NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 'Ife’;"./'' 185f. No. 28. I n I ,eBI 1 93^' c WOENSDAG I I n I lêB J BINNEN- EN BUITENLAND. r.- 4 4 l I van hier gaan. d. d. in 1 ven, genoot hij overigens nog eéhë volmaakte gezondheid. .Men meldt uit Zutphen d. d. 2G Maart i De dezer dagen gedane herbesteding tot leve ring van een 7Otal paarden voor de alhier in garnizoen liggende twee escadrons van het 3e regement dragonders, is door den heer Smit aangenomen tegen den aanzienlijken prijs van ƒ405 per paard bedragende alzoo zelfs f' 28, Oi meer dan in het vorige jaar, toen de levering door den heer Mollenberg te Aiphen is aan genomen tegen ƒ574,99 per paard en het schijnt zelfs, dat, door de vele opkóoping en de schaarschte aan goede paarden de prijzen er van tot eene ongekende hoogte zullen stijgem Men verneemt, dat eene vermoedelijke poging tot moord heeft plaats gehad in den avond of nacht van den 27 Februarij in de gemeente Lonneker, ten gevolge van eene mislukte verkeering met een meisje, hetwelk aan een ander de voorkeur gaf, en Waarvan verdacht wordt Gradus Nijland landbouwers- knecht aldaar die een geweerschot zoude gelost hebben op Hendrik Schipholt en Dina Heimink waardoor zij beiden door hagelkor rels ligt zijn gewond. Ofschoon de verdachte zijne schuld aan dien moorddadigen aanslag ontkent, zoo heeft echter de regtbank te Al meloop requisitoir van bet openbaarminis terie, regtsingang met bevel tot gevangenne ming tegen den verdachte verleend, op grond van sterke vermoedensdeswege tegen hem gerezen. Men meldt uit Vollenhove d. d. 25 Maart Onder de merkwaardige bijzonderheden die plaats hadden bij het buitengewoon lage zee water voor onze kusten ontstaan door den langdurigen hevigen oostenwind in de laatste dagen der voorloopene week behooren de vol gende Een mastbosch van schepen lag vóór Krag- genburg op hoog water te wachten ter plaat se waar bij gewoon getij wel 9 voeten water staat. De oudsten te dezer stede zelfs hadden e? geene heugenis van, dat men ooit vroeger zóó ver in zee had kunnen loopen. Deze afstand beliep op onderscheidene punten bij de 5 uur. Schippers te voet van Kraggenburg naar hier gaande ten einde zich van victualie te voorzien verzamelden op hunne zeewande- ling hoofd voor hoofd, wel GO halve Ned. ponden visch die op het drooge geraakt was. Genemuider visohwagens reden wijl in middels heerschende vorst den bodem hard had gemaakt, nagenoeg een uur ver in zee, ten einde visch uit de vischschuiten te laden waarin ze droog in de karen lag. Ook bestond de mogelijkheid, om dwarsover door zee naar Kuinre te Men meldt uit Vlissingën Maart De gezonkene Engelsche stoomboot zit nog altijd op dezelfde noodlottige plaats. De weinige goederen welke er van tijd tot tijd uit opgeduikt worden zijn zoodaning bedor ven dat zij de kosten inderdaad niet waar borgen. Het schijnt tot heden der Engelsche vindingrijkheid maar niet te gelukken dien bodem boven water te krijgen trouwens tot heden schijnen de doeltreffende middelen, om ons van dien ongemakkelijken baak te bevrij den niet met veel haast te worden aange wend. Uit Almkerk meldt men d. d. 27 Maart Heden nacht omstreeks twaalf ure brak in de bouwmanswoning van Cornells Kamp in deze plaats een verschrikkelijke brand uit, die de bewoners met levensgevaar bedreigde zóó snel en hevig was de brand dat zij ongekleed de vlugt moesten nemen. Kamp, die alleen zijne tegenwoordigheid van geest behield spoedde zich naar de stallen om het hoornvee los te snijden en heeft daarvan 5 stuks en 2 paar den gered, terwijl 15 stuks hoornvee 2 paar den en een hondal de bouwgereedschappen benevens de granen enz., eene prooi der vlam men zijn geworden. De schade voor den bouw man begroot men op p. m. ƒ7500. Alleen de woning, die in eigendom den heer van Tien- hoven te Werkendam behoortis tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend, [Amst. Cour.) SNEEK, 51 Maart. Van