UEÜWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. u 1 rr 12dc Jaargang. 1857. No. 59. ZATERDAG den 25 Julij. VERGADERING .AN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 27 JULIJ 1837, des voormiddags ten 10 uur. de R. C. P. Armen-admini- den BINNEN- EN BUITENLAND. I schappij van van een regen de Groote va n En- lid mr. i leening. gedeelte van SMEEK, 24 Julij. staten-generaal heeft op ontwerp gen op met werp De tweede kamer der den 21 dezer het van wet tot aanvulling der bepalin- van den vrijdom van accijns de steenkolen aangenomen turf en om verhooging perventloonen. de beslissing op berigten zich zouden kunnen vrijwaren voor het ongerief’ of nadeeldat uit eene afwijzing der door hen ter verzending aan te bieden tijdingen kon ontstaan worden zij herinnerd aan het bepaalde bij art. 16 van het regle ment van den 3den Januarij 1834 (Staatsblad no. 1), volgens hetwelk in de berigten geeue uitschrappingendoorhalingen of verbeteringen mogen voorkomen en de afzender gehouden is, het berigt zelf over te schrijven, wan neer hij wenscht iets daarbij te voegen of daaruit weg te laten. (Staats-Cour.) Men meldt uit Deventer d. d. 18 Julij De bouwman K. dezer dagen de vruchten op zijn land nagaande, zag in een zijner koren velden nabij de stad, een manspersoon liggen, die hij herhaaldelijk gelastte van daar te gaan, geen gehoor vindende trad hij nader en vond een lijk in zoo verregaanden staat van ont binding, dat, bij het opnemen, het hoofd van den romp viel. Het was dal van een dra gonder, die reeds sedert pinksteren vermist was en waarschijnlijk door zelfmoord een ein de aan zijn leven heeft gemaakt. In den nacht van woensdag op donder dag heeft het gebouw van het prov. geregts- hof te Assen in groot gevaar verkeerd. Om streeks twee uur zag de schildwacht bij de ge vangenis door de ramen vuur vallen vau de tweede verdieping in de kamer, waar vroe ger het kantongeregt zitting had. Dadelijk werd de concierge wakker gemaakt, men deed onderzoek en bevond dat op de griffie van het hof iemand bij het verlaten van dezel veeene brandende lucifer had geworpen in het vuilnisbakje, dat, in plaats van met zand, met zaagmeel was gevuld. Dit zaagmeel is aan het smeulen gekomen waardoor eerst het bakje en vervolgens de vloer der bovenkamer is verteerd. De Oesterr. Zeit. meldt uit Londen het volgende Ik geloof te kunnen verzekeren dat lord Cowley, namens de Britsche regering aan het hof der Tuileriën de volgende verkla ring zal indienen Engeland beschouwt het als eene zaak van eerde schandelijke woe lingen van die politieke vlugtelingen die moord en roof op hunne vanen hebben geschreven niet langer rustig toe te zien. Zoodra al de bewijzen van de misdadige deelneming van bet revolution nair comité en zijne aanhangers zul len zijn bijeengebragt behoudt het Britsche ministerie zich voor van het parlement eene bill te verwerven waarbij aan de regering magtiging wordt verleeud aan alle staatkun dige uitgewekenen die het regt van gastvrij heid verbeurd hebben het langer genot daar van op Engelschen bodem te onttrekken.”’’ Dit besluit der regering, dat voor de toekom stige rust van Europa van onberekenbare ge volgen zal zijn, strekt haar te meer tot eer, daar het uit vrije beweging genomen is.” De groote Atlantische telegraaf-maalschap- pij heeft te Greenwich eene monster-batterij laten vervaardigen tot het overbrengen berigten tusschen de Vereenigde Staten en geland, bestaande in zilveren en zinken pla ten en waarvan de kosten 2300 ponden st. (f 50,000) bedragen. Dezer dagen is te Parijs een blinde grijs aard gestorven die reeds sedert 40 jaren da gelijks naar de Pont-au-Change ging, om van de voorbijgangers aalmoezen te vragen. Vroe ger had hij altijd een hond die hem derwaarts