijk, op werkdagen van 's morgens 9 tot 12 en ’s namiddags van 2 tot 7 uur, en des zon dags namiddags van 2 tot 7 uur. Naar wij van goederhand vernemen, zal alhier in de eerstvolgende maand April con cert gegeven worden door de met roem be kende mejufvr. Ventaldi. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Maart: Naar wij vernemen is jhr. M. Salvador, die nog op woensdag jl. na van de teregt- zitting verwijderd te zijn werd vrijgesproken van de tegen hem ingebragte feiten op he den van dat vonnis der arrondissements-regt- bank alhier in hooger beroep gekomen als mede van alle incidentele uitspraken van de zelfde regtbank in dezelfde zaak waaronder inzonderheid die, waarbij, naar aanleiding van art. 200 van het wetboek van strafvordering het buiten de gehoorzaal leiden van den be klaagde door de arrondissements-regtbank voor- noemd bevolen is. varene jongens, geëvenredigd aan zijne grootte, als leerlingen aan boord te hebben ten einde op deze wijze schepelingen werden aange kweekt en vele knapen die thans hunnen ouders tot last zijn, toteenen zoo hoogstnutti- gen en eefvollen Werkkring konden wofclen opgeleid.” Men meldt uit Nijeveen d. d. 15 Maart 1 In deze gemeente had jl. Woensdag avond een treffend ongeluk plaats. Eenige jongelieden des avonds bij het pad loopende komen bij het huis van den landbouwef J. K. waar een meisje van elders was gelogeerd en schij nen eenige bewegingen bij het huis gemaakt te hebben zoodat de bewoner zijn geweeë loste gelukkig zonder eenig gevolg. De jon gelieden nu, denkende dat hij niet weer kou de schieten begeven zich andermaal aan de deur dier woning. De eigenaar of bewoner J. K.hierover op nieuw verstoord neemt andermaal het geladen geweer schiet het op de jongelingen af en verbrijzelt een hunner de hand. Men meldt uit Eindhoven d. d. 15 Maart i Is de omloop der Belgische centen sedert ee- nigen tijd verminderd, thans circuleren hier weinig anders dan vijf francstukken zoodat het eene zeldzaamheid is Hollandsche munt te zien dat dit veel ongelegenheid veroor zaakt laat zich ligtelijk begrijpen. Wen- schelijk ware het dus, dat op eene geschikte wijze de omloop van die vreemde munt kon- de worden tegengegaan. Men meldt uit Vlissingen d. d. 15 Maart Men schijnt aan het boven water brengen der gezonkene stoomboot Ravensbourne te Wanho- pen. Hoewel er reeds veel door de duikers is gered, is er bijna nog geen derde van de la ding uit. Het ontstuimige weer maakt den arbeid voor de duikers zeer moeijelyk en ge vaarlijk tevens. Dezer dagen heeft een ongehuwd persoon te Parijs, van middelbaren leeftijd door ver stikking door middel van kolendamp, een ein de aan zijn leven gemaakt, nadat hij uit het beursberigt had gezien dat een der papieren, waarin hij speculeerde een halve franc was gedaald. Bij geregtelijk onderzoek der nala tenschap bleek het dat hij 40,000 fr. ingoud, zilver en banknoten deels onder oude meu bels deels in zijn bed verborgen had. De dolk vervult in Napels nog steeds zij ne taak. Een ondergeschikt ambtenaar der policie is gevonden met een’ dolk in den rug en bij hem een geschrift, inhoudende «Eer ste wraakneming voor de vermoorde verdedigers der vrijheid.” Eenige dagen vroeger had de directeur van policie het alleen aan een toe val te danken, dat hij eenen dergel ij ken moord aanslag ontkwam. De stand der zaken in China heeft bij sommigen de vrees verwekt, dat de thee uit dat rijk schaars en dat de prijzen daarvan zeer hoog zullen worden. Tot geruststelling voor het tegenwoordige dient dat het be kend is, dat ruim 18,400,000 ponden thee uit China naar Engeland onder weg zijn terwijl de aanwezige voorraad van dat artikel zoo ruim is, als welligt ooit te voren. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1(5 Maart Het aantal leerlingen op de bijzon dere school van de Christelijke Gereformeerde Afgescheidene gemeente alhier neemt dermate toe, dat daarvoor in de Juffer-Ida-straat een huis is gehuurd vermits het tot dusverre ge bruikte locaal te beperkt was geworden. Eer lang zal de school daarin worden geopend. Ten vervolge op een berigt geplaatst in de Staats-Courant van den 10 Februarij jl., wordt ter algemeene kennis gebragt, dat de land bouwtentoonstelling welke dit jaar te Parijs had moeten plaats hebben onbepaald is uit gesteld en dat zij althans zeker niet in 1858 zal worden gehouden. Zekere K.een zeeman wonende te Rot terdam reden hebbende om te vermoeden dat zijne vrouw in ongeoorloofde verstandhou ding stond met G. die aan zijn huis vriend schap genoot en ook door hem eene betrek king bekomen had onderhield daarover zoo wel G. als zijne vrouw, waarna beiden be loften voor de toekomst aflegden, dat daardoor de rust in huis niet verder zou gestoord w’orden. K. echter meende al spoedig aan de getrouwe naleving dier beloften te moeten twijfelen waarop de huishoudelijke oneenigheden zich herhaalden en K. eindelijk zijne vrouw het huis ontzeide, welke bij hare ouders intrek nam. Eenige dagen daarna echter zocht K. voor nemens zijne vrouw weder bij zich te ontvan genG. op, en bragt hem op nieuw onder het oog, hoe schandelijk bij zijne rust ver stoorde, waarop hij van dezen de stelligste beloften ontving, dat hij de vrouw niet meer zou bezoeken zich bereid toonende die ver klaring plegtig in tegenwoordigheid der fami lie te herhalen. De beide mannen daartoe te zamen naarde woning der ouders van de vrouw aan de Botersloot gegaan zijnde voldeed G. aan zijne belofte, in bijzijn der vrouwen ha re ouders doch toen nu die vrouw, in slede van wederkeerige belofte te doen, eene flaauwte kreeg, meende K. dat dit een voorwendsel was, en door zijne jaloersheid tot razernij ge bragt wierp hij zich op G. den bewerker van zijn ongeluk, en bragt hem met zijn mes verschillende wonden toe, waaronder ook ee ne aan de tong. De policie, ter hulp geko men beeft K. in bewaring genomen terwijl G. naar het ziekenhuis is overgebragt. Naar men verneemt is hij niet doodelijk gewond. Men meldt uit Groningen d. d. 18 Maart Uit een ingezonden berigt der Gron. Cour. blijkt dat, schoon de konijnenfokkerijen op groote schaal gedreven spoedig en met verlies zijn te niet gegaan niettemin het re sultaat der in deze streken ingevoerde konij nenfokkerij de hoogste verwachting verre heeft overtroffen, zoodat sinds verleden jaar, toen hier meer dan tienduizend konijnenvellen wa ren aangebragtals de bewijzen van het slag- ten en eten van even zoo vele konijnen de productie in onze provincie en de naastbij gelegene streken van Friesland en de aanvoer der vellen naar deze stad meer dan verdrie dubbeld is. Vele malen is reeds gewezen op de hooge noodzakelijkhied om jongelingen voor de marine op te leiden, waarvoor thans, uit gemis aan inlandsche matrozen zoovele vreem delingen worden gebezigd. Zoowel de oorlogs- als koopvaardijvloot komt matrozen te korten aan beide zijden wordt al het mogelijke in het werk gesteld om geschikte jongelingen aan te werven terwijl men in de binnensteden ver scheidene krachtvolle jongelingen ziet verar men en vruchteloos om brood zoeken. Wij mogen daarom niet onopgemerkt laten een schrijven in de Amst. Cour. volgens het welk hier te lande de vrees bestaatdat het getal zeelieden van lieverlede zal verminderen, wanneer, zoo als thans dikwerf gebeurt sche pen naar zee gaan zonder kweekelingen of liever jongens aan boord te nemenom dezen tot zeelieden te vormen. «Inderdaad,” zegt dat blad, ware het te wenschen dat, even als nu in de Vereenigde Staten geschiedt ook hier eene bepaling kon worden in het leven geroepen, waarbij, in het belang van het algemeen aan ieder handelsvaartuig de ver- pligting werd opgelegd, eeu zeker getal onbe- E3? COURANT. SNEEKER - i ii UI 4 J I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1