NIEUWS- EN ADFE1ITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. -I 1857. No. 44. 12de Jaargang. WOENSDAG den 3 Junij. 1 I BINNEN- EN BUITENLAND. P' op een e- I, e vereischle nagekomen hebben plaats gegrepen. 2 Is ")n as 1 d >r 1e el af 5- a d, el ri i- marine over 1836. men verneemt, zal de grootvorst vier dagen in de residentie door- van de salons in het paleis van De ne a d ch en ’g-| de te d ere ,,y ai J «a-l lan i ;n-i daM - I- Ji b -> s" J 1 n?| i) an SNEEK2 Junij. Van den 25den tot en met den 29 Mei zijn in deze provincie 154 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 3160. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn o. a. ingekomen negen adressen alle uit Friesland, houdende aandrang op de opne ming van het beginsel der gesplitste volksschool voor Protestanten, Roomsch-Katholieken en Israëliten in de aanhangige wet op het lager onderwijs. Voorts adressen houdende bezwa ren tegen het brengen van al de kosten van het openbaar lager onderwijs ten laste der gemeente, van de raden der gemeenten Mid- wolda en Baflo. Al deze stukken zijn ver zonden naar de commissie voor de verzoek schriften. Bij de tweede kamer der staten-generaal is mede ingekomen een ontwerp van wethou dende raming voor de verstrekkingen van het depart, van Naar Konstantijn brengen en Z. M. den koning gebruik maken. Menigmaal gebeurt hetdat de manschap pen die zich met groot verlof bij hunne haard steden bevinden vooral wanneer zij in het laatste dienstjaar zijn en derhalve in het denk beeld verkeeren dat zij niet meer onder de wapenen zullen moeten opkomen zich geheel of gedeeltelijk ment ontdoen, en een gevolg aan de kamers te doen 4ot begunstiging van onderscheidene spoorweglijnen in Nederland als: van Utrecht naar Zwolle en Kampen, Leeuwarden Harlingen Groningen Leer Arnhem over het Loo Deventer, Zwolle, Al melo, Rheine. Het zou de bedoeling zijn, voor deze lijnen de onteigening en aardebaan voor rijks rekening uit te voeren en wel uit de amortisatiekas. Men meldt uit Groningen d. d. 23 Mei De onlangs verkochte lettergieterij van de hee- ren Van der Veen Oomkens, Van Bakkenes en Damsté zal hare werkzaamheden voortzetten lot 1 Mei 1838. Alsdan zal het materieel naar Arnhem worden overgebragt alwaar de nieu we eigenaars wonen. Het personeel thans aan deze fabrijk werkzaam kan des ver kiezende, medegaan. Wij vernemen, dat de opbrengst der fabrijk en vooral van het materieelver beneden de raming is geble ven. Men meldt uit Veendam d. d. 23 Mei In den vroegen morgen van vrijdag jl. kwam de gepensioneerde onderofficier B. K., te Sap- pemeerten 5 uur te huis, en een uur la ter schoot hij zich met een’ pistool dood tot groote ontsteltenis van zijne echtgenoot. Ruim vijftig jaren oud heeft hij gedurende de helft van zijn leven het vaderland gediend doch heeft zich in de laatste tijden aan spel en drank overgegeven naar men zegt, moet hij dien nacht in eene kroeg eene aanmerkelijke som gelds verspeeld hebben waarbij ruim schoots de pest der maatschappij werd ge dronken. Uit Zevenhuizen wordt van den 25sten Mei jl. het volgende berigt medegedeeld Woensdag jl. was zekere Jan Hofstege aan het branden van zijn boekweitland toen om streeks twee uur het vuur door den vrij hevi- gen zuidwesten wind oversloeg tot de aan grenzende bosschen van jhr. mr. U. W. F. van Panhuys te Groningen. Binnen zeer kor ten tijd was eene uitgestrektheid van 3 a 6 bunders mastbosch, van zeventienjarigen groei, eene prooi der vlammen en volgde alras eene voor kort vernieuwde boerenbehuizing en schuur, aan denzelfden eigenaar toebehooren- de. De gebruiker Derk Martens Feringa was even als zijne naburen op hel veld aan den arbeid en hulp dus verre. De vrouw, bezig te wasschenwerd letter lijk door het vuur overvallen en had slechts even den tijd, om hare kinderen te redden en met toegesnelde hulp vier op stal staande koeijen los te snijden. Buiten een kabinet klok en eenige kleinigheden, is van den in boedel en van het boerenbeslag niets gered. Van nagenoeg zestigduizend