NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1857. No. 58. 12de Jaargang WOENSDAG J F -V den 22 Julij. BINNEN- EN BUITENLAND. 5788. 1 BUITENLAND. van «MM 1 I I aan den der verbran de stukken Heden gerucht van te zijn nabij I zóó haastig zijn de houders, omhnnne partijen graan van de hand te zetten. De Echo Agri- cole en de Memorial d’Amiens vermelden ook deze daling, en voorspellen een’ buitengewoon goeden oogst, zoowel in kwantiteit als in kwa liteit. De laatste onweders hebben wel is waar op enkele punten eenige schade aangerigt maar die schade is niet van de minste algemeene be- teekenis. Te Parijs wordt zelfs reeds brood verkocht, dat van meel is vervaardigd hetwelk van in dit jaar geoogst graan voortkwam. Ook de berigten nopens den wijnstok luiden gun stig. Het Journal de VAin zegt dat er alle grond bestaat voor de hoop dat de oogst van dit jaar eindelijk de ongunstige oogsten der laatste jaren uit het geheugen zal wisschen.” Eene vrouwelijke bediende van den heer de Crouzas, gewezen eerste kassier bij de Fran- sche bank, heeft in eene loterij een’ prijs van 100,000 fr. gewonnen. Toen zij aan haren meester, bij wien zij een aantal jaren gediend had haar geluk bekend had gemaakt en te vens baar besluitom voortaan niet meer te dienen voegde zij er de verklaring bij dat zij zich wel wachten zou ooit eene meid te huren omdat dit hoogst nadeelig was voor de lieden t FRANKFORT, 12 Julij. In het dorp Col- zaw op het eilandje Wollin woont zekere Kossoeth Marten Luther. Na zich van de echt heid der papieren overtuigd te hebben die de lijnregte afkomst dezes mans van den grooter hervormer bewijzen heeft de gemeenteraa van Stettin hem de hofstede, die hij bewoont in eigendom geschonken. De minister van eeredienst te Weenen heef op verzoek van de te Worms gevestigde com missie tot oprigting van een gedenkteeken voor* Luther de inzameling van giften tot dat ein de in alle Evangelische gemeenten van den Oos- teurijkschen keizersstaat vergund. SPANJE. De gevangenissen der hoofdstad zijn zoo opgepropt, dat er vrees bestaat voor de gezondheid der gekerkerden. Naar men zegt heeft de heer Marfori gouverneur ven Madrid, voor de openbare rust niet willen ir - staan, dan wanneer het cijfer der gearrestee den tot 5000 voor Madrid en tot 50,000 vo* het gansche rijk is geklommen. Er zijn per sonen als landloopers en vagebonden in hech- ten is genomen die 2000 realen belasting betalen. ITALIË. De dood van kolonel Pisacane hertog van San Giovanni den aanvoeder van den jongsten opstand in Napels wordt beves tigd alleen bestaat er onzekerheid ten aanzie van de wijze, waarop deze krijgsman in d kracht zijns levens is gestorven volgens som migen heeft hij zelf zich het leven benomen om niet in handen zijner overwinnaars te vallen Wat Mazzini betreft, verneemt men, dat hij na bij de laatste onderneming bij na zij n ganse vermogen te hebben op het spel gezet en ver loren bepaald van het staatkundig leven af-* ziet en zich slechts met het zamenslellen van ill1 zijne gedenkschriften wil bezig houden. Te St. Giovanni a Prio vier mijlen Liprideed de pastoor, toen de opstandelin- gen te Sapri geland waren, de klok luiden, en zijnen dood zijn lijk i het volk verzamelde zich in de kerk. De priester beklom den predikstoel en hield eene preek over de woorden Te wapen! te wa pen want de Turken zijn geland Dat hij, die versletene schoenen heeft ze doe herstel len dat hij wiens schoenen oud zijn, zich nieuwe aanschaffe De toehoorders juichten den leeraar toe, dat hooren en zien verging. Zij verbeeldden zich, dat de priester met de Turken de soldaten des konings bedoelde. ITALIË. De paus heeft aan zijne geboorte-I plaats Sinigaglia de som van 180,000 scudi ge- I schonken, meerendeels uit zijne particuliere I] fondsen en bestemd om eene werkinrigtingf] tot stand te brengen voor behoeftigen, die g brek aan arbeid