NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. i2de Jaargan,® 1857. No. 36. WOENSDAG n a-| den 6 Mei. van t l M ilIlWIH SNEEKER i vee in deze i BINNEN- EN BUITENLAND. iMllf Ie ie Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. :h Hl l 1 ?n P- 3P ii 3- re igl van dien brief is om een ein de geheimzinnigheid omtrent den i den Kruis an n-1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK gedenken aan den minstaannemen- de aan te bestedende levering van p. m. 250 Tonnen SPONTURVEN, volgens in te dienen monstersen op voorvvaarden en conditiën ter Stads Secretarij te vernemen. De briefjes der gegadigden met de monsters ten minste tien turven bevattende moeten wor den ingezonden vóór den 23 Mei ek.ter Secre tary der Gemeente. Burgemeester en trekiéfï; Hierop wordt door den schrijver krachtig aangedrongen onder anderen in de volgende zinsnede (bl. 20) Ik weet wel; dat ik voorshands geen bui- tengeregtelijk middel bezit om u uw onbe grijpelijk stilzwijgen te doen verbreken maat daartoe zijt gij zelfs echtgenoot en vader als minister des konings en vooral als vroom Christen zedeljjk gehouden. Want waarlijk het is voor God noch menschen te veranlvroor-- den iemand van zijne eer, hem meer waard dan het leven te berooven zonder hem zelfs op zijn dringend en herhaald aanvragen zijn’ misslag te doen kennen.” Hel is te verwachten dat de minister hier op het stilzwijgen niet zal bewaren. Men meldt uit Zwolle d. d, 1 Mei Uit goede bron verneem ik, dat zich heden alhier eene vereeniging gevormd heeft tot hel leggen van een’ spoorweg van Utrecht op Zwolle, met eene vaste brug over de rivier de IJssel en verder op Heerenveen met zijtakken op Har lingen Groningen en Leeuwarden. Reeds da delijk is daarvoor ingeteekend door den heer mr. A. van Naamen van Eemnes voorƒ20,000; de firma Doyer Pruimers 20,000; Doyer Kal ff 10,000 van Esch G’. 10,000; van Deventer Zoon ƒ10,000. Men meldt uit Groningen d. d. 28 April: Betreffende den stand der graangewassen in in deze provincie, is vroeger gemeld, dat men vreesde, dat het koolzaadgewas nog al zou heb ben geleden van de koude weersgesteldheid der laatste dagen. De berigten, die wij nu ont vangen luiden gunstiger. De wintergranen zoo als koolzaad, weit en gerst, zijn over het algemeen althans wat het hoogeland aangaat, goed den w-inter ontkomen. De schrale koude, die er in de laatste dagen heerscht heeft er echter voor het oogenblik de frissche kleur van weggenomen doch verandert het weer, dan zal die wel terugkomen. Voor de zomervruch ten om ze namelijk in den grond te bren gen is de weersgesteldheid thans vrij gunstig. Was het een tijdlang te nattig, nu is de grond geschikt en men dagen droogteen De vroegste boonen staan er al. De aardap- daar ook al boven den is druk bezig. Nog eenige de zaaijing is afgeloopen. er al. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SS EEK, gelet hebbende op art. 7 van Zij ner Majesteits besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij deze op alle per sonen, welke als gehuwd of als weduwnaars met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene Rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaaktgebragt zijn gewordendoch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden, ons van dusdanige veranderde omstandigheden ter Secretary dezer Stad kennis te geven, vóór den 15 Mei ek.; zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden ingevolge art. 8 van Z. M. hiervoren genoemd besluitbij de Schutterij wor den ingelijfd, en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Wijders wordt ter kennis van de belangheb benden gebragt, dat zij, welke hun 34ste jaar voleindigd alsmede van hendie bij de reserve