den 21sten tot en met den 27 dezer zijn in deze provincie 255 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5489. Z. M. de koning heeft benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw J. W. Ruitenga, majoor, kommandant der dienstdoende schutterij te Harlingen. Het schip Elise Susanne, met een deta chement troepen van Rotterdam naar Batavia bestemd is den 19 Febr. jl. wegens muiterij onder de troepen te Rio Janeiro binnengeloo- pen. Sommigen hadden het plan gemaakt om de bemanning te overrompelen en te ver moorden. Gelukkig werd het complot ontdekt en door de onderofficieren en korporaals ge lijk mede door de Franschen en overige Hol landers verijdeld. Deze wapenden zich en hielden met volharding de wacht op het dek. Men besloot naar Rio koers te zetten alwaar men na zeven dagen en nachten uitgeput van vermoeijenis aankwam en 14 man geboeid aan land en in verzekerde bewarjng gebragt wer den. Het stoomschip Japan dat voor rekening van bet Japansche gouvernement hier te lande in aanbouw was, is thans gereed, om de reis naar zijne bestemming te aanvaarden. Een ieder, die dit schoone vaartuig bezigtigd heeft, bewondert het, zoowel wat den vorm en de inwendige verdeeliug als het sierlijk tuig be treft. Voorts bevindt zich aan boord een tien tal zeer bewame werklieden uit de stoomfa- brijken hier te lande, die bestemd zijn om de Japanezen te onderrigten in de behande ling der menigvuldige machineriën welke dit jaar door de regering naar Japan zullen wor den gezonden. Men mag met grond van de uitzending van dit schip waarvan de officie ren met kennis en alle vereischte middelen zijn toegerust, om beschaving onder de Japanezen te verspreiden, de beste resultaten verwachten. Men meldt uit Rotterdam d. d. 21 Maart Op industriëel gebied is hier ter stede in den jongsten tijd eene inrigting tot stand geko men die bij onze, lezers niet algemeen naar waarde gekend of waarvan het bestaan door velen niet vermoedt wordt. In de Leuve Brug- gesteeg alhier is namelijk door den heer J. S. Ulrich eene machinale scheepsbeschuitbakkerij opgerigtwelke door stoom gedreven wordt. Sedert de sloom de meest volslagene omwente ling in meest alle industriële vakken heeft tol stand gebragt, is het geen wonder meer, dat men in het locaal van eene fabrijk aan den eenen kant de ongevormde grondstof en aan den anderen kant, schier op hetzelfde oogen- blik, het product ziet te voorschijn komen, als of er geen tijd tot zameustelling noodig ware geweest. Maar zoover wij weten was er tot dusverre voor het bakken en dröogen van scheepsbeschuit of zoogenaamde kaken nog een zekere tijd noodig; doch de inrigting van den heer Uirich heeft dat opgeruimd. Hier ziet men aan de eene zijde het meel in de machine brengen om het na weinige 00- genblikken tot deeg gekneed, tot koeken ge plet, tot beschuit gevormd, gebakken en be hoorlijk gedroogd aan de andere zijde bij groote getallen uit den oven te zien rollen. Men behoeft inderdaad geen vreemdeling op het gebied der werktuigkunde te zijn, om verwonderd te staan over dit gewrocht van het vernuft. Dat men in de eene machine het deeg ziet kneden het in eene andere tot groote lange koeken pletten en van het over tollige Water bevrijden en deze lange koeken in een derde werktuig den vorm van kaken geven zietis op zich zelve zoo vreemd niet maar bewonderenswaardig is de oven waar in men voorlaan onophoudelijk de ronde schij - ven deeg zief werpen en ze gestadig, van achter, gebakken en gedroogd, er uit ziet vallen. Een dag werk met deze machine le vert 12ÖG Ned. pd. drooge scheepsbeschuit zoodat in zeer korten lijd Voor onderscheide ne uitrustingen kan gebakken worden. Ken- hrs verzekeren dat de kaken voortreffelijk n, en dat er, wat de zindelijke behande ling betreft, veel met deze machinale behan deling gewonnen is, tegenover beschuit, waar van het deeg met de voeten moet gekneed worden. Het is zeer wenschelijk, dat