NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. H ch I en I ^•1 del h - J /f 1857. No. 48. WOENSDAG ’./I B1OEN- EN BUITENLAND. e imiiwmiiii e ai 1 ga-l latl I ;n-l dal vreesselijk voorval een reeds bejaard vond zijn' zoon in hevig geschil ont- dat dit voor liet koolzaad daarvan voor- an n - j en I De I ne a- I o. r in 'J c an te-1 ?e- erel -r 1 d I >r 4 n n BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK maken bekend, dat het alleen op de verjaardagen van Zijne Majesteit den Koning en van Hare Majesteit de Ko ningin geoorloofd zal zijn op de publieke straat in deze'Gemeentezwerwers voetzoe kers of andere vuurwerken af te steken en dat daartoe bij deze, met uitsluiting van elke andere worden aangewezen de Markt straathet Schapenplein, Leeuwenburg en Kronenburg. Sneek den 15 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris MACJA. ne pogingen onbeproefd worden gelaten. Het prachtige stoomvaartuig het schoonste en bes te der maatschappij, blijft onbewegelijk in het slijk en wanneer er niet spoedig groote en krachtige maatregelen worden genomen is het te voorzien dat bij het stormachtige sai- zoen dat aanstaande is het ligten van deze inderdaad prachtige stoomboot tot de onmoge lijkheden zal behooren. Men meldt uit Blokzijl d. d. 12 Junij In de alhier achter gelegene veenderijen heb ben de turfmakers algemeen hunne werkzaam heden gestaakt en willen ze niet hervatten dan tegen een verhoogd dagloon. Zij ontvingen tot hiertoe per roede ƒ0.90 tot ƒ1.10, hetwelk zij met 20 cents willen verhoogd hebben. Men meldt uit Fredriksoord d. d. 11 Junij: De veldvruchten slaan in de eerste kolonie der maatschappij van weldadigheid zoo goed dat zij bijna de mededinging met de naburige gronden kunnen volhouden. De aardappelen staan er zelfs beter dan op het Steebwijker kamp. In de overige vrije koloniën is het min der gunstig gesteld maar daar het weer zoo ongemeen vruchtbaar is mag men ook in die koloniën eenen tamelijken graan- en een ruimen aardappelenoogst verwachten. Tot heden ont waart men nog geen het minste spoor van ziek te bij laatstgenoemde vrucht. Men meldt uit Steenwijkerwold d. d. 7 Junij Daar de ondervinding overal maar te zeer leert dat bedeeling zonder vergelding van arbeid, door den bedeelde verrigt de armoe de voedt, in plaats van te verminderen, heeft het armbestuur van de Hervormde gemeente alhier besloten om de armen-kamers te sloe pen en ze door een armen-werkhuis te ver vangen. Men denkt aan dit armen-werkhuis eenige bunders woesten grond te verbinden ten einde aanvankelijk door ontginning en daarna door landbouw en fabrijken aan de zulken die zich ter bedeeling aanmelden een middel van bestaan door eigen arbeid te ver schaffen. Tevens koestert men de hoop om door middel van die inrigting eene betere gods dienstige opleiding der behoeftigen tot stand te brengen en ook den kanker der bedelarij in deze gemeente uit te roeijen. Men meldt uit Huizen d. d. G Junij Dezer dagen had alhier een plaats. De botventer P. man keerde huiswaarts en beschonken toestand een stond er tusschen beiden; de vader, iu klimmen- den toorn ontstekende greep den losbandigen zoon in de borst en wilde hem tuchtigen maar op eens dekte eene vale lijkkleur het ge laat van den in drift verkeerenden man, zijne hand werd krachteloos, en achterover stortende, viel hij dood neder eene zenuw-beroerte had den ongelukkige getroffen. Men meldt uit Groningen d. d. 15 Junij Iemand die nog al eens deze provincie be zoektmeldt ons, met verwondering te zien dat men soms zulke ongunstige geruchten ver spreidt omtrent de te veld staande gewassen. Hij meent te mogen opmerken dat, zoo als het er thans voorstaat, alles eenen buitengewoon ruimen oogst zal opleveren en al ook geldt ten opzigte van terwijl de honderde bunders, die meer dan andere jaren zijn uitgezaaid. zeker de hoeveelheid nog aanmerkelijk zullen vergrooten. Men