NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. q ch en I 11 d 'd ai 1 1857. No. 45. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 6 JUNIJ 1857, des voormiddags ten 10 uur. 12de Jaargang. d deze dat geplaatst de BINNEN- EN BUITENLAND. waarde WOVDA. jDe Secretaris ji.u.a an 1856 spoe- an n - e n- De I ne I - I ’g- del 6 erel ;n'J das van de de steden Amsterdam en als die welke reeds geschriften roep naar bezwaar zijn van i volg kon hebben 'heeft dus gemeend dat het hier gold lis ju dicataweshalve het meende, aan klagt geen gevolg te moeten geven. Met diep leedwezen verneemt men de heer mr. Albardus Dekethadvocaat-gene- raal bij den Hoogen Raad der Nederlanden op den 2 dezerna een langdurig en smarte lijk lijden is bezweken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Junij: In den afgeloopen nacht is de wegwerker Brus- klop vau den Rij n-spoorweg, bij de aankomst van den trein te circa 1‘/2 ure, de hekken aan den omval moetende openen doordien hij dit niet tijdig genoeg gedaan heeft om zich nog te verwijderen door de locomotief mede- gesleeptzoodat men zijn lijk geheel verplet terd op den weg gevonden heeft. Het eene gedeelte van het hek heeft men geopend ge vonden het andere geheel verbrijzeld. Men meldt uit Monuickendam d. d. 1 Junij Ter verbetering van het in zoo vele opzigten geheel onjuiste berigtvoorkomende in het Handelsllad van den 28 Mei, kunnen wij uit zeer goede bronnen verzekeren dat door wijlen den heer E. J. van Rooy ridder der orde van den Nederl. Leeuw oud burge meester dezer stad oud lid der prov. staten van Noord-Holland enz., vrij van het regt van successie is gelegateerd aan de Hervorm de armen ƒ4000 aan de Roomsch-Katholieke armen 4000; aan de Luthersche armen ƒ2000; aan de Mennonieten armen ƒ1000 aan de Israëlitische armen ƒ500; aan het Hervormde weeshuis 4000 aan het Roomsch Katholieke weeshuis ƒ4000; aan de commissie ter uitdee- ling van gort aan de algemeene armen ƒ5000; alle te dezer stede. Men meldt uit Bodegraven d. d. 1 Junij Eenige boterboeren hebben vaten boter direct naar Engeland verzonden, zonder tusschenkomst der gruthandelaars aan wie zij het verval- schen der boter toeschreven ten einde den goeden naam der Hollandsche waar in eere te houden. Moge dit hen die door het vermen gen der beste boter met mindere soorten of andere bestanddeelen inderdaad den handel hebben benadeeld tot nadenken brengen. Eene in de jurisprudentie zeldzaam voor komende zaak werd onlangs bij het kan dien de voorstellen der regering kunnen heb ben op de financiën der hoofdplaatsen provinciën en van Rotterdam. Donderdag den 4 Junij zou de eerste ka mer hare werkzaamheden hervatten en 17 door de tweede kamer goedgekeurde wetsontwer pen in overweging nemen waaronder die be treffende de regten op den visch de zeevis- scherijen en de wet uj de jagt. Tegen de eerste zijn ernstige vertoogen ingediend. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 2 Ju nij Z. M. de koning is gisteren avond om streeks 8 ure van het Loo in deze residentie aangekomen. Zr. Ms. verblijf alhier zal slechts van korten duur zijn. Na het vertrek van Z. Keiz. H. den grootvorst Konstantijn van Rus land, keert Z. M. naar het buitenverblijf het Loo terug. