NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I L fr 12de Jaargang. 1857. No. 65. ZATURDAG den 15 Augustus. BINNEN- EN BUITENLAND. met algemeene BUITENLAND. t- V f - r f een’ van het vaarwater de Geeuw, on- i van af de Stad tot de Zoutkeet, noch van daar BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK waarschuwen elk en iegelijk om gedurende het uitdiepen een gedeelte van L_- der Sneek niet te zeilen de opvaart naar naar de Stad. Sneek den 12 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOOA. JDe Secretaris IIA GA. FRANKFORT, 8 Augustus. Volgens eene statistische opgave van het aantal studenten in de theologie aan de gezamenlijke Duitsche hoogescholen in het afgeloopen jaar bedroeg dit in het geheel 5290, en wel 2065 studen ten iu de Evangelische theologie op 16 facul teiten, en 1227 in de Katholieke theologie op 7 faculteiten. BEIDE SICILIEN. De koning heeft de doodstraf waartoe Nicotera de medepligtige van Pisacanebij den jongsten opstand was veroordeeld, in levenslange gevangenisstraf ver anderd. SARDINIË. Berigten uit Genua van den 10 melden dat in het bagno dier stad een nieuw komplot is ontdekt. De galeiboeven moesten eene poging doen om te ontvlugten na hun ne bewakers te hebben gedood. Een der ge- ditineerden heeft getracht, twee officieren te vermoorden twee der oproerlingen hebben bereids de doodstraf ondergaan. LONDEN, 7 Augustus. De koningin der Nederlanden bezocht eergisteren te Glasgow de tentoonstelling van de hooglandsche vereeni- gingde hoofdkerk woonde de spelen van het collegie bij nam de beurs in oogenschouw doch werd door vermoeijenis belet, om na het dejeuner het park in het Westeinde te bezoe ken. Later op den dag bezocht H. M. Ha- milton-paleis waar overmorgen een groot bal ter harer eere zal gegeven worden. LONDEN 8 Augustus. Behalve de reeds vermelde zullen nog vier bataljons infan terie twee regementen kavallerie en twee ar- tillerie-corpsen naar Indie gezonden en 50,000 man militie in Engeland aangeworven wor den. De Engelsche dagbladen behelzen vele nadere bijzonderheden wegens de hoofdzakelijk reeds vroeger bekende gebeurtenisen in Indié en treurige verhalen wegens de wreedheden SNEEK 14 Augustus. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 10 dezer is in de eerste plaats beraadslaagd over het ontwerp van wetstrekkende tot vaststelling der uitgaven wegens verstrekkingen voor de dienst van 1857 (departement van marine.) Het ontwerp is vervolgens (51) stemmen aangenomen. Voorts zijn, insgelijks met algemeene stem men, aangenomen de ontwerpen tot verhoo ging der begrooting wegens den arbeid der gevangenen en tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1856. Ook zijn met algemeene stemmen aange nomen de ontwerpen van wet tot splitsing der gemeente Bruinisse en tot verhooging van hoofdstuk IX B der slaatsbegrooting (entrepót- inrigting te Rotterdam. Het ontwerp van wet betreffende den vrij dom van accijns op den turf en de steenkolen is aangenomen met 17 tegen 15 stemmen. Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 11 Aug. De eerste kamer der staten-generaal heeft heden na beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen van wet tot inkoop van tien millioen nationale schuld en tot vervanging van art. 7 der wet op de zeevisscherij. In de zitting van den 12 dezer is het wetsontwerp op het onderwijs met 54 tegen ééne stem aangenomen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 10 Aug.: Naar wij vernemen, zijn de wetten tot rege ling van de geneeskunst thans gereed en zul len zij binnen eenige dagen gedrukt aan de le den van de staten-generaal kunnen worden rondgedeeld. Zij behandelen a. de uitoefe ning van de geneeskunst; b. de artsen ij bereid- kunde, den handel in geneesmiddelen en in