de heer Ulrich in een groot debiet van zijn keurig fabrijkaat voldoening vinde voor zijne koene onderneming. Men meldt uit ’s Gravenhage d.d. 24 Maart: Eene visschersvrouw te Schevéiïingen even negentien jaren oud, trof het ongeluk, dal haar been door eene ziekte werd aangetast en had de onvoorzigtigheid de behandeling daarvan toe te vertrouwen aan eene vrouw die haar werk er van schijnt te maken om ofschoon daartoe onbevoegd de geneeskunde uit te oefenen. In plaats van, gelijk wel te verwachten was, genezing aan te brengen, ver ergerde daardoor de ziekte zoodanig, dat het been geheel moest worden afgezet. Onze stad genootde heer med. en chir. doctorS. Hoven, in tegenwoordigheid van den heer med. doctor W. Hendrikszhoofd van het etablissement Zuiderbrug, en van drie zijner ambtgenooten kweet zich van die moeijelijke taak met ge- wenscht gevolg, terwijl de kosten van de am putatie enz. bestreden werden uit milde giften van Z. Maj. den koniug en van HH. KK, HH. de prinsen Hendrik en Frederik. H. Maj de koningin onderrigt geworden zijnde dat eene nog zoo jeugdige vrouw eene zoo smartelijke kunstbewerking had moeten ondergaan haastte zich zooveel in baar vermogen was, een nieuw bewijs te geven van hare zuchtom rampen te helpen lenigen. H. Maj. liet bij den kunst- ledenmaker C. Dierkampte Scheveningen terstond voor de verminkte een kunstbeen ver vaardigen, en komt door die edele daad de ar me vrouw zooveel mogelijk tegemoet bij een gemis, dat deze geheel onherstelbaar achtte. Hoe groot de vreugde en tegelijk ook de dank baarheid dezer ongelukkige jegens de leden van het koninklijk huis is laat zich niet beschrij ven. Als een staaltje van industrie, waarvoor men zich thans al te w’achten heeft, leest men in bet algemeen policieblad van een’ persoon, Ephraim Polak genaamd, die in de gemeente Renswoude langs de huizen gedrukte biljetten van het verkoophuis rondbragten daarna bij de menschen kwam, om zijne aangekohdigde waar te verkoopen bestaande in inkt, poli- toerselpomade, ratten- en muizenvergif enz.; terwijl het bij onderzoek was gebleken, dal de inkt, die hij verkocht had, niets anders was dan water met zwartsel vermengd de pomade van boter het vergif vet met blaau- we steen, en het schoensmeer enkel w’ater, alles in verzegelde flesschen potjes en doosjes. In de voorkdene week is te Zaandam ie mand overleden, die op zijn doodbed in ver schrikkelijke benaauwdheid moet verklaard heb ben dat hij vóór 9 a 10 jaren een huis heeft in brand gestoken waarvan zekere K. Klut alstoen beschuldigd en daarom ter dood ver oordeeld w’erdwelke straf echter, op diens verzoek om gratie, veranderd is geworden in geeseling, brandmerk en langdurige gevangenis. De ongelukkige, die zijne onschuld steeds heeft volgehouden moet reeds in de gevangenis van verdriet zijn gestorven. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 27 Maart: Gisteren avond overleed alhier onze grijze stad genoot Thomas Peters, geboren te Leeuwar den den 6 April 1745, die dus eerstdaags zijn 112de jaar zou hebben volbragt. Als bijzon derheden aangaande dezen hoogbejaarden man kunnen wij o. a. mededeelendat hij, na op eenen zeer jeugdigen leeftijd zijne ouders te hebben verloren als regemenlskind bij het leger is opgenomen en reeds vroegtijdig naar Zwitserland is gegaan, alwaar bij in de hoofd plaatsen van bijna alle kantons als soldaat heeft gediend dat bij vervolgens bijna twee jaren te Rome in garnizoen is geweest en daarna in 1798 onder Napoleon den veldtogt naar Egypte heeft mede gemaaktwelk een en ander hij nog voor korten tijd met zeer levendige kleuren wist te verhalen. Tot in zijne laatste dagen rtiogt bij zich nog in het bezit van bijna al zijne zintuigen verheugen en, behalve dat een plaatselijk ongemak hem reeds drie jaren in zijne woonstede deed blij- SNEEKER 1 1 11 s I I T 8 1 S 1 e 5 l I n-1 i| I 1 r I ‘e I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1