BELANGRJJK BEKIGT VOOR WAGESMAKEBS EN MASTMAKERS. TWEEDE VERIFICATIE. 40 257, 587, 467, GRAANMARKT. ADVERTENTIES. Ondertrouwd 16 Handelm uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. 58 tot 40 fr. 50 fr. voor eten 60 stuks Zeeuwsche ESSCHEN BOOMEN van 10 tot 20 duim dik, zijn uit de hand te koop bij B. Rijpkema buiten het Hoogênd te Sneek. DE VERDEDIGING DER CITADEL VAN ANTWERPEN in 1832. Ter gelegenheid van het feest, hetwelk dezer dagen te 's Gravenhage is gevierdis het niet onbelangrijk, de volgende omstandigheden in her innering te brengen: Engeland en Frankrijk te vergeefs bij den ko- ning der Nederlanden op de ontruiming der Ci tadel van Antwerpen en de daarbij behoorende forten aangedrongen hebbende, rukte den 15 No vember 1832 een Fransch leger van 73,000 man, ruim van geschut voorzienonder bevel van den maarschalk graaf Gérard, Belgie binnen om 5000 Nederlanders te belegeren en hun dit kasteel te ontweldigen. De grijze kommandant der citadel, baron Chassé, vaardigde eene dagorder uit, wel- 88 87’/. 77’/s 787s SS’/. Dito dito 5 Dito dito 4| Dito dito 4 DitoSteig. 4 Oost. M.et. 5 Dito Nat. 5 Do.bAmst.» Dito 2^ door de besmeitelijke veeziekten 4 en door de sterfte ouder het vee aan ziekten 26 mill. fr. te zamen 107 Gedrukt en Tarwe en Kogge ƒ5 en Garst ƒ3 hooger. Boekweit en Haver zonder handel. Koolzaad op 9 vat op het najaar 87 p. vl.op het voorjaar 87} p. vl. Raapolie, vliegend ƒ51 op het najaar ƒ51. Lijnolie, vliegend 45}op het na jaar ƒ45}. BOTEtlPR IJZEN enz. De Boter te LEEUWARDEN den 26 Junij ƒ38.50. De Deurwaarder C. J. van der MEÜ- LEN te Sneek zal op Dingsdag den 50 Ju nij ek. aan het Achterom aldaar, tegen ge- reede betaling, in het openbaar bij boelgoed verkoopen Eene partij beste AFBRAAK, bestaande in Spanten Deuren Kozijnen Planken en het geen meer zal worden aangeboden. werden. in Frankrijk neemt het mijruil. muien ran reeds gebruikte postzegels zoozeer toe dat gemiddeld elke maand 300 tot 400 geregtelijke rerooi deelingen te dier za ke worden uitgesproken. Op den 20 dezer heeft, te Lon den te Parijs en te Antwerpen een Zwaar onweder gewoed. In Frankrijk is dezer dagen een kind geborenwelks grootvader ook nog in het bezit is ran zijnen grootvader. In een aangekondigd boekjed 25 centswordt dr. !Uey- boom pred. te Amsterdam hulde gebragt door eenen Isra ëliet. In den Tielerwaard zijn in dit jaar ontzettend ve le kersen gegroeidze zijn verpacht tegen 1 ets. het Ned. pond cn zijn meerendeels voor Engeland bestemd. Ook in Duitschland heeft men sedert vele jaren zoovele kersen niet geoogst als thans terwijl ook de andere vruchtboomen al daar eenen overvloedigen oogst doen verwachten. Op den 23 dezer werden te Groningen omstreeks 50 mudden nieuwe aardappelen aangevoerden was de prijs per mud van f5.25 tot ƒ6. Amsterdam 25 Junij. DE PILLEN VAN HOLLOWAY zijn een zeer aanbevelenswaardiij middel voor kortade migheid en borstkwaal. C. D. W.te Veendam was aan hevige borstkwaal onder hevig waardoor hij dag noch nacht rust gevoelde door liet sterke hoesten gaf hij veel bloed op, en zijne bloedverwanten en vrienden, hem als tot een geraamte zien veranderd, hadden alle hoop op herstel opgegeven. Als naar gewoonte echter werkten hier weder de pillen van Holloway; gemelde beer dc- zelven gedurende drie maanden gebruikt hebbende, werd hij