Ill HOLLOWAY. 1 l BOELGOED den raad U 1 ALLERLEI. de magt Gedrukt Eene stad bisschop toors in 765/ 937, 84’A 847. 767. 787. 867. 597, Dito dito Dito dito 4 Dito Steig4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.hAmelfi Dito 2». en uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. meer andere opmerkingen zag eindelijk in dat zijne boete- eene dochter der kerk veel te i het beter zoude geweest zijn, II ADVERTENTIES. ten sterfhuize van II. Zandstraop Woens dag ek. en zoo noodig den volgenden dag, van 1°. MEUBELEN en HUISGERADEN. 2°. Diverse TOUWWERKEN, ZEILDOEK, TEER, HARST en verdere Zeilmakers artikelen. 5’. Twee snelzeilende JAGTEN, de Amphi trite en de Snelheid genaamd; beiden geme ten op 6 ton, met Zeilen en verdere toebe- hooren. Deze ramp verzwakte den ijver der agenten gendarmes niet, die tot in 1„. A. het huis doordringen en zich meester maken van de twee ellendelingen die in weinige o< hebben bezoedeld. echtgenooten Boquet, die, dikwijls in handen Dito dito 5 «Binn.Q/m. 5 Port. Oblig. 5 de beslissing opgedragen van de vraag of de bisschop van Moulins bevoegd was eenige pas zijn bisdom te schorsen. Door den minister van eeredienst hiervan onderrigt, heeft de bisschop geantwoord dat hij de bevoegd heid van den raad van state niet erkent. PARIJS, 16 Maart. De Univers bevat een zeer scherp artikel tegen eene ministeriële be schikking, waarbij den Protestanten in de stad Hagenau de bouw van eene kerk wordt toegestaan. Jl. vrijdag drong zich eene digte massa door belangstelling en nieuwsgierigheid ge dreven, doch met een gevoel van eerbied, om een ijslijk verminkten priester, die, door ande re geestelijken vergezeld, ddor de straten van Lyon ging. Deze waardige priester was voor drie jaren uit het bisdom Rennes vertrokken om in verre oorden de fakkel des geloofs te brengen. Hij behoorde tot de vijf zendelingen belast met de Evangelisatie der wilde volks stammen in Penang-Kiou, op de uiterste gren zen van China, bij de monding der rivier Te- hou-Kiang. Vier zijner ambtgenooten waren onthoofd, en hij zelf zou, nadat hem neus, oo- ren en de regterhand waren afgesneden het zelfde lot ondergaan toen hij door Engelsche zeelieden bevrijd werd. De abbé Duloc, zoo heet die zendeling, pas te Marseille aangeko men, begeeft hij zich naar Rennes bij zijnen oom. Voor eenigen tijd verdwenen te Rouaan plotseling zekere Gadmer met zijne vrouw en drie kinderen van deze laatsten waren dezer in de Seine komen drijven van het ouderpaar Uit eene door madame Bagréef Speransky te Brussel uitgegeven werk, in twee deelen over de Russische pelgrims te Jeruzalem, ver neemt men, dat de afzetterij aldaar op groo- te schaal gedreven wordt. Onder anderen heeft een enkele monnik van het heilige graf, uit Aneyra in Klein-Azië geboortig, die den titel van aartsbisschop van Petza in partibus voert, zijn absolutie-monopolie zoo kostbaar en sluw ingerigtdat hij voor zijn’ persoon alleen, naar het algemeen gevoelen, reeds in 1847 de ongelooflijke som van een millioen franken bijeen had. Een niet gering deel van dit geld werd verkregen door het ijdele voorwendsel, dat in zijn bisdom Wadi-Musa, in steenachlig Arabie, eene kerk zou worden gebouwd. Tot bijdragen voor dit vrome werk werd ook madame Bagréef-Speransky eerst in de biecht, en, daar dat niet gelukte, bij herha ling met den grootsten aandrang bij het af scheidsbezoek uitgenoodigd. Madame betuigde wel hare bereidwilligheid om naar vermogen bij te dragen maar wilde eerst de plaats weten, waar de nieuwe kerk zoude opgerigt worden. God zal voor ons een mirakel bewerken mijne dochter! het zou zonde zijn, daaraan te twijfelen,” was het antwoord van den geeste lijken speculant. Op den verderen aandrang lot bet noemen der plaats voor dit te ver wachten mirakel werd eindelijk zijn bisdom in steenachtig Arabie aangewezen. Maar steenachtig Arabie is groot, mijn en daar het uw bisdom is, zult gij waarschijnlijk wel kerkelijk bezocht heb- Ned.;r.d-.27,pc.637, 5 767, 4 937, Am.Synd. 5' Handelm. 