te NIEUWS- EN ADVERTBNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 66. 12de Jaargang. WOENSDAG den 19 Augustus. p 5000 Eergisteren werd I l SNEEKER COURANT. I I BINNEN- EN BUITENLAND. l i i een zou gedaan het boren stootte van ge- door BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK waarschuwen elk en een’ iegelijk om gedurende het uitdiepen van een gedeelte van het vaarwater de Geeuw, on der Sneek niet te zeilen van af de Stad tot de opvaart naar de Zoutkeet, noch van daar naar de Stad. Sneek den 13 Augustus 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU DA. De Secretaris HAGA. ten van geloof. Hooggeplaatste personen als de heeren Stahl en v. Gerlach de hoogleer- aren Leo en Hengstenberg, bestrijden deze vereeniging en hare bedoelingen of liever de wijze op welke zij die tracht te bereiken. Op bevel des konings is aan de hoogere over heden van de landskerk kenbaar gemaakt dat Z. M. niet verlangt dat zijn stilzwijgen zoude kunnen worden aangemerkt als een be wijs dat Hd. met deze afkeuring instemde dat Z. M. groot belang hecht aan de bedoel de vereenigiug en haar beschouwt als een nog niet beleefd blijk van echten Christelijken broederzin; dat de koning niemand wil nood - zaken Om aan die vergadering persoonlijk deel te nemen maar ook niet wil verzwijgen welke hooge beteekenis hij daaraan hecht, en welke verblijdende hoop hij voor de toekomst der kerk daarvan meent te mogen voeden"’ Deze verklaring zal menigeen grootelijks be vredigen. Men verneemt ook dat de synode der broedergemeente, welke in Herrenhut ver- eenigd is geweestheeft gemeld dat van ha rentwege afgevaardigden de bedoelde vergade ring zullen bij wonen. Te München is een ondernemer bouwen op hel denkbeeld gekomen, om middel van loten van één’ gulden het stuk eene som van 200,000 fl. bijeen te brengen met het doelom ten behoeve der arbeiders klasse kleine uit twee kamers en eene keuken bestaandewoningen te bouwen. De houder van een winnend nommer verkrijgt het regl, om zulk eene woning levenslang zonder be taling van eenige huur, in bezit te houden. Te Huil heeft zich de verschijning voor gedaan van natuurlijk gas bij gelegenheid van van een’ put. Óp 48 voeten diepte men op eene bedding veengrond van drie voeten dik liggende op kiezelsteen ge broken vuursteen en de overblijfselen van zee- schelpdieren. Bij het opspuiten van water met fijn zand kwam de werkman, die over tuigd was, dat gas en niet de kracht van het water oorzaak der opwerping was op de ge dachte om het aan te steken met dat gevolg, dat er eene vlam van twee ellen hoogte ont stond terwijl de opw’erping van het water tevens aanhield. Vervolgens werd eene pijp van drie duim diameter en zes voet hoog aan- gebragt op die, welke slechts weinige duimen boven den grond uitstak, en het water, benevens het gas steeg gedurende eenigen tijd evenzeei’ naar boven waarna alleen het gas oprees. De hoe veelheid gas die zich ontlastte werd bere kend genoegzaam te zijn, om al de straten van Huil (welke stad 100,000 inwoners telt) te verlichten, en het gas schijnt dezelfde stof of vuurdamp te zijn die zoo dikwijls ongeluk ken in de mijnen veroorzaakte. De vlam ver toonde zich zuiverder dan die welke door kool- stofwatergas werd voortgebragt en deskundi gen schrijven het ontslaan van dit gas dat zuiverder is dan gewoonlijk, toe aan de ont- van plan tenstoffenop het tijd- van overgang tot kool. Zoodra de boor dieper zonk dan de bedding veen en tot de rotslaag naderde hield de toevoer van gas op, doch deze kan natuurlijk hersteld worden door de pijp weder op de vereischte diepte van het veen te brengen. Woensdag werden 21 gaspitten aangestoken met het beschreven gas zonder dat men eenen gasmeter bezigde. Uit Parijs meldt men t Op dit oogenblik is hier onder de vele processen tot echtschei ding een aanhangig, waarin de echtgenoot, ter ondersteuning van zijn’ eiscb, bij zijn verzoek schrift tot de regtbank gerigt drie honderd naar volgorde gerangschikte facturen heeft ge hecht, wegens aan zijne wederhelft door ver schillende modemagazijnen geleverde artikelen, waarop voorkomen 1) Malakof-hoeden met springveren crino- line-rokken baydéres a la duichesse de Pom padour fr. 1800 2) Rokken om genoemde hoepel te bedekken 5) Waschloon van neteldoekscherokken met volants sedert Mei2600 Daarop volgt een ellenlange rekening van dergelijke en andere mode-artikelen tot een niet minder aanzienlijk bedrag. SNEEK., 18 Augustus. Van den 8 tot en met deu 14 dezer zijn in deze provincie 56 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor Het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6005. Dat de schouwburg van den heer Van Lier ook te dezer stede gunstig bekend is blijkt uit het drukke bezoek dat dezelve ei ken avond ontvangt, en uit de bewijzen van algemeene goedkeuring, welke den uitvoer ders telkens ten deele valt. Inzonderheid was dit het geval met het stuk: Ben Leilde Zoon der Duisternis hetwelk op verzoek reeds ten tweedenmale is opgevoerd en met daverende toejuiching bekroond werd. