NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. d I r I 1 - 1 1857. No. 55. den 11 Julij. ZATURDAG e 12de Jaargang. I I I de I BINNEN- EN BUITENLAND. •e 26 Junij jl. n“. 84, rle-1 ge- iere I ind aai I iga-j dan 'en-j dal aan welke dien dag een genot dat haar andersals door de .e r 1 n t U de meisjes was bereid liefdadigheid verpleegden niet ten deel valt. Het was een aangenaam feest voor die kinde ren die den dag te Utrecht en omstreken in gepaste vrolijkheid doorbragten, o. a. aldaar de tentoonstelling, insgelijks kosteloos bezochten en vereerd werden met de tegenwoordigheid van een lid van het collegie van regenten den heer W. A. Willing, die den togt me de maakte en daardoor eensdeels de waarde van de aan de kinderen geschonkene uitspanning in hun oog zeer verhoogde, en anderdeels een blijk gaf van de vaderlijke zorg van hh. re genten voor de aan hunne hoede toeverlrouwde jeugd. Wij voegen hier nog bij dat de di rectie der Nederlandsche Rijn-spoorweg-maat- schappij zich bereid heeft verklaard telken jare baar loffelijk bewijs van belangstelling in deze liefdadige stichting te vernieuwen. Wij vernemen, zegt het Hdbl.dat de vlag, die tijdeus de belegering der citadel van Antwerpen en onlangs als de laatste Neder landsche vlag op Belgisch grondgebied bezongen werd op het verlangen van Z. M. den koning gevoegd is bij de verzameling van vlaggen op 's konings paleis te Amsterdam aanwezig. Men leest in de Brusselsche correspon dentie der Köln. ZeitungDe koning der Nederlanden heeft zijne goedkeuring verleend aan het plan tot den aanleg van een’ spoor weg van Maastricht naar Nijmegen. Een Pa- rijsch huis, Kuenzer Muze Comp., staat reeds in onderhaudeling over de overname van deze lijn die langs den regter-Maasoever loopen en te Roermonde en Venlo stations hebben zal.” Naar men verneemt, is de instructie in de zaak der te Rotterdam gedetineerde Maleijers zoo goed als afgeloopen. De twee getuigen die zich buitenlands bevonden, zijn kort na de dagvaarding opgekomen en dadelijk gehoord. Uit hoofde der ingevallene vacantie echter, zal de openbare behandeling voor het hof te 'sHa- ge waarschijnlijk eerst in September geschieden. Men meldt uit Arnhem d. d. 6 Julij Gisteren avond ontdekte de koster der R. K. kerk in de Varkensstraatnadat de dienst ge ëindigd was en hij de kerk gesloten haddat er zich nog iemand in de kerk bevond. Hij riep terstond de hulp der policie in die spoedig zekeren S.een’ Duitscher, vond. De ze had zich in de kerk doen opsluiten en door middel van een baleintjewaaraan pik of dergelijke kleverige stof zat, de kerkbussen voor een goed gedeelte geledigd. Hij werd in hechtenis genomen en heeft zijne misdaad reeds bekend. Aan het Pruissische geld, dat hij nog bij zich hadzag men dezelfde zwarte stof. Het schijnt dus, dat hij in Pruissen op de zelfde wijze de kerken heeft bezocht. Men meldt uit Deventer d. d. o Julij Ten slotte van hetgeen ik u aangaande het congres mededeeldedoe ik u thans nog een enkel woord over de landbouwkolonie Neder- landsch Mettray te Rijsselt bij Zutphen toe komendewijl deze loffelijke inrigting geheel bezield door den geest van den nog altijd wak keren Suringar, zich op zoo waardige wijze bij de tentoonstelling deed kennen. Zij bad ingezonden15 soorten van aardbeziën 55 verschillende goede soorten van groenten 2 soorten van nieuwe aardappelen 6 en 9 week- sche vat en 2 stukken boter5 soorten van tabaks-planten. 