sparren is er maar één duizendtal overgebleven en het is aan de doelmatige hulp en ijver der op het kleppen der brandklok toegesnelde menigte te danken, dat een aangrenzend akkermaalsbosch werd ge red. Eene aan de overzijde der vaart gelegene boerenbehuizinge werd hoewel met vele in spanning, door besproeijiogen behouden. Niets j van het verbrande was verwaarborgd. Men zegt, dat, waren de, bij het reglement van policie voor branden van bepalingen naar ramp niet zou de gemeente Leek omtrent het volgd. boekweitvelden vastgestelde, be- j collegie en het Kapucijner-klooster, alv deze alle glazen werden ingeslagen de bureaux i hebben plaats gegrepen. Te Meppel heeft de horologiemaker W. de afgifte geweigerd van een horologiehet- j welk door een meisje aan zeker iemand was ontvreemd en aan genoemden horologiemaker verkocht. Hij wil nl. of de waarde vergoed, of de teruggave gewaarborgd hebben. Men verneemtdat de regtbank alsnu eene huis zoeking heeft gelast. Men meldt uit Coevorden d. d. 24 Mei: Een treffend ongeluk trof gisteren in het Laar een ouderenpaar; een driejarig kind was op het grasperk onbeschaduwd blootshoofds in den heeten zonneschijn in slaap gevallen toen men het later vondwas het van alle be wustzijn beroofd en niet te wekken einde lijk haalde men van hier geneeskundige hulp alle moeite was in den beginne vergeefs, ein delijk opende het de oogen doch verdwenen zijn de verstandelijke vermogens! waarlijk ee ne gevoelige les voor velen. van hunne kleeding en equipe- Dit is een verkeerd denkbeeld, er van is dat velen op last van het ministerie van oorlog naar de corpsen wor den gezonden om na het ondergaan eener provooststrafop nieuw gekleed te worden en dat zij zoolang onder de wapens moeten blijven totdat door de hoogste korting hun ner soldij de schuld op het kleeding-en repara- tiefonds geheel is vereffend hetgeen soms een half jaar en langer kan duren. Een ieder wachte zich dus voor deze schadelijke teleur stelling. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 27 Mei: Zelden mogten de visscherlieden zich in zulk een voordeelig jaar verheugen als het tegen woordige. Door veelal uitmuntend weder be gunstigd, visschen zij, gedurende de laatste drie of vier maanden met bijna onafgebroken ge luk door. Belangrijk zijn dan ook hunne wins ten die zij wekelijks kunnen overgaren en eenvoudige eerlijke lieden zijnde, verzekert men, dat sommige Urker en Schokker visschers nu in staat zijn den achterstand van vroegere minder voordeelige jaren af te doen. Uiterst gelukkig en voordeelig was de scholvangst thans is het de schelvisch, die dagelijks in on telbare massa wordt gevangen en die voor zooverre hij hier wordt afgezet gedroogd en naar Duitschland wordt verzonden, alwaar hij, even als hier de stokvisch bij het pond ver kocht en naar wij vernemen voor eene lek kernij wordt gehouden. Voor onze kustvis- schers was het niet verschijnen van den ansjo vis eene groote misrekening hunne visscherij bepaalt zich thans slechts bij het vangen van aas voor het najaar hetwelk voor de kabel- jaauwvisschers wordt gepekeld en in tonne tjes gekuipt, en welke visscherij lang niet on der de onvoordeeligste mag gerekend worden. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 27 Mei: De haringvloot zal dit jaar bestaan uit 91 sche pen zijnde 5 meer dan in het voorgaande jaar, als: van Vlaardingen 39, Delfshaven 1 Zwar- tewaal 5, Middelharnis 5, Pernis 1 Maas sluis 7, Enkhuizen 7, de Pijp 4, Wormer- veer 1 en Amsterdam 5 schepen. Hiervan zul len 6 schepen van Vlaardingen als jagers dienst doen terwijl 1 schip van Wormerveer buiten de jagerij is gebleven zoodat in den jaagtijd 8i schepen de visscherij zullen uitoefenen. De beide eerste jagers zijn bereids heden vertrok ken. Men meldt uit Zwolle d. d. 26 Mei Naar luid van particuliere berigten moet de minister van binnenlandsche zaken dezer da gen hebben verzekerd dat het gouvernement voornemens is, binnen kort eene wetsvoordragt Berlijner dagbladen deelen een adres me de laatstleden