NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 4 I Y l 1 I r 1857. No. 25. den 28 Maart* ZATURDAG I 11 1 VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 50 MAART 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1/ de gesubsidieerde armbe- Couranten voor Sneek BINNEN- EN BUITENLAND. het her- paar maan- 4. mimhib!ihI h n I ie I n 'e R i aj 1 r I f - SNEEK, 27 Maart. Den 12 dezer is van wege Z. M. den koning een ontwerp van wet bij de tweede kamer ingezonden ter regeling van het gebruik van het koloniaal saldo van 1855. Daarbij wordt voorgesteld, om dit saldo, ten bedrage van 14,547.62, toe te voegen aan de middelen van het dienstjaar 1855. De gouvernements-producten hebben opge leverd een bedrag van ƒ49,986,204.84'/, en alzoo ƒ14,986,204.841/, boven de raming. Daarvan is aangewend voor koloniale behoeften 35,438,554.22'/,en daaronder ƒ9,800,000 voor o. i. renten ƒ550,000 renten aan de handelmaatschappij 2,000,000 voor stel van het muntwezen in Indië. Men verwacht dat de rapporteurs van het voorloopig verslag over het ontwerp van wet op het lager onderwijs nog vóór Paschen met het verslag gereed zullen zijn, en zoo het ant woord van de regering niet te lang mogt uit blijven dat dan in het laatst van de maand April met de openbare beraadslagingen in de tweede kamer der staten-generaal zal kunnen worden begonnen. De groote meerderheid heeft zich tegen het behoud van de laatste alinea van art. 21 over het subsidiëren van bijzon dere scholen verzet zoodat het lot van die bepaling reeds beslist schijnt te zijn. De minister van binnenl. zaken, in aan merking nemende, dat ten gevolge van het aan onderscheidene opzigters van den water staat verleend eervol ontslag, het corps dier opzigters moet worden aangevuld heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt1°. Voor de dienst van den waterstaat worden na vergelijkend onderzoek viei' of meer op zigters van de 4e kl. benoemd op eene jaar- lijksche bezoldiging van zeven honderd gulden (ƒ700) en in de aan te wijzen districten in dienst gesteld 2". voor het vergelijkend on derzoek moet men zich vóór of uiterlijk op 1 Mei 1857 bij bet ministerie van binnenl. zaken hebben aangemeld met een op zegel geschre ven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam voornaam en woonplaats. De minister van financiën heeft, bij re solutie van den 6 Februarij jl. beslist, dat de onderscheidingen die, bij 1 en 2 van tabel VI der patentwetten aanzien der uit oefening van het winkeliersbedrijf gemaakt worden den minister met den betrokken hoofd-controleur doen oordeeleu dat de win kelier in waren van de tweede soort die in den loop des dienstjaars ook goederen van de eerste soort gaat verkoopen den aard der verrigtingen tot zijn bedrijf betrekkelijk, ver andert en derhalve dan ook, ingevolge art. 15, 1, met art. 19 der wet in verband beschouwd, gehouden is, zich deswege bij suppletie in het patentregt aan te geven. De Staats-Courant van 24 dezer behelst de voorwaarden waarop de minister van ko loniën alle Nederlandsche gegadigden oproept om mede te dingen tot het aangaan eener overeenkomst met de regering om eene maan- delijksche geregelde pakketvaart tusschen Ne derland en Java tot stand te brengen. De aanbiedingen moeten uiterlijk den 50 .April aanstaande bij het departement van koloniën ontvangen zijn en moeten bevatten het cijfer per last voor.c retourlading. De vaart moet geschieden door zeilklipperschepen met hulp-stoomvermogen en binnen zestig da gen worden afgelegd, terwijl elke maand een schip van hier en elke maand een uit Bata via moet vertrekken. Aan den aannemer wordt het vervoer van troepen en retourlading ver zekerd. Nadere information zijn bij het de partement van koloniën tot den 20 April te verkrijgen. Van de gedane aanbiedingen wordt