NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 46. WOENSDAG ra‘l ft fl 12de Jaargang. P O Gf ik ’ti- ft v en I ’H de 1 SNEEKER r/r BINNEN- EN BUITENLAND. o de koninklijke familie r 1 a an 3 den n ir ook H. M. de konin- het paleis een harte- prins genomen. Oranje, prins in ac en in itl ns 4 's 'UI in 'o- en >5 P en ne Te en ts en ze en LO o- [n f~ te. 9 e e t il ai^J lan V le erei n gl i- o u. in a ii n - en- De ne I a - I ;i: ch 1 sollicitanten van den eersten rang voor den post van hoofdonder wijzer te Weltevreden bij Batavia. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Junij: Laatstl. zalurdag avond heeft het bestuur van het Israëlitische gesticht voor krankzinnigen aan de vrouwelijke verpleegden bij wijze van V. oud 61 jaar, een door slecht vrouwspersoon en R. S. oud 19 jaar. De die ook reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld geweesthad de beide laat stee tot het plegen van diefstallen bestaan de in nieuwe kousen schoenen bontgoed galanteriewaren enz. enz. aangezet de win kels aangewezen den buit verkocht doch het grootste gedeelte voor zich zelve gehou den. De heer commissaris van policie slaagde er in, allen tot bekentenis hunner misdaden te brengen waarna zij aan de justitie wer den overgeleverd. Het eigenlijke getal der door hen gepleegde diefstallen is nog niet te begrooten doch beloopt welligt een 20tal. De ijver der policie is in dezen te meer te roemen omdat van geene der ontvreemdin gen haar kennis was gegeven. Bij het onweder van jl. zaturdag avond is de bliksem geslagen in eene boerderij tusschen Zurich en Wons en bewoond door C. de Boer, en is dezelve plaats ten gevolge daarvan, bij na geheel verbrand. De meeste goederen zijn echter gered, terwijl de plaats voor brandscha de verzekerd is. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 5 Jn- nij De commissie, die zich te dezer stede heeft gevormd om de zaak der spoorwegen in dit gewest te bevorderen bestaat uit de heeren mr. J. H. Beucker Andreae, burge meester jhr. mr. W. E. Engelen lid der gedeputeerde staten A. Menalda voorzitter der kamer van koophandel en fabrijken A. Gratama oud voorzitter dier kamer en kas sier M. Manger Oats, grondeigenaar; H. G. Knorre zeehandelaar en agent der Nederl. handelmaatschappij A. Bloembergen en Zo nen kassiers mr. E. Altema advocaat en secretaris der kamer van koophandel en fa brijken. Door Z. Maj. is benoemd tot komman- dant van het huis van opsluiting te Leeuwar den E. Stokhuijzen officier van gezondheid dei’ 1ste klasse thans in garnizoen te Leeu warden en met de waarneming der genees kundige dienst in gemeld gesticht belast. Z. M. de keizer der Franschen heeft den heer Chs. F. Pahud, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 4 Ju nij Z. M. de koning heeft Z. Keiz. H. den grootvorst Konstantijn van Rusland benoemd tot grootkruis der Militaire Willemsorde. Gis teren middag, toen de prins na zijne aankomst in de receptiekamer binnentrad, overhandigde Naar aanleiding van van orde ontslag mededeeling te doen van binnenlandsche zaken. Van de tweede kamer zijn ingekomen 65 door haar aangenomene wets-ontwerpen (reeds vroeger medegedeeld) welke naar de straks za- men te stellen afdeelingen worden verzon den. Hierna wordt overgegaan tot het loten voor de afdeelingen. Nadat de leden zich naar de afdeelingen hadden begeven tot het benoemen der voor zitters en onder-voorzittersis de vergadering gescheiden. Wij meenen te mogen verzekeren zegt het Res. BI. dat het antwoord der regering op het voorloopig verslag der tweede kamer ten aanzien van het wetsontwerp op het lager onderwijs in de eerste helft dezer maand zal worden in gediend. Op den 7 dezer zijn door de policie al hier gearresteerd A. v. listig, door en P. V. oud 17, eerste was SNEEK9 Junij. Van den 30 Mei tot en met den 3 Junij zijn in deze provincie 112 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 3280. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 4 dezer is ingekomen een brief van den heer Martens van Sevenho- ven houdende kennisgeving dat hij, wegens aanhoudende ongesteldheidzich genoodzaakt vindt, zijn ontslag als lid der kamer te nemen, art. 72 van het reglement wordt besloten van dit genomen aan den minister proefneming, eene danspartij gegeven waarbij tevens van tijd tot tijd ververschingen werden toegediend. Al de vrouwelijke verpleegden na men daaraan met h. h. bestuurderen op zulk eene gepaste wijze deeldat men gerustelijk mag zeggen dat deze eerste proeve volkomen is gelukt. Het feest duurde tot 11 uur voort, waarna zich de krankzinnigen rustig en tevre den naar hare slaapplaatsen begaven. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Leyden, den 1 en 2 Julij. Op daartoe uitdrukkelijk te kennen ge geven verlangen is door den raad der stad Tiel bepaald om Z. M. den koning als een geschenk aan te bieden het gedenkteeken van de citadel van Antwerpen hetwelk door den generaal baron Chassé gedragen is en met de overige onderscheid!ngsteekenenvolgens Z. H. W. Gebs. testament aan die gemeente gelegateerd was, zullende dan deze medaille worden vastgehecht aan het vaandel van het nog eenig overgebleven 7de regement en ge bruikt worden bij het in deze maand te hou den herinneringsfeest van genoemde citadel. Zekere G. T. A. een Franschman vaa geboorte, doch te Zalt-Bommel wonende had zich in 1834 doen inschrijven op de registers voor de nationale militie doch een vrij nom- mer getrokken. Dit jaar zich in den echt wil lende begeven blijkt uit de overgelegde ge- boorte-aktedat hij in 1833 had moeten loten. Hij wordt dientengevolge beschuldigd van zich in 1833 niet hebben doen inschrijven in de registers van de nationale militie dadelijk op gezonden en in dienst gesteld en voor de regt- bank vervolgd tot boete en gevangenisstraf, overeenkomstig de wet van 1820. Terwijl de bewuste persoon echter bereids te Arnhem iu dienst is, ontvangt zijn vader uit Frankrijk het berigt dat zijn zoon aldaar in de con scriptie gevallen is en onmiddellijk moet over komen of anders als réfractair wordt be schouwd. Ten aanzien der correctionele ver volging, zal de regtbank aanst. donderdag uit spraak doen. Men meldt uit Drunen d. d. 4 Junij Naar wij vernemen is door een paar voorna me ingezetenen dezer gemeente aanvrage ge daan tot oprigting eener Protestantsche bijzon dere school 2e klasse, onder directie van den heer A. van Eyken tot dusverre huis-onder- wijzer alhier. Zijn wij goed onderrigtdan is de aanvrage reeds geapprobeerd. Te Heilo overleed voor eenige weken de tuinman G... Op zij n sterfbed droeg hij zijne vrouw en kinderen op aan zijnen vader, die sedert eenigen tijd bij zijne kinderen inwoon de en de overtuiging van dus zijn huisgezin na zijnen dood verzorgd te zien schudde zijn sterfbed zacht. En hoe hield de vader woord De oude man een slaaf van den drank laat zich door zijne belofte, aan zijnen stervenden zoon gedaan, niet weêrhouden om den ruimen teugel aan zijnen dranklust te vieren. Vrijdag jl. des avonds laatbegaf hij zich in zwaar beschon ken toestand uit Alkmaar huiswaarts. De portier, die hem de poort ontslootvoegde hem nog toe: G. G. moet ge in dien toestand alleen naar huis i Vruchteloos wachtte in dien nacht de ver- latene en zw’aar beproefde weduwe op haren steun en verzorger. Den volgenden dag vond I men het lijk van den ongelukkige in de zan- derslootniet verre van de woning welke hij niet mogt bereiken. Men berigt uit Nieuwe Pekela het vol gende Dezer dagen viel alhier een driejarig jongetje door het zoeken van bloempjes in eene wiek toen N. de Grooteen veertienjarige knaap, uit school kwam en, op de batte in de verte het kind bespeurende, er dadelijk naar toesnelde en zich onmiddellijk gekleed te