volmaakt genezen en bevindt zich thans beter dan ooit. Doosjes pillen a ƒ0.80, ƒ1.85. ƒ3.00, ƒ6.75, ƒ13.50, 20.50. Potjes zalf a 0.80% 1.85 3.00,7.05,13.85, ƒ20.95. Zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij P. T.Potma te SneekJ. C. II. van Harinxma te Leeuwarden, J.Straat man, hoofd-dépöthoudcr te ’s Bosch, alsmede in HOLLOWAY’s Etablissementen te Londen, 244 Strand, en te New-York, 80, Maiden-Lane. P. S. WAGENAAR en A. T. OUENDAG. Sneek 26 Junij 1857. Benige en algemeene kennisgeving. Amsterdam25 Ncd.?r.ó’.27ïfc.647l 5 4 Am.Synd. 4 7, al 59 Spanje Ob. 1 '/4 Dito dito 5 «BinnB/m. 5 Port.OM^. 5 kc door allen met geestdrift werd ohlvallgéhi'll waarin hij met de woorden sloot, dal allen be* reid moesten zijnzich met mannenmoed tot het uiterste te verdedigen. In den nacht van den 29 November openden de Fransclien hunne loopgraven, en Chassé, die geweigerd had aan de. opeisching te voldoen liet den 30 November, klokslag 12 ure, het eer ste kanonschot op de Fransclien lossen. Onder groote hinderpalen en aanmerkelijke verliezenge lukte het den Fransclienden 4 December hun vuur uit zeven batterijen te openen, welk getal den volgenden dag reeds tot 11 was aangegroeid. Van beide zijden werd bet vuur sterker en wer den door de onzen vele vijaudelijke stukken ge schut onbruikbaar geschoten. De verjaardag van den prins van Oranje (later koning Willem II), den 6 December, was van onze zijde door eene vreesselijke kanonnadc ge vierd. Driemaal werden de Fransclien van het fort Sint Laurent, waar kapitein Morré het bevel voerde, afgeslagen. De luitenant Carré viel de Fransclien in den rug en dreef hen op de vlugt. Vreesselijk was de verwoesting, die door het vuur der Fransclien in de citadel aangerigt werd, maar deze moesten dit niet minder zwaar bezuren. Van dag tot dag werd het vuur moorddadiger; den 8 December brandde de groote kazerne geheel af; de citadel veranderde in een' puinhoop. In den avond van den 10 December beraamde Chassé eenen uitval op de vijandelijke werken. Chassé eenen uitval op de vijandelijke werken, j Een detachement van 60 man der tiende afdee- ling, onder kapitein Morré, vergezeld door de luitenants Derks en Nanlsing cn den luitenant der mineurs Camerling, vernielden ruim 20 ellen der i en maakten een zestal hailif- mortieren onbruikbaar. Nantsing sneuveldecn Morré bekwam eene wonde in de dij, doorgaan de tot in den buik, waaraan hij twee dagen la ter overleed. Zijne kameraden zwoerenzijnen dood te zullen wreken en hielden woord. Pie ter Morré had reeds op de velden van Waterloo het teeken der Militaire Willemsorde verdiend. De vijand maakte intusschen aanmerkelijke vor deringen en rigtte werken aan waardoor de grach ten van de citadel leegliepen. In den nacht van 11 December onderscheidden de majoor Voeten de korporaal Hendrik van Leuven zich in het bij zonder door hunne koelbloedigheidonder een moorddadig vuur, in het bespieden van de bewe gingen der vijanden. De 12 December was ver schrikkelijk, vooral door het wederzijds werpen van bommen en granaten. De kapitein Van On- zelen werd door een' granaat van de grootste soort letterlijk in tweeën geschoten. Gedurende den nacht ondermijnde de vijand den muur van St. Laurent, en in den nacht van 13 op 14 Decem ber deed hij ook begunstigd door een vreesse lijk vuur, in den escarpe-muur