fl LATIJNSCHE SCHOLEN TE SNEEK. L Ih en t I' AD VERTENTIEN. 105 87-/, I Gedrukt en uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek. ■V is bij meer Spanje Ob. 1 7» Dito dito 5 «Binn.ft/m. 5 Port. Oblig. 5 in gezelschap van andere dames om de debatten aan Daarna vereerde H. M. den hertog lington met hare tegenwoordigheid en 1 werd, bijwonen tot na is de koningin ten disch bij den hertog hertogin van Hamilton. dag zal H. M. Londen verlaten tog en naar na- pas- hebben hem kranzen om den hals en -Bacherl heeftte midden van een groot gejuich het zich uitnemend laten wel- In den waggon, van j rant-drukkerij. Rusl.OÓ.7T.5pe 105 Dito dito 5 Dito dito 4i Dito dito 4 DitoSteig4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.bAmst.S Dito Belanghebbenden worden verwittigd, dat de lessen zullen hervat worden den 24 Au gustus ek.en dat het examen ter toelating zal worden gehouden den 22sten bevorens. Tot de aangifte van Leerlingen wordt men ver zocht bij den WelEerw. Z. Gel. Heer S. F. van Hasselt, Curator-Secretaris. De Rector der Lat. Scholen voornoemd P. J. COSTERUS. PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BERIGTEN. EFFECTEN. Amsterdam5 Augustus gebleven. 76'A 967, die zich vlak daarachter bevond, zaten bijna uitsluitend vrouwen en kinderen. Bij het zien van eenige vonken, werden de dames door schrik bevangen en eenigen van haar openden de portierenniettegenstaande een der man nen die in het rijtuig zaten het haar met kracht wilde belettenen sprongen op den I weg hare kinderen met zich voerende. De trein was in gang, en de in zulk een geval kerij van dit blad eenen drankwinkel geopend, waar men benevens verschillende andere goe de dranken (voor hen die er gebruik van ma ken), ook den echten Hollandsche jenever be komen kan. Gaat en proeft hem De bezwaren die van sommige zijden te gen den telegraaf in de Atlantische zee wor den gemaakt, bestaan in de vreesdat de zwaar te van den kabel op zulke groote diepten de gelijke ligging zeer moeijelijk zal maken en dat de afstand waarover de electrische stof loopt zoo ver is dat men nog geene zeker heid heeft, of, niettegenstaande de zware bat terijen die zoo vele electriciteit aan den ge leidenden draad mededeelen dat deze daar door verzwaard en de voortgang vertraagd wordtde overkant bereikt zal worden. OOST-INDIE. Berigten uit Celebes van Aprilbevatten bijzonderheden van een’ togt der schroefstoombooten Montrado en Samarang met twee kruisbooten onder bevel van den 1en luitenant Andreae ten einde schipbreu kelingen en tevens zeeroovers op te sporen. Eene afdeeling dezer strijdmagt onder bevel van den 2en luit, van Alphen heeft bij La- koetobi eenen zwaar versterkten kampong, door zeeroovers bezetvermeesterd en vernield rooverspraauwen verbrand met eene menigte scheepsbehoefteu terwijl aan de roovers een aanzienlijk verlies aan dooden en gekwetsten is toegegragt. De luit, van Alphen is gekwetst doch heeft kort daarna het bevel weder kun nen aanvaarden. De Nederlandsche schepelin gen en soldaten schijnen daarbij belangrijke bezwaren grootendeels ter zake van de plaat selijke gesteldheid, te hebben verwonnen. labineattaché bij de Russische legatie een kind van den houtkuoper Bouton. Bij het leggen van den eersten steen aan de nieuwe badinrigting te Plombières, gaf de keizer zijn leedwezen te kennen, dat hij ge durende zijn tegenwoordig verblijf in deze badplaats ook niet den eersten steen kon leg gen voor een ander meer gewigtig gebouw eene nieuwe kerk namelijk. Want,” dus sprak