NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 38. WOENSDAG Té e-1 e- re den 13 Mei. 12de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. r )e BUITENLAND. >d i* I A-l an I n - J lala als ra- terwijl de wijl verwijderd een zwemtogtje zijne moeite, van den derden Palembang hooging van 1857 KERKELIJKE STAAT. - Den 27 April heeft de keizerin-weduwe van Rusland zich met haar talrijk gevolg naar het Vatikaan be geven om den paus een bezoek te brengen. Beneden aan den trap van het apostolisch pa leis werd zij door mgr. Borromeo majordo- SNEEK12 Mei. Van den 2den tot en met den 8 dezer zijn in deze provincie 169 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4729. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 7 dezer zijn aangenomen de volgende wets-ontwerpen 1) der ordon nantie van den gou verneur-generaal van Neêrl. Indië, nopens het verbod tot den invoer van vuurwapenen en buskruid in de havens van en Moearan Kompeh 2) tot ver- hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1857 alsmede die ter vereeniging van onderscheidene gemeenten. In de volgende zitting is mede aangenomen het ontwerp van wet tot vaststelling der ra ming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van oorlog, dienst 1857. Den 28 April jl. werd in het gebouw der Hereeniging ter verbreiding der waarheid t te Amsterdam het eerste jaarverslag uitgebragt nopens de door genoemde vereeniging gestichte inrigting Te Huis logement voor vrouwe lijke personen Bethaniëndwarsstraat K. 140. Uit het verslag bleek o. a., dat deze inrigting den 7 April 1856 is geopend en dat inhetaf- geloopen jaar daarvan gebruik hebben gemaakt 107 personen 18 burgerjufvrouwen die in de 2e klasse en 89 dienstmeisjes, die in de lekl. gelogeerd hebben. Het bestuur was er in ge slaagd, om in onderscheidene plaatsen des lands bestellenden te vinden, die zich als correspon- denten met de aanbeveling der inrigting belas ten. De voorzitter der vereeniging de heer Looman wees bij deze gelegenheid in eene korte toespraak op het nuttige en noodzakelij ke dezer inrigting en gaf tevens een vergelij kend overzigt van het vrouwenlogement te Ber lijn en de inrigting te Amsterdam, gedurende het eerste jaar van hun bestaan, waaruit bleek, dat de uitslag geheel in het voordeel is van Amsterdam. De inrigting daar ter stede heeft in den jongsten tijd veler belangstelling getrok ken zoodat de aanvragen om dienstboden uit deze inrigting gedurig toenamen en zelfs groo- ter zijn dan het bestuur in staat is te voldoen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Mei Het provinciaal geregtshof heeft heden Corne lls Rijnders, wegens poging tot moord, aan gewend op eene vrouw waarmede hij vroeger en ook later in betrekking heeft gestaan, ver oordeeld tot twaalf jaren tuchthuisstraf en in de kosten van het regtsgeding. De heeren mr. A. van Naamen van Eem- nesN. Pruimers, president der kamer van koophandel en fabrijken G. J. van Deventer lid der firma van Esch C°., Jacob J. Doyer, G. J. Kalffleder der firma Doyer en Kalö', te Zwolle hebben dezer d3gen door middel van eene in de Prov. Overijss. Courant mede gedeelde circulaire, hunne medeingezetenen uit- genoodigd tot deelneming in eene Nederland- sche Noord- en Oosler-Spoorweg-maatschappij,” welke zich ten doel stelt den aanleg van on geveer de volgende lijnen: van Harlingen, over Franeker Leeuwarden en Dragten naar Gro ningen van Dragten langs Heerenveen over Sleenwijk MeppelZwolle Elburg Harder wijk Nijkerk en Amersfoort, naar Utrecht; van Zwolle, over Raalte en Almelo, naar de Duitsche grenzen tot aansluiting metdeNoord- Duitscbe spoorwegen. Het minimum der aan- deelen wordt voorgesteld op ƒ500. Dezer dagen heeft er te ’s Hage het vol gend voorval plaats gehad Drie dragonders bevonden zich in elkanders gezelschap. Twee hunner maakten den anderen wijs, dat zij bij eene zuster te Rijswijk pannekoeken zouden gaan eten tot