van St. Laurent drie mijnen springen; eene tweede uitbarsting volgde een uur later, en nu werd de bres be stormd, die door de geringe bezetting niet kon verdedigd worden. De luitenant Broerseen ser- jant en 56 man werden gevangen gemaakt en ee- uig geschut ging verloren. De vrijwilliger Goose Morre, van Amersfoort, die onverschrokken op zijnen post was geblevenwerd zoo jammerlijk verminkt, dat hij zijnen regterarm en zijne lin kerhand verloor en verscheidene bajonetsteken bekwam. Het verdient wel opgemerkt te worden, dat deze moedige krijgsman tot de familie van onzen onsterfelijken Van Speijk behoordeen hij later de gedenkzuil van zijnen vereeuwigden bloedver want in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ziende op weemoedigen toon uitriep: „Een ander ge deelte van zijn stoffelijk overschot ligt in de Schel de; mijn regterarm en mijne linkerhand liggen achter Antwerpen; doch dat is niets! het is voor Vorst en Vaderland 1” (Het vervolg en slot hierna.} PRIJSJiOTEtHlilUK;» ËK MARKT» BERIGTEI». EFFECTEN. Junij gebleven. Rusl.Öó. 7/.5/>el0572 hem de doodstraf kwijtgescholden lange galeistraf opgelegd heeft. Om van Parijs naar Lyon te reizen, had men in 1785 zes dagen en zes nachten noo- dig die men in de diligence doorbragt. Te genwoordig duurt die reis van ’s morgens tot ’s avonds of van ’s avonds tot den volgenden morgen. Om in 1785 gemiddeld meer dan een uur afstauds af te leggen, moest men per di ligence 80 centimes per uur betalen zoodat de reis van Parijs naar Lyon voor Tl6 uren 92 fr. 80 c. kostte. Thans betaalt men op den spoorweg 55 tot 40 fr. en bespaart daar enboven 25 tot 50 fr. voor eten en zijnen kostbaren tijd. PARIJS, 25 Junij. Op dezen oogenblik is de voor de regering gunstige uitslag van 181 verkiezingen bekend. Te Lyon en te Bordeaux zijn de oppositie-candidaten Hénon en Curé gekozen. In het departement der Meurtbe heeft generaal Cavaignac de nederlaag gele den. Hij was aanbevolen in acht districten en is slechts in twee gekozen. In het depar tement der Loire heeft de regering gezegevierd. De uitslag der verkiezingen in het departe ment des Doubs is nog niet bekend men ge looft echter dat de Montalembert niet is ge kozen. Te Lyon is Jules Favre niet gekozen. BRUSSEL 18 Junij. De liberalen spotten met de woede der clericale bladen en mee nen dat uit alles wat thans van die zijde wordt verkondigd, ten duidelijkste doorstraalt, dat de geestelijkheid, overtuigd van de gemak kelijke aanneming der kloosterwet, zich reeds meester waande van het vette der aarde dat haar thans op het alleronverwachtst de goudklomp ontvalt, en het uit dien hoofde geene bevreemding kan baren dat haar geene uitdrukkingen te sterk zijn, om de liberale par tij die voor ’s volks vrijheden en regten zoo trouw heeft gewaaktin de oogen van Bel gieja, zoo mogelijk, van de geheele wereld hatelijk en verachtelijk te maken. De regtbank van eersten aanleg te Brus sel heeft uitspraak gedaan in de zaak der per sonen die in de avonden van den 27, 28 en 29 Mei jl. ten getale van 52zijn aangehou den. De meesten hunner zijn uit gebrek aan bewijs vrijgesproken sommigen wegens nach telijk burengerucht veroordeeld tot eenvou dige policie-straö'en (vijf of zes dagen gevan genis) en slechts twee werden ter zake van volkomen bewezen oproer, verwezen tot ge vangenisstraf, de