NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. rr l 1857. No. 61. ZATURDAG den 1 Augustus. L J BINNEN- EN BUITENLAND. der Pa- 1 a Hiiiwiiiiiininiffliiiiiiiiii gen ven, als ter zt^ke door geschied moet der. aan verdord. Men herinnert zich, dat de hisschop van Moulins eenigen tijd geleden door den Fran- schen staatsraad schuldig aan misbruik van ge zag verklaard is, wegens de wijze waarop hij sommige geestelijken die bij hunne gemeente zeer bemind waren afgezet of verplaatst had. Thans wordt gemeld, dat die geestelijken hun ne vroegere betrekking weder aanvaard heb ben. De reis van den grootvorst Constantijn door Europa draagt reeds vruchten voor Rus land. Sedert zijnen terugkeer iu Petersburg, wordt er eene in het oogloopende beweging in alle takken van openbaar bestuur opgemerkt. De grootvorst heeft op zijne reis niet alleen alles bestudeerd, wat op de marine betrekking heeft maar mede zijne aandacht gevestigd op alles, wat met de verbetering vau den land bouwenden stand in verband staat. In de apa- nagen- en staats-domeinen zal binnenkort alles verwijderd worden wat tot dusverre de alge- heele zelfstandigheid der boeren in den weg stond. Men spreekt ook nog van andere ver beteringen. Eenige hoogbejaarde ministers zul len door jongere vervangen worden. Ook heeft de grootvorst den staatsraad een plan aange boden volgens hetwelk voortaan bij de be vordering van ambtenaren alleen de mindere of meerdere bekwaamheid in aanmerking zal komen. SNEEK. 51 Julij. De minister van builen- landsche zaken ontwarende, dat er b‘j zyn departement nog dagelijks verzoeken inkomen van oud-millitairen van het Franscbe keizer rijk, tot het indienen van bewijsstukken, ten einde te deelen in het legaat van keizer Na poleon I, brengt ter kennis van wien zulks zou mogen aangaan dat die nadere aanvra- zonder verder gevolg zullen moeten blij zijnde de verdeeling der gelden van dat legaat beschikbaar gesteld de daartoe benoemde commissie bereids en onherroepelijk vastgesteld. Dit tevens ten antwoord strekken aan de menigvuldige adressanten. Zij die de overge legde stukken terug verlangen worden uitge- noodigd, zulks binnen 5 maanden aan het de partement van binncnl. zaken met naauw- keurige opgaven hunner adressen te vragen. Hetgeen wij ‘n °ns vorig no. meldden omtrent het niet-aftreden der ministers van binnenl. zaken én van justitie, vinden wij he den, zooveel betreft den heer v. d. Brugghen, be vestigd in een particulier schrijven. Men meldt thans, dat het Z. M. heeft behaagd, genoemden minister op meest verpligtende wijze uit te noodigen ^ch met de portefeuille van justi tie te wil lm blijven belasten. Men meldt uit Amsterdam d. d. 28 Julij Daar er. blijkens aanschrijving van Z. Exc. den meister van koloniën behoefte bestaat aan orderofficieren bij het wapen der artillerie in Cbst-Indië die opgeleid kunnen worden tot serjan t-majoor en fourier heeft de gou- verneur-generaal dier gewesten verzocht, dien overgang te bevorderen en aan te moedigen. Bij eventuele overplaatsing, bij goed gedrag eu geschiktheid zullen zij binnen eenen zeer kor ten tijd kunnen opklimmen tot conducteur adjud.-onderofficier bij het personeel en maga zijnmeester der 4de klasse, aan welke laast- gemelde betrekking is verbonden een vast trac- tement van ƒ120 ’s maands fourage voor drie paarden en aanspraak op huisverstig in eene 2e luits.-woning. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het door den heer Groen van Prinsterer genomen ontslag als lid van de tweede kamer, zal den 18 Augustus ek. eene verkiezing iu hel district Leyden plaats hebben. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 28 Ju lij Naar men verneemt wordt H. M. de koningin tegen den 13 der volgende maand van hare reis naar Engeland in de residentie terug verwacht. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 27 Julij In deze residentie is aangekomeu en aan het hotel Paulez afgestapt jhr. Gevers buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van het Nederlandsche hof bij dat van Rusland, met familie, komende van Petersburg. Jl. zaturdag heeft de hooge raad een be langrijk arrest gewezen. De heer J. C. S. Schultz, plaltelands-heelmeester was, in ap pèl door het hof van Zeeland schuldig ver klaard aan onbevoegde uitoefening van een’ tak der geneeskunde, door zich, in strijd met de bepalingen der instructie voor de heelmeesters, gearresteerd bij kon. besluit van 51 Mei 1818, in verband met de wet van 12 Maart 1818 bezig te houden met de inwendige practijk. De advocaat-generaal heeft betoogd dat de bedoelde instructie allezins verbindend was en hel arrest van het hof van Zeeland diende te worden bevestigd. De hooge raad nu heeft hoofdzakelijk op de gronden door den advo- caat-geueraal uiteengezet, beslist, dat de ge noemde instructie, hoezeer niet in het Staats blad opgenomen evenwel voor de plattelands heelmeesters (even als al de overige instructien voor de verschillende geneeskunst-oefenaren) verbindend is, wanneer bet blijkt, dat zij ter hunner kennis is gebragt. Op grond evenwel, dat uit het beklaagde arrest niet blijkt, dat de onderwerpelijke iustructie aan den req. is medegedeeldheeft de raad dat arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Zuid-Holland orn over dit punt uitspraak te doen de kosten te dragen door den slaat, kind zou, volgens getuigenis van den genees heer geleefd hebben. Men meldt uit Schokland d. d. 24 Julij Ons eiland zal gesloopt worden. Dit is geen sprookje, maar eene daadzaak geworden. Reeds is men bezig de woningen te waardeeren en even als vau de vroeger bestaan hebbende Mid - delbuurtzal men spoedig van dit eiland kun nen zeggen daar stonden woningen, daar woon den nienschen. Velen zijn tegen de verhuizing, maar de meesten haken er naar, het ellendige bedelaars - oord te verlaten en zich op het vasteland te vestigen men begrijpt dat met de som van ƒ600 of meer, benevens een behoorlijk vaar tuig en want, daar beter fortuin te maken is dan op het zedelijk bedorven eiland. Deze week zijn de huizen enz. getaxeerd men hoopt, dat er weldra algemeen een einde aan het lijden zal komen. Naar wij vernemen”, meldt een rijsche correspondenten van de Köln. Ztg., heeft het crédit mobilier in vereeniging met de ondernemers der Russische spoorwegen, met de Nederlandsche regering onderhaudelin- gen aangeknoopt over den aanleg van spoor wegen in Nederland.” Bij de begrafenis van een’ onderwijzer te Tolberg, in Groningen, zijn op het kerkhof eenige verzen uit gezang 187 gezongen. Door een’ rijks veld wachtel' moet tegen deze begrafe- nisplegtigheid proces-verbaal van bekeuring zijn opgemaakt daar deze handeling in strijd zou wezen met de bestaande wetten alzoo hier godsdienst-plegtigheid in de opene lucht zou zijn verrigt. Te Maastricht zijn, volgens een berigt in de N. R. C.den 27 Julij voormiddags schokken eener aardbeving waargenomen. De twee eersten en wel de hevigsten omstreeks 20 minuten na 11 ure; 13 minuten na 12 ure herhaalde zich de schudding hoewel zwak ker, twee malen. In de woning van den be- rigtgever werd een zwaar beladen meubelstuk eenigzins opgeligt en viel met een bons weèr neder daarop geplaatste kopjes geraakten zoo danig in beweging, dat zij op het punt waren van er af te vallen; de aan den wand han gende schilderijen slingerden heen en weder. Bij de twee latere schokken werden dezelfde verschijnselen, maar in mindere mate, opge merkt. Te München en op bijua alle overige Beijersche graanmarkten blijft de daling in dit artikel aanhouden. Dit is alsmede in de overige Zuid-Duitsche gewesten en in den El zas het geval. Hetzelfde wordt ook omtrent de prijzen van het rundvee tegemoet gezien en wel ten gevolge van schaarschheid aan voe- Door de buitengewone hitte en gebrek regen is het gras in vele streken geheel Uit ’s Hage wordt d. d. 24 Julij geschre ven Bij gelegenheid der feesten die