meldt uit Winschoten d. d. 9 Junij Op den 7 Junij had er te Nieuw-Rhede (Oost- Friesland) een moorddadig gevecht plaats tus schen vier Hannoversche grasmaaijers. Twee broeders hebben aan een’ vader en een’ zoou met hunne zeissen en messen zulke gruwe lijke wonden toegebragtdat voor het behoud van bet leven van den zoon weinig hoop be staat. Het hoofd van dezen ongelukkige moet bijkans letterlijk met de zeissen van een der misdaders zijn gekloofd aan een’ der armen waren den lijder 7 lange sneden toegebragt. Ook de vader had zulke verschrikkelijke hoofd wonden dat het behoud van zijn leven in ge vaar verkeert de oogen waren digt eu vol gens sommigen het eene buiten het hoofd. De daders zijn te Bourtange gevat en van daar naar het Ambt Asschendorf gebragt. SNEEK, 16 Junij. Van den 6den tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 104 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5585. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn op den 10 dezer aangenomen de volgende wets-ontwerpen 1) tot goedkeuring eener ruiling tusschen den Staat en de gemeente Amersfoort 2) tot vaststelling van het cijfer der uitkeering bij art. 1 der wet van den G Maart 1844 (Stbl. n’. 16) bedoeld, en tot regeling en opheffing van het bijzonder rijks- fonds voor het kanaal van Voorne; 5) tot onteigening van perceeleu voor den aanleg van een kanaal in Drenthe 4) tot wijziging van hoofdstuk IV (justitie) der staatsbegrooling voor 1857 5) tot onteigening van perceeleu ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Deventer naar Dalmsholte 6) tot defini tieve vaststelling van hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegrooling voor 1857 7) be trekkelijk den afkoop van den Sondtol 8) tot goedkeuring van het handels- en scheepvaarts- tractaat met de Dominikaansche republiek 9) tot regeling van het gebruik van het koloni aal batig slot over 1854; 10) tot bekrachtiging eener ordonnantie van den gouverneur-gene- raal van Nederlandsch Indië betrekkelijk den invoer van vuurwapenen en buskruid in de havens van Palembang en Moerah Kompeh 11) tot bekrachtiging eener ordonnantie van denzelfden gouverneur-generaal nopens den vrijen invoer van padie en rijst, in eene ha ven op Sumatra’s oostkust. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 12 dezer al de wetsontwerpen totver- eeniging van gemeenten aangenomen en het wetsontwerp betreffende in- en uitvoer van visch met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Met 22 tegen 11 stemmen heeft de kamer het wetsontwerp betreffende de jagt en vis- scherij aangenomen. Daarna is de kamer tot nadere bijëenroeping gescheiden. Door Z. Ex. den minister van binnenland- „sche zaken is naar aanleiding eener dépêche van Z. M. gezantschap te Konslantinopel de aandacht der reeders en gezagvoerders van Nederlandsche schepen, die zich naar den Le vant begeven, gevestigd op het belang, dat die bodems behoorlijk van wapentuig worden voorzien. Herhaalde aanvallen in die streken door zeeroovers op koopvaardijschepen gepleegd, maken dien voorzorgs-maatregel wenschelijk te meer, dewijl alleen de wetenschap, dat vaartuigen gewapend zijn, de roovers door gaans schijnt af te schrikken. Men meldt uit Amsterdam d. d. Tl Ju nij Er heeft zich onlangs weder een geval van vergiftiging van runderen voorgedaan, ten gevolge van het, slechts gedurende weinig da gen grazen in een weiland, hetwelk met paardemest uit eene loodwilfabrijk afkomstig, bemest was waardoor zonder de spoedig aan- gebragte geneeskundige hulp, al de zich in de weide bevindende runderen ontwijfelbaar zou den zijn gestorven. Men meldt uit Vlissingen d. d. 9 Junij Het schijnt der Engelsche vindingrijkheid en hooge werktuigkunde maar niet te gelukken, de gezonkene stoomboot Ravensbourne boven water te krijgen ofschoon lot dat einde gee- Dezer dagen had te Zoltkamp een zon derling doch levens droevig