NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 31. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK de R. C. P. armen-admini- O. B. Weeshuis over l BINNEN- EN BUITENLAND. e ie re 5 5 h -i Ie Scheveningen aan. De reddings- met den meesten spoed gereed ge naderde het schip de twee Sche- aan boord gebleven waren waar- zij dezen nacht niet weinig berouw zul- vermits zij herhaaldelijk hulp hebben geseind. J van leus met het woord Christelijk versierd; van subsidie aan bijzon alinea datnoch aan- het aangenomen werd SNEEK17 April. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet voorstellende intrekking van art. 4 der wet van 51 Dec. 1856 (Vde hoofdstuk der begrooting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1857). Het eenig artikel, waaruit het ontwerp be staat luidt aldus Art. 4 der wet van 51 Dec. 1856 {Staats klad no. 166) wordt ingetrokken. Mitsdien kan over het geheel bedrag der sommen in art. 1 dier wet uitgetrokken, worden beschikt.” Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 14 AprilDe commissie van rapporteurs uit de tweede kamer heeft haar verslag over het wetsontwerp op de regterlijke organisatie in gediend. Daaruit blijkt, dat de voorgestelde verandering, wat de kantongeregten betreft, bijna algemeen is afgekeurd dat de meerder heid zich verklaard heeft vóór de uitbreiding in appèl tot criminele zaken doch de voor gestelde regtspleging in appèl heeft afgekeurd. De meerderheid is vóór de opdragt van be- regting in zoogenaamde criminele zaken aan de regtbanken. Vrij eenparig meende men dat de grondwet niet veroorlooft een stelsel van cassatie alleen in het belang van den staat. Vrij algemeen verklaarde men zich te gen het denkbeeld om cassatie in burger lijke en strafzaken alleen te doen plaats heb ben in h.et belang van den staat. Het voor- gedragene cassatie-stelsel in strafzaken is bij na eenparig verworpen. De meerderheid was tegen de instelling van regtbanken van koop handel. De heer Groen van Prinsterer heeft thans een werk het licht doen zien over het ont werp van wet op het lager onderwijs. Daar in wordt door den schrijver meer omslaglig ontwikkeld hetgeen reeds in het voorloopig rapport van de tweede kamer is gezegd, dat het ontwerp geenszins de goedkeuring der Vrienden kan wegdragen. Schrijver zegtdat het ontwerp is dezelfde wet 1) in hoofdge dachte aan het vorig gelijk; 2) gewijzigd naar de voorschriften der tweede kamer in het voorloopig verslag van 1856 5) enkel voor de l 4) met voorspiegeling dere scholen in een genomen noch zoo ten uitvoer kan gelegd worden, MAANDAG DEN 20 APRIL 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van goedkeuring van het kohier van belasting op de honden voor '1857. Idem tot af- en overschrijving. Idem tot verhoogiug van een post in uit gaaf voor 1857. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas. Missive belrekkelijk het reglement van tol heffing op den Mac-Adam-weg van Sneek naar Bolsward. Reglementen en vrachttarieven voor de beurt schepen van Oldeboorn Akkrum en Terhor- ne op Sneek. Suppletoire begrooting voor de Stads alge- meene armen voor 1856. Adressen tot het mogen behouden van een hoenderhok het leggen van teertonnen op straat het maken van eene bevloerde straat verhooging van een’ doorgang en het afstaan van grond. Begrooting van stratie voor 1857. Rekening van het 1856. Benoeming van een’ turfdrager. Besluithoudende goedkeuring van een plan van geldleening. Verslag van den toestand der gemeente over 1856. Voorstellen en rapporten. