r- NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. q re I n ft r r .1 I k 1857. No. 39. 12de Jaargang. ZATURDAG den 16 Mei. 11 I ;«•»-! :h PAARDEM1RKT. B’ k- J 1 )e I 1151 1.1 1 V I SNEEKER 22LLÏL" 4 BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. de vereeniging als regts- i 1 3 j. r i i de er II - ail I n-j lal» COURANT. n I ie 1 311 I lie I ii .1 het wetsontwerp op en de behandeling van de orde gesteld. van 30 April jl., van den heer s. daarbij minder dan Tot heil BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat dit jaar de Voorjaars-PAARDEMARKT alhier invalt op Woensdag den 27 Mei ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUIt. De Secretaris II1GA. Eene crinoline heeft onlangs in de fau bourg de Laeken opschudding verwekt. Ee ne dame Wilde de smalle rue du Singe door gaan maar nam de geheele straat in zoodat zij den doorgang bepaald versperde. Dit vond bij jongens onwil, die welhaast zoo steeg, dat de dame in een huis moest vlugten voor de jeugdige onverlaten, die de crinoline, het cor pus delictiopeischten. De policie kwam ge lukkig tusschenbeide en kon de onthutste da me, met eenige vouwen en plooijen in eene vigelante plaatsen en daardoor de rust gevoe gelijk herstellen. Het handelstractaat tusschen Rusland en Frankrijk waarover zoo lang werd onderhan deld is eindelijk tot stand gekomen. Te Jeruzalem baren 12,000 zich aldaar bevindende Grieksche bedevaartgangers vrees voor onlusten ter oorzake van de in Judea heerschende godsdienstgeschillen. WEENEN9 Mei. Het gebrek aan wo ningen alhier is zóó groot en doet zich zóó sterk gevoelen dat wederom aan eene uitbrei ding der stad gedacht wordt. Meer dan drie honderd gezinnen zijn op dezen oogenblik niet in de gelegenheid, onder dak te komen, en ve len huuner zijn voorloopig in ontruimde ge vangenissen en andere openbare gebouwen ge huisvest. BERLIJN, 11 Mei. Prins Napoleon wiens verblijf in deze stad tot vele feestelijkheden aanleiding geeft, zal er een dag langer vertoe ven dan aanvankelijk was bepaald en eerst woensdag vertrekken. Hij heeft gisteren aan den koning een’ eigenhandigen brief van keizer Napoleon overgegeven betrekking hebbende op de regeling der Neufchatel-kwestie. Meer en meer schijnt het zich te bevestigen, dat huwe lijksplannen het voorname doel van ’s prinsen reis zijn, en thans wordt reeds eene prinses van Hohenzollern-Sigmaringen als de aanstaan de prinses Napoleon genoemd. De koning heeft den prins de Roode Adelaarsorde geschonken. Het is velen niet ontgaan dat de Neue Preuss. Zeit. den titel van Keizerlijke Hoog heid" aan prins Napoleon niet geeft. Wederom wordt zeer ernstig gesproken van een bezoek van keizer Napoleon bij het hof van Berlijn tegen de herfst als wanneer de keizer de manoeuvres zal bijwonen. SPANJE. De kwestie der uitgestelde schuld, wier oplossing reeds verscheidene jaren te ver geefs werd tegemoet gezien wordt thans door het ministerie Narvaez rijpelijk onderzocht. Sedert de regeling der Spaansche schuld door den heer Bravo Murillo, hebben al de minis ters van financiën één uitgezonderd (de heer Llorente in 1855) bestendig geweigerd, aan de vorderingen der schuldeischers te voldoen. Het tegenwoordig ministerie is er op bedacht om door eene transactie een einde te maken aan een conflict, dat Spanjes crediet ten laatste in het buitenland heeft ten gronde gerigt men gelooft echter dat het voornemen der regering tot zeer hevige discussiën zal aanleiding geven. KERK.ELIJKE STAAT. Den 4 Mei heeft de paus Rome verlaten om zich naar Lorette te begeven. De Fransche en Romeinsche troe pen stonden geschaard langs den weg dien de paus door zijne hoofdstad nam. Generaal de Goyon opperbevelhebber der Fransche bezet ting, reed naast het portier van’s pausen rij tuig, totdat dit het regtsgebied van Rome had verlaten. Volgens brieven uit Rome, heeft