hebben. Er heeft eene plegtige verzoening plaat gehad tusschen de dorpen Perfugas en Bortiga- das (Sardinië), wier inwoners sedert meer dan eene eeuw in voortdurende oneenigheid (ven detta) leefden. Het verdient opmerking, dat SNEEK21 Julij. Van den Tlden tot en met den 17 dezer zijn in deze provincie 60 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5788. morgen vernam men alhier het branddie bij onderzoek bleek en onder het behoor van deze stad, op de boereplaats bewoond door J. T. Wi- nia, en wel in de hooischuur. Door spoedig aangebragte hulp van twee brandspuiten hoopt men de huizinge en schuur nog te be waren. De oorzaak van den brand is toe te schrijven aan broeijing van het hooi. Bij de tweede kamer is op den 16 Julij ingekomen een wets-ontwerp tot inkoop van nationale schuld, waarvan de bestemming na der zal worden geregeld. Men meldt uil ’s Gravenhage d. d. 18 Ju lij In de heden gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal zijn ingeko men ontwerpen van wet betreffende afschaf fing der slavernij in de Nederlandsche West- Indische bezittingen. De discussion over het wetsontwerp tot regeling van het lager onder wijs zijn voortgezet. Art. 66 is gewijzigd aan genomen. Over art. 67 zijn langdurige uiteen- loopende beraadslagingen gevoerd. Aanstaan den maandag zullen zij worden vervolgd. Men verwachtdat de tweede kamer der staten-generaal, na de behandeling van de wets ontwerpen op het lager onderwijs en van eeni ge andere van geringen omvang, die spoed ver- eiseben en ook van het voorstel van den heer Dullerttot wijziging van art. 152 van het re glement van orde, hare werkzaamheden voor het tegenwoordig zittingjaar zal eindigen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 14 Ju lij Men spreekt van eene spoedig op handen zijnde oproeping van de leden der eerste ka mer der staten-generaal hoofdzakelijk om het ontwerp van wet op het onderwijs waarvan men de aanneming door de tweede kamer nog in den loop dezer week tegemoet ziet, in be handeling te nemen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 20 Julij: Het wetsontwerp op het lager onder wijs is zoo even in stemming gebragl en met 47 tegen 15 stemmen aangenomen. Na deze stemming heeft de heer Groen van Prinsterer onmiddellijk zijn ontslag genomen als lid der tweede kamer. Een brief uit ’s Hage meldt ons, dat de algemeene Synode der Nederlandsche Hervorm de kerk hare werkzaamheden eendragtig en naar wensch voortzet. Er was eene poging gedaan om het werk der nieuwe bijbelver taling te doen staken maar de hooge kerk vergadering had nagenoeg eenstemmig geoor deeld dat er in deze zaak geene reden be stond om op het eenmaal genomen besluit terug te komen. Men meldt uit ’s Gravenhaged. d. 17 Julij Bij vergissing is in sommige bladen ge meld dat het regement grenadiers en jagers uit de residentie naar het kamp van Zeyst is vertrokken. Het moet zijn een detachement van het bedoelde regement dat behoord heeft tot de schietschool en dat nu met officieren en manschappen van andere regementen, gedu rende drie maanden te Zeyst zal kamperen om zich daar gezamenlijk te oefenen. Een kaartje van de telegraaflijnen in Ne derland is aan de kantoren van den rijkstele graaf te Amsterdam ’s Gravenhage Kampen Rotterdam Sneek Venlo en Wormerveer a 20 ets. per exemplaar, afzonderlijk verkrijg baar gesteld. Volgens de Amst. Cour, heeft de keizer lijke commissie de 200,000 fr. uit het testa ment van Napoleon I verdeeld onder 500 le gatarissen waaronder 46 in Nederland woon achtig die elk 400 fr. bekomen. De dag van Groningen’s ontzet zal we der dit jaar te Groningen feestelijk herdacht worden. De commissie, die zich daartoe ge vormd heeft, beijvert zich om deze heugelij ke gebeurtenisdie voor ons geheele vader land van zoo groote beleekenis. isdoor eene waardige feestviering in eere te houden. Men meldt uit Vollenhove d. d. 