NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 64. WOENSDAG T I den 12 Augustus. 12de Jaargang. - - I r SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. namen der stichters worden ingeschre- een registerhetwelk in hel klooster h COURANT. en na zwaren 1 er bij van I' het vuur dat nog lag te afbeeldsel weder aangewakkerd en 1 de en een vrij het val- bijzonder zwaren slag, ver- zeer spoedig dat daardoor deze stad brand veroorzaakt als later bleek in de boe- aan den en bewoond door i gelegen in de Hom- deze stad. In allerijl om hulp gezonden en bier drie brandspuiten AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddat aan den gemeenteraad in zijne vergadering van heden is aangeboden de rekening van al le ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1856 dat die rekening van de zen dag af tot en met den. 26 dezer maand, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 uur voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd ter Secretarie dezer Stad en voorts in afschrift tegen betaling der kostenvoor een’ ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 10 Augustus 1857. Burgemeester en IFethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris Htl.l. Bij besluit van 1 Aug. is door Z. M. tot minister van Staat benoemd mr. A. J. Duij- maer van Twist, laast gouverneur-generaal van Neder!. Indie. De koninklijke bibliotheek te ’sGraven- hage is dezer dagen verrijkt geworden met een pracht-exemplaar van twee belangrijke en voortreffelijk uitgevoerde werken namelijk J. J. Audubons Birds of Americafrom dra wings made in the United States and their Territories 7 deelen royaal 8°. met 500 fraai gekleurde platen en J. J. Audubons and Rev J. Bachmans Quadrupeds of North-America, 5 deelen royaal 8°. met 155 niet minder uit muntend gekleurde platen. Deze werken zijn door de regering der Vereenigde Staten aan tember ek. een aanzienlijk legercorps te ’s Her- togenbosch zal zamengetrokken worden om daar te kamperen. Gedurende den nacht zul len de manschappen in de kazernen gehuis vest worden. Men voegt er bij dat twee der oudste ligtingen tot het 5de regement behoorendezullen worden opgeroepen om aan de werkzaamheden deel te nemen. Daar door wordt Breda van bijna de helft van het garnizoen ontbloot. Den 27sten Julij heeft een hevige brand te Stettericht, bij Gulik, 57 huizen in de asch gelegd, waardoor 68 familiën van alles beroofd zijn. Den 28sten verbrandden te Rittens- dorf bij Bitburg 19 woonhuizen en 20 andere gebouwen. Den 2den Aug. is te Koningsbad» in het Bandensche een brand geweest, die 60 gebouwen, waaronder 30 huizen, tot een’ puinhoop gemaakt heeft. Onlangs zijn drie monniken uit een Bel gisch klooster van trappisten van wege de Pruissische overheden over de grenzen terug gezonden omdat zij zich in de Rijnprovincie met den verkoop van eene nieuwe soort aan- deelen in de stichting van een klooster in Bel gië bezig hielden. De Elberfeder Zeitung deelt den inhoud van een dier papieren mede, wel- dien dag werd alhier den omtrek dezer stad wederom hevig onweder waargenomen ]en van eenen nam men al niet verre van was en welzoo renhuizinge en schuur, toebehoorende heer N. Lankhorst alhier T. Vlink, staande en mertseen uur van werd naar deze stad weldra waren er van op weg, die, aldaar aangekomen, alle moge lijke dienst bewezen doch door de snelle toe neming van den brand iu dien tusschenlijd is niets anders kunnen gered worden^dan het meublement en een groot gedeelte van het hooi. Alleen het huis is voor brandschade verze kerd. De alhier gevestigde Afdeeling van het Metalen Kruis heeft zaturdag jl. eene bijeen komst gehouden ter gedachtenis aan de over winning bij Hasselt op den 8 Augustus 1851 zijnde die gebeurtenis, naar wij vernemen door den heer secretaris der Afdeeling in ee ne sierlijke taal geschetst. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 6 Au gustus Het kohier van den boofdelijken om slag in deze gemeente naar de vermoedelij ke inkomsten der ingezetenen is thans ge reed en door het gemeentebestuur voor de belanghebbenden ter visie gelegd. De aanslag bedraagt nagenoeg 2'/2 pCt. van de inkom sten. Het aantal contribuabelen is 2012, waarvan de hoogst aangeslagene is belast voor f 2009.52'/en de eerst daarop volgende voor f 1585.15. SNEEK, 11 Augustus. Van den 1 tot en met den 7 dezer zijn in deze provincie 59 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5948. Zaturdag jl. had alhier een droevig on geluk plaats. Bezig zijnde met het afbreken van het gebouw hetwelk onlangs gediend heeft tot een hulpgebouw voor de weezen viel de lijst van den voorgevel plotseling naar beneden met dat ongelukkig gevolg, dat een werkman WL. genaamd, die aldaar juist een oogenblik vertoefde, daaronder geheel als verpletterd werd en weinige minuten later den laatsteu adem uitblies. De man laat een tal rijk gezin achter. In den avond van in en begaf zich niet alleen op de begraafplaats tot grooten hinder van den lijkstoet maar zelfs op het graf, hetgeen aan de Joden ver boden is te betreden. Door het gemompel eu geraas der opgekomene volksmassa werden de gebeden der weezen die hunne moeder naar de laatste rustplaats geleidden, niet weinig ge stoord zoo niet verhinderd. Alles is rustig afgeloopen dank der bezadigheid van de poli- cie doch deze rustverstoorders wacht eene welverdiende straf. Het is trouwens der ju- titie niet ontgaan, dat in 1845, in dezelfde gemeente bij gelegenheid der inwijding van de Hervormde kerk aldaar, mede die godsdienst oefening laaghartiglijk werd verstoord, eu wie van dat alles de aanleidende oorzaak is. Men meldt uit Breda d. d. 6 Augustus Men verneemt dat gedurende de maand Sep- die van Nederland ten geschenke aangebo den. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 8 Aug. De eerste kamer van de staten-generaal zal heden middag eene zitting houden. Men ver wacht, dat de commissiën van rapporteursha re verslagen over eenige ontwerpen zullen uit brengen en dat dus de duscussiën over de aan hangige voorstellen met het begin der volgen de week in die kamer zullen aauvangen. Zoo als men thans nader verneemt zal de stoomkorvet Groningengekommandeerd door den kapt.-luitenant ter zee J. D. Wol- terbeeken aan boord waarvan zich Z. K H. de prins van Oranje bevindt de havens van Genua, Nizza Spezzia Livorno en Rome niet aandoen maar van Cagliari regtstreeks naar Napels koers zetten. Het voornemen is, om in het geheel 2I havensteden te bezoeken. Eene, naar het uiterlijke te oordeelen, vrij aanzienlijke dame, laatst woonachtig te Dord recht is dezer dagen te ’s Gravenhage in on derscheidene goud- en zilversmidswinkels ge komen ten einde gouden en zilveren voor werpen te koopen hetwelk zij dan ook wer kelijk bij sommigen gedaan heeft. Na haar vertrek echter hebben onderscheidene win keliers voorwerpen van waarde gemist. Daar van aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven zijnde, heeft het deze mogen gelukken, de da- deres op te sporen en een aantal voorwerpen, waaronder gouden vestenketlingen in beslag te nemen. De verdachte is in verzekerde be waring gesteld. Van den Bijbel voor een werk in 17 deelen «snsajfflfiï- de Israëlitische jeugd, van onzen geachten stadgenoot dr. S. I. Mulderdat door velen hier te lande op hoogen prijs wordt gesteld, ziet, naar wij vernemen, thans te Philadelpia eene Engelsche vertaling, in het maandschrift the Occidenthet licht. Wij verheugen ons in dit blijk van hoogschatting van eene der Nederlandsche lettervruchten in den vreemde, en hopendat ook in de Vereenigde Staten het werk van den heer Mulder nut moge slichten. (Amst. Cour.) De keisvereeuiging Nederland en Oranje te Leyden heeft tot candidate!» bij de