gedurende vijf jaren hebben gestaan, des verkie zende kunnen worden ontslagenwordende dus een iegelijk, die van dit regt wenscht gebruik te maken aangemaand om zulks uiterlijk vóór den 30 Junij aanstaande ter Stads Secretary aan te geven. En opdat deze kome ter algemeene kennis zal dezelve worden afgekondigd zoo als gebruike lijk is. Sneek den 27 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris II AG A pelen komen hier en grond. Men meldt uit Joure d. d. 28 April i Ten gevolge van de sterfte van vee in deze gemeente door de hier zoo sterk heerschende longziekte zijn onderscheidene veehandelaars te rade geworden om hunne groenlanden om te ploegen en met zomer-, raap- en koolzaad te bezaaijen. Men meldt uit Steenwijk d. d. 27 April: Vroeger is melding gemaakt van een’ arend, die in eigendom toebehoorl aan L. Steffens hier ter slede. Wij kunnen dienaangaande thans melden dat de kwetsuur aan den poot, tengevolge van het op hem geloste schotwaar door hij later werd gevonden geheel hersteld is, terwijl gezegde vogel gewis als een pronk stuk kan worden beschouwd en door sierlijken vorm veler aandacht tot zich trekt. Doch wat nog meest de bewondering gaande maakt, is, dat hij alles verslaat, wat zijn baas hem zegt, zoo- dat men bijna niet weet wat meer te roe men het geduld van zijn’ meester die hem met vele moeite en zorg daarin geoefend heeft, of het dierlijk verstand, indien men het zoo noemen mag van den leerling. Men over- tuige zich bij gelegenheid van het gestelde. Men meldt uit Meppel d. d. 29 April Gisteren avond had alhier weder een zeer treurig voorval plaats door het overmatig ge bruik van sterken drank. De persoon van R. S. gisteren morgen met meer anderen uit de kolonie der maatschappij van weldadigheid te Veenhuizen ontslagen had gedurende den ge- heelen dag reeds veel sterken drank gebruikt zoodat hij hier met de trekschuit in zeer be schonken toestand aankwam. Het drinken in de tapperij van de wed. B. nog voorzet tende zakte hij plotseling onder het gebruik van een glas jenever in elkander. On middel lijk ingeroepene geneeskundige hulp kon niet meer baten de ongelukkige had reeclderin-- houden te leven. etoonin- Tot oprigting van een standh begrij- SNEEK. 5 Mei. Van den 23 April tot en met den 1 dezer zijn in deze provincie 183 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven óf afgemaakt; bedragende daardoor het 4olaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4536. Op zondag jl. had alhier eene lot nu toe buitengewone begrafenisplegtigbeid plaats. Het lijk, namelijk, van J. van Megesenlid van de ter dezer stede gevestigde Afdeeling van het Metalen Kruis, werd ter aarde bestelden gevolgd door 57 van de presen te leden der Af deeling voorafgegaan door derzelver bestuur, allen gekleed in het zwart. Het Metalen Kruis, hetwelk de overledene als vrijwilliger had ver worven prijkte voor het laatst op het doods kleed. Aan het graf gekomenwerd door den se cretaris der Afdeeling, den heer Themps, het kruis vafi. de kist genomen en aan den naas ten bloedverwant (zijnde de oudste zoon van den overledene) overhandigd met de woor-i Van Megesenziedaar het Metalen van uwen vader Bewaar het tot een aandenken, aan hem die tot tweemalen de wapens droeg op het slagveld voor zijnen ko- ning en ;Zyn vaderland. Het versierde de borst van een braaf man toon het aan uwe kin deren, opdat zij het in eere mogen houden tot in het verste nageslacht Hierop de kist bij het graf geplaatst zijnde, rigtte de heer Kooij president der Afdeeling, de volgende rede tot de aanwezige leden der Afdeeling in het bijzonder en tot de zaam- gevloeide menigte in het algemeen Ao hebben wij dan, leden van bet Metalen Kruis, Afdeeling