1 zware meloen 2 melk- koeijen 2 trekossen 4 ooijen met 4 lamme ren en behaalde vier prijzen. Woensdag morgen kwamen ongeveer 150 der jongelieden van de kolonie ter bezigtiging der tentoonstellingen. Zij werden door den heer Suringar opgewacht. Was de muzijk, door dit jeugdig corps uitgevoerd, indrukwek kendtreffender nog hun aanblik, bij de ge dachte dat zoo velen in der jeugd verwaar loosd en voor de misdaad opgroeijendethans, dank en eere zij het Nederlandsch Mettray tot nuttige burgers der maatschappij worden hervormd. Ik voeg hier nog bij, dat uit de rapporten, die heden door verschillende vertegenwoordigers uit onderscheidene provinciën omtrent den oogst zijn uitgebragt, bleek, dat men algemeen eenen goeden oogst te wachten h,ad. Wel wa- B./ 1 I l/f L Het onweder, dat in den nacht van zon dag jl. zoo hevig ook boven deze stad en om streken losbrak, heeft in onderscheidene pro vinciën en op vele plaatsen des lands te ge lijkertijd gewoed en zeer vele en groote schade veroorzaakt. Wat deze provincie betreft, zijn wij er gelukkig afgekomen en vernemen na der desaangaande dat eene boerenhuizinge en schuur, onder Oldeouwer, toebehoorende aan jbr. T. A. J. van Eijsinga te Rauwerd en in ge- bruike bij Reinder Bouwes Dijkstra met den geheelen inboedel verbrand is. Ook is nog, in eene weide onder Wirdum een paard door den bliksem gedood. Uit Arnhem waar bet onweder en de hagelslag buitengewoon hevig waren, meldt men het volgende: Tegen half negen uur zag men uit het zuid westen een onweder opzetten, dat, te reke nen naar het bliksemvuur dat de omstreken beneden deze stad bijna onafgebroken op ont zettend majestueuse wijze verlichtte, allerhe vigst dreigde te worden. Langzaam naderen de bereikte het een uur later de stad en be gon er tevens een stortregen te vallen die weldra vergezeld werd door een’ hagelslag zóó ontzettend als zich niemand kan herin neren te hebben beleefd. Hagelsteenenge middeld ter groote van duiveneijeren en som migen zoo groot als boendereijeren voortge zweept door den wind, overstemden het rol len van den donder in hunnen val op de da ken en huizen. Wij hebben o. a. eene ruit gezien waarin door een’ hagelsteen als door een kogel een cirkelvormig gat van 8'/, Ned. duim middellijn geslagen was. Hoewel de bui slechts korten lijd boven deze stad hing, is de verwoesting, welke die regen van ijs- brokken aanrigtte, zeer groot. Een tal van vogels vond men overal dood onder de hoo rnen. De schade aan boom- en veldgewassen is onberekenbaar. Men vindt geheele velden waarop de oogst is verpletterd, en met hui vering ziet men de berigten uit de omstreken tegemoet, althans de voorloopige tijdingen uit Oosterbeek en Rozendaal zijn allertreurigst. Ook de schade in de stad is zeergroot. In sommige straten onder het bereik van den wind kan men moeijelijk huizen vinden waarvan niet de meeste zoo niet alle rui ten op alle verdiepingen zijn ingehageld. Onder de gebouwen die het meest geleden hebben behooren vooral het gouvernements gebouw’ het paleis van justitie het huis van burgerlijke en militaire verzekering, de groote sociëteit en Musis Sacrum. In het laatstge noemde bevond zich juist een talrijk en aan zienlijk publiek, dat het concert bijwoonde, gegeven door het muzijkcorps van bet rege- ment veld—a r l i 11 er ie te Utrecht. Wanneer men weetdat het middengedeelte der kap van dat gebouw geheel uit glas bestaat, dat natuurlijk spoedig, door den zwaren hagel verbrijzeld, naar beneden kwam, dan kan men zich de ontsteltenis voorstellen der hon derden aldaar aanwezigen. Gelukkig werd, dank zij der goed genomene maatregelen niemand door dien glas-regen gekwetst. In verschillende weiden is vee gekwetsten, naar men zegtgedood. Alleen in het jaar 1855 werden in Ne derland 500 panden door den bliksem getroffen en ten deele vernield. Het is natuurlijk van het grootste belang om te trachten zulk een verlies aan waarde te verminderen. Het beste middel ware zeker het plaatsen van bliksem- afleiderss maar die zijn veelal te kostbaar. Daarom wordt in de Landb. Ct. de raad gege ven om hoogopschietende boomen die goede afleider zijn voor den bliksem nabij boeren woningen en hooibergen te plaatsen. In het bijzonder wordt daartoe aanbevolen bet plaat sen van één of twee Italiaansche populieren (populus fastigiata) eenige voeten van de w’o- uiugen. Daar die populieren zeer hoog óp schieten spoedig groeijen en weinig