NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. f/H 5 Jnnrffant 1857. No. 57. 12de Jaargang. ZATURDAG den 18 Julij. 'f V f g J SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. I e 1 BUITENLAND. e i id 1 or en n i - .iga-« dan V vcn-B da rle-1 ge- ierel tind k i r h- ;u. ,e an “s- ie d m - en. 1!J sc er af~ va n maar dezen deeld, welk maken nis van SNEEK 17 Mei. Bij besluit, heeft Z. M. bepaald dat de wet I- S- 1 de tweede klasse 276 Ned. voor den aanleg van de worden geraamd op de tweede klasse op i van stroomvlotlen over de Lek te de Merwede te Gorinchem te Dordrechtbenevens van brug- van en I Del ene I v a - I hij ,1 tel -1 zich iten I •ng-1 del COURANT. Eene nieuwe handelwijze om schrijfpen nen uit caoutschonk of gom-elastiek te maken is door een fabrijkant in Parijs met name Steinlen ontdekt. Daardoor worden de gom- e.lastieke schrijfpennen zoodanig, dat zij de voordeelen der ganzeschachten met die der sta len pennen vereenigen terwijl zij op allerlei inkt gebruikt kunnen worden. Wanneer de ze bereiding in het groot geschiedt en de ei - genschappen der pennen bij het gebruik beant woorden aan de verwachting die de eerste proeven geven zullen de millioenen stalen schrijfpennen die thans jaarlijks gebruikt wor den, gevaarlijke mededingsters bekomen hebben. Den 5 dezer werd de van Milaan ko mende diligence des voormiddags ten 11 uur, op 1'/2 mijl afstands van Cingia door een twaalftal gewapende roovers aangevallen die het rijtuig met de reizigers tot 200 schreden van den weg in een korenveld voerden. Daar eischten zij van den conducteur Ripari on der bedreiging met den dood, den sleutel van de geldtrommelterwijl één hunner zijn ge weer afvuurde, zonder iemand te kwetsen. Ziende dat de conducteur geenen sleutel had lieten zij de passagiers afstijgen en beroofden hen van hun geld en de voorwerpen van waarde. Daarmede niet tevreden begaven zij zich in de diligence openden met breekijzers do bewaarplaats van het gelden namen alles weg wat zij er vonden, ten bedrage van on geveer 55,000 zwanzigers. In het dorp Fully, in Waadland heb ben de inwoners een’ rooverdie uit de ge vangenis van Sion ontvlugt was en de be woners andermaal bedreigde vervolgd gevat, door een’ geïmproviseerden krijgsraad laten ver- oordeelen en doodgeschoten: van de eerste klasse beslaan 1076 Ned. mijlen die van mijlen. De kosten eerstgenoemde lijnen ƒ89,100,000, die voor f 29,50(1,000. Bovendien worden de kosten het maken van Vianen over Rotterdam en gen over het IJ en werken te Nieuwe Diep berekend op ƒ60,400,000; zoodat de gezamen lijke kosten van dit spoorwegnet geraamd wor den op ƒ179,000,000. Naar men verneemt, zal de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp op de regterlijke organisatie en het beleid der justi tie voorstellen om hieromtrent een nieuw on derzoek in de afdeelingen der kamer in te stellen ten einde over eenige hoofdbeginselen der nieuw aangebodene gewijzigde wet het gevoelen der kamer uit te lokken. Ten ge volge daarvan zou dit onderwerp niet nu maar eerst later in discussie worden gebragt. Bij de kamer van koophandel en fabrij- ken te dezer stede is ontvangen eene resolu tie van het collegie van bh. gedeputeerde sta ten der provincie Friesland, waarbij zij uit- genoodigd wordt, om aan de belanghebbenden te informeren dat bij koninklijk besluit van den 11 Junij 1857, no. 97, is bepaald, dat, te rekenen van den 1 Augustus aanstaande de vroeger verleende vergunning tot het ge bruik maken der lage kwart mudde bij de metingen in het groot van alle granen en grutterswaren wordt ingetrokken en tevens het uitsluitend gebruik eener ijzeren halve mudde wordt voorgeschreven. Het onweder dat alhier jl. woensdag avond werd waargenomen doch zich niet bo ven deze stad ontlastte, heeft op andere plaat sen vrij hevig gewoed. Zware hagelslag, be nevens wind- en waterhoos hebben o. a. te Oosterzee en Echten te Heerenveen en diens omtrek te Harlingen Dockum en St. Anna- Parochie groote