welk einde zij in de stad ee ne hoeveelheid blom zouden aankoopen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Op den Rijswijkschen weg gekomen vielen de twee hunnen makker aan wien zij wisten dat nog eenig geld bij zich had afkomstig van eene erfenis. Zij wierpen hem het meel in het aangezigt, zoo dat hij niet meer zien kon. Men ontnam hem zijne porle-monnaie met het geld en liet hem in dien toestand achter. Hij is in dep laten avond in de kazerne teruggekeerd, ten schild verstrekte tegen eenen anders zeker doodelijk getroffen steek. Maar niets ontmoe digt den dapperen dienaar des geregts. Al voelt hij ook, dat het bloed uit zijne hand gudst en al staat hij ook tegen drie forsche mannen over hij strijdt hier voor waarheid en regt, en blijft overwinnaar. De drie mui ters nemen de vlugtmet achterlating hun ner zakkendie niets anders bevatten dan hanen en hennendie levend en dood wa ren alles zekerlijk gestolene waar. Na deze goederen op het nabijgelegen Veldlust geborgen zich wat verfrischt en de hand ver bonden te hebbenbegeeft onze held zich naar den burgemeester waarna men in ver eeniging met onze policie-agenten uitging, om de dieven op te zoeken met dit gevolg, dat zij spoedig ontdekt zijnde, bleken Zwaag- westeinders te zijn. Heden avond zullen zij naar Leeuwarden worden getransporteerd. Te Wemeldinge (Zeeland) werd onlangs door een’ timmerman en knechten de eerste steen voor eene nieuwe bakkerij gelegd. Volgens gewoonte, mogt die dag niet zonder een dus genaamd pretje voorbijgaan. Een oppassend jongeling van 19 jaren, die in dienst van ge noemden baas dezen dag op eene andere plaats was werkzaam geweest, komt des avonds te buis, en wordt door zijne reeds vrolijke gezel len tot drinken genoopt. Circa middernacht was hij in eene hooge mate van dronkenschap en werd op den vloer nedergelegdook de overigen gingen ter ruste. Te 2 ure staat een hunner op om te zien hoe de jongeling het maakt en vindt hem dood. Het Dresd. Journ. zegt uit een’ Parijschen brief met de meeste zekerheid te kunnen me de deelen dat het Anglo-Perzisch vredestrac- taatdoor lord Cowley en Feruck-khan te Parijs gesloten door den schach is bekrach tigd. Te Dublin heeft onlangsbij gelegen heid dat een welgesteld ingezeten een huis- selijk feest vierde en de genoodigden eene too- neelvoorstelling improviseerden een der ver- toonersdie de rol van Elgardo, in Lucia di Lammermoor, vervulde, zich door de drift van zijn spel derwijze laten vervoeren dat hij zich met den dolk zulk eene gevaarlijke won de toebragt dat men aan zijn leven wan hoopt. Tijdens het bezoek van keizer Nicolaas aan Engeland, in 1844, stelde hij een’jaarlijkschen prijs van 500 p. st. voor wedrennen te Ascolt in. Die gift is door den thans regenenden Rus- sischen keizer ingetrokken en hij heeft de zil veren vaas, in 1854 door zijnen vader voor Engeland bestemd, maar welke toen uithoof de van den oorlog niet naar hare bestemming afgezonden is nu naar Moskou gezonden om tot eersten prijs bij de aldaar te houden wed rennen te strekken. In 1844 antwoordde de keizer van China op het aanhouden der Engelschen dat hij den opium-handel mogt wettigen Het is waar, den invoer van het vloeijend vergif kan ik niet beletten; winstbejagende en bedorvene men- schen zullen om voordeel te behalen en de zinnelijkheid te streelen mijne wenschen ver ijdelen; doch niets zal mij bewegen, om inkom sten te trekken uit de ondeugden en ellende van mijn volk.” De Mariposa Gazette berigt dat men aan een’ tak van King’s rivier (K.onings-rivier), nabij den zaagmolen van O. K. Smith (in N. Amerika), een klein bosch heeft gevonden van, bij naauwkeurige telling, ruim 1000 boomen van verschillende grootte, van 8 tot 52 voet over kruis, en velen derzelven van 525 tot 575 voet hoog. De soort van boom is als die in Calaveras County welke in Augustus jl. zoo zeer de aandacht wekte van het weten schappelijk genootschap te