HOIAeWAY. VEREENIG1NG TOT AFSCHAFFING STUBKKK BRAKE. Engeland en Aan de Leden der SNEEKER AFDEE- I LING wordt door deze berigtdat de Pro- bet tegenwoordige Maan- I 76’Z 4»7, GRAANMARKT. BUITENLAND. ALLERLEI. ADVERTENTIEN. I Ingezonden. uitgegeven bij J. KLEINte Sneek. diepe droefheid i een jaaroud. Heden overleed tot onze ons jongste Kindje EVA, bijna E. VEEN. D. J. VEEN—Van Gelder. Sneek, 10 Junij 1857. «7'/4 767/l6 77'7.» 87'7.» 59'/, zijn on- long ziekte. i zeven aardigen loestand zijne longen jna geheel ver- hij was zoo uitgeteerd, dat als het ware geen zweem meer aan hem te zien was, en zijn hoest was on lijdelijk. Thans heeft hij aan den professor Holloway geschre ven dat hij, na deszelfs pillen gedurende bijna twee maanden te hebben gebruikt, zich volmaakt gezond vindt. Onder de vele nuttige inrigtingen hier ter ste de, verdient ook het Natuurkundig Genootschap eene eervolle vermelding. Als een der vele po- DE PILLEN VAN HOLLOWAY waardeerbaar voor borstkwalen en i Jan Meijer, te Parirnaribo, bevond zich voor ruim maanden in eenen beklagensw: waren volgens verklaring der geneesheeren bijna geheel teerd en I van vleesch meer aan hem te zien was, en zijn hoest was aan deszelfs pillen gedurende bijna twee maanden Doosjes pillen a ƒ0.80, ƒ1.85. ƒ3.00, ƒ6.75, ƒ13.50, ƒ20.50. Potjes zalf a 0.80, 1.85 3.00, 7.05, 13.85, ƒ20.95. Zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij P. T.Potma te Sneek J. C. H. van Harinxma te Leeuwarden, J.Straat man, hoofd-dépölhouder te ’s Bosch, alsmede in HOLLOWAY’S Etablissementen te Londen 244 Strand, en te New-York, 80, Maiden-Lane. i i cc i cc cc gingen, die de wetenschap, vroeger slechts door de ingewijden als de Hemelsche godin” of ook als de goede melkgevende koe” vereerdpopu lair kan makenmoet deze gelegenheidomtot uitspanning, iets van de geheimen der natuur aanschouwelijk en bevattelijk geopenbaard te zien, iederen beschaafden welkom zijn. Geen wonder dus, dat het getal van zulke lief hebbers scholieren steeds aangroeide en men soms het ruime schoollocaal op Leeuwenburg gevuld zag met leergierige kweekelingenvooral wan neer bij wijze van uitzonderingook dames die vergaderingen met hare tegenwoordigheid opluis terden. Maar waarom dan juist zulk een toeloop? Natuurlijk, in de eerste plaats, om die altijd ge- wenschte tegenwoordigheid van dames; maar zou menzonder al te onbeleefd te zijnniet mogen veronderstellen, dat ook de verwachting van ee- nige bijzonder interessante proeven te ziendaar toe eenige aanleiding gaf? De mensch is toch niet anders, hij wil graag wat zien, en wat hij zietmaakt meer indruk op hem en blijft langer bewaard, dan 'tgeen hij alleen, zij het ook nog zoo duidelijkhoort. Dit aangenomen, dan moeten thans wel vele kweekelingen van het Natuurkundig Genootschap zich de lange vacantiewaartoe zijhuns on danks, veroordeeld zijn, ten nutte maken, om de oplossing te zoeken van de volgende vragen: Waarom worden er in den regel zoo weinig proeven gedaan tot opheldering van de voorle zingen over de natuur- en scheikunde? Gesteld dat het antwoord, hierop te vinden, luidt: „Omdat men de allernoodigste instrumen ten daartoe mist;” dan geeft dit aanleiding tot de tweede vraag: Waarom wordt er of is er geen gevolg gege ven aan den reeds meermalen uitgedrukten wensch van de ledentot het aankoopen van die toe stellen waartoe toch reeds lang de noodige fond sen ruim aanwezig