heelkundige werktuigen c. het geneeskundig bestuur en d. het onderzoek naar de bekwaam heid van toekomstige geneeskundigen en apo thekers. Naar men verneemt heeft het Z. M. be haagd, den onder-officieren en het verder per soneel der tirailleur-compagniën over bet al gemeen eene verhoogde toelaag per dag toe te kennen en wel de onder-officieren en kor poraals ieder 5 cents de tirailleurs 1ste klas se behalve de reeds toegestane 2'/2 ct. ver hooging nog 2'/2 ct. bovendien en de ge wone tirailleurs 21/, ct. De kermis alhier is thans vrij goed be zet met kunstverrigtingen en vermakelijkhe den meer dan men in het begin wel ver wacht had. In de eerste plaats bevindt zich hier wederom de alom gunstig bekende Schouw burg van den heer Van Lier; in de tweede plaats het Théatre National le Mechanique van de heeren Hartlooper en Karon hetwelk thans om deszelfs afwisselende voorstellingen maar inzonderheid om die van het Bombardement van Sebastopol zeer schoon en gewis aanbe- velenswaardig te noemen is. Overigens treft men alhier aan Acrobatische voorstellingen belooning van buitengewone ligchaamskracht, vooral ook in het verbrijzelen van keisteenen fraaije gezigten enz. enz.te veel om alles af zonderlijk te noemen zoodat er ruimschoots gelegenheid is, om zich voor meerdere of min dere centen goed te amuseren. Wij wen- schen den ondernemers in het algemeen een ruim bezoek toe, mede ter goedmaking hun ner veelal niet geringe kosten en den bezoe kers een onschuldig en regt aangenaam genot. wald om regendaar het drooge weder schadelijk werkte op de veldvruchten. Naau- welijks was hij echter in de sacristy, of de koster kwam hem met een vrolijk gelaat ver kondigen dat God zijn gebed verhoord had daar het regende alsof de wolken losgebarsteu waren. Dat verhoede God, antwoordde de prediker, want ik heb geene parapluie bij mij. Een brief uit Vreden van den 7 Augus tus meldt ons nog de volgende nadere bijzon derheden omtrent den verschrikkelijken brand, die aldaar gewoed heeft. Het getal der in de asch gelegde huizen bedraagt 520 en omtrent 2000 menschen zijn daardoor builen huisves ting geraakt en in de nabuurschap ingekwar- tierd. Hun worden van elders levensmiddelen bezorgd. Er bestaat het sterkste vermoeden dat de brand is gesticht door een’ kleederma- ker die zich overgaf aan misbruik van ster ken drank en de gemeente Vreden uit gebrek aan woning moest verlaten. De brand is op drie onderscheidene punten uilgebarsten en op alle deze drie punten is hij op den dag van den brand gezien. Hij is in hechtenis ge nomen en het heeft vele moeite gekost om hem tegen de woede des volks le beschermen. Hij heeft in de gevangenis getracht zich door middel van uitgebroken glas den hals af te snijden maar de wonde die hij zich heeft toegebragtis niet doodelijk. Hij wordt den 8 dezer naar Aahaus vervoerd. Prins Louis Lucien Bonaparte neef van den tegenwoordigen keizer der Franschen heeft in zijn hotel te Londen eene drukpers doen plaatsen waarop hij de vruchten zijner linguïstische studiën laat drukken tot een klein getal exemplaren welke bij vervolgens aan openbare boekerijen en de letterkundige leden der hooge aristocratie als geschenken uitdeelt. Thans is de prins bezig met een wTerkhet welk op zijn verzoek door dr. J. H. Halberts- ma vervaardigd werd het is eene vertaling van het Evangelie van Mattheus, uithet Grieksch in het tegenwoordige land-Friesch. De prins corrigeert de proeven zelf en volgens dr. Hal- bertsraa, naar men zegt, met eene kennis van zaken en met eene naauwkeurigheid welke de auteur tot dusver te vergeefs onder de correctoren van de Nederl. pers gezocht heeft. Wij kunnen niet nalaten hier nog bij te voegen dat de alhier onlangs opgerigteen zoo schoon even buiten deze stad gelegene