NIEliWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 29. 12de Jaargang. ZATURDAG den 11 April. BINNEN- EN BUITENLAND. de sta- en 1 n lïWlMMMIlBIBMffli - ven voor 'e e II 11 J li I 11 I on- On- van m .al Dat de uitspraak nog niet in den Moniteur is opge- zegtdaaraan toe te een synodaal het openbaar con- den raad zou worden ver- zeer belangrijke De admiraal van verze- deze aan- Soeraba- stoom door de ste op een millioen Duitsche mijlen naderen kan dus in de grootste nabijheid nog om trent 19 malen verder van ons verwijderd is dan de maan. Het is dus op het zachtst genomen, een ijdel gepraataan deze onschul digste onder de onschuldige eeuige booze be doelingen op onze aarde toe te dichten. Uit eene bron op welke wij meenen staat te kun nen maken, hoe ongeloofelijk het ook luide, erlangen wij het berigtdat ook op Oosten- rijkschen bodem landlieden, in afwachting der dingen die komen zullen ophouden hunne velden te bestellen en bij den dagleven. Zulk eene verblinding zoude een’ glimlach aflokken ware zij niet betreurenswaardig. Wat ook de bestemming der kometen zijn moge, het is ze ker niet die om ons van de zorg voor de toe komst te ontslaan. Twee schepen van de Britsche maat schappij die het overvoeren der brievenma len tusschen Engeland en Australië op zich genomen rei ze ged; het eerst de spa- voor het graven van en is alzoo een onderneming, die Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 4 April: Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje aanstaanden donderdag, op het pa leis van Z. M. zijne geloofsbelijdenis voor den wel-eerwaarden heer hofkapelaan ds. Ruiten schild, in tegenwoordigheid van de leden der ko ninklijke familie en andere genoodigdeu, afleg gen en tevens de bevestiging aldaar geschie den. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 AprilGisteren is de heer F. W. Conrad in gezondheid uit Egypte alhier teruggekeerd. De zaken betrekkelijk het groote handelsvraag- stuk van den dag de doorgraving van de land engte Suez, staan zeer gunstig. Tot lid der provinciale staten van Fries land is in het keisdistrict Dockum gekozen de heer A. Andreaenotaris te Beetsterzwaag met 296 van de 540 uitgebragte. stemmen. De w’ettelijke bevolking der provincie Fries land was op 51 Dec. 1856 152,054 mannen en 154,559 vrouwen, zijnde 2851 (nl. 1450 mannen en 1581 vrouwen) meer dan op 51 De cember 1855. Op den 7 dezer is voor de in den grond gestoken het Noord-Willemskanaal aanvang gemaakt met eene reeds bijna eene halve eeuw was besproken. Men meldt uit Vlissingen d. d. 4 April: De gezonkene stoomboot Ravensbournedie werkelijk een gevaarlijke hinderpaal voor uit gaande schepen uit de weslerhaven is, zit nog altijd in de monding dier haven hoogst wen- schelijk is het, in het belang zelfs van den geringen handel die hier bestaat en wiens ontwikkeling door dezen vreemden hinderpaal belemmerd wordtdat er maatregelen worden genomen om ons van dat Engelsche ongeluk te bevrijden. Men meldt uit Groningen d. d. 6 April Te Finsterwolderpolder had in den voormid dag van den 2 dezer het volgende ongeluk plaats. Een overdekt rijtuig bespannen met een paard, en waarin vier personen, passeer de den provincialen kunstweg aldaar. Bij de brug over eene afwatering, in dien weg lig gende, waarvan de leuning aan de eene zijde af was en die overigens ook maar in eenen zwakken staat moet zijn schrikte het paard en geraakten paard en rijtuig met de daarin zijnde personen van de brug in het water alzoo wel een val van ongeveer drie Nederl. ellen hebbende. Het ongeval gebeurde in de nabijheid van de boerderij van den heer O. Post, die het zag en dadelijk met de zijnen ter hulp snelde. Het rijtuig lag over het paard heen en wel zoo, dat de zich daarin bevin dende personen niet vóór uit den wagen kon den komen maar gelukkig waren de portieren aan beide zijden zoo groot, dat allen langs dien weg konden gered worden. Ook het paard heef tmen kunnen redden. Nadat de ge redde personen bij den heer Post van drooge kleederen voorzien en verpleegd en verkwikt waren moest men evenwel nog verscheidene uren vertoeven aangezien een meisje door het geleden ongeval derwijze was aangetast, dat SNEEK, 9 April. Men verneemt, dat bij de hooge regering het voornemen bestaatnog gedurende de tegenwoordige zitting van ten-generaal eene w’et voor te dragen tot te gemoetkoming in de financiële bezwaren waar in zich sommige gemeenten bevinden. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 6 dezer den heer dr. G. Simons, laatste lijk minister van binnenlandsche zaken, be noemd tot lid van den raad van slate. Naar men verneemt, zijn onlangs de sta tuten van eene in den vorm eener naamlooze vennootschap op te rigten hypotheek-bank ten behoeve van den landbouw, aan den koning ter goedkeuring ingezonden door de heeren mrs. P. P. van Bosse, L. Melman W. F. G. L. Francois en H. Verniers van der Lqeff. Het maatschappelijk kapitaal dat bepaald is op ƒ5,000,000, zal verdeeld zijn in 5000 aandee- len ieder groot ƒ1000, doch de bank zal reeds in werking treden wanneer 2000 aandee- len zijn geplaatst. zoo dadelijk de reis weder kon aan- vermindering genomen heeft, hebben eene ongemeen snelle >i.,i reize gedaan de afstand van Southampton I langs de Kaap de Goede Hoop tot Melbourne is (de dagen stilliggens tot het innemen van steenkolen niet medegerekend) met zeil en Oneiwa in drieënvijftig, door de Simla in vijftig dagen afgelegd. Een bij de Londensche Times ontvangen schrijven uit Konstanlinopel van den 16den Maart zegt Dezer dagen heeft men een kluchtig staaltje gezien van de wijze, waar op sommige zaken in Turkije behandeld wor den. De sultan beeft eene som van 400,000 piasters geschonken tot ondersteuning derge- nen die onlangs op het eiland Rhodus door eene aardbeving en door de ontbranding van een buskruidinagazijn hulpbehoevend geworden waren. Van hand in hand gaande, werd dit geschenk zoo veel verminderddat slechts 18,000 piasters het eiland bereikten en deze som is aan de aanzienlijkste ingezetenen gege- om hun stilzwijgen te koopen zoodat er de hulpbehoevenden van het hun toege dachte geld niets overschoot. Dit voorval schijnt ongeloofelijk, en toch is het volkomen waar.” In Egypte verwacht men spoedig de tij ding te ontvangen, dat de vijf voor den Eu- ropeschen handel geopende Chinesche havens gesloten zijn geworden. In de maand Januarij is te Petersburg de grondsteen gelegd voor een ruitersstandbeeld van keizer Nicolaas. De hoogte van dit stand beeld zal 8 vademen zijn. De uitvoering is aan den baron Klodt opgedragen die de vier basreliëfs aan den heer Ramasanow, lid der akademie, heeft toevertrouwd. Dat de Fransche senaat de handelingen van den bisschop van Moulins afgekeurd en hem schuldig verklaard heeft aan misbruik van gezag, hebben wij reeds in ons vorig nommer vermeld nader vernemen w’ij dat tot die handelingen behooren de onregelma tige schorsing der geestelijken van het bisdom, welke maatregel, toen hij bekend werdde grootste verslagenheid in de stad had te weeg gebragthet uitvaardigen van statuut, zonder vergunning van gezag; de schennis der regten van het cordaat enz. Dat de uitspraak van van state nomen isnaar men schrijven dat de regering daartoe niet wil overgaan zonder vooraf aan het hof van Rome er van kennis te geven. De heer Cornudet heeft bij de discussiën den bisschop met warmte verdedigd, en niet minder dan een nieuw concordaat geëischt. Een koopman te Parijs, in de straat Mont morency woonachtigverkeerde aanhoudend in de vrees van bestolen te wordenzoodat hij zijn geld en zijne papieren van w’aarde nu hier dan daar in huis verborg. Zoo had hij nu onlangs eene kagchel welke nooit brand de tot bewaarplaats van eene aanzienlijke w’aarde in geld en bankbiljetten gekozen. Ten. gevolge eener bijzondere omstandigheid deed de vrouw van den koopman, terwijl haar man afwezig wasde kagchel aanleggen welke bij de