zijn? Mogelijk zou men hier op kunnen antwoorden, dat men reeds lang in onder handeling hierover was, maar dat, al slaagde men er ook in, ein delijk eens een meer of min volledig kabinet van instrumenten meester te worden toch de zaak daarmede alléén niet gewonnen was omdat men, bij gebrek aan werkende leden, toch niet naar wensch zou kunnen werken. Dat antwoord, hoe ontmoedigend ook, zou men echter moeten opvatten niet alsof het den tegenwoordige werkende leden aan kunde en goe den wil, maar wel aan tijd ontbrak, om alleen tot uitspanning voor anderen werkzaam te zijn en te blijven. Daarom neemt steller dezes de vrijheid, bij de vorige vragen nog deze aan zijne medeleden van het Natuurkundig Genootschap ter oplossing voor te stellen Zou er gcene mogelijkheid bestaan, om met een of ander deskundige hier ter stede eene over eenkomst aan te gaan, die ten gevolge had, dat men op een zeker aantal voorlezingen of voor- dragten, maar altijd met proeven, kon rekenen zóó ingerigtdat het eene volgreeks was van eenige meest wetenswaardige bijzonderheden der natuur- en scheikundeeene soort van cursus dusmaar vooral eenvoudig en bevattelijk voor gesteld. En zou men daartoe niet zeer geschikt een gedeelte der thans nog zoo ruime inkomsten kunnen besteden, die hoofdzakelijk tot nu toe slechts het geldelijk kapitaal hebben vergroot? Schrijver dezes zal gaarne elk voorstel in dien geest ondersteunen, dat te eeniger tijd aan het Natuurkundig Genootschap gedaan wordt, en geeft inmiddels als zijne bescheidene meening te ken nen dat de gewenschte oplossing van bovenstaan de vragen naauw met den duurzamen bloei van het Genootschap zamenhangt. Sneek, Junij 1857. PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BERIGTEN. Predikant te Hariin- De Leden der genoemde Afdeeling, die deze Vergadering wenschen deel te ne- worden verzocht, hiervan vóór den 15 aan den Secretaris, den Heer K. J. Krol, op den Oos- terdijk. Op den 1 dezer viel hier iets voor, Tarwe onveranderd. Rogge ruim prijshoudend. Garst, Boekweit en Haver zonder handel. Koolzaad op 9 vat op het najaar 86} p. vl.op het voorjaar 87 p. vl. Raapolie, vliegend ƒ51}, op het najaar ƒ51. Lijnolie, vliegend en op het najaar 45. BOTERPRIJZEN enz. De Boter te LEEUWARDEN den 12 Junij ƒ41.50. Hel Chineesche rijk telde in het jaar 1852 396 millioen inwoners, dat is, 25 miHioen meer dan in het jaar 1815. Een vuurwerk-magazijn nabij Berlijn is jl. maandag avond in de lucht gesprongen waarbij verscheidene perso nen werden gedood. Het totaal der tot hiertoe bekend ye- wordene schipbreuken in Engeland, gedurende de maand Mei jl.., bedraagt 92 in January beliep het 286in Fe bruary 205in Maart 209 en in April 168 zoadat men reeds van 960 schipbreuken in dit jaar kennis draagt. Te Huddersfield is een kind geboren dat het vijfde ge slacht voorsteltbehalve de moederleven de grootmoeder twee overgrootvaders en twee overgrootmoeders en een bet overgrootvader en eene bet-orergrootmoederallen in vol maakten welstand; de bet-overgrootvaderdie 8 Eng. mij len (2} uur) van Huddersfield woont, komt geicoonlijk ei ken dingsday aldaar ter markt. In Frankrijk kon bij kans een derde gedeelte der mannen en ruim de helft der vrouwen, welke in 1853 gehuwd zijn, noch lezen noch schrij ven. Eugene Sue is thans zeer gevaarlijk ziek, en men twijfelt aan zijne genezing. Uit Zutphen. wordt gemeld, dat er thans uitzigt bestaat