de keizer, wanneer men verligting voor zijne kwalen heeft gevonden, past het ieder Christen, daarvoor eerst de Voorzienigheid dank toe te brengen. Inderdaad toch als al het kwade ons van de menschen toekomt al het goede komt wel van God.” BUITENLA ND- WEENEN, 25 Julij. Reuter, de gewe zen kashouder der Oostenrij ksche nationale bank, die, door zijnen buitensporigen harts- togt voor het loterijspel zich aan ontrouw schuldig gemaakt, en gelden, die hem in be waring waren gegeven, verspeeld heeft, is heden tot drie jaren zware tuchthuisstraf ver oordeeld. Deze man heeft van 25 Februarij 1855 tot 12 Mei 1857 voor 1,541,000 fl. in de loterij verspeeld en wel is waar weder 1,190,000 fl. teruggewonnen, doch, de ont brekende 551,000 fl. schuldig zijnde en ze niet uit eigene middelen kunnende voldoen die som uit de kas der bank genomen. HAMBURG, 25 Julij. Te dezer stede heeft men zich dezer dagen vermaakt met den school meester van Oberpfaffenhoven Bacherl ge naamd een man van eenigen dichterlijken aanleg, die eene menigte verzen heeft gemaakt. Daar ze naar zijne meening geen’ opgang ge noeg maakten is hij er toe overgegaan om ze in eigen persoon overal voor te dragen. Daar toe reist hij van stad tot stad en draagt daar om reeds den naam van den reizenden poëet. In den avond van den 21 dezer nu te Hamburg voor eene vergadering van dan 2000 menschen opgetreden. Bacherl heeft geenerlei talent van lezen en met eene stem, welke eu buldert, dan piept, draagt hij de vruchten zijner muze voor op eene wijzedat de ernstigste mensch er over lagchen moet. Geen wonder derhalve, dat hel publiek een maal met den lust daartoe bevangen het burleske tot het uiterste drijft, te meer, daar Bacherl zich door niets laat storen maar bij lagchen, fluiten en trommelen even rustig blijft. Spotvogels gehangen LONDEN 29 Julij De koningin der Ne derlanden bezocht gisteren het krankzinnigen gesticht Bethlehem-hospital vervolgens het South-Kensington-museum en na het dejeu ner de galerij van schilderijen in Bridgewater- House legde vervolgens een bezoek af bij de gravin van Jesery gebruikte toen het middag maal bij den Nederlandschen gezant en woon de des avonds de voorstelling bij van Shake- spearre’s tooneelstuk the Tempest in Princess theatre. LONDEN, 29 Julij. De hertog vau Cam bridge zal H. M. de koningin der Nederlan den naar Goodwood-Parkhet verblijf van den hertog van Richmond vergezellen en niet naar Schotland zoo als berigt werd. De ko ningin bezocht gisteren het glazen gebouw te Sydenham en zal alvorens uit Schotland naar Nederland terug te keeren aan koningin Vic toria een afscheidsbezoek brengen op Osbor ne (eiland Wight). Uit China ontvangt men het berigt eener overwinning op de Chinesche vloot, die ver nield zou zijn, doch niet dan na eenen weder stand welke alle verwachting te boven ging. De Engelschen verloren 85 man aan dooden en gekwetsten. De kanonneerboolen zouden nu de rivier optrekken om de forten te ver nielen en zich voor Canton te vertoonen als wanneer (volgens den Times') alles verkregen zal worden. LONDEN, 50 Julij. Uit de per Indische mail bij de regering ontvangen dépêches blijkt, dat er nog geene officiële tijding is medege- van de bemagtiging van Delhi. Zij be vestigen het reeds gisteren ontvangen berigt betreffende de krijgsbedrijven in China. De Britsche zeemagt in de Chinesche wateren heeft den 8 Junij een fort genomen, en onge veer 127 jonken, voerende 900 stukken geschut, vernield. De Engelschen telden 11 dooden (5 officieren en 8 