vrijdag den koning van Penis sen overgereikt door eene deputatie uit het E- vangelisch Verbond welks hoofdbestuur te Londen zetelt en dat in de maand September zijne algemeene vergadering in de Pruissische hoofdstad houden zal. Z. Maj. heeft die de putatie met de meeste belangstelling ontvangen en de groote garnizoenskerk voor haar doel ingewilligd. Toen een der afgevaardigden de opmerking maakte dat het Evangelisch Ver bond geene vereeniging van kerkgenootschap pen derhalve ook geene vermenging der ver schillende geloofsbelijdenissen en secten beoog de, maar wel de vereeniging der afzonderlijke Christenen in broederlijke liefde op grond van het Evangelisch geloof, riep de koning uit Dat is mijn ideaal. Dat is het hoogste en heerlijkste waarnaar wij streven moeten Dezer dagen is te München een kleinood aan het licht gekomen dat, uit een geschied kundig oogpunt, belangrijk is; een sierlijk be werkte gouden ring namelijk, de met een ro bijn gesloten hoep van welken een kruis voor stelt, met de zinnebeelden van Christus laat ste lijden versierd. Aan de binnenzijde van den ring leest men deze woorden D. Mar tino Luthero Catharina a Boraen op een der zinnebeelden: 13 Junii 1323. Het is dus, althans daaromtrent schijnt geen grond tot twijfel te bestaan, de bruidsring, den groo- ten Hervormer door Catharina van Bora met wien hij zich den 27 Junij van genoemd jaar in den echt verbond, geschonken. Men hoopt, dat dit kostelijk overblijfsel uit de bijzondere handen, in welke het zich thans bevindt, in de eene of andere openbare verzameling zal overgaan. Men meldt uit Brussel d. d. 28 Mei Met 60 tegen 41 stemmen is gisteren namid dag door de kamer der vertegenwoordigers het beginsel aangenomen dat het herstel der kloos ters en der doode hand moet ten gevolge heb ben. De opgewondenheid der bevolking van Brussel was onbeschrijfelijk. Men vreesde voor ongeregeldheden. Aan eene part, corespondentie uit Brus sel aan de Amst. Cour. d. d. 29 Mei ontlee- nen wij het volgende Sedert eenige dagen en vooral na de zitting van eergisteren, was het te voorzien dat de verontwaardiging des pu blieks tegen de kloosterwet tot eene uitbarsting zou komen. Gisteren is die vrees bewaarheid geworden. Gedurende de zitting der kamer waren al de toegangen tot de vergaderzaal vol gepropt met nieuwsgierigen die de liberalen en clericalen bij het verlaten van het paleis op toejuichingen of scheldwoorden onthaalden (van welke laatste zelfs de pauselijke nuntius niet verschoond is gebleven). Van daar hebben de volksgroepen zich be geven naar de woningen van onderscheidene leden der liberale partij en hieven daar kre ten aan. Tot die groepen behoorden advo caten studenten der universiteit en andere personen van den burgerstand. Weldra wa ren zij tot eenige duizenden aangegroeid door een aantal wandelende dames werden zij ge- De massa trok ook naar het Jezuiten- het Kapucijner-klooster, alwaar V Z-* *-» rM n I SNEEKER COURANT. ie IS DO <le 3 6 12 'O. it n e r 5Z- >el "8 ut ar ii n an u te* a- if en ne !U ‘O c/.» d. s id I - L’ r van het Journal de Bruxelles en van l'Emancipa- tion ondergingen hetzelfde lot. Om den 'schouwburg, waarheen de prinsen zich moes ten begeven was de volksmenigte talloos en zeer oproerig. De hertog van Braband werd echter met de bewijzen der innigste gehecht heid ontvangen zoowel op de straat als in de schouwburgzaal; alleen deze manifestatie ge schiedde daar het publiek verzocht het or kest op te houden met de partituur van Guit- laume Teil en de Brabanponne te spelen. Onder de toonen van dat volkslied hebben de groepen hunnen togt door de stad voortgezet, tot 11 ure ’s avondsen daardoor werd eene bijzondere levendigheid in de stad veroorzaakt. De aangehevene kreten hadden volstrekt niets beleedigends voor de personen en betroffen over het algemeen alléén de beginselen Weg met de liefdadigheidswetweg met de kloot-* ters weg met de kappen enz. Noch poli cie, noch militaire magt trad tusschen beide.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1