NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I i 11 12de Jaargang. 1857. No. 30. den 15 April. WOENSDAG r jgl I n 1 deze t r V SNEEKER 5 11J t 5 =s BINNEN- EN BUITENLAND. 1 t BUITENLAND. zes jareo i 9 9 - Ba t i l L I I 1 1 - 1 r 1 I COURANT. ge in stede ren welk Babinet tot de overtuiging zou zij op aarde waren gekomen? Dat komt, om dat de Voorzienigheid grenzen aan hunne magt heeft gesteld, enz. enz. Wij laten het aan het dagblad l'Univers over, om deze zoo in- ZWITSERLAND. In zake de scheiding van hel kanton Tessino en eenige gemeenteer in het kanton Graauwbunderland van de ju- risdicle der Lombardische bisdommen, waartoe zij kerkelijk behooren is een antwoord uit Rome ontvangen, houdende, dat de paus voor het oogenblik in de verlangde schieding niet bewilligt. Na de mededeeling van dit ant woord aan de betrokkene kantons, heeft de raad van state van Tessino vormelijk aanvrage gedaan, om bij eene bondswet vast te stellen dat voortaan elke regtsbevoegdheid van vreem de bisschoppen op geheel het grondgebied van bet Zwilsersche eedgenootschap afgeschaft is. SPANJE. Eenige der fabrijken te Barcelo na, die gedurende den afgeloopen winter moes ten gesloten blijven, zijn thans weder geopend, doch kunnen geene werklieden vinden. Slechts enkele vrouwen hebben zich ter bekoming van arbeid aangemeld. Men weet niet, wat dear- beidende klasse er toe bewegen kan zulk een’ afkeer van het hervatten van het werk aan den dag te leggen. ITALIË. In het stadje Marino in de na bijheid van Rome, had dezer dagen een be- treurenswaardig voorval plaats. Zekeren in woner Capolei genaamd, broeder van den in het vorige jaar teregt gestelden Capolei we gens het verwonden van een’ brigadier der Ie ie die vervolgd of veroordeeld zijn wegens staat kundige misdrijven en drukpersdelicten, vóór meergenoemde gebeurtenissen begaan. De zes andere punten worden door den bondsraad ver worpen omdat zij volgens hem zijn: of in strijd met de constitutie, of in strijd met de wetten des lands; vooral is het de derde voor waarde betreffende de schadeloosselling in geld, waartegen Zwitserland de ernstigste bezwaren heeft. Desniettemin wordt aan eene schik king geenszins getwijfeld, daar de mogendhe den die aan het geschil vreemd zijn, ijverig werkzaam zijn, om wederkeerige concessién van de twee partijen te verkrijgen. Te Florence moet door den abt en pro fessor Casselli eene uitvinding in de telegra phic gedaan zijn die zoo zij beproefd wordt bevonden van het uiterst belang is. een volkomen getrouw facsimile van ches aan de verwijderde stations SNEEK, 14 April. Van den 4den tot en met den 10 dezer zijn in deze provincie 204 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5931. De collecte zondag jl. in de kerk der Hervormde gemeente alhier gehouden ten be hoeve van noodlijdende kerken en personen heeft opgebragt f 161.60. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 9 April In de vergadering van den gemeenteraad al hier op heden gehouden, is met 11 tegen 6 stemmen besloten geene belasting op de honden te heffen waartoe een ontwerp-verordening door Burg, en Weth. ter tafel werd gebragt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 April De commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten generaal, over het wets ontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, is met haar verslag gereed. Die commissie bestaat uit de heeren Gevers Deynoot GodefroiStrens Dullert en Sander. Zij is dezer dagen alhier vergaderd geweest. Men verwacht dus, dat dit verslag spoedig bet licht zal zien. Door de regering is aan de tweede kamer aangeboden een wetsontwerp tot beschikking over het geheele bedrag der uitgaven op de begroeting van hel departement binnenland- sche zaken voor 1837, over welk bedrag nu slechts voor zes maanden kan worden beschikt. Men verneemt dat het verslag van de commissie van rapporteurs van de tweede ka mer der staten-generaal over het ontwerp van wet op het lager onderwijs, in