een proces-verbaal in de Staats-Courant ge plaatst de laagste inschrijver moet binnen eenige dagen na de gunning eene te bepalene som deponeren tot waarborg terwijl de re gering zich voorbehoudt te verklaren of de laagste inschrijver al dan niet wordt aange nomen. Heden morgen is het pakket Leeuwarder Couranten voor Sneek en omstreken bij des- zelfs aankomst alhier door Rijks-ambtenaren der belasting aangehouden. In het begin dezer week vierden vele kinderen in deze stad wederom een regt ge- noegelijk feest: het was het verjaringsfeest van mejufvrouw M. van der Meulen-Holt- kamp, schoolhouderes van de voor ruim acht jaren alhier door haar opgerigte kinder-bewaar- en handwerkschool. Werd dit feest door de kleinen reeds sedert eenige dagen met onge duld verbeid, en waren velen steeds ijverig in de weer, om zich voor Tante’’ de eene of andere kleine geschenken aan te schaffen regt aangenaam was het zoovele kinderen vergezeld van derzelver meesteres, zeer netjes uilgedost en met vriendelijke en vrolijke aangezigten deftig en ordelijk door de stad te zien wandelen; waarna zij, ’s namiddags en avonds, in de schoollocalen regt feestelijk ont haald werden en zich met zang en dans on derling en bartelijk vermaakten. Waarlijk, wij die getuigen waren van dat kinderfeest wij moeten erkennen dat wij daarbij niet weinig genoegen smaakten inzonderheid door het zingen van zoo vele lieve en gepaste lie deren terwijl wij ons ook bij deze gulle en luide vreugde, verwonderen moesten over de orde en stilte op een enkel woord of eenen enkelen wenk der meesteres. Ons overigens overtuigd houdende dat de kleinen hier bij zonder wel geplaatst zijn en geheel toever trouwd aan de hun gegevene leiding, wen- schen wij van ganscher harte dat deze zoo nuttige inrigting steeds meer en meer moge bloeijen Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins van Oranje dezer dagen voor den leer- aar Ruitenschild in tegenwoordigheid van het koninklijk gezin zijne geloofsbelijdenis afleg gen. Men verzekertdat Z. K. H. de prins van Oranje dit jaar weder een’zeetogt zal doen en nu aan marine-manoeuvres op grootere schaal dan vroeger, zal deelnemen. Tot dat einde zal er eene flotille worden te zamen gesteld en wel uit den korvet met stoomvermogen Gro ningen waarop Z. K. H. als le officier zou fungeren, hierin geassisteerd door den luit, ter zee 1e kl. de Casembroot, de zeilfre- gatten Doggersl>ank, de Ruiter, het stoomschip Gedeh en het fregat met stoomverm. de Was senaar welk laatste zou gekommandeerd wor den door den kol. ter zee de Vaijnes van Brakell, terwijl het geheele eskader zal staan onder de bevelen van den schout-bij-nacht’t Hooft, die zijne vlag op de LEassenaar zal hijschen. Den 1 Junij zou de flotille in zee steken en koers zetten naar de Middellandsche Zee. De zeetogt zou 4 maanden duren. De reis van prins Hendrik naar Luxem burg welke reeds zou zijn aanvaard is onbepaald uitgesteld. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 Maart Wij ontvangen uit Koppenhage een schrijven waaruit blijkt dat ook de Nederlandsche re gering tot hét verdrag betrekkelijk den afkoop van den Sondtol is toegetreden zoodat mert eerlang de aanbieding van de daartoe strek kende voorstelling aan de tweede kamer der* staten-generoal tegemoet kan zien. Het aan deel dat Nederland in dien afkoop van den Sondtol zal dragen, zal 1,400,000 r. t. beloopen. Vooral van de Nederlandsche zijde is aange drongen op eene opheffing of vermindering van regten voor de schepen die langs het kanaal van den Eyder worden getransporteerdof langs de andere waterwegen welke de Oos.t;- en Noordzeeën met elkander verbinden. E? is dan ook te dien aanzien een afzonderlijk tractaat gesloten, ten gevolge waarvan de sche pen die den Eyder enz. bevaren wel vief vijfden minder