op een overvloedig honigjaar. In het land van Heusden slaat het vlas over het algemeen genomenthans bijzonder goed. Te Blokzijl staanop eene bevolking van 1860 zielenvan 1 January tot 31 Mei dezes jaarsde sterf ten tot de geboorten als 7 tot 13, zoa dat het getal geborenen dat der gestorrenen bijna met de heljt overtreft. Dingsdag jl. is een zevenjarig meisje door de diligence van Van Gend en Loosvan Harlingen doorrijdende naar Groningen, bij derzelver aankomst te Leeuwarden overreden en schier geheel verpletterd. Uit Groningen wordt gemeld, dat dezer dagen door een' jonge ling uit een nest in eenen boom op het Solwerder kerkhof, vijf jonge valken zijn gehaald. populair is als in de burger-maatschappij. BRUSSEL, 8 Junij. Óp de meest stellige wijze meen ik u te kunnen verzekeren dat, niettegenstaande de verschillende geruchten door dagbladen en brieven verspreid nog vol strekt geen besluit genomen is, om aan de po litieke crisis een einde te maken. Ik ga zelfs verder en meld u dat de koniug niet heeft gewild, dat in de afgeloopene week eene beslis sing zou vallen. Laat ons de zaak rijpelijk overwegen zeide hij tot zijne ministers, en laten wij ons het uitstel van eene maand, tot dat de kamers weder moeten bijeenkomen ten nutte maken, om te trachten de partijen te be vredigen.” Door het volgen van deze politiek van draling blijft de koning zich ten aanzien van zijn vroeger gedrag volkomen gelijk, en hij wil, dat de gisting, die in alle gemoederen heeft geheerscht, eerst tot bedaren kome op dat zijn besluit, hoe dit ook zij door ieder een met kalmte worde ontvangen. Maar ik voor mij geloof, dat, hoe loffelijk ’s konings voornemen ook is, het middel, om het ten uit voer te brengen, beter had kunnen wezen want het verdient opmerking dat de gemoederen 5 4 5'/j(< 4'/,- Rusl.O0.7T.5pe1047, Dito dito 5 i Dito dito 4i Dito dito 4 DitoSteigA Oost. Met. 5 Dito Dat. 5 Do.bAmet.o Dito 2’- Ned. W.SA'[tpc. 65’/, Am.Synd. Handelm. Spanje Ob. 11 Dito dito 5 «Binn.b/m. 5 Port. Oblig. 5 EFFECTEN. Amsterdam, 11 Junij gebleven. 91 158 25 7, 42'/8 587l6 Amsterdam, 10 Junij. WEENEN, 5 Junij. De nalatenschap van Katharina de Groote keizerin van Rusland, was tot voor weinig jaren het onderwerp van een regtsgeding dat thans beslist is ter gun ste van de vele erfgenamen die aanwezig zijn en waartoe de prins van Pruissen behoort. De nalatenschap zal dus eerlang worden verkocht. Een Westfaalsche juwelier is met den verkoop der kleinodiën belast en bevindt zich deswe ge op dezen oogenblik te Weenen. De kost baarheden bestaan in alle soorten van hals- en handsieraden van de grootste waarde en van oud fatsoen ringen spelden borststukken hoofdtooiselsbouquetten enz. Een deel van dien schat heeft bedoelde juwelier bij zich, en een bouquet en halssieraad door hem mede- gebragtzalhoezeer een voorwerp van de minste waarde, toch voor niet minder dan 100,000 thaler afgestaan worden. SPANJE. Volgens de Espana een minis terieel blad van Madrid zijn in Spanje ge durende de maand Maart jl. niet minder dan 15, en in April 17 kerken beroofd geworden; daaronder waren de domkerk van Segovia en die van Burgos. Zoo veel heiligschennis,” zegt een berigtgevergeeft een’slechten dunk van de waakzaamheid der Spaansche policie en ook van de godsdienstigheid der bevolking.” LONDEN 1 Junij. Het hoogste geregtshof van den staat Ohio heeft volgens de berigten uit New-York van den 