gereedheid is. In het vooruitzigt der stellige verwerping van het voorstel der regering vervat in art. 21 van het wetsontwerp voor het lager onder wijs en dat zij aangeeft als het middel om aan de bezwaren van gemoederen van velen te voldoen, heeft zich ook in ons ministeriezoo zegt de Indep. de vraag voorgedaan of de re gering zich moest schikken in het voornemen der kamer om het gewenschte verzoenings- middel der regering te verwerpen of wel daar tegen zich krachtig zou moeten toonen Ver schil van zienswijze in deze zaak zou aanlei ding gegeven hebben tot de laatstelijk zoo veel vuldig verspreidde geruchten van ministeriële wijzingen die nog voortleven. De heer J. Galman, te Amsterdam heeft aan den minister van binnenl. zaken en den gemeenteraad dier stad een adres aangeboden waarbij hij concessie vraagttot het leggen van eene vaste brug over het IJ en het aan leggen van eene voorstad met breede kaden behoorlijke grachten straten, beweegbare brug gen en waterkeeringen. De kosten dezer on derneming, waarvoor het kapitaal, volgens den heer Galman, aanwezig is, zouden bedra gen f 12,606,000 als fl,600,000 voor de uit breiding der stad en ƒ3,000,000 voor de te bouwen vaste brug met de daarnevens aan te leggen pakhuizen enz. Het geheele werk zal door den aanvrager uiterlijk in worden voltooid. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 April HH. MM. de koning en de koningin zullen zich dingsdag aanst. met den beurstrein uit de residentie naar Amsterdam begeven, en aldaar tot maandag daaraanvolgende verblijven Daar na zullen HH. MM. naar de hofstad terug- keeren hoewel Z. M. de koning alsdan spoe dig naar het Loo zal vertrekken. Het postkantoor te Londen heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge het beslui t der Neder- landsche regering betreffende eene sloomboot- dienst tusseben Singapore en Batavia voortaan een brievenmaal voor Java te Londen zal worden gereed gemaakt. Onze lezers kennen de negen punten waaruit de door Pruissen aan Zwitserland ge stelde voorwaarden in zake Neufchatel beslaan. Van deze zijn drie door het Zwilsersche bewind aangenomen, nl. algeheele amnestie voor die aan de gebeurtenissen van September 1836 hebben deel genomen de vrijlating van Zwitserland om de kosten te dragen door die gebeurtenis sen en door het bezetten van Neufchatel ver oorzaakt een algemeene amnestie voor allen, gewikkelde en zoo vruchtbare nasporingëfl voort te zetten.” —-Men leest in een der Parijsche correspon- denliën van de Indépendance Beige het volgen de De Jezuïten bouwen te Parijs in de rue de Sèvres eene kerk doch hebben geen geld om ze te voltooijen. De eerwaarde vaders zijn arm maar rijk aan vernuft en weder heeft hunne vindingrijkheid hen geholpen. Zij heb ben eene loterij opengesteld niet eene van die geruchtmakende loterijen bestemd om het volk te lokken het te verloten voorwerp is geen zilveren vaas dat is de moeite niet waard geene baar goud dat is al te oud; Wat zeg ik, het is volstrekt geen kunstwerk zelfs geen goede en heilige reliquie, van het een en an der overzeesch land aangebragt, die het genoot schap van Jezus tot prijs zijner loterij stelt I het is veel beter dan dit allesWat is het dan Een JezuïtLach nietik maak u niets wijs een zeer eerwaarde pater Jezuït in werkelijkheid, een pater met lijf en ziel, is de prijs voor het gelukkig nommer. Gij ver wondert u Luister verder. Zie hier nog meer naauwkeurige bijzonderheden, voor wier juist heid ik insta en die overigens bevestigd kan worden door geheel de voorstad Saint-Ger main, waar de loten worden verkocht. 1) Al leen dames kunnen loten nemen. 2) Ieder lot kost 100 fr. 5) De eerwaarde pater Lefebvre, die thans in de parochie der buitenlandsche missiën de preeken der vaste verrigt, is de prijs dien men trekken kan. Hij zelf heef t in strijd met de wet, volgens welke elke loterij door de prefecten moet goedgekeurd worden zoo vele brieven gescheven als er loten zijn uitgegeven, en met eene innemende eenvoudigheid tot el- ke dame gezegd, dat, in den staat van onver mogen waarin het genootschap verkeert, om een lot aan te bieden dat eenige waarde heeft, hij op het denkbeeld is gekomen, zich zelven te doen verloten. 