4‘ 2« Spanje Ob. 247, 427, 587,. 447, GRAANMARKT. Amsterdam 18 Maart. BOTERPR1JZEN enz. Nog niet mijne dochter! gij weet im mers, dat het wegens de ongeloovige bandieten ónmogelijk is.” Maar wie zal de kerk bezoeken waar van de opbouw nog onbepaald in de toekomst ligt en in de magt van ongeloovige bandieten is Door deze en de heilige man doenster voor geleerd was en als zij wat minder esprit du siècle bezeten had. PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BERIGTEN. EFFECTEN. Amsterdam, 19 Maart gebleven. Rusl.OZ>.//.3pc!04 Dito dito 5 «1027, - >a PARIJS, 14 Maart. Uit Épernay wordt bet volgende aan le Droit geschreven vreemde, ongehoorde misdaad heeft onze met ontzetting geslagen. Heden (12 Maart) middag ten 12 uur, ging de heer Bazire, pre sident der regtbank het plein over bij het einde van den Faubourg du Commerce toen hij werd aangehouden door eene vrouw die van onder haren omslagdoek eene pistool te voorschijn haalde en op hem aanlegde. Het schot ging af, doch trof gelukkig den heer Bazire niet. Hij wil achteruitwijken doch een man verschijnt verspert hem den weg en houdt hem den loop van eene tweede pistool op de borst. De president bukt zich, het schot gaat af en een deel der uit stukjes lood be staande lading raakt het achterhoofd. Deze stoute aanvalde dubbele knal door het af schieten der pistolen veroorzaakt, lokte zeer vele personen op het plein die onmiddellijk aan den heer Bazire bijstand verleenden. De moordenaars die de misdaad hebben bedre ven verwijderden zich te zamenhet op een loopen zettende na echter vooraf hunne pi stolen nog eens te hebben geladen. Zij bege ven zich naar hunne woning, alwaar zij zich barricaderen^De openbare magt verschijnt, en in naam der wet worden zij opgeëischt de deur te openen. Op dit bevel wordt ge antwoord dat het niet zal worden gehoor zaamd en dat allen die het zouden wagen met geweld in huis te dringen een rampza lig lot te wachten staat. Nu volgt het bevel, om de deur open te loopen en dit geschiedt. Pas hebben de belegeraars zich toegang in de woning verschaft of er knalden zeer vele pi stoolschoten. Verscheidene agenten werden gekwetst en één hunner valt zielloos neder, j getroffen door een’ kogel in den onderbuik. en 1 het binnenste van bonden ogenblikken zich met verschillende misdaden [getiteld: Die twee personen zijn de j cierges der regterlijke magt te Épernay zijn geweest j abonneerden en wier zoon op de galeijen is. Op de hun i en gedane vraag, waarom zij den heer Bazire wil den vermoorden, antwoordden zij dat zij zich op de justitie hebben willen wreken door den eersten magistraat dezer stad te treffen dat zij het betreuren, niet al de magistraten van Épernay te hebben kunnen dooden; maar dat zij hopen dat hun zoon na ontslag uit de galeijen, hunne taak zal voortzetten en ten einde brengen. De heer Bazire die door zich te bukken het doodsgevaar is ontgaan, bevindt zich in geenen zorgwekkenden toestand; de be- komene wonden zijn niet gevaarlijk. Op denzelfden dag, dat twee pistoolscho ten op den president der regtbank te Épernay werden gelost, werd