NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN BET AIIRONDISSEBENT SNEER'. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 11 MEI 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1857. No. 37. VERGADERING PAARDEMARRT. 11 j )e I 1 e-l H re nd I r i - I SNEEKER en daar- r visscherij heeft haar plaatsing bij het den waterstaat. leed, ien ven opvoeding vrouwen over ren. ie tl s a- an n- la^ - :h ill Besluiten betrekkelijk de reglementen vrachttarieven voor de beurtveren van Drag- ten Oldeboorn Akkrum 'Perhorue en Bols- ward. Adressen om grond op grondpacht. Adres om vergunning tot het maken van een steenen pad stalt enz. Missive van de commissie van Spijsuildee- ling, over den toestand van den ketel. Adressen van de voormalige commiezen. Rapporten en voorstellen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat dit jaar de Voorjaars-PAARDEMARKT alhier invalt op Woensdag den 27 Mei ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris JIAGA. BINNEN— EN BUITENLAND. SNEEK 8 Mei. De tweede kamer der sta ten-generaal heeft het voorstel van den heer van der Veen tot aanbieding van een adres aan Z. M. den koning in zake van het Zwol- sche Diep met 57 tegen 16 stemmen verwor pen maar aangenomen een voorstel van den heer Bieruma Oosting strekkende om aan den minister van binnenlandsche zaken inlichtin gen te vragen over den inhoud van het rap port van de vroeger door de kamer gelaste en quête deswege. De kamer zou donderdag den 7 dezer weder vergaderen en dan eenige wetsontwerpen in behandeling nemen waaronder dat betreffen de den bieraccijns. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp op de jagt en eindverslag uitgebragt. Naar men verneemt, houdt de regering zich bezig met het in gereedheid brengen van hare antwoorden op de voorlaopige verslagen van de tweede kamer der staten-generaalno pens de wetsontwerpen betrekkelijk de jagt en visscherij de regterlijke organisatie en het la ger onderwijs. Die antwoorden kunnen der halve eerlang worden tegemoet gezien ter wijl de beraadslagingen dan spoedig daarna kunnen worden gehouden. Men verwacht ech ter, dat de beide laatste ontwerpen (regielijke organisatie en onderwijs) eerst na pinksteren bij de kamer zullen worden behandeld. De minister van koloniën heeft opgeroe pen bekwame timmerlieden metselaars steen houwers en grofsmeden, tevens bekend melde aanverwante ambachten, alsmede het schrijven, rekenen en bouwkundig teekenen eenigzins maglig, die genegen mogten zijn, zich naar Nederl.-Indië te begevep met bet vooruilzigt yan bij aankomst daar te lande, te worden werkzaam gesteld bij een der lands burgerlijke openbare werken onder genot van een dag geld van ƒ2 lot f 4, naar gelang van be kwaamheid in de plaats van vestiging, en ove rigens met bet uitzigt op eene vaste kader der opzigters van Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 Mei: Met zeer veel genoegen vernemen wij dat Z. M. dé koning, een warm hart toedragende ;ian al wat Nederland tot eer en roem ver strekt in de gelegenheid wenschte gesteld te wordenom deel te nemen aan het feest der 25ste verjaring van de roemvolle verdediging der citadel van Antwerpen en derhalve bij kabinetschrijven van 50 April jl. Hd. verlan gen heeft kenbaar gemaakt dat de leden de zer reunie op 16 Junij aanstaande zich bij Z. M. zullen vereenigen door welke koninklijke beschikking alzoo wat het diner betreftee- jie wijziging komt in het programma der fees telijkheden. Belgische spoorwegen onderscheidene ongeluk ken plaats gehad. Aan het station te. Leuven wilden twee militairen die te laat waren ge komen nog in een der rijtuigen klimmen toen de trein zich in beweging stelde, in weer wil van herhaalde waarschuwingen. Aan één’ hunner gelukte het, maar de ander viel en