de paus de reis door de Romagna voorname lijk ondernomen met de begeerte om de se- pararistische strekking te doen ophouden die sedert 1848 in de legatiën veld won. Pius IX hoopt deze begrippen te bestrijden door zijne tegenwoordigheid door het aanleggen van spoorwegen en vooral door eenige dringend noodzakelijke hervormingen tot wier verwe zenlijking hij de behoefte gevoelde om zich te onttrekken aan den reactionnairen invloed die te Rome heerscht en hem belet, gevolg te geven aan de liberale en grootmoedige denk beelden die zijn gemoed vervullen. Dezer dagen is overleden de baron Gazioli, die in weinige jaren een kolossaal vermogen SNEEK 15 Mei. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 11 dezer is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot herziening van de wet op het personeel. Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 15 MeiMet 50 tegen 24 stemmen heeft heden de tweede kamer der staten-generaal aange nomen het voorstel van den heer Thorbecke, strekkende, dat de kamer verlangt indiening der begrooting van het departement binnenl. zaken in haar geheel. Na de aanneming van dit voorstel heeft de regering in beraad ge houden of zij de discussie over het aangeboden wetsontwerp zal laten voortgaan. Dé discussie over de jagtwet is verdaagd tot vrijdag. Mor gen is de afdoening van de bieren en azijnen de Sondtolkwestie aan Z. M. heeft, bij besluit op het ingediend verzoekschrift J. de Liefde te Amsterdam c. overleggende de statuten der voor dertig jaren aangegane vereeniging: des volksvoornoemde statuten dier vereeni ging goedgekeurd en persoon erkend. De minister van marine heeft ter 'kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt, dat, krachtens bepaling des konings 40 jongelingen als adelborsten der 5de klasse voor de marine, en 4 jongelingen als adelborsten der 5de klasse voor het corps mariniers, voor dit jaar (na be hoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kun nen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1 October aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst die nen vóór of uiterlijk op den laatsten Junij aanstaande, een op zegel geschreven, daartoe strekkend verzoekschrift aau den minister van marine in te dienen. Men schrijft uit 's Hage d. d. 10 Mei: Ik verneem dat door den koning van Pruis- sen benoemd zijn tot ridders der orde van den Rooden Adelaar 2e klasse (kommandeurs) met de ster, de heeren van Dam van Isselt, pre sident van het collegie van commissarissen der Nedërlandsche Rijnspoorwegmaatschappij, en van der Kun, inspecteur van den waterstaat, commissaris des konings bij deze maatschappij; tot ridders 2e klasse (commandeurs) dier orde, de heeren Hesleden president van de directie derzelfde maatschappij, en de Eyssel, referendaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Voorts verneem ik dat tot ridders 5e klasse dierzelfde orde benoemd zijn de heeren baron van Reede van Oudtshoorn ingenieur van den waterstaat en van de NederlandscheRijnspoor wegmaatschappij; Zillesen vice-president dezer maatschappij en mr. Le Clercq referendaris bij hel ministerie van buitenlandsche zaken.” Volgens het Parijsche blad la Patrie, zal grootvorst Konslantijn den 5 en 4 Junij ek. zich te 's Gravenhage ophouden om den 5 te Hannover te wezen en van daar naai' Peters burg terug te keeren. Men meldt uit Rotterdam d. d. 9 Mei Een aanplakbiljet met groote roode letters, he den op de beurs aan den ingang zich be vindende bevestigt een artikel, voorkomen de in de Kolnische Zeitung dat aan een’ weesjongen te Karlsruhe is opgedragen de kamer van eenen rijken Engelschman te be hangen met gebruikte postzegels uil alle oor den der wereld waartoe één millioen stuks gevorderd worden en waarvoor die knaap ƒ150,000, bij welslagen, als belooning zal ontvangen. De Engelschman heeft eene wed