een feit gepleegd op den spoorweg tusschen Parijs en Caendat onver klaarbaar zou schijnen, indien de ingewortelde haat der landlieden in Frankrijk tegen de spoorwegen niet bekend was. Genoemde weg werd plegtig geopend en de locomotief, met den machinist en twee stokers had hare snel heid verminderd en naderde een der stations, toen een in eenen kiel gehulde man, die zich op een zijpad bevond, den weg betrad, en eene pistool loste regtslreeks op den machinist, die ligt gekwetst werd. De schuldige is nog niet gevat. Met betrekking tot de zaak Bazire, wordt nader berigt dat behalve de echtgenooten Boquet, ook een hunner zonen als medepligtige is in hechtenis genomen. PARIJS, 13 Maart. Pater Ventura heeft op de Tuilleriën eene derde leerrede gehou den, waarvan het slot, tot den keizer in persoon gerigtaldus luidde: Ik heb u geen’ raad te geven maar als Evangeliedie naar heb ik u de waarheid te verkondigen en ik vrees niet u te zeggen Sire dat zulk eene politiek (nl. het beteugelen der drukpers waar het staatkundige aangelegenheden geldt, doch hare vrijlating op godsdienst-terrein) in staat is, het krachtigst en magligste rijk te doen instorten. Twijfel er overigens niet aan, het schijnbaar zorgelooze volk zal als men er niet voor waakt weldra in opstand komen tegen eene regering, die zich weinig bekom mert om hetgeen de gemoederen het kostbaar ste en het dierbaarste in het leven bezitten. Zulk eene regering zou de minachting iu de volksmassa’s zich tegen haar zien wapenen. En gij weet het Sire! een rijk, dat in min achting is wordt bij den minsten wind even ligt als een stroohalmpje weggeblazen Ven- tura’s gebaren toon en houding bij het uit spreken zijner predikatiën hadden een vuur, dat als de Italiaansche vulkanen uitbarstte. De keizer hoordé alles weder lijdelijk aan en dekt al de stoutheid van pater Ventura met den mantel der toegeeflijkheid. De regering heeft aan den raad van state DE PILLEN VAN HOLLOWAY zijn een krachtig geneesmiddel voor alle ongesteldheid aan de ingewanden. drie kinderen dagen de lijken i en eergisteren zijn ook die uit de rivier opgehaald. Gadmer, wiens zaken achteruit gingen, heeft eerst zijne drie kinde ren in het water geworpen, daarna zich met een’ omslagdoek zijner vrouw aan deze vastge- 1 en met haar zich verdronken. De vrouw was drie maanden zwanger. Eeu nieuw blad is te Parijs verschenen Le Bienfaisant journal des con- waarop het abonnement 30 centimes per maand kosten regt geeft voor al de ge- -1 op kostelooze geneeskundige hulp op brood- en vleeschbriefjes. BRUSSEL, 13 Maart. Veel wordt er ge- j sproken over het vinden van een pasgeboren kind in den secreelkuil van het klooster der zusters van liefde te Eecloo. Naar het schijnt, heeft de regter ter instructie alle zusters een verhoor willen doen ondergaan doch is hem gelastde zaak te laten rusten. Ook wordt gezegd dat te Brussel een geregielijk onder zoek tegen eenen Katholieken priester be schuldigd van openbare kwetsing der zeden plotseling gestaakt is en de processtukken aan het geestelijk gezag zijn gezonden zoodat de straf van den schuldige die reeds vroeger elders om eene gelijksoortige zaak werd aan geklaagd, doch ook toen niet in de handen der justitie geweest is zich zal bepalen tot eene tijdelijke opsluiting in een klooster. De vraag rijst of het Belgische gouvernement twee gewigten en twee maten begint te heb ben en het ware wenschelijk, dat de rege ring over die feiten opheldering gaf. i r (C 4- i I Foor de oprigting ran een kolossaal standbeeld der maagd Mariaop de