NIEUWS- EN ADfflTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I g I iga-| dan I ren-j dafl I K 1857. No. 56. WOENSDAG den 15 Julij. 12de Jaargang s- J id or en n 1 Tnnrimnc 10.1m 8.7, SNEEKER I e BINNEN- EN BUITENLAND. t s - vier is verworpen met 65 tegen 2 e r i i t ir b rle-1 Re-| ierel i ii gl - r h-. e, an I ?s- e d\ 'I, tn-' »n. ''J fC er al'-» /an van' in--| en I De I ene I v a - I Hij 1 tel -1 :ich ten I ng-1 del een subsidie voor wo nderwijzers in Fries- f500 over 1838 te ver- lij In de vergadering der provinciale staten van lieden is de heer F. de Haan herbe noemd tot buitengewoon lid der gedeputeer de staten. Wijders is besloten aan de zee vaartkundige school te Harlingen van 300 en aan het reserve-fonds t weezen van o subsidie van CODBANT derd tot doctor Hiddinga van t h eses. Men meldt uit Rotterdam d. d. 10 Ju- avoud tusschen 8 en 8'/, uur brutale diefstal gepleegd bij den nevelachtige gedaante is sedert acht dagen nog niet veranderd, alleen is hij helderder en groo- ter geworden. Gisteren verscheen hij als eene ster van nabij de zesde grootte en kon na 1 uur ’s morgens toen de maan reeds onderge gaan was niettegenstaande de lucht helder was niet met het bloote oog gezien worden. Den 12den zal de komeet het digst bij de aar dedoch nog steeds meer dan 18 millioen mij len daarvan verwijderd zijn. Het helderste zal hij den laden zijn men zal hem dan in het noorden aantrefl'en. De helderheid zal als dan niet grooter zijn dan die eener ster van de vijfde grootte. Men zal de komeet derhal ve, ook bij zeer gunstig weder, met het bloo te oog slechts als een onbeduidend nevelachtig sterretje waarnemen. Aan den heer Mooreeen lersch lid van het Britsche lagerhuis, wordt zijn’ zetel in het parlement betwist op grond dat zijne verkiezing door onbeboorlijken invloed en wel dreigende en schrikaanjagende vertoogen van d.e Roomsche geestelijkheid zou bewerkt zijn. Zoo zou een priester voor het altaar gezegd hebben, dat allen die tegen het belang van Ierland en op den mededinger van den heer Moore, stemden door den vloek des Hemels zouden getroffen worden.” De zaak wordt door eene commissie van het lagerhuis onderzocht en deze heeft in het laat ste der vorige week den heer dr. Mac-Hale, den aartsbisschop van Tuam, in wiens dio cese de heer Moore verkozen is voor zich doen verschijnen en in gehoor genomen. Dit verhoor had in het openbaar plaats en werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De prelaat maakte geen geheim van zijne beginselen maar zeide in antwoord op eene hem gedane vraag Het geweten van het landvolk behoort onder de leiding en hoede van de bedienaren der godsdienst te staan. De grondeigenaren hebben geen regt om eenig gezag of toezigt over het geweten hunner pach ters uit te oefenen. Het geweten der landlie den behoort overgelaten te worden aan hen zelven aan hunnen God en aan de priesters; alleen onder den invloed der godsdienst moe ten de pachters staan. Het is alzoo mijn voor nemen ten allen tijde denzelfden invloed op de verkiezingen uit te oefenen als ik tot nog toe gedaan heb doch daarbij geweld bedrog of ook maar slinksche streken afkeur. Wan neer iemand goedvindt, zijnen geestelijke over burgerlijke zaken te raadplegen en hij diens raad opvolgt, dan handelt hij vrij. Zóó be hoort aan het lersche landvolk vrijheid bij de verkiezingen gelaten te worden. Is iemand in twijfelwat hem te doen staatdan kan hij zekerlijk geenen beteren raadsman vinden dan den priester.” De ministeriele Globe de Londisclte Time» en andere Protestautsche dagbladen van libera le denkwijze meenen, dat zulke beginselen thans, nu zij openlijk beleden worden door het par lement moeten worden gewraakt. Uittreksel uit een’ brief van graaf Reinet (Zuid-Afrika). Van