schrik eu meer of min aan merkelijke schade veroorzaakt. Men meldt uit Harlingen d. d. 12 Julij: Toen gisteren het schip de Newa kapitein Kok de haven zou verlaten bemerkte men dat de bemanning bijna een oogen schijn lijk groot gevaar was tegemoet gegaan. De stuur man van een ander schip ontdekte namelijk, dat een der touwen van het want bijna door gesneden was toen men nu verder onderzoek deed, bleek het, dat bijua al het zware touw werk rondom bet schip door eene moedwil lige hand half was doorgesneden en dit was wel zóó geschied dat de sneden moesten ge zocht worden. Er is geen twijfel aan of een schip, in zoodanige situatie, zou voorden eersten storm hebben moeten bezwijken. Het zal wel overtollig zijn te melden dat de po- licie onderzoek doet naar den bedrijver van zulk een verfoeijelijk feit. Men meldt uit Amsterdam d. d. 10 Julij In eenige dagbladen werd onlangs het gerucht medegedeeld dat de heer Schimmelpenninck van der Oye zijn ontslag zou nemen als lid van de tweede kamer der staten-generaal. Uit goede bron vernemen wij dat dit gerucht ten eenenmale ongegrond is. Tegen 1 Augustus aanstaande zal van Rotterdam vertrekken met het schip Joan van 10 dezer, van 15 Ju nij op de zeevisscherijen iu werking zal tre den den 15 December ek. Bij de wets-ontwerpen betrekkelijk de spoorwegen ingekomen bij de tweede kamer der staten-generaal is gevoegd eene kaart die aanwijst de verschillende lijnen welke ter exploitering door particuliere ondernemingen in het plan der' regering liggen. Die lijnen zijn verdeeld in twee klassen. De eerste klasse om vat o. a. de volgende lijnen a. Harlingen Franeker Leeuwarden Groningen sluitende aan de Duitscbe grenzen onder Leer. b. Leeu warden Heerenveen Steenwijk Meppel. c. Groningen, Assen, Meppel, Zwolle, enz., enz. De lijnen WEENEN, 10 Julij. De dezer dagen ge- rezene moeijelijkheden ten gevolge van het ver bod aan de Israëlitische gezinnen te Lebusti Radaun en Brotzen (Bohemen), Christen dienst boden te houden is bereids uit den weg ge ruimd daar door tusschenkomst van hoogge plaatste personen het verbod is ingetrokken. SPANJE. Het geregtshof te Pontevedra zal eerstdaags eene zeer zeldzame criminele zaak behandelen. Zie hier, volgens het dagblad le Droitde feiten in hunne treurige waar heid Een grijsaard tot een behoeftig ge zin belïoorende verkeerde sinds lang in ee ne soort van geestverbijsteringdie hem on bewust maakte van alles wat er om en bij hem voorvielzoodat hij een zeer zware last voor zijnen zoon werd. Die grijsaard was zeer dik. De zoon stelde aan een’ zijner bu ren voor, hem (zijnen vader) te verknopen en hem te laten braden om er het vet uit zoon 800 realen (ruim De koop werd geslo- het schijnt heeft de kooper naar de Kaapstad, ruim een 100lal jongens en meisjes, door de commissie, daartoe gecomit- teerd voor het grootste gedeelte reeds geënga geerd. De aanvraag van jongens is meer dan beuoodigd de aanvrage van meisjes, om mede te vertrekken, is ditmaal gering. Men meldt uit Vollenhove d. d. 10 Julij: Nadat het jongste buitengemeen zwaar onwe der ook in deze en omslszken had gewoed heeft eergisteren legen den avond eene wind hoos hier zijne magt en werking geloond. Onder andere minbelangrijke uitwerksels heeft ze aan de trekkasten op het buitengoed Ol- druitenborgh niet weinig schade aan dakpan nen en glasruiten toegebragtettelijke dakpan nen van de woning van den bakker L. alhier en de goten van de woning der weduwe B. afgeworpen eenige zware boomen van den aan nemer H. alhier ontworteld, en ook op Krag- geuburg naar wij vernemen nadeeleu berok kend. Men meldt uit Groningen d. d. 15 Julij: Zaturdag morgen omstreeks 4 uur brak nog maals boven deze stad en provincie een hevig onweèr uit, waarbij vooral een slag buitenge woon zwaar was. Ook heeft hierbij de blik sem een’ zich onder de zwikstelling bevindenden paal van den op den wal bij de Boteringepoort staanden zoogeuaamden Nieuwe Hollandsche molen getroffen welke paal in brand