bragtmaar sedert zes jaren werd hij ’s mor gens door een meisje, dat toen 12 jaar oud was, begeleid en dat hem ’s avonds wéér kwam halen. Weinige oogenblikken voor zijn dood riep hij haar en gaf haar een verzegeld testa ment. Na zijn dood werd het geopend, en zag men dat de grijsaard haar een Keulsche pot vermaakt had, met hetgeen er in was. Men vond die pot met 23,000 fr. in goud. Dezer dagen heeft te Parijs eene crinoli ne buitengewone opschudding veroorzaakt op den Boulevard des Italiens. De kleine dame die in dit monsterkleed verborgen was werd door de spotternijen der andere wandelaars zoo ontstelddat zij haastig in een kappers winkel eene schuilplaats zocht. Maar de me nigte school daarop voor dien winkel bijeen eu eenige spotvogels beweerden luide, dat oa ten aanzieu den 47 tegen 4 stemmen alsmede het ont- p tot inkoop van tien millioen nationale schuld nadat artikelen 5 en 4 daaruit waren verworpen. Ter benoeming van vier leden in den gemeente-raad van Sneek zijn ingekomen 255 stembriefjes, doch waarvan 2 van onwaar de zijn verklaard, en alzoo 251 geldige. Herkozen zijn de Heeren Teunis ten Cate met 217, Hans Clz. Wouda, met 128 en An toni Veen met 124 stemmen. Herstemming over de Heeren Mr. S. A. Verweij die 109, en R. J. Feenstra die 103 hebben verkre gen. Voorts zijn uilgebragt op de Heeren G. Houwink 102 en D. E. de Jong 85 stem men terwijl de overige stemmen onder 20 verschillende personen zijn verdeeld. De eerste kamer der staten-generaal is te gen dingsdag 4 Augustus tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 22 Julij. Volgens loopende geruchten zou de minister van der Brugghen tengevolge der verwerping van alinea 4 van art 22 van het ontwerp van wet op het lager onderwijs aan den koning zijn ontslag hebben aange boden. Het gerucht dat de heer van der Brug ghen, minister van justitie, zijn ontslag heeft gevraagd, bevestigt zich. Terwijl sommige reeds den heer de Brauw als vermoedelijk opvolger noemen meenen anderen te weten dat aan den heer van der Brugghen evenmin dooi- Z. M. ontslag wordt verleend als den heer van Rappard minister van binnenlandsche zaken. Z. M. heeft benoemd tot rector magnifi cus aan de hoogeschool te Groningen voor het academiejaar 1837 1838, den hoogleeraarL. G. Pareau tot lid van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren den heer mr. van IJsselsteyn lid van den hoogen raad der Nederlanden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 20 Julij Ten gevolge van eene bij de leden der Maat schappij vau Weldadigheid rondgezonden cir culaire is bij groote meerderheid een bestuur be noemd tot het voorstaau der belangen van de Maatschappij vau Weldadigheid welke zon der bestuur was. Dat bestuur bestaat thans uit de heeren J. L. Baud minister vau staat en lid vau de tweede kamer der staten-gene raal mr. A. J. Duymaar v. Twist, oud-gou- verneur vau Ned. Indië, mr. D. J. Ewijck van de Bildt, minister van staat, mr. H. ba ron Collot d’Escury weth. der stad’s Graven hage jhr. mr. W”. T. Gevers Deynootlid van de tweede kamer der staten-generaal en mr. J. Ran van Gameren vice-president van het hof van Gelderland; zijnde allen door de vergadering ter benoeming voorgedragen en aanbevolen. Men leest in den Amst. CourantWij zagen heden eene zeer duidelijke en fraai uit gevoerde afbeelding van het reusachtig stoom schip The Great Eastern, hetwelk thans te Londen op stapel staat 680 voet lang 85 voet breed en voor 10,000 passagiers ingerigt is. Deze afbeelding is genomen naar het originele plan van den ingenieur Brunei en wordt toe gelicht door eene beknopte maar allezins vol doende beschrijving. Ook deze uitgave onder scheidt zich gelijk alles wat bij den heer A. Jager het licht ziet door netheid en smaak waarvan