Corneille-rots bij Puyis reeds eene som van 207,373 /r. ingeschreven. liet tractement der bis schoppen in Frankrijk is verhoogd. De grootvorst Con- stautijn van Rusland wordt tegen het einde der volgende maand te Parijs verwacht. Te Parijs is een koopman die als wissel-agent werkzaam was zonder daartoe bevoegd te zijnveroordeeld tot eene geldboete van 17,000 fr. De graanaanvoeren te Marseille waren dezer dagen nietsbe- duidendechter waren de prijzen dalende. Z. M. de ho ning heeft aan Maria van Leijenhuisvrouw van Jan Schaap, laatst wonende te Wageningengratie verleend van de doodstrafter zake van vergiftigingen die straf ver anderd in twintigjarige tuchthuisstraf. 11. M. de konin gin heeft aan het Dames-comitè te Amsterdam ter bevor dering van de afschaffing der slavernij in Surinamevoor eene te houdene verloting doen toekomen twee keurigerijk vergulde en fijn geschilderde porseleinen vazen. De Da- mes-vereeniging Weldadigheidte 's Hertogenboschheef t voor eene te houdene verlotingbehalve het reeds vroeger ontvangen geschenk van prinses Hendrik van H. M. de ko ningin twee fraaije vazen en van prinses Frederik eene keu rig bewerkte voetenbank ontvangen. In eene kleine stad van Hoard-Holland zijn, bij de dezer dagen plaats gehad hebbende loting voor de Nat. Militiezoo velen van de re- serven van vroegere jaren goedgekeurddat zelfs geen één der lotelingen van 1857 in de termen valt van te moeten dienen. Door het provinciaal geregtshof te Groningen zijn dezer dagen twee personenwegens het afleggen van valsche getuigenis ten nadeele van eenen beklaagde verooordeeld ieder tot vijf jaren tuchthuisstraf en elk voor het geheel in de kosten. Onder de gemeente Xralingen is dezer dagen eene vrouw verlost van drie welgeschapene en ferme dochters kraamvrouw en kinderenhoewel in gee- ne ruime omstandigheden verkeerendewaren allen welva rende. Te Adorp heeft eene koe drie levende vaars-kal- veren geworpen. Onder de gemeente Schiebroek heeft een schaap voor de vierde maal vier lammeren ter wereld ge- bragthetzelve heeft nu elfmalen gelamd en in het geheel 34 lammeren ter wereld gebragt. In de laatste drie we ken zijn te Capelle {Langstraat) door Franse he en Saksische paardekoopers niet minder dan 150 stuks meestal uitmun tende fokpaarden aangekochttegen eene waarde van f 48,000. BLADVULLING. Tarwe flaauw. Rogge onveranderd. Garst, Boekweit en Haver zonder handel. Koolzaad zonder handel. Kaap- olie, vliegend ƒ52, op Mei ƒ50}, op het najaar f 46}. Lijnolie, vliegend ƒ43, op Mei ƒ43. De Boter te LEEUWARDEN den 20 Maart ƒ52.00, J vader het ben.” an ue iwee eiieuiieiiugeu uie iu weiuigv 1 Dezelve» worden door allen, die haren invloed hebben onder vonden aangeprezen en hare deugdzaamheid erkend. Zij werken zoo krachtig en bepaald op alle zieke deden des lig- chaams, dat geene ongesteldheid aan de inaag of de ingewan den aan hare werking kan weerstaan. Zij doordringen het ge- licele gestel en nemen alle kwaad weg, en het is eene erken de daadzaak dat deze pillen nooit in gebreke blijven de ziek ten te doen verdwijnen zelfs wanneer elk ander middel des- zelfs uitwerking gemist heeft. Doosjes pillen a ƒ0.80, ƒ1.85. ƒ3.00, ƒ6.75, ƒ13.50, ƒ20.50. Potjes zalf a 0.80, 1.85 3.00, 7.05, 13.85, ƒ20.95. Zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij P. T.Potma te Sneek, J. C. H. van Harinwma le Leeuv/urden, J.Straat man, hoofd-dépóthouder te ’s Bosch, alsmede iu HOLLOWAY’» Etablissementen te Londen, 244 Strand, eu le New-York, 80, Maiden-Lane.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2