NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I 1 I r IIJ n 1 J I 1 1857. No. 33. 12de Jaargang. ZATUIWAG den 25 April. r I -1 In Je I t, y r, ?- - I 1’1 j-1 h m I F 1 r— SNEEKER COURANT fe I BINNEN- EN BUITENLAND. 3 I- j- 16 6 op de ye/ief- j of ;al en n e de ver- doch n k an i n-j afl i -I. g it ;r it e n ie I, at J >- k k I. A e Bij 57 heeft wer van concessie ploitatie over de algemeene som aan den le I e-l re I igl :ciui, is dezer dagen door Vlissingen en eenige an- en handelhuizen een uit voerig adres aan Z. M. aangeboden houden de voorstellen omtrent eene Europesche ko lonisatie op Nederlandsche Oost-Indische be zittingen buiten Java en Madura. Het volgende voorval wordt uit Utrecht medegedeeld: Zekere D. te dier stede, vader van een talrijk kroost en onbemiddeld die met moeite in de dagelijksche behoeften van zijn gezin vóórziet, drijft eenen gemeen- schappelij ken handel met—iemand die te Rot terdam woonachtig is. D. neemt uit de ge meenschappelijke kas, builen weten van zijn vennoot, eene kleine som en koopt er voor zich alléén een twintigste lot voor in de staats loterij met het voornemen om die som la ter weder in te brengen. De fortuin begun stigt hem en op zijn lot valt de f 20,000. Onmiddellijk zendt D. aan zijnen compagnon te Rotterdam een telegrafisch berigt waarin hij hem meldt, dat de helft der getrokkene som aan dezen toebehoort.” Uit Harderwijk schrijft men van den 17 dezer De toevloed van vrijwilligers voor ons Indisch leger gaat nog steeds zij o’vorigen gang; er komen nu ook vele vrijwilligers van schillende Hollandsche regementen aan hiermede houden ook nog veelal gelijken tred de gedurige twistpartijen en buitensporighe den; op paaschmaandag was dit weder zoo erg, dat men het getal gearresteerden niet in de ge wone gevangennissen kon bewaren, en onder - scheidenen dezer baldadige lieden onder het stadhuis moesten opgesloten worden. Van de Zwitsersche grenzen wacht men van bet werf depot hier Weldra een groot aantal Zwitsers. Men schrijft uit Hardenberg: Als een blijk van zeldzame trouw verdient melding dat er dezer dagen in het naburige Striepe een landbouwersknecht is overleden die vijfen zestig jaren achtereen in hetzelfde huis als dienstbode had gewoond, terwijl zijn broeder en zijn neef, daar nog wonende, respective!ijk zeventig en achtenveertig dienstjaren tellen. De overledene had, uit dankbaarheid van zijn aldaar verworven vermogen ƒ5000 aan den jongsten zoon zijns patroons vermaakt. Van het raadsbesluit te Leeuwarden, tot heffing eener directe belasting onder den naam van Hoofdelijke Omslag, ten behoeve dier ge meente, is het onmiddellijk gevolg geweest, dat een der wethouders mr. S. W. Tromp, zich verpligt heeft geacht, om zijn ontslag in te dienen en dat de reeds tot twee malen toe herhaalde poging, om hem te doen ver vangen eerst door de benoeming van mr. Dorhout en toen door die van jhr. mr. Van Eijzinga, is mislukt. Van Lemmer wordt gemeld Dezer da gen is alhier aangespoeld eene wijnflesch be- een stukje papierwaarop hoewel onleesbaar met potlood staat geschre- o God wij vergaan o God bewaak de laatste groete aan (onleesbaar) en ik ben Antwerpen bestemd men van de biechtstoel te hebben uitgegeven heeft zich gevangen gesteld, teneinde zijn ver stek uit te wisschen en de zaak van het Evan gelie te verdedigen tegen de misbruiken en de bedriegerijen van de clergé. De verdedi ging zal aan de dagbladen gezonden en onder worpen worden aan het oordeel van het verlich te publiek.” In de buskruid-fabrijk te St. Chamas had dezer dagen eene misdaad plaats, die de ver- - schrikkelijkste gevolgen had kunnen hebben. Een werkman, belast met het fijnstampen van het kruid, dat uit den molen kwam, bemerk te, op het oogenblik dat hij zijn’ arbeid wilde beginnen, iels blaauws in het kruid, dat hij juist wilde fijn maken en bezag het van na derbij vóór hij begon te slaan. Dit blaauwe voorwerp waren twaalf koppen