sociëteit de Harmonievoor de leden en ge- introduceerden niet weinig het aangename van de kermis vermeerdert en verhoogt. Onder keurig muzijk toch over dag en bij avond, amuseert men zich aldaar in opgeslagene zo mertenten te midden van een heerlijk groen, op eene waarlijk regt aangename wijze, ter wijl dat groen des avonds door lampions wordt verlicht. Geen wonder dan ookdat het ge tal bezoekers dier sociëteit thans belangrijk ge noemd mag worden en dat het vooral groot was bij de op jl. woensdag gegevene Danspar tij en bij de op den daaraanvolgenden dag gehoudene Kegelpartij. In de Heraut is de volgende advertentie opgenomen Dezer dagen is uit Amsterdam aan Z. M. den koning toegezonden een adres met 1652 handteekeningen tegen de wet op het lager onderwijs zoo als die thans door de tweede kamer der staten-generaal is aangeno men. Later is nog eeu adres van adhaesie uit Amsterdam met 4864 namen aan Z. M. opge zonden.” Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 12 Augustus: Men verneemt nader, dat H. M. de koningin zondag morgen ten 10 uur Lon den zal verlaten om naar de Nederlanden we der te keeren. H. M. wordt maandag in de residentie terugverwacht. H. M. zal bij hare terugkomst weder het paleis het Huis ten Bosch betrekken. Z. K. H. de prins van Oranje is met Zr. Ms. schroefkorvet Groningen onder bevel van den kapt.-luit, ter zee J. D. Wolterbeek, den 6 Augustus in de Corunna aangekomen. Alles w’as wel aan boord. Men meldt uit Zwolle d. d. 6 Augustus: Heden ochtend zijn drie ingezetenen van het eiland Schokland naar het geregtshof gebragt, ten einde door den regter-commissaris voor strafzaken te worden gehoord wegens het hun ten laste gelegde feit van iemand moedwillig in zee te hebben geworpen. Zij zijn vervolgens naar het hüis van verzekering teruggebragt. De schade van den hagelslag, op 15 en 20 Julij in Groningen geleden is zeer groot. Door 29 leden der ondeelinge waarborgmaat schappij is eene opgaaf van ƒ68,000 schade gedaan een aantal andere leden kon naar het reglement zijne schade niet opgeven. Het aan deel door elk der onderling gewaarborgden in de vergoeding der schade zal nogal aanmerke lijk wezen. Zulke maatschappijen werken ech ter in ieder geval zeer gelukkig. Men moet hare algemeene verspreiding in het belang van den landbouw zeer wenschen. Een bakker te Antwerpen die ter zake van vermenging van bet door hem bereide brood met voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen tot twee maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete werd veroordeeld is in booger beroep tot twee jaren gevangenisstraf en 495.28 fr. geldboete verwezen. Men weet, dat de gemeenteraad van Ge nua door de hooge regering onlangs ontbon den is wegens wederspannigheid tegen hare bevelen, en bepaaldelijk, omdat hij weigerde van de ingezetenen zekere belasting ten be hoeve der algemeene schatkist te heften. Thans ontvangt men berigt dat alle leden van den raad behalve één (79 van de 80) herkozen zijn zoodat het Sardiniscbe gouvernement nu niet enkel met het bestuur van de tweede stad des rijks, maar ook met hare bevolking in geschil is. Naar men verneemtzullen de met Tur kije gerezene geschillen ter zake van de reor ganisatie der Donau-vorstendommenspoedig tol eene oplossing gebragt worden ten gevol ge van een (aangenomen?) voorstel van Frank rijk, tot het beleggen van eene conferentie, die de onafgedane punten zal hebben te on derzoeken en te beslissen. Deze conferentie zal uit gevolraagligden der verschillende mo gendheden bestaan en zich bij hare werk zaamheden uitsluitend tot het onderzoek der verkiezingen en tot het eventuële van deze be palen. Onlangs bad een geestelijke in het Schwarz- SNEEKER ZOO tï s COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1