NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. b I -* u 1857. No. 41. ZATURDAG n n 111 II PAARDEMARKT. A BINNEN- EN BUITENLAND. van 10 tot 11 uur, voor die van van e V 9 I. I re] n n hij alzoo niet aangehaald 1 1 r n n e e -r )e e lan •n- dai J I '■.I J ch en j de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat dit jaar de Voorjaars-PAARDEMARKT alhier invalt op Woensdag den 27 Mei ek. Burgemeester en JEethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris II AG A voor die des wijk 1 2 en 5 des morgens van wijk 43 en 6 des morgens van 11 tot 12 uur, voor die wijk 7, 8 en 9; des middags om 12 uur, voor die van wijk 10. Dat de zoodanigen welke, schoon bevorens in andere gemeenten ingeschreven sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jareu 1825 tot en met 1851 waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheidof zij vermeenen al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorentot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden, al le Nederlanders alhier hun gewoon verblijf houdende alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtig welke hun voor nemen om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij die in meer dan in ééne gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de in schrijving verpligt zijn binnen die gemeente alwaar eene diensdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei eerstkomende geopend en op 1 Junij daaraanvolgende gesloten worden en dat al len die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Be stuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zon der loting bij'de Schutterij zulleu worden in- gelijfd indien het zal geblijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze gemeente niet geboren is, wordf aangemaand, om zich tijdig van eene geboorteacte te voor zien en zich alzoo vau zijnen juisten ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving naar behooren geschiedeen kome te vallen in de straf bij het artikel 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze Stad en jurisdictie woonachtigwelke op den 1 Januarij 1857 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden, en mits dien allen die geboren zijn in den jare 1852, ten einde zich voor de Schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG den 25 Mei 1857, morgens van 9 tot 10 uur, SNEEK., 22 Mei. De staatsbegrooting voor hoofdstuk V, binnenlandsche zaken, is thans gedrukt aan de tweede kamer toegezonden. Het geheel bedraagt een cijfer van ƒ5,955,154.02 zijnde ingevolge de recapitulatie ƒ894,289,65 minder dan in 1855. Men verneemt dat eerste kamer der staten-generaal die sedert December jl. geene vergadering heeft gehouden in de maand Ju nij zal bijeenkomen tot behandeling der ver schillende wetsontwerpen die reeds door de tweede kamer zijn afgehandeld. Men verneemt dat de gemeentebesturen uitgenoodigd zijn opgave te doen van het ge brekkige, dat de tegenwoordige bevolkingsre gisters aankleeft en hunne zienswijze kenbaar te maken nopens de daarin te brengen ver beteringen daar de minister van binnenland sche zaken daaromtrent betere bepalingen wenscht vast te stellen. Wij vernemen zegt de Utr. Cl.dat thans bij den raad van state aanhangig is een ontwerp van wet tot herziening van het ta rief van in-, uit- en doorvoer, met het oog merk om de regten voortaan te heffen naar den maatstaf der waarde en niet meer naar dien van het gewigtgelijk tot dusverre uit krachte der wet van 1822 plaats had. Reeds vroeger zijn de kamers van koophandel en fa- brijken daarop gehoord, en moeten onderschei dene kamers gewigtige bedenkingen daartegen hebben in het midden gebragt. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoom schip Cycloop eerstdaags te Hellevoetsluis in dienst worden gesteld, en bestemd zijn om grootvorst Konstantijn van Rusland af te ha len terwijl het bevel over dien bodem voor- loopig zou worden opgedragen aan den luite nant ter zee Ie kl. jhr. A. Klerckadjudant van Z. Exc. deu minister van marine. Men meldt uit Rotterdam d. d. 19 Mei Tot algemeenen schrik ontstond heden morgen plotseling eene kruidontploffing in den kelder van den geweermaker in de Hoofdsteeg. Bui ten de in den kelder aangerigte schade heeft gelukkigerwijze dit onheil echter geene gevolgen gehad. Men schrijft uit Deventer, dat de paar- demest van het regement dragonders, aldaar in garnizoen per jaar de som van ƒ10,000 opbrengt. Eiken vrijdag morgen wordt de mest publiek aan de meestbiedenden verkocht. In vroegeren tijd was de opbrengst van veel minder beteekenis. Men meldt uit. Oosterwijk d. d. 16 Mei: Ter aanvulling van het berigt omtrent het zware onwederdat jl. maandag in het nabu rige Haaren gewoed heeft diene het volgen de In de nabijheid der nieuw gebouwde Roomsch-Kalholieke kerk aldaar bevindt zich de woning van den bakker en herbergier G. van Haaren. Circa drie ure was het geheele huisgezin in de woonkamer bijeen. Zeer on- voorzigtig waren het hoofd des gezinsen een in de herberg