werd half verbrijzeld zoodat hij spoedig over- Nabij Charleroi is een conducteur geval- eu heeft het been gebroken ook zijn le is in gevaar. Te Farciennes is een onbe kend persoon door twee rijtuigen overreden en letterlijk verbrijzeld. Voor eenige dageri zag men op de markt te Parijs een aantal vpopwen die aldaar ge- woQolijk op de hal komen om eeneu knap pen infanlerie-officier dringen en dien omhel zen. Voor ongeveer 15 jaren namelijk op eenen avond, zat een twaafjarige knaapvan koude klappertandende (want het was zeer Koud), op de trappen van de fontein Innocent, In den nacht van zaturdag op zondag jl. heeft zich alhier, zekerlijk uit vrees voor m< schande, eene vrouw verdronken, wier den 1 resleerd op het vermoeden dat hij vaiscbe j hield zoo veel munt zou hebben uitgegeven. Bij een den opvoeding er volgenden dag ingesteld onderzoek is de man echter geheel onschuldig bevonden daar het bleek, dat het geld waarschijnlijk met zooge naamde kwikzalf, die hij bij zich moet hebben gedragen in aanraking was geweest en door de valsche kleur had verkregen. [Uit nadere inlichtingen moet zijn gebleken dat de oorzaak van deze wanhopige daad der vrouw niet in de vrees voor haren man, maar waarschijnlijk bij haar zelve moet worden ge zocht, en wel door het vinden van voorwer pen bij haardie men meent dat haar niet toebehoorden.] Gisteren is, bij het schijfschieten door de tirailleur-compagnie van het 4e bat. 7e reg. infanterie, een der manschappen, die, on danks tot hem gerigte waarschuwingen zich te digt achter de schijf had begeven door een’ kogel in het hoofd getroffen die zijnen dood heeft ten gevolge gehad. Uit Harlingen meldt men Dat de aard appelen in deze provincie zoo prijshoudend zijn, zal minder verwondering baren, wan neer men met den belangrijken uitvoer van dat product alhier bekend is. Verscheiden dui zenden mudden zijn in de laaste weken ver voerd. Alleen door den lieer J. Vellinga car gadoor, zijn 22,000 mudden naar Londen gezon den, terwijl nog eene aanzienlijke hoeveelheid ter verzending gereed ligt.” De heer J. J. Kisch sedert 55 jaren pracliserend heelkundige te Zwolle, roept zijne collega’s op om gezamenlijk eene petitie in te leveren tegen de voordragt van wel der re gering betreffende de land-militie volgens welke voortaan aan één’ burgert, en twee mili taire geneeskundigen de visitatie der lotelingen zou worden toevertrouwd in plaats zoo als thans geschiedtdoor één’burgerlijken genees heer één’ heelmeester en één’ militairen ge neeskundige. Hij acht dit eene verguizing zijnen stand aangedaan, en meent daartegen in tijds te moeten opkomen. In de afgeloopene week hebben er op de Men meldt uit Leeuwarden d. d. 4 Mei Wanneer het met de waarheid overeenstemde, zoo als in een blaadje is vermeld welke me- dedeeling door andere dagbladen is overgeno men dat eeujge leden van den gemeenteraad alhier de benoeming van wethouder zich daar om niet konden laten welgevallen omdat zij zich met de door den raad vastgeslelde en door de hooge regering goedgekeurde directe belas ting of hoofdelijken omslag niet konden ver eenigen, had dit voorzeker in de laatste raads vergadering moeten blijken toen door burge meester en wethouders voorgesteld werd die belasting over 1857 te heffen tot een bedrag van ƒ55,000. Dit voorstel werd zonder dis cussie door allen aangenomen zonder dat één lid zijne stem daartegen verhief. De lieer J. Bruinsma heeft de benoeming van wethouder aangenomen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 4 Mei'jongen, zijn voortreffelijk gedrag zijne dank- I baarheid en zijne geestigheid verwierven de ogelijke levendigste sympathie en de genegenheid van man I de nieuwe en talrijke familien die hem on- vorigen avond door de policie was gear- der hare bescherming