19 Mei jl. in zake der slavernij een vonnis geveld dat regtstreeks aandruischt tegen de bekende uitspraak van de hoogste reglbank der Unie. Het heeft verklaard, dat een slaaf, met den wil zijns meesters in eenen slavernij-werenden staat komende, daar door terstond en van zelf een vrij man wordt. PARIJS, 6 Junij. Officiële berigten over den toestand van gewassen luiden zoo gunstig mo gelijk in sommige streken verkeeren de vel den in eenen verbazingwekkenden voordeeligen toestand.” De wijnoogst in Champagne be looft dit jaar voortreffelijk te zullen wezen. Het zwavelen heeft overal de verspreiding van het oidium voorkomen. Den 27 Mei is door Goldschmidt alhier eene nieuwe planeet ontdektbehoorenden tot de groep tusschen Mars en Jupiter, welke groep thans uit 44 bestaatzoodat wij in ons zon nestelsel 52 planeten kennen. PARIJS, 7 Junij. De gemeenteraad dezer hoofdstad heeft besloten de bustes der koningen en Beijeren te plaat- de koningin van in de zaal van het stadhuis I “^eTzit.tiogen j I vinei Éde 'VergadeHng gemeld dat een’ levendigen indruk op het publiek maakte. Het dagblad van Jamaica begroot het aan tal negers die nog jaarlijks van de westkust van Afrika naar Cuba als slaven uitgevoerd Worden, op 40 a 50,000, van welke slechts 50,000 hunne bestemming bereiken. Volgens dat blad kunnen de op genoemde kust krui sende Britsche oorlogschepen den uitvoer van slaven niet beletten maar zou het verplaat sen van die kruisers naar de kust van Cuba het beste middel zijn, om daar den uitgebrei- den slavenhandel te beletten. wel verre van kalmer te worden steeds in meer gisting in grootere overspanning geraken. Om zich daarvan te overtuigen doorloope men slechts onze dagbladen wier politiek al scher per en heviger wordt in plaats dus dat dit wachten de verzoening in de hand werkt schijnt het de partijen meer vijandig tegen el kander over te stellen. Daarbij komt nog dat de veelal in hartstogtelijken stijl vervatte over- drevene beschouwingeu van den toestand onzes lands in de buitenlandsche bladen slechts olie in het vuur werpen daar zij hier worden overgenomen en met de meeste bitterheid uit gelegd. De gemeenteraden zelfs op de kleinste plaatsen gaan voort met het indienen van a- dressen aan den koning, om hem het intrek ken van de liefdadigheidswet te verzoeken. Van alle gemeenteraden die tot heden vergaderd waren om over het indienen van adressen een besluit te nemen is die van Na men de stad waarin de Jezuïten bovendrij ven de eenige die geweigerd heeft. Gedrukt en Des middags om 4 ure, namelijk, kwamen in het stations-gebouw met den trein van zien van van Sardinië Portugal sen bij die van prins Albert waar f Uit Lessines wordt het volgende gehoudeT worden" te non i HP7Pr vip hipr lok vnnr i A VAN I dag den 22 Junij ek.des voormiddags ten en eene openbare rede daarbij in de Dorpskerk ten half één Ath omstreeks 130 miliciensdieop het Hee’r H c Voorhoeve, wt r» »-» rvevvry »-»»»» zs o F ts v» oio i F dorian I gen. aan i men Junij mededeeling te doen geworden half elf uur j uitgesproken i j uur, door den Wel Eerwaarden Zeer Geleerden een’ priester als uit éénen mond I de kreet aanhieven van weg met de kloos- tersleve de koningToen zij vervolgens in den trein hadden plaats genomen hieven zij gedurig dezelfde kreten aan. Het schijnt, dat de wet op de kloosters bij het leger even

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2