lucifers net jes bij de punten afgesneden zoodat niets dan de phosphorus overbleef, en die men klaarblij kelijk daarin gelegd, had om bij den eersten slag eene vreesselijke ontploffing te veroorzaken, waardoor bet dorp St. Chamas bijna geheel zou verwoest zijn geworden, daar op weinige passen afstand der werkplaats een magazijn was, waar in zich 50,000 ponden kruid bevond. De directie der fabrijk stelde terstond een onder zoek in. Geen der tegenwoordig zijnde werk lieden kon men verdenken wijl zij zelven het slagtoffer der ontploffing zouden zijn geworden. Zekere Moutett ontbrak alleen aan het appèl. Spoedig ontdekte men Moutett onbewegelijk staande op een’ heuvel in de nabijheid der fa brijk, die het vreesselijke schouwspel scheen af te wachten, waarvan hij de aanlegger blijkt te zijn. Weinige oogenblikken later werd hij op die plaats in hechtenis genomen en reeds bij de eerste verhooren werd zijne schuld na genoeg bewezen. Te Chalons sur Saone bevond zich eene melkboerin, wegens vervalsching van melk door vermenging met 5/4 water, voor den commis saris van policie doch wilde hare schuld niet bekennen. Er was op dit oogenblik in het bu reau van den commissaris een reiziger meteen galvano-electrischen toestel. De commissaris zei- de tot de vrouw: Zie hier de tegenproef, wilt gij die aannemen? Voorzeker, was het ant woord doch naauwelijks had zij de draden van den toestel in handen of zij riep onder wringen en krimpen met buitengewone radheid van tong Jaja ja er is water water water in laat mij los, er is veel water in Ouder het uiten van die woorden deed zij krachtige maar vruchtelooze pogingen om ha re handen te bevrijden. Toen men eindelijk haar losliet, liep zij ijlings weg, onder het roepen van Er is water in veel water Deze wijze, om delinquenten door electriciteit tot bekentenis te brengen is voorzeker geheel nieuw. Maandag jl. is er weder eene bijeenkomst ter regeling der kwestie omtrent Neufchatel gehouden en hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland Ooslenrij k en Rus land aan den Zwitserschen en Pruissischen ge zant een voorstel tot schikking medegedeeld door hen in gemeenschappelijk overleg geno men. Uit een vertoog in een der dagbladen over het steeds meer en meer algemeen gebruik van de thee blijktdat het jaarlijksch ver bruik van dien volksdrank tegenwoordig in ronde getallen geschat kan worden te zijn in Groot-Briltanje en Ierland 65,500,000, En- gelsch Indië Australië en de Kaap de Goede Hoop 9,500,000, Britsch Amerika en de West- Indiën 8,000,000, de Vereen. Staten 57,000,000 en het Vasteland van Europa 26,000,000 En- gelsche ponden waaruit blijkt dat de En- gelschen ongeveer een derde meer thee ver bruiken dan alle overige volken der wereld te zamen China en Japan uitgezonderd. Doch d.it zegt nog weinig bij het verbruik van thee in het Chineesche rijk zelf, hetwelk, op het gezag van geloofwaardige schrijvers op onge veer 2,500,000,000 Engelsche ponden geschat wordt. Binnen weinige dagen zal men te Weenen een’ aanvang maken met het bouwen van het nij verheids-paleis voor de tentoonstelling in 1859. vattende bij na ven ons bekenden kapitein (bijna onleesbaar), A. Colman of Hulsman voerende het schip Katharina." En op de keerzijde de woorden wij zinken, ik sterf." Als een bewijs van den ijver en lust, waarmede de wetenschappen aan onze hooge- scholen beoefend worden, en tevens, om aan de belangstellende vragen van velen te voldoen, moge de mededeeling dienen dat er op de in 1856 aan de hoogeschool te Groningen uit— gescbrevene prijsvragen voor studenten, zijn ingekomen vijftien verhandelingen en daar onder zeer uitgebreide stukken namelijk 1 antwoord op de scheikundige vraag 4 op de godgeleerde1 op de letterkundige vraag over Brederode en 1 op die over Horatius terwijl op de regtsgeleerde vragen niet minder dan acht antwoorden zijn ingekomeu namelijk 4 op de vraag uit het Romeinsch regt en 4 op die over Tacitus. Men leest in het Antwerpsche dagblad de Schelde den volgenden uitKoblentz van den 14 dezer gedagteekenden brief van den beken den gewezen. R. K. priester de Geest De ondergeteekendebuilen zijne weetveroor deeld zijnde geworden op 25 Nov. 1856 door het assisen-hof van Genttot twee jaar ge vang en eene boet van 500 fr. om SNEEK24 April. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 21 dezer hare werk zaamheden hervat. De heer Poortman heeft als lid der kamer zitting genomen. De beraadslaging over het drukpers-reglement voor Neêrlands-Indiën is bepaald op aanstaanden maandag. Aan den heer Van Hoëvel is verlof toegestaan.om den minister van koloniën over Oost-Indische sui- ker-contracten te interpelleren. Van regeringswege zijn iugekomen verschil lende ontwerpen, als: 1°. tot wijziging van het hoofdstuk marine voor 1856 2°. tot vast stelling der verstrekkingen van het departe ment van oorlog voor de dienst van 1857; 5°. tot regeling van gebruik van het koloniaal ba tig slot van 1855 4°. twaalf naturalisatie- wetten 5°. tot vaststelling der begrooling voor binnenlandsche zaken voor 1857 6°. betref fende den invoer van vuurwapenen in Oost- Indie 7°. tot wijziging van het hoofdstuk voor het leger voor 1856. een besluit van 20 April 1857, no. Z. M. aan den heer F. de Brou- Hogendorp te Mechelen (Belgie) verleend tot den aanleg en de ex- van eenen spoorweg van Zevenaar of langs Borculo en Enschedé tot de Hannoverscbe grenzen, in de rigting van Rhei- neop den voet der voorwaarden bij dat be sluit gevoegd en door den heer de Brouwer van Hogendorp aanvaard. Z. M. heeft bij besluit van 16 April jl. bepaald, dat de groote of zoutharing-vissche- rij voor het loopende jaar 1857 mag worden aangevangen op den 2 Junij aanstaande en dat alzoo de netten voor hel eerst mogen wor den uitgeworpen om in volle zee haring te visschen in den avond van den 2 Junij. Men meldt uit Amsterdam d.d. 20 April: Heden voormiddag ten 11 uur zijn HH. MM. naar de residentie en Z. K. H. de prins van Oranje naar Leyden teruggekeerd. Wij vernemen dat HH. AIM. de koning en de koningin herhaaldelijk hunne booge te vredenheid hebben betuigd over de in onze stad doorgebragte dagen waarvan de laatste helft zoo zeer veraangenaamd werd door het heerlijke weder. Z. M. de koning drukte het gevoel dat hem bezielde, met hartelijke taal uit in eenen schoonen feestdronk op Amster dam, op het laatste der diners, dat op giste ren gegeven werd. Die toast werd door on zen burgemeester beantwoord. Behalve eenige aanzienlijke giften als aan de maatschappij Caeciliaaan de directie van den Hollandschen schouwburg en het bestuur der Kon. Ned. Zeil - en Roeicereenigingschonk Z. M. eene som van ƒ2000 aan armen der staden deed die burgemeester ter hand stellen. Naar wij vernemen zijn de heeren J. J. van Voorst, predikant, en mr. WC. Mees, secretaris van de Nederlandsche Bank, benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw. Dit verblijf van HH. MM.opgeluisterd door de overkomst van den kroonprins, heeft op nieuw den band van verknochtheid ver sterkt waarmede de burgerij der hoofdstad zich zoo naauw aan het regerend stamhuis ver bonden gevoelt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 20 April De civiele en militaire autoriteiten de zer residentie hebben bereids hunne goedkeu ring gehecht en de meest welmeenende mede werking toegezegd aan het door eene bijzonde re commissie voorgelegd programma dat ge volgd zal worden bij de vereeniging van of ficieren en oud-officieren der zee- en land- magt die in 1852 behoord hebben tot de bezetting der citadel van Antwerpen onder- hoerige forten en flotiljetijdens het beleg van het Fransche leger. Die reunie zal alhier gehouden worden den 16, 17 en 18 Junij. Eerstdaags ziel men de bekendmaking van het programma tegemoet. Naar men verneemt den beer F. H. van dere particulieren 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1