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 Junij: Grootvorst Konstantijn van Rusland is alhier ten 1 ure met Z. K. H. den prins van Oran je aangekomen en werd aan het station afge haald door de hier aanwezige prinsen en ver schillende autoriteiten. Z. M. de koning heeft den grootvorst voor het paleis afgewacht. Het klassikaal bestuur van ’s Gravenhage heeft den 27 der vorige maand in overweging genomen de aanklagt der HH. Kraaijenbelt Verhoef!' en Ducloux tegen den heer Zaalberg, predikant te 's Hage. Het klassikaal bestuur heeft de klagers in hunnen eisch ontvankelijk verklaard, ofschoon de termen van het regle ment op de kerkelijke tucht in deze eenigzins twijfelachlig waren maar het bestuur heeft geoordeeld dat de klagt dezelfde was en door geene nieuwe gronden ondersteud werd naar aanleiding van de van ds. Zaalberg, tijdens zijn be- deze gemeente was ingeleverd. Het toen ingebragt was geacht niet te dien aard, dat het beroep geen ge en het klassikaal bestuur BEKE NDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis van alle houders van pretentiën ten laste van deze gemeente, de dienst van betreffende om hunne declaratiën zoo dig mogelijk in te zenden en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten van deze maand niet af te wachten ver mits dezelve, op dien tijd niet ingediend zijn de, volgens de wet van den 8 November 1813 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 5 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders van gemeente Sneek tongeregt te Purmerend behandeld. Een ge ëxamineerd apotheker door den regter-com- missaris als deskundige gerequireerdgewei gerd hebbende als zoodanig werkzaam te zijn, werd bij vonnis van den kantouregtermet verwerping der redenenwelke hem tot die weigering zouden hebben geleid op grond van art. 51 strafvord. veroordeeld in eene geld boete van ƒ25 c. e.invorderbaar bij lijfs dwang. Dezer dagen is te Zwolle zekere N., van Enschedé een jongeling van circa 18 jaren gevankelijk naar het huis van arrest gebragt ten einde teregt te staan voor het prov. hof van Overijssel beschuldigd wordende van po ging tot moord, door middel van een geweer schot op een meisje, dat zijne liefdeverkla- ringen niet goedgunstig heeft opgenomen. Door het weigeren van het percussiedopje, zou de hij in zijn voornemen belet zijn geworden. Men meldt uit Blokzijl d. d. 50 Mei Als een voorbeeld van buitengewone verdien ste eens arbeiders in de alhier achtergelegene veenderijen kan strekken dat een turftrek ker (hij spit eigenlijk het veen) door zeldza me ligchaamskracht dagelijks 10 roeden spit voor elke roede ƒ1.40 ontvangt, en dus ƒ14 daags verdient. Hiervan moet hij aan twee mengers (een gewoon trekker kan er slechts aan een werk geven) afstaan per dag 7 al- zoo blijft zijn wekelijksch loon 42. Met de mail van April jl. zijn weder al- lezins bevredigende berigten omtrent den toe stand van Nederlandsch Indië ontvangen. Al- lerwege heerscht volmaakte rust en is voor uitgang in den toestand der bevolking duide lijk te bespeuren. Ook de gezondheidstoestand is over het algemeen voldoende. Te Batavia waren wederom twee en te Pasoeroean en te Macassar eene particuliere drukkerij opgerigt. Reeds is in ons vorig nummer gemeld dat het Evangelisch Verbond welks hoofdbe stuur te Londen zetelt, dit jaar eene verga dering zal houden te Berlijn. Die vergadering zal plaats hebben van den 9 tot den 17 Sep tember ek. Uit alle oorden der wereld zul len afgevaardigden komen zoo om verslag te geven over den toestand der kerkelijke aange legenheden in het land hunner inwoning, als om deel te nemen aan de te houdene beraad slagingen. Zoo zal o. a. dr. Capadoseuit ’s Hageverslag doen over het zendingswerk onder de Joden en Heidenen. Onder de pun ten waarover zal beraadslaagd worden be hoortwelke houding de Evangelische Chris tenen dienen aan te nemen tegenover de aan vallen der Roomsche kerk. Prof. Rochleder, te Praag, heeft eene vloeistof uitgevonden welke de eigenschap heeft om aan het hout, dat er mede