NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. l I 1837. No. 62. WOENSDAG den 5 Augustus I Wethouders voornoemd WOV»A. De Secretaris t HAGA. ,4 van de Ber de daar- j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend, dat de JAARMARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen, of loterijen met kaart jes om koek, glas-, en aardewerk of andere voorwerpen-, zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 11 Augustus aan staande, des morgens ten acht uur, en eindi gen op Vrijdag den 21 Augustus daaraanvol gende, des morgens ten 8 uur, eu dat vóór den 25 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Burgemeester en einde zich aldaar aan boord te begeven Z. M. schroefkorvet Groningen tot het van zijne zeereis in de Middelandsche SNEEK, 4 Augustus. Van den 23 tot en met den 51 Julij zijn in deze provincie 34 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 3889. Bij de regementen infanterie hier te lan de is thans eene aanschrijving van het depar tement van oorlog ontvangen waarbij aan de 1ste luitenants der infanterie, beneden den ouderdom van 27 jaren de gelegenheid wordt aangeboden om op dezelfde voorwaarden als de 2de luits. te weten met eene gratificatie voor uitrusting a f 1300 zich voor vijfjaren naar Ned. Oost-lndië te begeven om aldaar bij het leger te dienen de promotie volgende van het leger hier te lande. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 29 Julij Z. M. de koning gaat dagelijks naar Uddel achter bet Soerensche bosch tot het bij wonen van opnemingen en metingen naar men wil, tot bet aanleggen van eeu kamp ten welken einde de architect Keizer, vroeger belast ge weest met het aanleggeu der forten achter het Loo zich daar bevindt en voortdurend werk zaam is. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 50 Julij: Z. K. H. prins van Oranje en Hd. gouverneur, jhr. Casembrood en gevolg, is heden morgen uit de residentie naar Vlissingen vertrokken, ten van doen zee. Uit ’s Gravenhage wordt aan het te Brus sel verschijnende blad le Nord het volgende berigtHet Handelsblad beeft verzekerd, dat dezer dagen de onderhandelingen lusschen de kabinetten van Brussel en ’s Gravenhage over het sluiten van een nieuw handelstrac- taat afgeloopen zijn en dat dit tractaat eer lang aan de wetgevende kamers in Belgie en Nederland zal worden onderworpen. Mijne informatien op wier volkomene juistheid gij gerust kunt vertrouwen strooken niet met die van het Handelsblad. Wel beeft baron Gericke van Herwijne, minister der Neder landen bij het hof, met burggraaf Vilain XIIII, minister van buitenlandsche zaken, onderhan delingen geopend over de handelsbelangen on zer beide landen maar nog niets is be paald of vastgesteld en het Handelsblad is te voorbarig geweest met de mededeeling van den gelukkigen uitslag van onderhandelingen die pas zijn aangeknoopt. Wij willen hopen, dat zijn berigt niet anders dan voorbarig zal zijn geweest.” Men meldt uit Rotterdam d. d. 51 Julij: Heden morgen zijn hier per spoortrein van Amsterdam aangekomen een veertigtal kinde ren die met het koopvaardijschip Joan kapt C. Laseur, naar de Kaap de Goede Hoop zul len vertrekken om daar, onder leiding eener commissie, in verschillende betrekkingen tewor- den geplaatst. Men meldt uit Leyden aan het Handelsbl., dat de partij van den heer Groen van Prin- slerer nu reeds alle pogingen aanwendt om dien heer tot lid der tweede kamer herkozen te krijgen. Tegelijkertijd wordt in onderschei dene gedeelten des lands een petitionnement egen de onderwijswet georganiseerd, niet ge- gering zijn de noodige fondsen bijeengebragt om door volksvermakelij kheden, als: door illu minatie concoersen muzijk enz., de dagen van 6 tot 22 Augustus aanstaande aangenaam door te brengen. De daarbij in het oog ge- houdene afwisseling en de gedane keuze strek ken het bestuur tot eer, en het laat zich dan