een meisje vertrokken met de Zalt-Bommelaan haren oom en hare tante Den 27sten December ben ik in goeden wel stand op de plaats mijner bestemming aange komen mijn neef Gerrit den 26sten en mijne beide broeders Karei en Daniel den 51.sten. Twee dagreizen ben ik bij hen van daan maar als men hier 5 uren per dag reist is het veel. Karei is bij een’ timmermansbaas Daniel bij een’ boer en Gerrit ook zij hebben het al len zoo goed en verlangen het niet beter; zij worden met de kinderen van het huis gelijk opgevoed. Ik ben huishoudster bij tweeeenige menschen op eene boerderij en heb drie zwar te meiden onder mij mijne kleeding is als van eene dame, maar dat is hier eene gewoon te; het paardrijden is voor mij geen nieuws meer; ik zie anders niet als zwarten waarom het eene groote eer is als men een blanke in dienst heeft; drie mijner reisgenoten, Thomas L. Hendrik R. en Hendrik de H. zijn bij mij wij krijgen ieder een paard en schapen hebben wij al met de boerderij is het zeer druk, maar het zijn zeer goede menschen. Wij heb ben het zoo goeddat wij het niet beter ver- 1 langen. Volgens onze afspraak, zou ik schrij- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken aan de belanghebben den bekend, dat de commissie uit het Plaat selijk bestuur, ingevolge art. 13 der wet be last met het onderzoek, nopens de al of niet gegrondheid der redenen welke tot vrijstel ling of uitsluiting van de dienst der Schutte rij zijn ingebragt, dit jaar hare tweede zit ting zal houden ten Raadhuize alhier op Vrijdag den 17 Julij aanstaande, des middags ten 12 uur, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende per sonen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebragt alsmede tot onderzoek van ben die bij nommerverwisseling voor an deren verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd, om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 5 der wet van den 11 April 1827, sub lett. a, l> c, l en m. van art. 4 bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ieder dien het aangaatzal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 14 Julij 1837. Burgemeester en TVelhouder» voornoemd WOUDA. De Secretaris HA GA L -1 1 J SNEEK, 14 Julij. Van den 4den tot en met den 10 dezer zijn in deze provincie 90 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 3728. De tweede kamer heeft van de regering een gewijzigd ontwerp van wet tot regeling der regtelijke magt ontvangen. De afschaffing der provinciale hoven en de overdragt hun ner regtspraak aan de arrondissements-regt- banken zijn de grondslag der voordragt ge bleven maar op eenige andere punten is zij gewijzigd overeenkomstig de bij het voorloo- pig onderzoek in de afdeeling der kamer ge- uitte inzigten. De gewigligste van die wijzi gingen zijn 1) dat men, ten aanzien van het grondwet tige toezigt van den hoogen raad op de regts- pleging, tot het thans bestaande stelsel van cassatie teruggekeerd is; 2) dat ook ten aanzien der kantonregters nagenoeg het bestaande wordt behouden. On der afschaffing hunner emolumenten wordt hunne bezoldiging vermeerderd. Aan de amb tenaren van het openbaar ministerie, bij de kantongeregten wordt van ’s rijks wege eene bezoldiging toegelegd. Het getal kantongereg ten zal verminderd worden. Men meldt uit ’s Hage d. d. Tl Julij Heden heeft de tweede kamer art. 22 van het ontwerp van wet op het onderwijs aangeno men met 43 tegen 20 stemmen na weglating van alinea vier en der tweede helft van alinea twee. Alinea stemmen. Hierin vond de regering geene reden tot in trekking. Door de aanneming van dit artikel kan men het er voor houden dat het lot van de ge- heele wet verzekerd is. Er zijn bij de tweede kamer wetsontwerpen ingekomen, gelden aanwijzende voor voorbe reidende werkzaamheden tot het aanleggen van spoorwagen alsmede daarstelling van een fonds daarvoor bepalende. Men verneemtdat de heeren Van Rap- pard en Schimmelpenninck van der Oije voor nemens zijn, tegen het einde der zitting hun ontslag te nemen als leden van de tweede ka mer der stalen-generaal. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 9 Ju- ƒ300 duwen en land een i leenen. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevor- in de regten de heer H. H. Sneekna verdediging van lij Gisteren is alhier een heer H. Mangeot, restaurateur, op de Hoog straat. Men ontdekte namelijk dat niet min der dan 50 zilveren vorken 24 dito lepels en 1 dito soeplepel verdwenen waren. Het ver dient opmerking, dat, na de verd wij ning van deze aanzienlijke waarde, ook een voor kor ten tijd aangestelde knecht verdween dien men sedert, ondanks alle daartoe aangewende pogingen niet heeft kunnen opsporen. Men meldt uit Blokzijl d. d. 6 Julij: Als een voorval, welligt eenig in zijne soort, kunnen wij mededeelen dat heden de contro leur der belasting en het collegie van zetters het niet eens kunnende worden over de Mas sificatie van een zeker patent, op voorstel van eerstgenoemde, de som, uitmakende het ver schil gezamenlijk hebben betaald een waar lijk edelmoedig scheidingsmiddel. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 10 Julij Terwijl nog voor weinige dagen door sommige dagbladen het berigt werd ver spreid dat de najaars-oefeningen van het le ger dit jaar niet in het geretrancheerde kamp te Vucht maar weder te Maastricht zouden gehouden worden vernemen wij thans dat de officiële tijding alhier is ontvangen dat zich tegen 1 September te dezer stede en om streken zullen vereenigen twee bataljons in fanterie uit Breda en Bergen-op-Zoom eene halve batterij rijdende artillerie uit Leyden en twee escadrons van het 3de regemenl dra gonders uit Deventer. Enkele ligtingen mili ciens zullen voor die gelegenheid gedurende de maand September onder de wapenen ge roepen worden. Men meldt uit Breda d. d. 8 Julij Om trent den uitslag van het examen der aspi ranten voor de academie alhier, verneemt men, dat de plaatsen voor de dienst hier te lande zijn vervuld, doch dat van de 70 plaatsen voor de koloniën circa 30 onvervuld zijn ge bleven wégens gebrek aan kapaciteiten bij de aspiranten. Over het geheel moeten zij dit jaar niet bijzonder hebben voldaan. In 1836 zijn in België 2173 runderen door de longziekte aangetast en 1417 daaraan gestorven. De ziekte is sedert eenigen tijd heviger geworden en volgens de Brusselsche Emancipation is de doelmatigheid der inenting bij de deskundigen in België nog niet uitge maakt. Ten gevolge van de menigvuldige onge lukken die door het vlam vatten van vrou- wenkleederen ontstaan, geeft een geneeskun dig blad den raad, om alle dames-kleedingsluk- ken te doen doortrekken met eene oplossing van zinc-chloride. Sedert den jammerlijken dood van de danseres Clara Webster op een der schouwburgen, zijn al de mousselinen kleed jes der actrices door dit middel vuurproef ge maakt. Bij den jongsten duiven-wedslrijd der ver- eeniging Esperance te Mechelen kwam de eer ste van de 139 duiven welke den 28sten Ju- nij ’s morgens ten 4 uur, te Lyon waren op gelaten om 1 uur 55 minuten op haren dui ventil te Mechelen aan en heeft derhalve dien weg zijnde een afstand hcmelsbreedte van cir ca 100 uren gaans, in 9'/, uur afgelegd. Nog vier anderen kwamen tusschen 1 en 2 uur aan. Men schrijft uit Munster d. d. 4 Julij De door dr. Klinkerfuss te Gottingen ont dekte komeet is gisteren reeds ten 1O'/2 uur, in weerwil van den helderen maneschijn in de nabijheid van de ster Omicron, in den Wa- genman waargenomen. Zijne kogelvormige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1