manschappen) en 56 gekwetsten (5 officieren en 55 manschappen). Ook wer den op 28 en 29 Mei 15 jonken bemagtigd. PARIJS 29 Julij. Met betrekking lol het complot” bevat de Gazette der Tribunaux Wij hebben berigt, dat, naar de door den heer Camusat- Zij zijn allen verwezen naar het hof van assises der Seine, als beschuldigd van, door een onderling beraamd en vastgesteld besluit om te handelen te hebben gevormd een com plot ten doel hebbende, eenen aanslag tegen het leven van den keizer, welk complot is gevolgd geworden door eene bedrevene of begon- nene daad om er de uitvoering van voor te bereiden tegen welke misdaad is voorzien eu straf bedreigd bij art. 89 van het strafwet boek. Op een der gisteren van Straatsburg Parijs vertrokken spoortreinen ontstond bij het station Oiry, brand in een’ met sagiersgoed gevulden waggon. gevallen. Bij dit alles maakt hij goede zaken daar er voor de bijwoning zijner voorlezingen betaald moet worden en zoo hij er goede wijs op stelt, laat het zich aanzien dat hij met welgevulde zakken huiswaarts zal kunnen keeren. LONDEN, 28 Julij. De koningin der Ne derlanden bezocht gisteren de gouvernements- school van mijnwerken en het daaraan verbon den museum vervolgens het heelkundig ge nootschap en het museum van vergelijkende ontleedkunde. Daarna begaf II. M. zich naar het Soane-museum en keerde toen naar het hotel terug, om het dejeuner te gebruiken. Des namiddags bezocht de koningin het lagerhuis in gezelschap van de gravin van Jensey en te hooren. van Wel aan tafel bleef het concertdat vervolgens gegeven middernacht. Heden j en de Aanstaanden maan- om den her- de hertogin van Richmond op Good wood-Park een bezoek te brengen. Daarna zal zij naar Londen terugkeerenalsvorens Schotland te bezoeken werwaats de hertog van Cambridge waarschijnlijk de koningin zal vergezellen. Wordt gevraagd om dadelijk in dienst te treden een MEISJE 15 a 16 jaren. Adres ter Sneeker Cou- 887» I 88 1 757, 1 77’/, J 877, 597.. Ned.Dz.ó-.27,pc. 65’/, o Am.Synd, Handelm, 4‘/2«135,/4 - 237. 427, 377,. 46 GRAANMARKT. was in gang, en de in zulk een geval j onvermijdelijke gevolgen ontstonden dan ook. Twee dames en twee kinderen hebben naar men zegt, bij hunnen val het leven verloren, en acht personen moeten gekwetst zijn. Dit ongeluk is wederom een voorbeeld van het ge vaar hetwelk ontstaat wanneer het publiek de spoorweg-voorschriften en reglementen niet nakomt. Indienzoo als het reglement uit drukkelijk gebiedt, de reizigers niet hadden beproefd den in gang zijnden trein te verlaten, en gewacht hadden totdat hij stil hield, het geen eenige minuten later gebeurde, dan zou er geen ongeval te betreuren zijn geweest. Naar het schijnt, is de brand ontstaan door dien in de koffers van enkele reizigers brand bare stoffen lagen. De inhoud der koffers was niet bekend, daar de waggon door de com miezen te Forbach geplombeerd was geworden. Onder de eerste offers van den ramp behoorden mevr. Boulichoff, bloedverwant van prins Ba- I dat i deeld BURGERLIJKE STAND. Het getal der geborenen hier ter stedein de maand Jnlij, bedraagt 21, en dat der overledenen 25. ALLERLEI. De benaming van Jood” is in geheel Rusland verbo den, omdat de lagere volksklasse dezelve als een scheld woord bezigdede belijders der Mozaïsche leer zullen voortaan aldaar niet anders dan Israëliten mogen worden genoemd. In Pruissen is in het afgeloopen jaar het aantal slijterijen en tapperijen aanmerkelijk verminderd; in 1855 bedroeg het getal slijterijen 10,876, in 1856 10,384; dat