15 Ju lij Eergisteren had er op zee tusschen on ze kusten en Schokland een treffend ongeluk plaats. De fok van eene met een’ stevigen zeewind laverenden Schokker visschersschuit sloeg onverhoeds over, en een 70jarige grijs aard die als helper medevoer viel daarbij over boord. Ofschoon hij zich nog geruimen tijd vasthield aan de schoot (het fokketouw) was het echter niet mogelijk, hem te redden. Tot heden heeft men zijn lijk nog niet terug gevonden. De drenkeling laat eene bejaarde vrouw na. Treffend is hetdat een man als hij, die geheel zijn leven op zee had gesle ten in zóó hoogen ouderdom op zulk eene noodlottige wijze zijn leven moest verliezen. Men meldt uit Middelburg d. d. 14 Ju lij Eén a twee dagen na den branddie hier onlangs woedde werd bij het opruimen van het puin een brandwaarborgkast, vervaar digd in de fabrijk van den heer Giesbers te Roermond, en toebehoord.. hebbende heer de Wolf, bewoner van een de huizen totaal vernield en waaruit zij kenbaar was, geheel uit elkander en zeer verminkt teruggevonden. Men meldt uit Vlissingen d. d. 16 Julij: De vier Engelsche bombardeergaljooten en de twee, groote stoombooten gebezigd bij de proe ven tot ligting van de stoomboot Ravenbourne, zijn gisteren vertrokken, na alvorens op het graf van de Ravensbourne eene rood geschil derde boei te hebben geplaatst. Men is thans van de onmogelijkheid der ligting overtuigd de boot is zóó diep gezonken, dat, zelfs bij den laagsten waterstand schepen van het groot ste charter er over heen zeilen. Te Maagdenburg werd voor eenige dagen eene proef genomen om 10 soldaten, met ge weer wapenen en randsel over de Elbe te doen zwemmen. Deze gewaagde onderneming liep zeer ongelukkig af, doordien een zestal hunner weldra zonk, van welke slechts vier met moeite gered werden terwijl twee niet weder te voorschijn kwamen. Een dier ver ongelukten is de eenige zoon en steun eener behoeftige weduwe. Den 8 Julij werd er te Darmstad door de artillerie naar de schijf geschoten. Eene batterij van 5 kanonnen schoot op een’ afstand van 1500 voeten. Onder het witachter eene borstwering bevond zich een officier met eeni ge artilleristen om den uitslag der schoten aan te geven. Alle noodige voorzorgen waren genomen de trompet had het teeken gegeven, toen de officier zijn hoofd boven de borstwe ring stak en hem dit door een zesponder werd afgeschoten. Hij was een jong dapper Hes- sisch officier, de eenige zoon van de weduwe van den majoor Schaffnit. Men heeft in Zwitserland een middel ge vonden om den turf op eene wijze toe te be reiden dat hij hout en de steenkolen volko men kan vervangen. Bij de algemeene klagt over gebrek aan hout, zal hierdoor in eene dringende behoefte worden voorzien. Naar men verzekert zal deze turf de plaats der steen kolen bij de stoommachines kunnen vervangen. De Zweedsche doctor Soldin heeft eene uitnoodiging openbaar gemaakt om voor de verbranding van de lijken te ijveren. Hij heeft zelf bepaald dat na zal verbrand worden. Op de door hem ter teekening gelegde lijsten hebben reeds 40 per sonen geteekend. De asch van groote mannen zal bewaard blijven die der anderen daarente gen zal tot mest worden gebruikt. Het aan de Theems gebouwd wordende monster-stoomsebip Great Eastern zal in de maand September te water worden gebragt. Als het schip gereed is, zal het 597,195 p. st. (ƒ7,166,540) hebben gekost; het te water brengen alleen zal eene uitgaaf van 25,000 p. st. (ƒ500,000) vereischen de haven van Mil ford (bij Bristol) is de eenige haven van En geland, waar deze colossus zal kunnen bin- nenloopen. Men leest in een berigt uit Parijsd. d. 12 dezer: Alle handelsbrieven uit. de depar tementen vermelden eene algemeene daling der graanprijzen. In sommige plaatsen neemt de daling zelfs de verhouding aan eener paniek, SNEEKER COURANT I- i. (i ij V'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1