ook verwachten dat een aantal vreemdelingen gedurende die dagen Noord-Brabants Roofstad zal bezoeken. Over het bedrag van den rogge-oogst in Duitschland, die meestal afgeloopen is is slechts ééne stem. De zwaar geladene en talrijke gar ven op het veld en de reeds in de schuren ver zamelde opbrengst bewijzen dat de stoutste verwachtingen overtroffen zijn terwijl het bedrag van dit jaar dat van het vorige ten minste 20 percent overtreft. De officiële Wiener Zeit. meldt dat de keizer zijne goedkeuring heeft verleend aan het door de regering genomen besluit, de vesting werken van Weenen te sloopen en door te verkrijgen vrije terreinen te gebruiken tot uitbreiding der stad, die aan meer woon huizen de dringendste behoefte heeft. Door de ondersteuning des konings Pruissen van de Gustaaf- Adolf - en lijnsche Jeruzalem-Zereenigingzal in den aanstaanden herfst een Protestantsch geestelij ke zich te Alexandrie vestigen zijnde een Duitscher die echter ook in het Fransch zal prediken. Volgens den wensch der consuls- generaal van Pruissen Engeland en Zweden zal de predikant Fliedner van Kaiserswerth te 11 i Alexandrie een diaconessen-hospitaal inrigten, -1 in de eerste plaats tot opneming van Pruissi-gj sche Engelsche en Zweedsche matrozen en voorts van zieken van alle geloofsbelijdenissen. I Men schrijft uit Rome van den 20 Ju- I lij jl.dat bij de feestelijkheden in de eerste 4 week van September, wanneer de paus zijnen 1 intogt te Rome zal houden volgens besluiten 1 van den gemeenteraaadvoor de armen der J stad elk pand beneden */a thaler in de ban- ken van leening zal gelost, en zij buitendien gedurende drie dagen van brood en vleesch zullen voorzien worden. De paus heeft, gedurende zijn verblijf te Bologna, de hoogeschool aldaar bezocht, het welk nog geen vroegere paus gedaan heeft. De professoren der verschillende faculteiten ont vingen hem in de bibliotheek, en na wederzijd- sche toespraken, bezocht de paus de gehoorza- 1 len en woonde eenige physische proeven bij. Volgens berigten uit Napels, is de Vesu vius thans aan het werken en spuwt de berg uit zijne bovenste kraters vuur en lava; geluk- kig echter in de rigting van reusachtige rots- kloven zoodat men geene vrees hoegenaamd koestert voor de gevolgen der gloeijende lava- stroomen. Men verneemt, dat, door tusschenkomst van dr. H. Gehlepred. te Londen ten behoeve J van het Tollens-monument eene som van hon derd vijftig gulden is ingezameld. De vioolspeler Essex die onlangs te Lon den een concert gaf, werd reeds bij den aan vang uitgefloten. Hij bleef echter bedaard en |J wachtte tot het fluiten had opgehouden gaf toen het tempo tot het adagio aan maar leg- de zijn strijkstok weg en begon zijn solo te H fluiten terwijl hij zich hierbij met piccicato B op de viool begeleidde. De toehoorders waren M over dit zonderlinge concert zeer verwonderd, B maar barstten eindelijk in een luid gelach uit, klapten in de handen en riepen bravo bra- 3 vissimo Toen de storm bedaard was boog Essex voor het kunstminnend publiek en sprak: B Verontschuldigt mijne vrijmoedigheid daar B ik bemerkte dat eeuigen van de vergadering H liefhebbers van het fluiten zijn hield ik het B voor mijnen pligt mij naar hunnen smaak te schikken en hen wat voor te fluiten; de meer- derheid houdt echter meer van vioolspel en H daarvoor zal ik nu het derde gedeelte voor- H dragen.” En hiertoe ging hij thans over en speelde werkelijk zoo fraai dat hij volledigen I en algemeenen bijval verwierf. I In de Sheboygan Nieuwsbode leest men I het volgende voor N. Amerika voorzeker op- I merkelijke berigt van de redactie: De hee- ren Becker en Drossel hebben onder de druk- I BINNEN" EIï BUITENLAND. rigt aan de eerste kamer, maar aan den ko ning, om te trachten, de koninklijke sanctie aan die wet te doen onthouden waarvan de aanneming door de groote meerderheid der eer ste kamer niet te betwijfelen