tot her innering aan de troonsbestijging van Z. M. koning Leopold van Belgie worden gevierd zal er zondag aanstaande te Antwerpen een groot militair concert plaats hebben. Dien ten gevolge is het hier iu garnizoen liggend mu- zijkcorps van het regement grenadiers en ja gers, ouder directie van den kapelmeester Dunkler heusebelijk uitgSnoodigd, zich op het zelve te willen doen hooren. Van wege de militaire autoriteiten te ’s Hage is het daar toe noodige verlof aan gemeld muzijkcorps be reidwillig verleend. Wanneer men de gele genheid, waarbij dit feest zal plaats grijpen, iu aanmerking neemt dan blijkt het duide lijk uit de gegevene vergunning op welken vriendschappelijken en vertrouwelijken voet Nederland en Belgie thans met elkander staan. Men meldt uit Amsterdam d. d. 27 Ju lij Vrijdag is, onder geleide van twee ge- regtsdienaren uit Harlingen alhier aangeko men en terstond naar het cellulaire huis van arrest en justitie overgebragt de gezagvoerder van het dezer dagen te Harlingen binnenge komen kofschip Henriette, dien men verdacht houdt, ten vorige jare op de terugreis van Galatz, in de Middellandsche zee, den stuurman van genoemden bodem over boord t§ hebben doen werpen en verdrinken. Naar men verneemt heeft de geheele equipage tot het volvoeren van deze gruweldaad medegewerkt. De scheepsjon gen echter heeft alleen uit vrees dat hem bij weigering hetzelfde lot beschoren was aan de misdaad deelgenomen, en heeft ondanks den eed van geheimhouding welken men hem had doen zweren het ijzingwekkende voor val aan de justitie geopenbaard zoodra zich daartoe de geschikte gelegenheid voordeed. De ongelukkige stuurman was een Fries. Daar de gezagvoerder en de schepelingen der Henriet te vóór de reis ter dezer stede zij n aangemon sterd zoo zal deze treurige doch belangrijke zaak bij de arrondissements-reglbank alhier behandeld worden. Men meldt uit Rotterdam d. d. 23 Julij Dezer dagen maakten wij gewag, dat het voor nemen bestond van wege het Nederlandsch Zendelinggenootschap alhier op te rigten eene kostschool, uitsluitend voor kinderen van ou ders in Indië gevestigd of daarmede gelijk staan de eu daaronder iu de eerste plaats voor de kinderen der zendelingen van het genootschap en dat men weldra hoopte tol het slichten vau het daartoe benoodigd gebouw over te gaan. Thans vernemen wij dat gisteren de bouw dezer Zend ingkostsch ooi aan den Hofdijk alhier is aanbesteed, en dat voor dit werk de minste inschrijver was de heer W. A. Vrolijk, mr. timmerman alhier, voor de som van ƒ57,875. Bij vonnis der arrond.-regtbank te Rot terdam, in raadkamer vergaderd zijn de Ma- leijers die sedert eenigen tijd daar ter plaatse zijn gedetineerd, naar den procureur-generaal bij het hof in Zuid-Holland verwezen en is de vrouw die mede in het geding betrokken was, bij dit zelfde vonnis buiten vervolging ge steld. De openbare behandeling dezer zaak voor het hof wordt in den loop der maand September tegemoet gezien. Men verneemt, dat de onderhandelingen, tusschen de Nederlandsche en Belgische rege ringen gevoerd, over het nieuw te sluiten han dels- en scheepvaartverdrag dezer dagen zijn afgeloopen. Er bestaat dus alle vooruitzigt dat het nieuwe verdrag ten behoorlijken tijde in werking zal kunnen treden nadat het al vorens de goedkeuring van de wetgevende ka mers in beide staten voor zooveel noodig zal hebben erlangd. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 27 Julij: In de afgeloopene week moet op het eiland Wieringen een wreede kindermoord zijn ge pleegd. Eene gehuwde vrouw wier echtge noot zeevarende is moet van een in overspel verwekt kind bevallen zijn, en, om zich voor de schande te dekken, het wicht in eene mest belt of vuinishoop verborgen hebben. Deze gruweldaad door eene andere vrouw beloerd zijnde is de wreede moeder aangeklaagd en zou reeds tot bekentenis zijn gekomen. Het t SNEEKER COURANT. r 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1