aanwezige gasttijdens het on weder op hunne gewone plaats onder den hoogen en breeden schoorsteen blijven zitten. Eensklaps deed een vervaarlijke slag het huis op zijne grondvesten schudden de bliksem schoot door den schoorsteen verbrijzelde den klomp der herbergier, zocht vervolgens zijn weg langs eene achterdeur om eensklaps ee ne andere rigting te nemen den dorpel van de gelagkamer tot splinters slaande en door de opening der kagcbelpijp in dat vertrek we der den schoorsteen binnenkomende en zich daar weder een’ uitweg zoekende voor de tweede maal de woonkamer door schoot, om zich daarna door eene gebarsten ruit te ver wijderen. Alles was het werk van eene se conde. Zonderling is het echter dat niet één van de zes daar aanwezige personen eenig let sel heeft ondervonden zelfs niet hij wiens klomp werd verbrijzeld. Evenmin is aan het meerendeels nieuwe hout van deuren of kozij nen eenig zigtbaar teeken van het voorgeval lene te bespeuren dan eenige afscbilfering van splinters, als ware dit met een mes ge- landlieden ter waarschuwing strekken om onder dergelijke gevaarlijke omstandigheden toch eens voor eenige oogenblikken van hun ne aartsvaderlijke gewoonte om in den hoek van den haard te verwijlen afstand te doen. Men meldt uit Tiel d. d. 12 Mei: Op eene buitenplaatsin de buurt onzer stad had zeer onlangs het volgende voorval plaats In een hollen boom nabij de keukendeur had eene groote uil hare twee jongen uitge broeid. Toen die vogels bijna vlug waren vielen zij uit den boom en werden door twee dienstmeisjes (volwassene opgevangen die er haar genoegen in schepten de jonge uilen te plagen en te mishandelen. Zij hadden die, nabij de keukendeur, vastgelegd aan een touw tje. Tegen schemeravond ging eene der diensi- meisjes de gevangenen bezoeken toen plotse ling de uil die steeds knersende de mishan deling van hare jongen had gezien met groot geweld haar in het aangezigt vloog en haar ernstige wonden toebragt. Zij wist zich niet anders te redden dan door zich te laten val len en op handen en voeten in huis te krui pen. Daar bleek het dat zij op verschillende plaatsen bloedde, en dat vooral haar regter oog ernstig was gewond en vol bloed was gescho ten zoodat er aanvankelijk vrees bestond voor hoogst ernstige gevolgen. Men meldt uit Ambt Vollenhove d. d. 15 Mei: Als een gunstig teeken des tijds mag opgemerkt worden dat zich in deze gemeente onder de arbeidende klasse een geest open baart om werkzaamheden bij de hand te ne men waaraan men vroeger niet dacht, en waarvoor men zich ook uiet berekend achtte. Met name doelen wij hier op den turfarbeid (veen of derrij trekken en mengen). Wel is waar kwijnt de verveening in deze gemeente, maar daarentegen bloeit ze in naburige plaat sen. Bijzonder is in dit voorjaar die geest op gewekt, nadat ten vorigen jare bereids ette lijken met die werkzaamheden de proef had den genomen welke boven alle verwachting uitviel Men begeeft zich naar het Staphorster - veld naar het Achter- of Lageland (lusscheu Giethoorn Steenwijk en Blokzijl gelegen) en zelfs naar de Koekoek bij Kampen verdient in een paar maanden eene belangrijke som, en keert daarna weder huiswaarts, om tot de werkzaamheden van den hooibouw over te gaan. Van nu af kunnen de vroeger in de ze streken bij honderden tot die arbeid be- noodigde buitenlanders reeds bijna geheel ge mist wordenhetwelk men uit het cijfer der aangekomenen en aangenomenen duidelijk kan opmaken. Op de welvaart onder onze ingezetenen kan dit niet anders dan eeneu zeer gunstigen invloed uitoefenen. Men meldt uit Cramsbergen d. d. 16 Mei: Het aanhoudende drooge weder, hoe nadeelig ook voor de graslanden is bij uitstek nuttig geweest voor de boekweitvelden. De veenlie den in deze gemeente hebben deze week het grootste deel hunner veenen gebrand. Houdt dit weder nog eenige dagen aan dan blijft er dit jaar geen ongebrand veen over. Men meldt uit Harlingen d. d. 18 Mei Heden is alhier aanbesteed het bouwen eener school voor leden der Afgescheidene gemeen te aannemer is geworden IJ. Jagertimmer man alhier, voor de som van ƒ2,986. Als eene bijzonderheid kan men aanmerken dat het licht in gemeld schoolgebouw door Me- niste vensteren zal vallen aangezien door de aanbesteders de ramen uit de gesloopte Doops gezinde kerk voor hunne nieuwe school zijn aangekocht. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 18 Mei: Naar wij vernemenworden ook alhier van wege de kamer van Koophandel en Fabrijken pogingeu aangewend tot het vormen eener commissieom den aanleg van den Noord- Ooster-spoorweg te bevorderen of althans tot het voorbereiden van zoodanige maatregelen, die tot het eindelijk welslagen der zoo vurig verlangde zaak zouden kunnen leiden. Het Brusselsch dagblad le Nord berigt dat koningin Victoria aan den Russischen groot vorst Konstantijn het gebruik van een vaar- 1IAGA. zonder eenig noodlottig gevolgmoge onze SNEEKER 3 i r r l r 1 r e T r - i- i 3 ün 11 M y COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1