valt. Ook berigt men uit de residentie, dat de heer van Rappard lid der tweede kamer voor het district Amersfoort, zoo stellig heeft beslo ten, om zijn mandaat neder te leggen dat hij bereids de apartementen door hem sedert vele jaren bewoond heeft opgezegd en aan onder scheidene personen die gedurende zijn ver blijf te ’s Hage bij hem in dienst zijn ont slag heeft gegeven. In het rapport van de commissie der Waalsche kerken voor de zaken derWalden- zen onlangs bij de Alg. Synode ingebragt, las men o. a. het volgende: Het gebouw te Tu- ryn moetende dienen voor de woning van predikant, van de Evangelisten van de onder wijzers en de onderwijzeressen en tevens voor hospitaal, is bijna voltooid en met de verras sendste uitkomst. Men zal zich herinneren dat de heer Brewin onlangs overleden een voorschot van 80,000 fr. a 4 pct. voor dit ge bouw had gedaan. Zijne weduwe heeft deze aanzienlijke som geheel aan de Waldensche kerk geschonken.” Men meldt uit Onderdendam d. d. 28 Julij Eene vlugge schippers-gezel met nog eenige andere jongelieden, dezer dagen tegen woordig zijnde bij het verbranden van eene partij stroo van koolzaad te Bedum vroeg of er iemand onder hen was, die hem w'ilde navol gen als hij midden door de vuurmassa liep. Het voor scherts houdende, antwoordde een van hen toestemmend. Niet zoodra was dit woord echte’r gesproken of de schippers-gezel liep dadelijk het vuur in doch moest daar voor zwaar boeten, daar hij, midden in het zelve in eene afwaterings-greppel viel, en niet dan met groote moeite zijn leven redde. Be halve dat bijna het geheele ligchaam met zwa re brandwonden is overdekt, heeft hij vermoe delijk voor altijd het gezigt verloren. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 29 Julij In den laatsten tijd moeten er uit ver schillende oorden van ons vaderland bij het ministerie van justitie klagten zijn iugekomen omtrent de hooge geregtskosten welke vooral opzigtens de failliet-verklaring van eenen klei nen handelaar gevorderd, en het ongelijkmatige, waarop dusdanige zaken hier en daar behan deld worden. De regering zou naar wij ver nemen genegen zijn, deze aangelegenheid door nadere wetten spoedig te wijzigen en zooveel mogelijk trachten aan de wenschen van den handelstand te voldoen. Het omslagtige en kost bare van sommige proces-vormen zou in klei ne zaken daardoor komen te vervallen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 51 Julij: Gelijk bekend is, zal de Eereeniging tot bevordering van fabrijk- en handwerknij verheid in Nederland dit jaar hare algemeene vergadering te dezer stede houden. Deze ver gadering is bepaald op woensdag 12 Augustus. Zij zal gehouden worden op de bovenzaal der stads-korenbeurs. De afdeeling’s Hertogenbosch van die vereeniging heeft, in vereeniging met de alhier gevestigde afd. van de Noordbrabant- sche maatschappij van nijverheid eene ten toonstelling van Noordbrabantsche nijverheid georganiseerd welke op vrijdag 7 Augustus zal geopend worden in de zalen der konink lijke school voor nuttige en beeldende kunsten. De verwachting ten deze is reeds verre over troffen. De bereids gedane inzending van hoogst- belangrijke voorwerpen waarborgt een uitmun tend succesen het bestuur der tentoonstel ling kan zich bij voorraad verzekerd houden dat zijne onvermoeide pogingen tot het wrel ge lukken dezer zaak, op de regte waarde zul len geschat worden door ieder die prijs stelt op de ontwikkeling der nijverheid in Noord- Brabant. Aan deze tentoonstelling is tevens eene verloting van tentoongestelde voorwerpen verbonden. Het getal der loten is bepaald op 2300, en de prijs van het lot op/H. Boven dien heeft het bestuur voor eene gepaste aflei ding voor de bezoekers dezer tentoonstelling gezorgd. Zoo dooreen aantal particulieren als door de provinciale staten en de sledelijke re- SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1