Sneek voor de eerstemaal een on zer voormalige wapenbroeders ter aarde be steld. Hij was een van diegenen welke in '1815 in de velden van Waterloo voor de on afhankelijkheid van Nederland hebben gestre den later in 1851 op de velden van Hasselt en Leeuven. In zijne woonplaats terugge keerd was hij een ijverig en braaf burger. Dat zijn stoffelijk deel in den schoot der aar de ruste in vrede, totdat hij eenmaal zal wor den opgewekt, om over te gaan in die gewes ten waar geen strijd meer zijn zal!” Nadat het lijk aan de schoot der aarde was toevertrouwd, keerde men in dezelfde orde terug. De zaamgevloeide menigte zoowel als de familie en de leden der Afdeeling, allen waren wegens de plegtigheid van hel oogenblik klaarblijkelijk getroffen. Men meldt uil Leeuwarden d. d. 50 April: In de vergadering van den gemeenteraad al hier is heden het bedrag, waarnaar over 1857 de plaatselijke belasting naar het vermoedelijk inkomen der ingezetenen binnen deze gemeen te zal worden geheven vastgesteld op 55,000. In dezelfde zitting is tot wethouder benoemd de heer J. J. Bruiusma met 9 van de 14 uit- gebragte stemmen. De benoemde was niet ter vergadering tegenwoordig. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wetsontwerp strekkende tot het maken van bepalingen voor het veilig ver keer op spoorwegen. Men meldt uit Gravenhage d. d. 2 Mei De tweede kamer heeft de discussie over het drukpers-reglement geëindigd. Het voorstel van den heer Hoynck is afgestemd met 55 tegen 29 stemmen dat van den heer Groen insgelijks met 47 tegen 15. De conclusie der commissie, tot herziening van het reglement, is aangenomen met 26 te gen 6 stemmen. De beer van Hoëvell heeft zijne interpellatie, betreffende suiker-contrac- er nader op aan de orde der Veen, aan- ten voorloopig ingetrokken om terug te komen. Dingsdag is het voorstel van den heer van gaande het Zwolsche Diep. Den 29 April zijn te ’s Gravenhage de voorjaars-zittingen der algemeene synodale com missie van de Nederl. Hervormde kerk geopend. In deze eerste zitting kwamen in: onderschei dene stukken der regering, belrekkelijk de toelagen aan gemeenten, aan hulppredikers, quotisatie der gemeente, enz. In de Staats-Courant van den 5 Maart jl. werd aankondiging gedaan eener voorgeno- mene tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktuigen van den landbouw welke in de maand Augustus van dit jaar te Water ford in Ierland zal plaats hebben. Het blijkt nader, uit een schrijven van Zr. Ms. gezant te Londen, dat de commissie der tentoonstelling, uit hoofde der ziekte, die in onderscheidene gewesten op het vasteland onder het vee is uitgebroken, besloten heeft, daarop geen bui- tenlansch vee toe te laten. Naar men verneemthebben eenige ach tingwaardige mannen uit de hoofdstad en Rotterdam, vereenigd, ter kennis van den minister van koloniën gebragt dat zij voor het geval dat geene aanbiedingen, op de voor waarden omschreven in de Staats-Courant van 24 Maart jl. binnen den daarbij bepaal den termijn mogten zijn gedaan bereid zijn, om met Z. Exc. te onderhandelen over het tot stand brengen van eene maandelijksche stoompakketvaart lusschen Nederland en Java. De heer mr. C. C. E. d’Engelbronner eervol ontslagen secretaris-generaal bij het de partement van justitie, heeft een’ Open Brief uitgegeven aan den heer minister mr. van der Brugghen, die ongetwijfeld veler aandacht trek ken zal. De strekking de te maken aan de redenen die den minister v«rn justitie heb ben bewogen aan Z. M. een eervol ontslag van zijn’ secretaris-generaal voor te dragen en eerst aan het wachtgeld ontëerende voor waarden te verbinden, en later hetzelve in te COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1