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 15 April De bediening van het Heilig Avond maal gisteren in de kloosterkerk alhier, was in menig opzigt indrukwekkend, daar Z. M. de koning voor de eerstemaal zijnen geliefden zoon (in de vorige week in tegenwoordigheid der koninklijke familie en vele andere hooge per- sonaadjen, plegtig aangenomen en bevestigd als lidmaat der Christelijke Hervormde kerk) naar de tafel des Heeren geleidde omgeven door H. M. de koningin en verdere leden der ko ninklijke familie vergezeld van Hd. aanzien lijk gevolg. De vorstelijke personen waren aangezeten met de andere leden der gemeen te. Treffend en gevoelvol was de toespraak die door den wel-eerw. heer ds. Ruitenschild werd gehouden en zigtbaar was ook de ko ning bewogen die, na den afloop der bedie ning het vaderlijk gevoel lucht gaf en on der het storten van tranen, zijnen zoon ten aanzien der gansche gemeente omhelsde en kustte en hem met aandoening en bij her haling de hand drukte hetgeen ook door de andere leden der vorstelijke familie geschied de. Wat in ’s konings hart omging, laat zich niet beschrijven maar het getuigde dat Hd. de innigste vreugde gevoelde over de bijzon derheid die op dezen dag de pleglige hande ling kenschetste. Naar men verneemtheeft H. M. de ko ningin als een bewijs van erkentelijkheid en tot aandenken bij het afleggen der geloofsbe lijdenis door Z. K. H. den prins van Oran je, den hofkapellaan den wel-eerw. zeer gel. heer ds. Ruitenschild, vereerd met eene prach tige gouden snuifdoos, in 'wier midden Hd. naamcijfer prijkt omgeven met edelgesteen ten. [Z. M. heeft genoemden predikant benoemd tot kommandeur der orde van den N. Leeuw.] Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 April: HH. MM. de koning en de koningin verge zeld van Hd. gevolg, zijn heden middag ten 5 uur met den beurstrein uit de residentie alhier aangekomen. Niettegenstaande het on gunstige weder, had zich eene zeer talrijke me nigte op den Dam verzameld alwaar het ge ëerbiedigde hoofd van den staat en onze ge liefde koningin, toen zij zich op het balcon van het paleis vertoonden met luid gejuich verwelkomd werden. Van al de openbare ge bouwen wappert de vaderlandsche vlag en zeer vele particulieren hebben door op dezelf de wijze hunne woningen te tooijen, blijk van hunne liefde en verknochtheid aan den vorst en zijn stamhuis gegeven. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 April Eergisteren voormiddag ontmoette op een uur afstands van de kust', een Scheveningsche pink, stuurman A. Plugge, een Engelsch vaartuig, dat een’ loods aan boord verkoos te hebben. Nadat een Scheveningsche visscher overgegaan was, bleek als poedig dat het schip een lek had. Eerst dacht men te Goeree binnen te kunnen gaan doch daartoe was geen kans daarna besloot men naar Texel te zeilen de kapitein vreesde echter dat de situatie van zijn schip niet toeliet, zoo lang de zee te blij ven bouwen. Van daar dat allen op de Sche veningsche bom terugkeerden doch even voor het op strand raken van de schooner liet zich de kapt, weder aan boord van zijnen bo dem brengen en strandde met vier Schevening sche visschers ten ruim vijf ure voor het ge- meente-badhuis. De kapitein met twee vis schers kwamen met'de boot aan wal. Later zette de bom met de overige equipage (5 sche pelingen) voor boot was maakt en veningers, die aan boord gebleven verkozen het echter niet te verlaten van len gehad hebben om hulp hebben geseind. Het gelukte de reddingboot gisteren morgen met veel inspan ning, hen van boord te halen. Het gestrande schip is de schooner Louisa Maria, kapt. John Bushell, komende van Middlesbro, bestemd naar Rotterdam geladen met smeltijzer, en toebehoorende aan de hee ren Markrow en Hake Het schip staat op de uiterste bank zoodat het alleen met vaar tuigen te bereiken is. Men dacht gisteren een’ aanvang te maken met het lossen van de la ding. De schepelingen bevinden zich op het gemeen te-badhüis. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 15 April1 Naar wij vernemen is tusschen Vlieland en Terschelling teruggevonden het in den jare 1798 in die gaten gezonken Franscbe driemast- schip Lutinehetwelk eene belangrijke som geld aan boord had en destijds met man en muis is vergaan, zonder dat men er sedert iets van heeft vernomen. Wij zien deswege na dere bijzonderheden tegemoet. In de maand February dezes jaars greep er in het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Deventer eene allezins zeldzame gebeurtenis plaats die ons het bewijs levert dat men niets nalaat, om aan de verbetering van het lot dier ongelukkige lijders te arbei den. Dank der pogingen van edele en be kwame mannen mag men met blijdschap op merken hoe men in de jongste jaren op dit gebied der geneeskunde reuzenschreden heeft gedaan ten zegen van dezulken, die, in hunne geestvermogens gekrenkt, uit de maatschappij moesten worden verwijderd. Daarvan levert het bovenbedoelde feit op nieuw een bewijs. Een predikant namelijk van zekere Hervorm de gemeente in ons vaderland, die in het De- venter-gesticht tot zijne verpleging was opge nomen heeft er als voorganger bij eene gods dienstoefening het woord gevoerd, en voor zijne lijdende lotgenooten opgetreden als predi ker des Evangelies eene leerrede uitgesproken, rijk aan Christelijke bemoediging en toepasse lijke vertroosting. Vrijdag jl. zijn te Harlingen onder ge leide van juslitie-dienaars gepasseerd de ge broeders v. U. uit ’s Gravenhage die zich in der tijd zeer berucht hebben gemaakt door het op groote schaal uitoefenen der geldsnoeijerij ter welker zake zij door het provinciaal ge- regtshof van Zuid-Holland tot 12 jaren tucht huisstraf zijn veroordeeld. Het heeft Z. M. den koning behaagd, hun den nog te Leeu warden te onderganen straftijd, 15 maanden, kwijt te schelden, onder voorwaarde, dat zij dien tijd buitenlands moeten doorbrengen. Naar er verhaalt wordt, bezitten die lieden een vrij aanzienlijk vermogen nog vermeer derd door het trekken uit de staats-loterij gedurende hun confinement, van de helft van 100,000 en hebben zij het voornemen om, na orde op hunne zaken gesteld te hebben naar Noord-Amerika te vertrekken. Voor eenige dagen kocht een aardappel- schipper, tegen hoogen prijs, bij een’ land bouwer nabij Dockum aardappelen. Men begon na het aangegane accoord te laden totdat de avond en het slechte weder hen drongen, om de werkzaamheden te staken; den volgenden morgen toch zoude het kleine restant spoedig ingeladen en bet geheel door den kooper betaald zijn. In den nacht toen alles stil was behalve de tot vertrek gunstige wind, verdween schip en lading. De boer wachtte te vergeefs naar zijn geld en de terugkomst van den gebogchelden doch, overigens onbekenden opkooper. Het idee is hier en daar opgekomen dat die bultenaar bet overtollige van zijn figuur bij zijn vertrek heeft achtergelaten. Men meldt uit Meppel d. d. 15 April Als een bewijs van de belangrijkheid van den boterhandel hier ter stede, kunnen wij be- rigten dat in het vorige jaar alhier zijn ver handeld 1,545,476 halve Ned. ponden. Als men nu die gemiddeld berekent op 55 ets. het halve Ned. pond. dan beloopt dit een aan zienlijk kapitaal van ƒ848,911.80. Het verdient opmerking, dat in dit jaar, zoo als welligt is vele jaren het geval niet meer zal zijn alle dagen en datums naauw- keurig met die van het jaar 1849 overeenko men en dat ook alle feesten zonder uitzon dering, zelfs de quatertempers, op dezelfde da gen en datums vallen zoodat men in dit jaar den almanak van 1849 zou kunnen gebruiken. Te Praag en te Leipzig is een werk over de geschiedenis van het huis Rothschild in het licht verschenen welks schrijver de stoute voorspelling waagt dat die bankiers-familie SNEEKER i r 9 ui n- i. :r 2 x COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1