garaak- te doch daar dit al spoedig ontdekt werd, oogenblikkelijk weder werd gebluscht. Daar zich echter onmiddellijk bij dien molen een goed gevuld kruidmagazijn bevindt zao was natuur lijk in de eerste oogenblikken de ontsteltenis niet gering. De aangebragte schade is van geenerlei beteekenis. Dienzelfden morgen is te Veendam de bliksem in den mast van een schip geslagen. Na van dien mast den top te hebben verbrijzeld drong de bliksem in den boeg van een daarnaast liggend schip en sloeg er twee gaten in terwijl in een derde schip de bliksem doordrong in de kooi van den knecht, er alles onderst boven wierp en den knecht het haar zengde zonder dat door dit een en ander overigens brand ontstond. Te Mun tendam is een paard, van E. E. Lotlhering in de weide gedood. Te Westerlee sloeg om streeks 5 uur de bliksem in den kerktoren al daar, beschadigde den pijnappel en verbrij zelde in bet uurwerk den ketting van het ha merslag drong daarna noordwest in de kerk, verbrijzelde daar een gedeelte der lambrisering beschadigde verschillende zitbanken en kerk boeken die men door de kerk verspreid terug vond, en baande zich toen een’ uitweg aan den zuidoostkant van hel gebouw j welks muren mede niet onbeschadigd zijn gebleven zoodat er dan ook den volgenden dag geene godsdienst heeft kunnen gehouden worden. Bij hel afzen den van dit berigt, verkeerde men nog in het onzekere, of het orgel en de torenklok voor schade waren bevrijd gebleven. Te Sloch- teren is door dit onweèr omstreeks denzelfden tijd de haan van den kerktoren getroffen zon der dat dit echter verder nadeel ige gevolgen had. Te Scbarmer is een wilgenboom door den bliksem letterlijk versplinterd terwijl iu de onmiddellijk daarbij zijnde woning van den koopman Simon Simons eenige glasruiten wer den verbrijzeld. Voorts is nog onder Doe- zum eene hoop hooi door den bliksem aange stoken en verffeerd. Bij meer wind had dit zeer gevaarlijk kunnen worden voor de nabij zijnde veenderijen. Men meldt uit Assen d. d. 10 Julij Er is eene commissie benoemd om zich naar ’s Hage te begeven ten einde bij den minister van binnenlandsche zaken er op aan te drin gen dat Drenthe niet worde uitgesloten van een’ in de noordelijke provinciën aan te leg gen spoorweg. Men meldt uit Hertogenbosch d. d. 14 Julij Gisteren had meu op de stoomboot tusschen Rotterdam en deze stad varende, een treffend ongeluk le betreuren. Een der rei zigers had zich vermoedelijk te ver over de balustrade gebogen en is ter hoogte van Am- merzode over boord gevallen. Onmiddellijk zijn alle pogingen aangewend om hem le red den doch te vergeefs. Hij is in de Maas omgekomen en zijn lijk nog niet gevonden. zijnen dik. voor hem te laten braden te halen waarvoor de ƒ100) zou ontvangen, ten maar naar 1 aan dezen of genen in vertrouwen medege- eene winst hij er hoopte mede te en derhalve kwam het feil ter keu- de justitie. Verkooper en kooper werden gevat en wel in tijds, want alles was gereed om de misdaad te volbrengen zelfs de ketel was aangeschaft waarin de onge lukkige grijsaard moest gekookt worden.” LONDEN, 11 Julij. Daar de heer Roth schild bij monde en bij geschrifte verklaard heeftzich niet weder als vertegenwoordiger der City candidaat te stellen wanneer de wel tot toelating der Israëliteu in het parle ment verworpen werd, zoo zal er eene nieu we verkiezing voor de City moeten worden gehouden. Volgens Daily News zal de heer Rothschild op nieuw gekozen worden. LONDEN, 15 Julij. Uit de school-statis- tieken van Engeland en het prinsdom Wal lis blijktdat van vijf millioen kinderen tus schen drie en vijftien jaren er slechts twee millioen de school bezoeken en van deze zijn er slechts 600,000 boven negen jaren, of met an dere woorden meer dan de helft der armen kinderen in Engeland blijven zonder eenig onderwijs hoegenaamd, terwijl de overigen zoo vroeg de school verlaten, dat zij onmogelijk eenig blijvend nut trekken kunnen uit het ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1