tehuiskomst van den handelaar helder brand- 1 de. Niemand begreep iu het eerst de kreten zij niet nemen. Men leest in de Volksvriend: Toen er, weinige jaren verleden bij eene commissie uit de Britsche admiraliteit een onderzoek werd ingesteld omtrent het gebruik van ster ken drank aan boord was het de meening van al de getuigen, die tot verschillende gra den bij de marine behoorden, dat óf werke lijke beschonkenheid, óf een toestand van prikkelbaarheid, die uit het half dronken zijn ontspringt, de onmiddellijke oorzaak is van drie vierden tot negen tienden der straffen welke aan boord van een oorlogschip noodig zijn bevonden. Het besluit der commissie, om aan te bevelen dat de uitdeeling van ster ken drank tot op de helft minderd heeft reeds eene verbetering te w’eeg gebragt. de vloot der Middellandsche zee heeft kerd, dat sinds den tijd, dat aan beveling gevolg is gegeven eene i van 70 tot 80 procent in het getal strafoefe ningen heeft plaats gehad, zoodat die thans slechts een vijfde of een derde van het vroe gere bedraagt. Men leest in de Oost-Post ya 12 Jan. Wij hehben het genoegen aan onze lezers eene daad van zelfopoffering mede te deelen waaraan achttien menschen het be houd van hun leven te danken hebben. In den namiddag van den 8 dezer, waren er, op de reede alhier, in eene praauw twintig inlanders, die zich vermoedelijk naar Madu ra wilden begeven. Door eene plotselinge bui en den zwaren stroom sloeg de praauw om en geraakten die twintig menschen allen in het w’aterwaar zij vermoedeiijk eenen jammerlijken dood zouden gevonden hebben zonder de moedige tusschen komst van den stuurman van het Nederl. barkschip Louisa, Prinses der Nederlanden gezagv. Florijn en twee matrozen der equipagie, de eerste ge naamd A. K. Werthmeir de twee anderen Van Duivenboden en G. Boomeyer. Werth meir met die tw’ee matrozen en nog gehol pen door twee koelies, streek de sloep en smaakte de voldoening, na langdurig volge- houdene poging achttien der ongelukkigen in zijne kleine sloep weder aan wal te brengen. Voorwaar deze schoone daad zal in Nederland niet onbeloond blijven.” De beroemde sterrekundige Von Littrow heeft in de Wiener Zeituny eenige aanmer kingen omtrent de verwachte komeet van 1556 medegedeeld waarvan de slotsom is dat het mogelijk, maar niets minder dan zeker is, dat deze komeet in de eerste jaren omtrent tusschen 1857 en 1860 verschijnen zal. Maar onlangs heeft iemand eenen bepaalden dag, den 15 Junij voor de wederkomst dezer komeet op gegeven hetgeen op zich zelven reeds onzin isen daarmede voorzeggingen van den dergang der wereld in verband gebragt. ze negentiende eeuw biedt in w’eerwil hare hooggeroemde verlichting, nog eenen zeer vatbaren grond voor zulke uitstrooisels. De valsche profeet vond geloovige toehoorders en riep, wat nog erger is, onbevoegde troosters op. Het blijkt uit onwederlegbare feiten, dat de stof der kometen een zeer los weefsel heeft, dat zij geene eigenlijk zameuhangende massa’s, maar bloole ophoopingen van kleine ligchaam- tjes uitmaken, die door groote tusschenruim- ten van elkander gescheiden zijn. Zelfs in het buitengewoon onwaarschijnlijk, slechts door een naauwelijks denkbaar zamentreflen van omstandigheden mogelijk geval van een op el kander stooten der aarde en der kern eener komeet, zou die gebeurtenis, ver van eenen ondergang na zich te slepen ten hoogste met een’ val van meteoorsteenen te vergelijken zijn en in werking naauw’elijks onze onweders en orkanen bereiken. Een enkel doorgaan der aarde door den lichtstaart van een dezer lig- chamen dat allezins veel ligter kan voorko men zoude geheel zonder nadeeligen invloed blijven daar de stof der kometen geene zamen- hangende stof, dus ook geene luchtsoort is die wij niet zouden kunnen inademen. Wat iu het bijzonder de komeet van 1556 betreft, hare baan ligt zóó dat zij de aarde ten hoog- SNEEKER h COURANT. i n e I re t .1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1