voorval plaats. Een tjalkschipper aldaar was uit liefhebberij gaan visschen en had o. a. eene kleine tong ge vangen. Bij de zijnen teruggekomen legt hij die kleine doode visch op zijne tong, en zegt tegen zijn kind: Kijk, nu heeft vader twee tongenEensklaps schiet die tweede tong hem naar binnen en eenige weinige oogen- blikken daarna was de man ondanks de wan hopige pogingen zijner vrouw, om den inge- slikten visch weder te voorschijn te brengen een lijk. Men verneemt thansdat onderscheidene onderwijzers in Drenthe het voornemen heb ben opgevatom zich bij eerbiedig adres tot de regering te wendenten opzigte van de conceptwet op het lager onderwijs die, zoo als men weet, eerstdaags in de tweede kamer i der staten-generaal in behandeling zal komen; I teneinde deswege hun bescheiden gevoelen ken baar te maken, vooral met het oog op de trac- tementen der onderwijzers waarin geen on derscheid is gemaakt voor scholen in steden en ten plattenlande zoo min als voor hoofd en hulponderwijzers. Naar hunne zienswijze had men dit onderscheid om verschillende re denen in het oog moeten houden immers er is een groot verschil of men 200 of slechts 20 leerlingen dagelijks ter school heeft, om ze te onderwijzen terwijl ook het levensonder houd in de steden veel kostbaarder dan ten plattelande is. Men meldt uit Gasselte d. d. 11 Junij: Met het opdelven en vervoeren van keistee nen is het hier zoo druk, dat de boeren met moeite voor een’ enkelen dag eenen arbeider krij gen kunnen een 20tal paarden zijn aange kocht welke uitsluitend daarvoor dienen. Die geen paard heeft, delft steenen en verdient van ƒ1.50 tot ƒ2 per dag, en de vervoerders van ƒ5 tot ƒ5; wanneer dit zoo voortgaat, zul len de boeren zich in den hooi- en bouwtijd van andere arbeiders moeten voorzien. Het provinciaal geregtshof in Noord-Bra- bant heeft uitspraak gedaan in een reeds tien jaren aanhangig proces tusschen de aannemers der Roomsch-Katholieke kerk te Berchem en het kerkbestuur. Het laatste weigerde den vijfden en laatsten termijn te voldoen op grond dat de kerk niet in behoorlijken staat was afgeleverd. Het kerkbestuur is thans ver oordeeld tot de betaling der som ad 6080 met de renten te rekenen van den reconven- tionelen eisch. Dezer dagen zijn te Parijs, onder ande re zeldzaamheden twee zeer oude geschriften op perkament verkochtnamelijk, eene kwitan tie, aan den schatmeester van Lodewijk XI afgegeven door des konings kleêrmaker groot 50 stuiversvoor het zetten van twee mou wen van nieuw trijp in het lederen wambuis van Z. M. en eene kwitantie van 13 pen ningen door den koninklijken schoenmaker afgegevenvoor het leveren van een pot smeer tot het poetsen van de laarzen van Z. M. Te Londen zijn onlangs ijzeren kerken gebouwd, welke volkomen aan het voorgestelde doel schijnen te beantwoorden. De hoofdstad bezit er thans vijf in de volgende wijken Ken sington Kentish-Town Butts St. George’s in the East en Holloway. De kerk van Hol- I loway kost 1000 p. st. en kan zeven honderd personen bevatten. Het is een zeer geschikt gebouw om te vergaderen, de luchtverversching laat niets te wenschen over; deze kerk kan gemakkelijk uit elkander genomen worden wanneer men er in deze wijk geene behoefte meer aan heeft zij heeft 90 voet lengte40 voet breedte en 20 voet hoogte zij is met hout beschoten dat met doek en papier beplakt is. Volgens het dagblad the Star, vindt men in Londen 975 kerken of kapellen waarvan 55 voor de Roomsch-Katholieke en 11 voorde Israëlitische eeredienst. Zij worden eiken zondag (of sabbathdag) door 700,000 personen bezocht. Te Parijsdat half zoo bevolkt is als Londen, zijn 48 R. K. kerken vóór 50 jaar waren er 56 thans zijn er 16 Protestant- sche kerken of kapellen terwijl er vóór 50 jaar niet meer dan 5 werden geteld. De Augsb. Ztg. meldtdat professor Mar- SNEEKER ss r f-i. I. n ‘M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1