Albany. doch zijne makkers hebben zich met den buit op de vlugt begeven en zijn nog niet terug gekomen. De feestviering te Delft ter gelegenheid van het 12 en een halfjarig bestaan van de koninklijke akademie ter opleiding van bur gerlijke ingenieurs enz. is maandag ochtend begonnen met een matinée musicale in de Stads-Doelen waarbij het muzijk-corps van het 4de reg. dragonders zïtdi deed hooren en met een gelijktijdig aldaar gehouden wedstrijd van bus- en pistoolschietersbehoorende tot de frerie Diletto-ad-Arme. Na den afloop van dit concours, is een door eenige dames ver vaardigd prachtig vaandel bestemd ten ge schenke voor het sludenten-corpsplegtig aan hetzelve uitgereikt. Men meldt uit Naarden d. d. 4 Mei Dezer dagen is in onzen omtrek eene bijzon derheid opgemerkt, die, zoo wij meenen, geheel vreemd is in het groote leerboek der natuur. Een landman nabij den dusgenaam- den Leeuwenberg, op Oud Naarden werkzaam, bespeurde boven de kruinen van het dennen- bosch dat niet ver van dien heuvel oprijst twee wilde eenden in hevig gevecht met ee nige raven; de eenden schenen iets, dat zich in de boomkruin bevond, te verdedigen en vermeerderden hun angstgekwaaknaar mate meerdere raven toesnelden om deelgenooten in den strijd te zijn met deze watervogels welke, hoe ongewoon ook, voor ditmaal het geboomte tot verblijf kozen. De landman nieuwsgierig wat wel de oorzaak van dien vogel-oorlog mogt zijn, besteeg den 54 voet hoogen den waarboven de strijd plaats greep. In een oud eekhoornnest vond de onderzoek- lievende boer weldra 15 eendeneijeren zijnde reeds twee door de roofzuchtige ven tot versnapering gebruikt, t j’ zonderlinge eenden zich eene hadden om in de Zuiderzee te doen. Wel beloond voor gedacht de landman de fabel hond met het been liet de woud- en water vogels om de eijeren vechten en klouterde met den buit naar beneden die een uur la ter verheven werd tot hoofdschotel bij zijn schamel middagmaal. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 5 Mei Gisteren is hier een oproer onder het werk volk uitgebarsten. De leiders, die verhooging van loon vragen dreigden hunne niet weer spannige makkers hen door geweld tot sta king van den arbeid te noodzaken. Reeds is men daartoe overgegaan en zijn eenigen zwaar mishandeld. Policie-agenten uit verschillende gemeenten zijn toegesneld en hebben bereids verscheiden der belhamels in hechtenis geno men. Men meldt uit Bergum d. d. 50 April Heden had alhier een niet onbelangrijk voor val plaats. Zeker policie-beambte uit de na burige provincie Groningen kwam alhier met den postwagen aan steeg bij de herberg van F. Fennema aan den straatweg af, en pas seerde te voet verder op dit dorp aan. Voor hem uit gingen drie met zakken beladen man nen van een verdacht voorkomen. Onze po- licie-man hen genaderd zijnde, ontvangt op zijne vragen zeer onvoldoende antwoorden en het eindigt daarmede dat hij hen gebiedt stil te staan met last hem te toonen wat de inhoud hunner vracht is. Dit geweigerd zijn de, begint de beambte dreigend te vorderen, aan zijn verzoek te voldoen of geweld te zul len gebruiken. Hierop zetten de drie mannen hunne zakken nederen vallen nu als één’ man op den beambte aan waarop deze (niet onervaren in de schermkunst), zijne sabel trekt, en daarmede ontstaat eene schermutseling op leven en dood. Een van de drie mannen een zoogenaamd bonkijzer (eene ijzeren roede, waarmede men den grond doorboort om te weten of er ook bonken zitten) bij zich heb bende stoot hiermede met forsche kracht op den wakkeren ambtenaar en wel zoo, dat de punt van dit ijzer niet alleen den gordel, waar aan zijne sabél hangt, doorboort, maar, hoe gelukkig zeker! ook juist op en in zijn zak- horologie daalt, dat waarschijnlijk nooit ge- wigliger dienst bewezen heeft wijl het hier p n SNEEKER I 1 3 r s 2 I 2 S 8 1 r i 1 r I 8 r i- id !!1 r i ie J COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1