hij ook bij de eenvoudigste zaken blijk weet te geven. Wie op de hoogte wenscht te ziju van een der meest kolossale ondernemingen onzer dagen behoort zich de ze afbeelding en beschrijving aan te schaffen die van blijvende waarde mag geacht worden. Aan een particulier schrijven ontleenen wij het volgende berigt Door Z. M. den keizer aller Russen zijn benoemd tot grootkruizen der St. Anna-orde, den minister van marine mr. J. S. Lotzy en den schout-bij-nacht ’l Hooft tot grootkruis der St. Slanislas-orde den vice-admiraal Fer guson tot kommandeurs der St. Stanislas-or- de met de kroon den directeur hoofd-inge- nieur van Gordt tot ridder der St. Anna-or de 5de klasse, den luit, ter zee 1ste klasse J. Buys.” Men meldt uit Harlingen d. d. 18 Julij De postkar, gisteren avond later dan gewoon lijk aankomende had in Franeker het onge luk gehad van te water te geraken, naardien het paard achteruit was geloopen. De postiljon en een passagier hadden nog juist den tijd, om van de kar te springen. Aangaande de onweèrsbui die jl. woens dag over onze stad trok melden sommige bla den vreeselijke dingen zoo als: het vuur niet van den hemel eu hagelsteenen als duiveneie ren. Die berigten zijn bepaald zeer overdre ven geen glazenmaker heeft ten gevolge dier bui een ceut verdiend en had men de hagel steenen eens bij musscheneijeren vergeleken dat ware juister geweest dau duiveneijeren- maat. Men meldt uit Steenwijkerwold d. d. 17 Julij Gisteren avond ten half acht uur zag de zoon van den in de boerschap Kallencote wonende landbouwer Jan Pies, eenig licht in het achterhuis flikkeren. De oorzaak daarvan opsporende, ontdekte hij tot zijnen nietgerin- gen schrik dat er door een onverlaat een nieuwe aarden test met een kool vuur, waar op eenig hooi was gelegd onder het rieten dak was geplaatst en zich de brand reeds aan het dak had medegedeeld welke brand echter door hem dadelijk werd gebluscht. Toen echter zijne dochter toevallig eenigen tijd daarna bui tenshuis ging, ontdekte zij dat het stroo in den paardenstal insgelijks vuur had gevat, ten gevolge van eene brandende plag of zode die men door de holligheid van eene eenigzins afgeweken plank, daarin had gebragt. Men meldt uit Ambt Hardenbergh d. d. 18 Julij De Ommer hissing van jl. woens dag had voor de vrouw van zekeren landbou wer uit de buurtschaap Diffel, Ambt Harden bergh met name Aaltje Kolkman een nood- lotig gevolg kunnen hebben een bissinggast haar bij het huiswaarts keeren met zijn wa gen van achteren oprijdende kon zijn paard, dat in een snellen draf wasniet vroegtijdig genoeg doen ophouden ten gevolge waarvan gemelde vrouw op den grindweg, in de buurt schap Arrien bij Ommen door het dier werd omver geworpen en daardoor eerst onder het zelve en vervolgens tusschen de vier wielen van den wagen geraakte. Tot groote verwon dering echter van eenige aanschouwers be kwam zij slechts een weinig beduidend letsel door een der hoeven vau het paardterwijl zij van de wielen onaangeroerd bleef. Ten einde de afzenders van telegrafische PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit omtrent de bestemming van het ge bouw tot hulp-weeshuis gebruikt geweest. Idem, betrekkelijk de herziening der regle menten voor de beurtveeren van Grouw, Roordahuizen en Idaard. Procesverbaal van verificatie der gemeente kas. Missive omtrent het maken watersbak aan de noordkant Kerk. Adres van L. D. Braunius, van jaarwedde of van Besluit tot verdaging van het voorstel voor de heffing van eene belas ting op de begrafenisregten. Verslag van den toestand der Latijnsche school. Begrooting van stralie voor 1838. Adres omtrent de bank van Adres om remissie van een i hoofdelijkeu omslag. COURANT. SNEEKER >1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1