regten zullen betalen dan te genwoordig het geval is zijnde de bestaande regten tot op een vijfde verminderd. Wij twijfelen er niet aan, dat deze bijzondere be- rigten door handel en scheepvaart met belang stelling zullen worden vernomen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 Maart Dezer dagen heeft zich bij eene der aanzienlijkste famillien alhier een treurig ge val voorgedaan. Eene der dienstmeiden, name lijk, is ontijdig van een dood kind bevallen en ook de moeder is overleden. De huisknecht, een gehuwd persoon van ruim 40 jaren en va der van vier kinderen heeft daarop de dienst verlaten, zonder dat vrouwen kinderen weten, waarheen de echtgenoot en vader zich heeft begeven. Naar men met zekerheid verneemtzal de grootvorst Konstantijn van Rusland in het begin der maand Mei aanstaande een bezoek bij het Nederlandsche hof afleggen, Men schrijft uit Rotterdam, dat de in structie in de zaak der Maleijers, nog aldaar gedetineerd, thans reeds zoo ver is gevorderd, dat de stukken bereids ter examinatie aan den heer procnreur-generaal bij het provincia.il hof van Zuid-Holland zijn opgezonden. De openbare behandeling dier zaak voor het pro vinciaal hof kan dus binnen een den tegemoet worden gezien. Men meldt uit Zwolle d. d. 25 Maart Als eene bijzonderheid moge dienen dat de zer dagen door den landman Neuteboom uit deze omstreken drie melkkoeijen en een stier zijn verkocht voor den tot heden ongekenden prijs van duizend vijftig gulden, en wel twee der koeijen elk tegen ƒ500, eene voor ƒ550 en de stier tegen ƒ100. Wie herinnert zich niet de jaren, toen eene goede melkkoe door elkander, niet meer dan ƒ60 en een stier slechts ƒ20 kon gelden? Men meldt uit Vollenhove d. d. 19 Maart Gisteren avond omstreeks acht urevond er niet verre van deze stad in zee en wel vóór Kraggenburg, een treurig ongeval plaats. Schipper A. v. d. M.van Sneek wiens be stemming Zwolle was, wilde op die hoogte ds laatste wending met zijne schuit maken. De schoot van de fok greep echter, bij het over slaan ongelukkig om den hals van zijn’knecht, Dirk van der Sluis, en sleepte hem over boord. Bij het touw opgehaald schenen ver drinking en verworging beide een einde aan zijn leven te hebben gemaakt, hetwelk be vestigd werd toen alle zoo spoedig mogelijk aangewende pogingen om hem in het leven terug te roepen bleken vruchteloos te zijn. De ongelukkige was een oppassend en in alle opzigten gunstig bekend persoon en pas twin tig jaren oud. Hij zal morgen alhier ter aar de besteld worden. Men meldt uit Groningen d. d. 25 Maart: Door onzen stadgenoot, den mr. smid en kag- chelmaker H. Lantinga, is uitgevonden en aan zijne fabrijk afgewerkt een nieuw vlas- spinwerktuigwaaraan, door één’ persoon in beweging gebragt60 spinners kunnen werken, en bestemd is om in den loop dezer week verzonden te worden naar de gemeente Edam (prov. Noord-Holland). Dit is het tweede werktuig van dien aard dat aan die fabrijk is vervaardigd zijnde het eerste in het werk huis in de Pelslerstraat alhier in werking, waar het goed aan het doel beantwoordt. II Brief van den heer B. Wouters, houdende aanneming van zijne benoeming tot commis saris van de stedelijke muzijks<jj)ool. Besluit, belrekkelijk het gewezen hulpge bouw voor weeshuis. Adres, betrekkelijk den hoofdelijken omslag. Besluiten tot goedkeuring van de gemeenle- begrooting en kohier van den hoofdelijken om slag voor 1857. Begroetingen van sturen. Geldleening. Af- en overschrijving van posten van uitgaaf. Besluit, betrekkelijk de amotie van den Vlaarbrug enz. enz. Reglement voor het beurtveer van Dragten. Besluit tot betaling uit de onvoorziene uit gaven. Missive omtrent de tusschen-school. Rapporten. t SNEEKER n I 11 W. 111 1 - 3- *»-. I rel COURANT. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1