plaats in nemen kunnen zij gevoegelijk in de nabijheid van huizen en graan bergen geplaatst worden het hout is wel niet van w’aardemaar het geeft nog altijd brandhoutwanneer zij weder geveld worden. Dit eenvoudige en min kost bare middel zij ook aan de landbew’oners in dit gewest met aandrang aanbevolen. De vereeniging van Protestantsche gods- dienst-onderwijzers in Nederland hield in de vorige maand te Utrecht hare derde algemeene vergadering. De vergadering werd door een vrij groot aantal leden uit verschillende depar tementen der vereeniging bijgewoond, en de verschillende werkzaamheden aldaar verrigt, de wijze waarop de leden daaraan deelnamen de uitkomsten daardoor aanvankelijk verkregen deden zien, dat deze nog jeugdige inrigting niet zonder vrucht is tot stand gebragt. De stich ting telt thans 67 leden terwijl men hoopt, dat er nog meer zullen toetreden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Julij: Eergisteren hebben de Nederlandsch-Israëliti- sche weesmeisjes 26 in getal voor wier op voeding door de daartoe bestemde inrigting wordt zorg gedragen door de welwillende be schikking van de directie der Nederlandsche Rijn-spoorweg-maatschappij een uitstapje naar Utrecht gedaan, waartoe baar, benevens aan vier geleiders, op zeer heusche w’ij ze kos teloos de gelegenheid was verstrekt door de directie, die aan dit gezelschap vrijen overtogt heen en terug verschafte niet alleen maar zelfs aan de togtgenooten de reis aangenaam maakte door eenen afzonderlijken wagen voor de weezen en hare geleiders af te staan opdat zij zeker zouden zijn bij elkander te blijven. De secretaris der directie bevond zich aan het station bij het vertrek van het jeugdige reis gezelschap en hield eene korte toespraak tot r h- e ”n’?| l>j I sc I i>rx af-» I zan za n i n - De I i'ne I ra- I nj.l el- iel'. I ten I SNEEK, 10 Julij. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn van de regering o. a. ontvangen de volgende wetsontwerpen 1) re gelende de benoembaarheid van vreemdelingen tot lands-bedieningen 2) tot wijziging der gemeentewet (pl. belast.); terwijl een ander ontwerp strekt tot splitsing der gemeente Brui- nisse en toevoeging van den geheelen Anna- Jacoba-polder aan de gemeente St. Philipsland. Mede is ingekomen een ontw’erp van wet, houdende voorziening in de financiële belan gen der gemeente Haarlemmermeer. Intus- schen duren de beraadslagingen over de af zonderlijke artikelen vau het wetsontwerp op het onderwijs steeds voort en was men bezig met het belangrijke artikel 22, hetwelk aldus luidt Het schoolonderwijs wordtonder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenkenden. Hij prent aan de kinderen dien eerbied in en wekt hen op tot onderlinge liefde en verdraagzaam heid. Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappen. Hiervoor kunnen de schoollocalen buiten de schooluren ten behoeve van de leerlingen, die er ter school gaan beschikbaar worden ge steld. Waar de kinderen van het bezoeken der openbare schooluit hoofde van godsdienstige bezwaren der ouders worden teruggehoudeu en deze bezwaren na een zorgvuldig onder zoek niet kunnen worden uit den weg ge ruimd wordt indien hieraan kan tegemoet gekomen worden door de oprigting van eene bijzondere school tot het oprigten en onder houden van zoodanige school des gevorderd hulp verleend door middel van eene rijkssub- sidie. Het verleenen van zoodanige subsidie geschiedt door de wet.” Bij kon. besluit van is bevorderd tot landmeter der eerste klasse bij het kadaster de heer K. K. Kooij thans land meter der tweede klasse te Sneek. Volgens opgaven van het ministerie van financiën is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen over de maand Junij jl. ont vangen aan suiker-accijns in hoofdsom op centen en colectief zegel een bedrag van ƒ75,620.72'/,. SNEEKER i - COURANT. I s- J id or en !O. e, an ?s-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1