een van drie, de andere van twee maanden. te maken dat men voor de candidate!) des gouvernements ijveren kan zonder aan de vrijheid van hunne mededingers of van de kiezers te kort te doen. Ten dien einde ge bruikt hij de volgende vergelijking Het gouvernement des keizers wil de zege zijner candidate!) gelijk God bet goede wil; dat is, zonder de vrijheid tot het kwaad aan iemand te benemen. Dat zijn waarheden die men niet duister zal maken wat moeite men daar toe ook doet.” [Een maire schreef daarop het volgende tot antwoord Daar ik belijdenis moet afleg gen van het gedrag, hetwelk ik bij de ver kiezingen jegens dezen of genen candidaat meen te moeten houden zoo beken ik, dat de candidaat dien ik voornemens ben openlijk en vastberaden voor te staan niet de van re geringswege aanbevolen persoon is, maar den heer Gibiat. Dit beken ik even opregt als de boetvaardigste zondaar zijne schuldbelijde nis aan God kan doen.” Door die rondborstige verklaring verloor hij zijne betrekking.] PARIJS, 21 Junij. Uit officiële beschei den blijkt, dat de landbouw in Frankrijk ge middeld jaarlijks de volgende verliezen onder gaat door den hagel 55 millioen fr. door de vorst 10 mill. fr. door de overstroom!ogen 12 mill. fr. mill. fr. gewone mill. fr. De priester Francois Borne wegens me- depligtigheid aan kindermoord ter dood ver oordeeld is door den keizer begenadigd, die en levens - ALLERLEI. De Russische gezant te Parijs heeftnamens keizer Alex ander^ aan keizerin Eugenie de onderscheidïngsteekenen der orde ran de II. Katharina ter hand gesteld. De sultan heelt voor eene zijner sultanes een’ handspiegel te Parijs besteld, die 500.000 fr. zal kosten. Men vraagt, hoe zulks te rijmen is met den ben arden toestand der Turksche finan ciën daar toch de kosten van den laatsten oorlog niet eens betaald kunnen worden. Ongetwijfeld de oudste student in Europa is dezer dagen te Helsingfors in Finland, ge- gestorven hij was 71 jaren oudis nooit gehuwd geweest, en heeft de universiteit nooit willen verlaten die voor hem in waarheid eene .,alma maler” was. De stoomboot Thorn, van de IFcichsel-stoomboot-maatschappijis door eene ketel-ontplofiing in de lucht gesprongenal de zich aan boord bevindende personen werden gedood of gekwetst. Te Rome hebben Franse he soldaten en pauselijke jagers el kander zoozeer in den weg geloopen dat zij handgemeen Ingevolge bepaliryj van den Edel Achtbaren Heer Regter-Commissaris in den faillieten boe del van JAN THOMAS TIENSTRA Koop man en Winkelier te Sneek worden bij deze opgeroepen alle bekende en onbekende schuld- eischers van voornoemden J. Th. TIENSTRA, om in persoon, of bij gemagtigde te compa reren op de tweede bijeenkomst tot verificatie hunner schuldvorderingen welke zal gehou den worden te Sneek, den derden Julij 1866 vijandelijke werken zevenenvijftig, des middags ten 12 uur, in het Paleis van Justitie aldaar. De Curator in voor noem d faillissement, Mr. P. FEENSTRA KUIPER. De Inwijding van het nieuw School- locaal zal plaats hebben op Maandag den 29 Junij ek.’s namiddags ten 5 uur. 'Allen die vroeger tot ondersteuning, of nu tot opbouw hebben medegewerktwordenbenevens de ouders der ter schoolgaande kinderen uitge- noodigddeze plegtigheid mede bij te wonen. Sneek den 26 Junij 1857. T. FOCKENS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2