NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i I 1 I den 8 April. 12de Jaargang. 1857. No. 28. WOENSDAG h Evangelie-bediening BUITENLAND. BINNEN- EN BUITENLAND. J n gelijke geen bewijs rel h 'i al zoo als r en de gronden tot dien eisch worden geput uit zijne schriften en vooral uit zijne twee brieven aan mijne R. K. en zijne twee onlangs uit- over de verzoening der .wvvvva De aan- indien zij door WEENEN, 50 Maart. Eenige dagbladen onzer stad deelden dezer dagen den tekst mede van een vreemdsoortig document, nl. eene reeks van vragen die de bruidegom de bruid en de getuigen bij de trou wplegtigheid tot ge noegen van de geestelijkheid moeten hebben beantwoordalvorens de Katholieke priester bevoegd en gemagtigd is, den echt in te zege nen. De bron waaruit die bladen dat stuk putten was zeer echtzij ontleenden het aan den Oesterr. Folksfreund het orgaan der Se- verinus-vereeniging hier ter stede. Dit do cument is een deel van de instructie die de bisschop van Leitmeritz ten aanzien van het proces-verbaal van een bruidsonderzoek” aan den pastoor van zijn geestelijk gebied heeft doen toekomen sommigen beweren echter dat de ze instructie door geheel Oostenrijk is uitgevaar digd. De openbaarmaking van dat stuk heeft bij ons niet weinig opzien en bevreemding ver wekt en dat hiertoe allezins reden bestaat, zult gij al dadelijk beseffen wanneer ik u met den inhoud en den aard der instructie bekend maak. Aan eene bruid van onbesproken ge drag zelfs al is zij een zestienjarig meisje en al behoort zij tot den deftigen stand moet ingevolge deze instructie, door den pastoor, let welin tegenwoordigheid van haren bruide gom van hare ouders en getuigeugevraagd worden of zij een’ anderen persoon behalve haren bruidegom, trouwbelofte heeft gedaan? of zij aan den broedervader of oom van ha ren bruidegom gunsten heeft toegestaan die alleen de man als zijn regt van de vrouw kan eischen of zij met haren bruidegom voor het geval dat deze weduw’enaar is bij het leven zijner vrouw echtbreuk heeft gepleegd enz. euz. De pastoor is geregtigd en verpligt, die zelfde vragen aan den bruidegom te doen. Dat de antwoorden op die vragen van invloed moe ten zijn op eenige der door de nieuwe huwe lijkswet in het leven geroepene huwelijks-be- letselen is ontegenzeggelijk. Maar de instruc tie behelst nog ergere zaken. Bruid en bruide gom moeten namelijk, na afloop van het ver hoor, nog antwoorden op de vraag Kunt gij al uwe afgelegde verklaringen onder eede bevestigen En aan al de getuigen moet ge vraagd worden Kunt gij de zoo evenge- hoorde verklaringen van het bruidspaar als waar en geloofswaardig bekrachtigen Kunt gij al hunne antwoorden onder eede bevestigen Daarin ligt eene openbare miskenning van den aard eens getuigen bij eene huwelijksverbindte- nis maar buitendien zijn die vragen ook eene juridische nonsens, want zij verlangen ophel deringen die de getuige in het geheel niet geven kan. Zou het dan inderdaad het doel der kerk zijn de huwelijken op alle mogelij ke wijzen te verhinderen of moeijelijk te ma ken LONDEN 51 Maart. De Protestantsche Alliantie heeft dezer dagen het volgende adres uitgevaardigd Mede Protestanten Gij wordt op nieuw opgeroepen om uwe constitutionele voorregten uit te oefenen. Van uwe stemming hangt de TVegens den gedenkdag des stervens van Chris tus zal de Zaturdagsche Courant dezer week op Donderdag avond gedrukt en uitgegeven wor den en wordt de bezorging van Advertentiën voor dat nummer verzocht vóór of uiterlij k Don dag middag 1 uur. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SN EEK brengt ter kennis van de ingeze tenen dat op den 4 dezer maand bepaalde lijk zijn vastgesteld en gesloten de lijsten, aan- wijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Stalen en van den Gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van nu af ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn ne- dergelegd. En zal deze worden afgekondigd gebruikelijk is. Sneek den 4 April 1857. De Burgemeester voornoemd WOITDA. had bezoeken ontvangen van de wel bekende schrijfster mevr. Beecher Stowe, die, naar men veronderstelt, zijnen naam aan haar alom beroemd werk gaf. Uit Hong-Kong wordt, onder dagteeke- ning van 17 Febr. jl.aan Daily News geschreven dat de keizer van China zich ge heel verliet op de bekwaamheid van gouver neur Yeh in het behandelen van zaken met vreemdelingen, en dat Z. K. M.ofschoon toegevendheid aanbevelende die barbaren wenschte in zee te zien jagen. Volgens berig- ten uit Canton is de grond waarop de fac torijen hadden gestaan omgeploegd en met zout bezaaid geworden. Er was een strijd voorgevallen tusschen En- gelsche stoombooten en de Chinesche jonken waarbij de laatsten met verlies werden terug geslagen. Men gelooft, dat zoodra de kauon- neerbooten zullen aangekomen zijn, de Engel- schen eenen beslissenden slag zullen toebrengen aan de magt der Mandarijnen. SNEEK, 7 April. Van den 28 Maart tot en met den 5 dezer zijn in deze provincie 245 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5747. De tweede kamer der staten-generaal is thans werkelijk bijeengeroepen tegen dingsdag den 21 dezer. In eene openbare teregtzitting van de ar- rondissements-regtbank te Heerenveen op den 1 dezer, is de beer mr. J. I. Schotborgh Si mon door Z. M. benoemd tot regter in dat collegieals zoodanig geïnstalleerd. De nieuwbenoemde burgemeester van Smal- lingerland de heer mr. E. Manger Cats werd dingsdag jl. op eene buitengewoon plegtige wij ze te Dragten ingehaald en verwelkomd. Blijkens opgave van het ministerie van binnenlandsche zaken, zijn jn het jaar 1856 als landverhuizers uit Nederland over zee ver trokken 625 hoofden van huisgezinnen waar bij zich voegden 285 vrouwen 997 kinderen en 21 dienstboden. Van de 625 hoofden van gezinnen waren 174 meer of minder in de hoofdelijke omslagen beschreven. Van de mees ten was de opgegevene reden voor het vertrek verbetering van standbestaan en vermogen. De herstemming te Alkmaar, ter verkie zing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal, heeft den volgenden uitslag ge- Er waren ingekomen 1745 stembil- van onwaarde getal gel- De heer Mr. K. A. Poort en de heer jhr. mr. R. J. mede-Chris tenen gegevene leerredenen wereld met God in Jezus Christus. klagers zijn voornemens, om het klassikaal bestuur worden afgewezen zich op het provinciaal kerkbestuur en des noods op de synode te beroepen. Dat zij zich ten slotte tot Z. M. den koning zouden wenden is waarschijnlijk maar, in elk geval zal het nog een’ geruimen tijd duren eer de zaak zoo verre gevorderd zal zijn vermits zij thans nog bij het klassikaal bestuur berust, en aldaar welligt nog eenigen tijd aanhangig zal blij ven.” Naar men verneemt, is de concessie, door den heer Dull voorloopig verkregen tot den aanleg van den Noordelijken spoorweg naar de Hannoversche grenzen met den 1 April ko men te vervallen uit hoofde die heer gemeend heeftde voorwaarden voor de definitieve concessie niet te kunnen aannemen. Men meldt uit Groningen d. d. 1 April Dezer dagen is door het bestuur der Algemee- ne vereeniging tegen het pauperisme enz. al hier gevestigd aan de tweede kamer een adres ingediend, houdende verzoek, om in de aanhangige wet op het lager onderwijs op te nemen bepalingen waarbij het onderwijs voor alle kinderen beneden zes jaren tot eenen uit drukkelijk bepaalden leeftijd toe verpligtend verklaard en de overtreding daarvan door doel matige straffen op de ouders verhaald wordt; waarbij verder het bestaan van voorbereiden de