aanstaan de verkiezing van een lid voor de tweede kamer gesteld den heer mr. J. J. Teding van Berkhout, wethouder der stad Amsterdam, nadat de heer mr. G. Groen van Prinsterer voor de aangebodene candidatuur had bedankt, daar ZEd. zich niet verkiesbaar stelt. Door de keisvereeniging Vaderland en Oranje aldaar wordt voor het lidmaatschap der tweede ka mer, bij de verkiezing op den 18 dezer aan bevolen de heer mr. R. J. Schimmelpenninck, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Men meldt uit Aruhem d. d. 5 Augus tus Gisteren was er brand ontstaan in het stadje Vreden in Pruisseu een paai- uren van Winterswijk, waardoor vier huizen in de asch werden gelegd. De brand werd toen ge- bluschtalthans men meende het doch door den hevigen wind die gisteren avond bij het onw’eder opstak is 1 smeulen weder aangewakkerd en heeft het seph, en vermeldt nog, zich aan de 1 1 1 gedeeld met dat droevige gevolg dat nog een j kan laten deelen -u..: - -J- llaam een Gelukkig heeft men geene men- blijkt, dat het hier eigenlijk den verkoop van - eene soort van aflaalbriefjes geldtwaarvan meldt uit ’s Hertogenbosch d. d, 27 men den sedert Luthers tijd minder wellui- albier heeft j denden naam in dien van stichtings-aandee- len” veranderd heeft.” Een brief uit Napels van den 20 Julij jl. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent eene nieuwe uitbarsting van den Vesuvius. Reeds sinds langen tijd had men een onder- aardsch gedruisch vernomen hetwelk eene op handen zijnde uitbarsting aankondigde en de bewoners der omstreken van dien berg met vrees vervulde, en eindelijk zag men den 19den Julij des avonds een’ breeden lavastroom uit den Vesuvius opstijgen welke echter gelukkig de rigting naar den Fosso del Faraone eene ont zettende kloof tegenover de zee, insloeg, en daar door de bewoners van Portici, Resina en Torre del Greco van vrees bevrijdde. Te Napels bragt dit grootsche schouwspel iedereen op de been en een groot aantal vreemdelingen besleegden den inhoud ke aldus luidt Jezus Maria Bernardus. Stichting van eene kapel en klooster ter eere van de H. Maagd Maria en den H. Joseph en van eene model-landbouwschool voor behoeftige ki nderen in het trappistenklooster van den H. Joseph te Forges bij Chimay prov. Henegouwen in België. Gedurende vijftig jaren zullen jaarlijks zeven-en-zeventig heilige missen gelezen wor den om aan de nog levende stichters eenen za ligen dood, en aan de reeds overledene stich ters eene spoedige verlossing uit het vagevuur te verzekeren. Stichtings-titel een daalder, eenmaal voor vijftig jaren te betalen. De ven in zal worden bewaard.” Het kaartje”, voegt de Elberfelder Zeitung is met goedkeuring van den bisschep Doornik uitgegeven het prijkt met een 1 van hel klooster la Trappe St. Jo- dat men ook reeds over omliggende gebouwen mede- i ledene personen in de voordeelen der stichting 1 -1_ j.»_ i wanneer men op hunnen aandeel of titel neemt. Uit alles veertigtal huizen eene prooi der vlammen zijn geworden. C schenlevens te betreuren. Men Julij De arrondiss.-regtbank regtsingang, met bevel van dagvaarding in persoon verleend tegen zekeren aannemer al hier, die door onachtzaamheid of onbedreven heid een’ zoodanig slechten steiger beeft laten maken dat drie werklieden, daarop bezig om het plafond eener kerk schoon te »naken er door heen zijn gevallen en een van hen is gedood terwijl twee zwaar gewond werden. Met genoegen verneemt men, dat de jus titie vervolging geeft aan eene hoogst laakba re zaak waarvan de gemeente Vierlingsbeek meermalen het tooneel is. In dat dorp toch worden nu en dan de openbare godsdienst oefeningen der verschillende gezindten opzette lijk verstoord. In de verledene week nog werd er eene Israëlitische vrouw begraven. Eene groote menigte volks plaatste zich op den weg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1