dingschap daartoe aangegaan de prijs der weddingschap wordt niet gemeld. De zaak moet vóór primo October afgeloopen zijn en bij opgenoemd aanplakbiljet wordt ieders me dewerking ingeroepen. Op verschillende kan toren zijn reeds bedienden bezig, den ou- derloozen knaap te helpen eu reeds is eene weddingschap ter beurse verloren door ie mand die in twijfel trok dat zijne tegen partij reeds eenige honderden voor dat werk verzameld had daar vóór het afgaan der beurs hem het genoemde getal overhandigd werd. Men meldt uit Vlissingen d. d. 11 Mei: Nadat door deskundigen met vier bombar- deerbooten van Engeland herwaarts gekomen, die tevens de noodige werktuigen medebragten, de voorbereidende maatregelen waren geno men om de gezonkene stoomboot Ravensbour- ne boven water te krijgen en de duikers on der water zware kettingen om het gezonken schip hadden geslagen zoodat het als het wa re in eene dubbele broek van buitengewoon zware ijzeren kettingen hing, wier einden aan de vier booten, alsmede aan twee er bij gestatio neerde groote stoomschepen waren vastgehecht, heeft men heden beproefd, de Ravensbourne te ligten. Het was een indrukwekkend gezigt, hoe eerst de vier booten door verbazende zwaar te de voorstevens in het water bogen en achterstevens zoodanig verhieven dat men genoegzaam onder door kon zien en einde lijk de ontzettende krachtsontwikkeling der beide stoombooten op te merken de vaar- en stoombooten bogen krakend onder den last dien zij moesten torschen de gezonkene ko lossus bleef ongezind, zijne plaats in hetVlis- singsche slijk te verlaten men verdubbelde de inspanning, men stookte, stoomde en brom de als moest men den Chimborasso uit zijne naven rukken, en... daar klonken vier ont zettende ratelende donderslagen al de zwa re kettingen waren in stukken gesprongen de bombardeerbooten en de beide stoomsche pen verhieven zich trillend en waggelend naar boven, dobberden tegen elkander op de Schel de en de verbazende volksmenigte die zich zoo van hier als van Middelburg op de wal len bevond verliet onder het faveur van een stortregen teleurgestelddoornat de plaats van waar zij de prachtige Ravensbourne boven water meende te bewonderen. De eerste proef is alzoo totaal mislukt. Te Groningen overleed op den 9 dezer, in den ouderdom van ruim 50 jaren de heer Cornells Star Numan doctor in de regten en letteren en hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit aldaar. Aan eene part, correspondentie uit Brussel aan de Amst. Cour., d. d. 11 dezer, ontleenen wij het volgende Geen dag verloopt erof er wordt een nieuw bewijs geleverd van de aangroeijende heerschzucht der bisschoppen van die zucht naar monopolie in alles en overal. Niet te vreden, te Leuven eene Katholieke hoogeschool te hebben gevoed door de aalmoezen, in geheel het wereldrond ingezameld verrijkt met beur zen en stichtingen die alles behalve tot dat doel bestemd waren moeten zij thans ook met de universiteiten van Luik en Brussel gaan concurreren. Onze stad zal de eer hebben, het eerst hel voorwerp te zijn van die zorg; de aartsbisschop van Mechelen zal er onder bescherming van de Onbevlekte Ontvangenis,” een instituut voor koophandel en filosophie” oprigten. Zonderlinge zamenkoppeling voor waar van handel en filosophie, onder be scherming van de onbevlekte maagd!” De keizer van Frankrijk gaat nog steeds veel met zijn architect ’s morgens in de vroeg te naar het bosch van Vincennes, om het, even als het bosch van Boulogne te vormen Z. M. maakt dan zelf afbakeningen. Door de verbouwingen in Parijs wordt het terrein op enkele punten enorm duur zoo betaalt men aan de Boulevard van Sebastopol tot 800 fr. voor de vierk. el grond. Daar de stad Parijs dien grond heeft aangekocht kan de stad daarmede fortuin maken dat zal der kas goed te stade komen 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1