scholen gebiedend wordt voorgeschreven, en alle bepalingen in plaatselijke verordeningen of provinciale reglementen die het schoolgaan belemmeren verboden worden. Men meldt uit Avereest d. d. 1 April De veengraverij in onze hooge veenen laat zich zeer druk aanzien het voornemen is, om nog meer turf te maken dan in het afgeloopen jaar. De turfvoorraad is zeer groot, de af trek op dit oogenblik minder. De scheep vaart is dien ten gevolge ook minder. Volgens eene Berlijnsche telegrafische dé pêche in de Fransche bladen heeft de czar van zijn voornemen eene buitenlandsche reis te doen geheel afgezien daarentegen is er spake dat twee Russische ministersvorst Gortschakoff (buitenl. zaken) en generaal Soukhozanet II (oorlog), eerstdaags Berlijn zullen bezoeken. Het getal der in de armen-registers te Parijs ingeschrevene behoeftigen gaat 6 pet. der bevolking niet te boven en is in de laatstver- loopene zes jaren aanmerkelijk verminderd. In 1850 telde men op 1,054,196 inwoners 65,155 armen of 1 op 165, en in 1856 op 1,151,879 inwoners slechts 69,424 armen of 1 op 16,59. Onder deze 69,424 bedeelden zijn 15,519 mannen in staat te arbeiden tot de overigen behooren 26,277 vrouwen en 27,857 kinderen beneden de 14 jaren namelijk 15,751 jongens en 14,086 meisjes. De Turksche gezant te Parijs laat thans eene Turksche vertaling van het wetboek Na poleon maken om ze naar Konstantinopel te zenden waar eene commissie voor de wetge ving vergaderd isdie dit wetboek tot uitgangs punt van hare beraadslagingen zal nemen. Zoo als reeds voor geruimen tijd uit het noordwestelijk Finland gemeld werdluiden ook thans de berigten over den hongersnood in het noordelijk gedeelte van Zweden allertreu rigst. Men schrijft van kinderen, die hunne eigene vingers opgegeten hebben, en menschen, die van honger omgekomen waren en bij wie men nog stroohalmen in den mond vond. Bij het vergaan der stoomboot Aretie kwamen twee echtgenooten om het leven, en de uitslag van een regtsgeding te New-York hangt thans af van de beslissing wie eerst stierf. De eenige schikking zou gelijke ver deel ing behooren te zijn daar er van voor-overlijden mogelijk is. Uit Indianapolis, in de Vereenigde Sta ten wordt de dood van Thomas Magruder een neger van 110 jaren gemeld. Hij was bekend onder den naam van Oom Tom” en leverd Kr waren jetten waarvan 11 dige stemmen 1752. man verkreeg 888, Schimmelpenninck 844 stemmen zoodat de heer mr. K. A. Poortman tot lid van de twee de kamer der staten-generaal gekozen is. Dij arrest van den hoogen raad der Ne derlanden (burgerlijke kamer) van heden is met vernietiging van het arrest van het hof in Gelderland van 10 December 1856, de eerw. heer H. ter Vaarwerk R. K. priester, ontslagen van alle regtsvervolging ter zake de aanklagt van in zijne hoedanigheid van bedienaar der openbare godsdienstoefening ge dragen te hebben bet gewaand voor de kerke lijke plegtigheden bestemd en wel buiten ge bouwen of bestolene plaatsen. Men leest in de Haarlemsche Courant: Nopens het beklag betreffende den heer Zaal berg wordt het volgende gemeld: De Zuid-Hollandsche provinciale vereeniging Tot handhaving van de waarheid en van den vre de aan welker hoofd staan de predikanten du Cloux te Oud-Alblas, Kraaijenbelt te Over sell ie en Verhoeff te Zuid-Beijerland heeft dezer dagen eene schriftelijke en formele aan klagt tegen ds. J. C. Zaalberg Pz., pred. te ’sGra- venhage bij hel klassikaal bestuur aldaar in gediend welke aanklagt, uit den boezem der vereeniging ter handhaving der oud-regtzinni- ge kerkleer uitgegaan door de drie genoemde predikanten is onderteekend. Het doel der- zelve is de afzetting van ds. Zaalberg uit de F® COURANT 4 j i 16 1 ie J ie i v< in 1-j. I -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1