der tapperijen was in 1855 47,864, in 1856 46,867. Sedert het begin van dit jaar zijn uit Ham burg reeds 19,000 landverhuizers naar Amerika en Austra lië vertrokken. Ook in Mecklenburg-Schwerin neemt die verhuizing thans verbazend toe. In Spanje blijven de prijzen der levensmiddelen bij voortduring dalenen met het oog op den oogst en den aanwezigen voorraad ver wacht men, dat deze daling nog aanzienlijker zal worden. De berigten omtrent, den oogst in Engeland blijven van alle zijden buitengewoon gunstig, en het maaijen zal al daar binnen veertien dagen algemeen in gang zijn. In Frankrijk zijn de uitkomsten van den oogst zoo voordee- ligdat voor dit jaar het overschot aan graanvergeleken met dat in het vorige jaar, op 25 procent wordt geschat. De aanvoer van granen uit Algiers in Frankrijk is in de laatste dagen reeds tot ver over de 3000 hectoliters gestegendit is nog nimmer zoo vroeg het geval geweest. Prins Charles Bonaparte, zoon van Lucien Bonaparte, is dezer dagen te Parijs overledenhij was vooral in de geleerde wereld zeer gunstig bekend wegens zijne werken over botanie en ornithologie. Het aantal bouqucttcn nedergelegd op het graf van den Franschen dichter Bé- ranger is bij geene mogelijkheid te tellen; zoowel uit het buitenland als uit alle departementen komen ze in. De inkomsten der stad Parijs zijn over 1858 geraamd op 72,109,652.16 fr. Uit Apeldoorn meldt men, dat Z. K. H. de prins van Oranje dezer dagen, in het Hoogsoeren- sche bosch met eenige heeren ter jagt zijnde, het genoe gen had, eene fraaije jonge hinde te schieten. Als een bewijs van naauwgezette eerlijkheid moge dienen, dat bij het ministerie van financiën van eenen onbekende, onder het postmerk Deventer, dezer dagen ontvangen is eene som van 70 cents, welke door onbedachtzaamheid aan het rijk was te kort gedaan. Op den 1 dezer had te Leeu warden, ten huize van den vuurwerkmaker Schuurmans, ten gevolge van het wrijven van buskruid, eene ontplof fing plaats, waardoor niet alleen glasruiten en zelfs dak pannen verbrijzeldmaar ook de zoon en de bediende des heeren S. zoozeer gewond werden, dat de bediende aan de gevolgen daarvan reeds overleden is en men voor het behoud van het leven des zoons vreest. Bij de hard- zeilpartij aan de Oudeschouw op zaturdag jl., is in de 3de klasse (jagten en boeijers) de prijs behaald door den heer G. Houwink te Sneeken de premie door den heer J. van Niel aldaar. het volgende aanleiding van Busserolles bewerkstelligde instructie bij be velschrift van dien regterlijken ambtenaar, zeven personen zijn verwezen naar de kamer van in-beschuldiging-stelling, beklaagd van deelneming aan een complot dat eenen aan slag op het leven des keizers ten doel had. De kamer van in-beschuldiging-stelling heeft heden haar arrest gewezen krachtens hetwelk voor het hof van assises der Seine zullen te- regt staan: 1) Paolo Tibaldi, 2) Giuseppe Bar- tolotti 5) Paolo Grilli, gezegd Faro 4) Giu seppe Mazzini 5) Alexandre Auguste Ledru- Rollin 6) Gaetano Massarenti, en 7) Federico Campanella. De vier laatstgenoemde beschul digden zijn afwezig. V. te 4 Amsterdam 5 Augustus gebleven. Granen flaauw. Koolzaad op 9 vat op Augustus 81% p. vl. Raapolie, vliegendƒ48 op het najaar 47. Granen flaauw. Koolzaad op 9 vat op Augustus 81% Lijnolievliegend ƒ44 op het najaar ƒ43. BOTER PR IJZEN enz. De Boter te SNEEK den 4 Augustus ƒ45.50. Aan voer van Boter 1226 en 75 ton. KAAS ƒ23.50 a ƒ28.50. Aanvoer 29693 Ned, ponden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2