door trokken wordt zulk eene vatbaarheid voor tegenstand tegen het vuur te verleenen, dat de vlammen zich niet kunnen voortplanten. Nadat eenige proeven in het klein gelukt wa ren werd dezer dagen eene proef in het groot met goed gevolg ondernomen. Gedurende het verblijf van de keizerin- moeder van Rusland te Rome, heeft zij meer dan 6000 verzoekschriften om onderstand of hulp, ontvangen. Op alle, zonder onderscheid, I is door haar eene gunstige beschikking geno- men. Men berekent, dat door H. M. en haar gevolg, in ééne maand, bijna 4 millioen gul den in omloop is gebragt. De geringere be volking heeft echter eene teleurstelling onder vonden. Men had uitgestrooid, dat H. M. al de kleine panden in de bank van leening zou lossen maar dit heeft niet plaats gehad. Rood wit en groen zijn te Napels af schuwelijke kleuren, en een ezel, met een mandje witte en roode radijs met groen loof gezien, werd op staanden voet gefusileerd. De drijfster en hare tante, welke laatste zich verontwaardigde over de executie van haren kostwinner, zagen zich onmiddellijk achter den grendel geplaatst, waar zij een’ hunner bloedverwanten aantroffen, die eens, onder aanroeping van het Evangelie, de constitutie, door koning Ferdinand geoctroijeerdbezwoer, en daarom zijne vrijheid verloor. Koning Ferdinand, zegt een Napolitaan SNEEK, 5 Junij. De minister van finan ciën heeft aan de tweede kamer der staten- generaal aangeboden de statistieke tabellen no pens de belasting op het personeel. Zij be helzen a. opgave van het bedrag der kohie ren van de personele belasting in hoofdsom en opcenten opgegeven voor elke provincie en wegens iederen grondslag; b. statistiek we gens het bedrag der huurwaarde van woon huizen pakhuizen enz. voor zoo veel die in de belasting zijn aangeslagen e. statistiek we- genr de deuren en vensters d. statistiek we gens de haardsteden e. statistiek wegens de waarde van het mobilairmet opgave hoe veel bij vermenigvuldiging der huurwaarde en hoeveel volgens gedane schatting is aangege ven statistiek wegens den grondslag der dienst- en werkboden g. slatistiek wegens den grondslag der paarden }- h. eene statistieke opgave van het bedrag der kohieren van de hoofdplaatsen der provinciën en de steden Amsterdam en Rotterdam. Ten tweedeeene raming van de vermoe delijk meerdere en mindere opbrengst der per sonele belasting voor eiken grondslagvolgens het aangeboden ontwerp vergeleken met de opbrengst van de dienst 1835/56 naar de thans bestaande wetgeving. Ten derde eeu overzigt van den invloed PUNTEN TER BEHANDELING. Uitbaggeren van ondiepten in de Geeuw en van de Gracht aan den noordkant. Adres van dankbetuiging van W. Wilbers. Besluit, betrekkelijk aan de voormalige com miezen der plaatselijke belasting toegekende gratificatiën. Rekening van het O. B. Weeshuis over 1836. Adres van P. en J. B. Feenstra, omtrent het gebruik van den wal vóór hunne huizen op het Achterom. Adres van Jacob Prins, om vermeerdering van inkomsten. Besluit betrekkelijk de Flaarbrug enz. Missive betrekkelijk de herziening van het reglement voor het beurtveer van Heereuveen. Besluit omtrent de voldoening van het nog verschuldigde over 1856, wegens verpleging enz. van bedelaars in de Koloniën. Af- en overschrijvingen. Concept-adres tot wijziging van de armen wet, wat betreft het domicilie van onderstand. Reglementen van beurtveeren van Warns en Gorredijk. Rapport omtrent de vernieuwing der Dil- lezijlen. Idem over de tusschenschool. Benoeming van een’ turfmeter en van waag- werkers. >r n SNEEKER I, i>. I 'J r u. Lil te-1 la tl I COURANT e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1