water begaf, en het kind dat reeds zinkende was, aan een’ wissen dood ontrukte en aan de ouders teruggaf, die onbewust waren van het groote gevaar, waarin bun kind had verkeerd. Voor zeker verdient het moedige gedrag van N de Groot in dezen alle lof en vermelding. Dezer dagen is te Londen de 55e jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van hetwelk zeer Z. M. persoonlijk aan Hd. de versierselen dier orde. Z. M. wenschte mede persoonlijk den graaf von Sievers, Russisch zaakgelastigde al hier, geluk met de orde van den Nederland- schen Leeuw, w’aarmede Z. M. hem heeft be giftigd. Gedurende de bezoeken die de grootvorst gisteren aan de verschillende leden der konink lijke familie heeft gebragtheeft Z. M. hem de eer bewezen iu het rijtuig Z. Keiz. H. aan Hd. regterzijde te doen plaats nemen. Het diner, des namiddags gehouden, was al- lerluisterrijkst. Het bestond uit 80 couverts. Daarbij waren tegenwoordig de leden der ko ninklijke familie, Z. Keiz. H. de grootvorst met Hd. gevolg, de ministers enz. Z. M. de koning heeft met geestdrift de eerste toast uit- gebragt op HH. MM. den keizer en de keize rin van Rusland en op de geheele Russische keizerlijke familie. Hierop heeft Z. Keiz. H. een’ feestdronk ingesteld op HH. MM. den koning en de koningin der Nederlanden en de geheele koninklijke familie, en vooral ook: a sa trés chère tante, S. M. la Reinemère.” Het diner mogt meei’ een familie-diner hee- ten waar tevredenheid en vreugde plaats maakten voor de regelen der etiquette. Ge durende het diner heeft het orkest het Rus sische volkslied uitgevoerd. Z. Keiz. H. is heden ochtend ten 10'/2 uur met een’ extra-trein naar Rotterdam vertrok ken om van daar zijne reis naar Hannover voort te zetten. Z. M. de koning en gin-moeder hebben aan lijk afscheid van den prins genomen. HH. KK. HH. de prins van Oranje, prinsen prin ses Frederik en prinses Maria bevonden zich aan het stationsgebouwom aldaar van den grootvorst afscheid te nemen. Z. Keiz. H. heeft bij herhaling Hd. tevre denheid betuigd over de hartelijke ontvangst, die hem hier van wege is ten deel gevallen. Burgemeester en wethouders van ’s Gra venhage hebben bekend gemaakt dat op voorstel van den med. dr. Messgeneesheer der gemeente-bad-inrigting te Scbeveningen het badsaizoen zal geopend worden op maan dag den 13 Junij aanstaande. In de voorjaarsvergaderingen van de pro vinciale commissiën van ouderwijs in dit jaar zijn geëxamineerd en toegelaten 5 onderwij zers van den eersten rang, zijnde de heeren E. Blaauw onderwijzer te Zuidlaren; F. Dijk stra onderwijzer te Assen en W. Hummel onderwijzer van de departementsschool te Mep- pel alle in de provincie Drenthe. Verder zijn 78 onderwijzers van den tweeden rang 129 van den derden rang en 135 van den vierden rang, 1 huisonderwijzer, 115 school- houderessen en 5 huisonderwijzeressen geëxa mineerd en toegelaten. Sedert 1806 is er niet één voorjaar geweest, in hetwelk zoovele onderwijzers van den twee den rang, namelijk 78, zijn toegelaten; in de zomer- en herfstvergaderingen was het al tijd veel minder. Dit is een onomstootbaar bewijs van toenemende bekwaamheid der on derwijzers. Hel grootste getal toegelatene school houde- ressen sedert 1806, was in het voorjaar van 1856, toen er 131 toegelaten zijn. Het grootste getal toegelatene onderwijzers van den derden rang was ook in 1856, toen er 156 zijn toegelaten. Het grootste getal onderwijzers van vierden rang was in 1834, toen er 161 zijn toegelatenjuist het jaar, volgende op dat, in hetwelk zeer geklaagd werd over gebrek aan ondermeesters. Het grootste getal toegelatene onderwijzers van den eersten rang was in het voorjaar vau 1854, toen er zeven tot dien rang zijn toe gelaten doch toen stond zulks in verband met eene oproeping van rang voor den post COURANT >r n c r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1