4) De voorwaarde van de gift van zijnen persoon aan de winnende da me is dat hij gedurende drie dagen haar zal toebehooren om voor haar te doen al wat zij verlangt, natuurlijk op net gebied der kerk, predikatie, pelgrimaadje collecte, meditatie enz. enz. Ik heb een afschrift van den brief, waarin tot deelneming aan de loterij wordt aangespoord en het is ter uwer beschikking. Sommige personen hebben in deze vreemdsoor tige loterij eene zonderlinge dwaasheid bijna een schandaal willen zien doch de vrome voorstad oordeelt er anders over de loterij is in werking, de loten worden geplaatst, wel dra zal zij worden getrokken en dan hoop ik u spoedig den naam mede te deelen van de da me die zoo gelukkig is, den eerwaarden va der drie dagen achtereen tot haren volstrek ten wil te hebben. Zij geeft de depé- Daar dezelf de schriftteekens die op het ééne station ge maakt worden, onmiddellijk op het andere on veranderd te voorschijn komen, kan men zich i van elke taal bedienen, en de afzender corres pondeert, zonder tusschenkomst van een’ der den persoon direct met den ontvanger. Óp gelijke wijze kunnen afbeeldingen portret ten teekeningen enz. op het naauwkeurigste worden overgebragt. De proeven door den uitvinder in tegenwoordigheid van vele geleer den genomen werden met den gelukkigslen uitslag bekroond. De bekende lord Minto wil de zelf eene proef doen en schreef op een in de afzendingsmachine gelegd papier zijnen naam, en op hetzelfde oogenblik kwam die handtee- kening ook op het andere stuk te voorschijn, dal zich in de machine van onvangst bevond. Volgens berekening, is men in staat, door mid del der nieuwe inrigting, binnen ééne minuut eene depêche van een palm groot mede te dee len eene grootte, die 300 gewone letters be vatten kan. Wil men zish echter van steno- graphische teekens bedienen dan is het moge lijk in ééne minuut zelfs 2000 letters over te seinen wat in een uur het buitengewoon grool getal van 120,000 letters geeft. De uitvinder begeeft zich naar Parijs, om daar proeven in het groot met dezen Pantograaf te nemen. De Engelsche regering heeft bij de Fran- sche aauzoek gedaan om 20,000 man naar de Chinesche wateren te zenden. Ofschoon Frank rijk geneigd is, deel te nemen aan de expe ditie tegen China, oppert de minister van oor log eenige zwarigheden, om nu aan Groot-Brit- tanje’s verlangen te voldoen vreezende hij, dai de troepen, die men thans zou uitzenden in de Chenesche wateren zouden aankomen juist in het warme saizoen en dus aan veelvuldi ge ziekten zouden blootgesteld zijn. Naar aanleiding daarvan, moet de ministerraad heb ben voorgesteld dat de gemeenschappelijke operatiën zich vooreerst slechts tot maritieme handelingen zullen bepalen en eerst later de landingstroepen zullen worden afgezonden. Het Journal des Débats behelst weder eenen scherpen uitval tegen het ultramonlaan- sche hoofd-orgaan f Unieer»dus luidende: Sedert eenige dagen doet het dagblad l'Uni vers vergezeld door het Italiaansche blad la Civilta Cattolica uitstapjes naar den gees tenwereld. Men oppert vraagstukken van zeer groot belang en lost die na de spitsvondige redeneringen, op. Wie doen de tafels draai- jen Het zijn de geesten en dat wel de booze geesten. Zijn het de geesten van dui velen of de nederige geesten van verdoemden Inderdaad eene fijne onderscheiding, maar die onze geleerde onderzoekerswelke bewe ren, dat de eene geest den anderen waardig is volstrekt niet bezwaart. Maar waarom doen die geesten zulke armzalige wonderen Waarom doen zij slechts op de meest nederi- wijze meubelen kraken en schellen klinken, van den stroom der Seine om te kee- of geheel Parijs te doen draaijen hel de geheele wereld ja zelfs den heer brengen dat re in n- al

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1