hadden genomen. Men J 1 'J 1 van hem, dat de zorgvuldigste Bij een den opvoeding er aan besteed werd en de goede zijne vorderingen verbaasd wa- Toen hij den vereischten ouderdom be reikt had, ging de jongeling, zijne neiging volgende onder dienstbij het uitbreken van den oorlog met Rusland, was hij sergeant en volgde zijn regement in de Krim. Langen tijd en niet zeldzaam ontving zijne pleeg moeder brieven van haren beminden D die dan in de hal van hand tot hand gin gen en door allen met de grootste deelne ming gelezen werden. Plotseling hield echter de correspondentie op; een jaar verstreek zon der berigt, en de vrouwen der hal betreurden reeds den dood van haren zoon toen dezer dagen een luitenant met het eerlegioen op de borst, naar de plaats van de bejaarde stok- visch-handelaarsche ging, haar (zij wist naau- welijks wat haar overkwam) omhelsde en zich als haren pleegzoon bekend maakte. Na de belegering van Sebastopol waar hij orde en epauletten gewonnen had kreeg hij de koortsdie aldaar zoovelen wegrukte en hem lange dagen in een hospitaal te Kon- stantinopel kelende. De goede vrouw wist van vreugde en verrassing eerst in het geheel niet, wat zij doen wilde; toen zij eeniger- mate tot zich zelve gekomen wasnam zij haren zoon trotsch in den arm en leidde hem tot al zijne moeders, die er hartelijk over verheugd waren hare weldaden zoo goed be loond te zien. Een Engelsch geneeskundig dagblad deelt eene opgaaf mede van het aantal personen, die gedurende eene tijdruimte van 6 jaren alleen in Engeland de slagtoffers van vergiftiging geworden zijn. Dit getal is niet minder dan 4218, namelijk 1700 mannen en 1518 vrouwen. De meest gebruikte vergiften waren het lau danum de strychnine, het acid. oxal. en het extract van bittere amandelen. Dit is het ge volg van den onbelemmerden handel in vergif ten in Engeland. Te München komt thans veel Hongaarse!» graan ter markt. Het is van uitnemende kwa liteit. Er worden nog groole hoeveelheden uit Hongarije verwacht. Uit Petersburg schrijft men van 29 April; De paasebfeesten zijn hier afgeloopen. Na de vasten die met de grootste naauwgezelheid door oud en jong werden waargenomen zoo dat zelfs de Dandy in zijne koffij geen’ room zou durven doen en vooral na den Heiligen zaturdag, wordt met ingenomenheid tegen elf ure het geschutgebulder afgewachtom ter kerke te snellen en de schitterendste godsdiensl- plegtigheden der Griekscbe kerk ter eere van het feest der opstanding, aan te zien. Te 12 ure hoort men nog eens het kanon, en de vasten zijn uit. Dan begint het feestvieren en bijna niemand keert voor 4 a 5 ure des morgens en niet anders dan met volle maag naar huis. De geheele week vindt men over al gedekte tafels, het regent geschenk, en ook de keizer zendt gewoonlijk zijne bevorderin gen, zijne ridderorden zijne genade-betoonin- geu in de paaschweek. Men zal dus begrij - die op het midden der markt-halle staat. De arme kleine weende en snikte en ver haalde nadat hem naar de oorzaak van zijnen kommer gevraagd was, dat hij een wees was, dat zijn vader hem vóór zijnen dood naar de school gezonden had doch dat hij nu door den meester was weggejaagdonder voor wendsel dat hij niet sterk genoeg was. De vrouwen der hal hadden het hart op de reg ie plaats, eh verborgen, onder haar niet altijd schoon uilerlijk, gevoel en godsdienst. Eenigen van haar beijverden zich, het ki nd te verwar men en voedsel te gevenen deden tevens eene collecte op de markt. Het bijeenverza melde was voldoende, om den jongen geduren de eenige maanden te onderhouden. Hij werd de zoon der hal” en een oude handelaarster in stokvisch nam hem als een aangenomen kind tot zich. De goede natuur van den i baarheid COURANT. i) a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1