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 13 Aug.: De minister Von Rappard is benoemd tot groot kruis de minister Van der Brugghen tot com mandeur en de ministers van Romunde en Wiardi Beekman tot ridders van den Neder- landschen Leeuw, hetgeen gelijk staat met de bevestiging van het ministerie en de bekrach tiging der onderwijswet. Het heeftnaar men verneemt Z. M. den koning behaagd, de wet tot regeling van het lager onderwijs, die door de beide kamers van de staten-generaal is aangenomen den 15 op het Loo te bekrachtigen. Die wet zal on der no. 105 in het Staatsblad verschijnen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 13 Aug.: Bij besluit van 15 dezer heeft Z. M. bepaald, dat de tegenwoordige vergadering van de sta ten-generaal zal worden gesloten op woensdag den 26 Augustus 1837 des namiddags ten twee uur, namens Z. M. door Exc. den minister van binnenlandsche zaken. Z. M. heeft benoemd bij continuatie tot schoolopzieners, respectievelijk in het eerste en vierde schooldistrict der provincie Gronin gen de heeren jhr. mr. H. J. Tirp en B. Brugsma. Volgens berigt van Zr. Ms. zaakgelastig de te Rome, heeft de pauselijke regering het bestaande uitvoerregt op ongehekelde hennep van 20 bajocchi per 100 pond bruto, vermin derd op 15 bajocchi. Volgens berigt van Zr. Ms. consul te Tri poli, is aldaar voor het geheele jaar de uitvoer verboden van tarwe, gerst en vee. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 15 Aug.: Z. M. heeft heden op de oude renbaan bij den Soerschen lol een 2de volksfeest gegeven het welk zeker niets te wenschen overliet, even als het vuurwerk dat rijk genoemd mogt worden en waarvan ieder wel voldaan zal zijn huiswaarts gekeerd de overtuiging met zich nemende, dat Willem III hier als een vader onder zijne kinderen is. Eene talrijke schare van meuschen en rijtuigen bezette de heide, die met tenten en vlaggen als overdekt was. De prijzen waren vele en van hooger en min der waarde den hoogsten prijs evenwel be haalde de wed. B. met een talrijk en nog jeugdig gezin die bij deze gelegenheid het geluk had haren tamelijk welvoorzienen ellen winkel tegen goede prijzen te slijten hetwelk haar zeker niemand misgunnen zal. Het feest is in de beste orde afgeloopen. Naar men verneemt, zal H. M. de ko ningin, tegen het laatst dezer maand, weder eene buitenlandsche reis ondernemen en wel naar Wurtemberg, ten einde een bezoek af te leggen bij Harer Maj. vader, Z. M. den ko ning van Wurtemberg. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 Aug. Eergisteren werd aan het strand bij Egmond aan Zee gevonden eene flesch, waarin zich een briefje bevond waarop o. a. in het Engelsch het navolgende met potlood geschreven stond Julij 18, 1857. Nog even tijd, om deze flesch over boord te werpen. Wij vergaan bij Dover.” In het landbouwkundig opvoedings-ge- sticht te Montfoort, dat sedert bijna tien jaren bestaat, en ook in onze provincie om zijne vruchten niet onbekend is heeft jaarlijks een onderzoek plaats naar d" verstandelijke en ze delijke ontwikkeling der leerlingen. Zoo als wij goed onderrigt zijn zal dit examen in dit jaar plaats hebben op den 27 Augustus a. s., wanneer alle belangstellenden vrijen toegang tot de inrigting zullen hebben. NV ij vertrou wen, dat ook nu zich velen zullen gedrongen gevoelen derwaarts te gaan, daar het genoegen van dien dag de moeiten ruimschoots vergoedt. Men meldt uit Groningen d. d. 15 Aug.: Naar wij vernemen moet er in den prijs van den turf eene merkelijke verlaging zijn in vergelijking bij het vorige jaar terwijl de kwa liteit althans wat drooge betreft, niets te wenschen overlaat. Men kan waarlijk niet genoeg toezien dat lucifers of strijkzwafeltjes niet onder het bereik van kinderen komen. De voorbeelden, dat zij er in hunne onwetendheid brand mede stichten, zijn menigvuldig. De stad Roermond is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. In eenen ouden toren wordt buskruid bewaard, het depót dergenen die het verkoopen. Er zijn eenige openingen in, om lucht te verschaf fen. Drie kinderen zagen eene duif in een dezer gaten vliegen klommen er door in den toren en lieten zich daar omtrent tien voeten neder. Dewijl het donker was, staken zij st rij k- zwaveltles aan die zij bij zich hadden en ontdekten bij dat licht den voorraad buskruid, waarvan zij een gedeelte met zich namen. Bui ten den toren speelden zij er mede en brandden zich zoo deerlijk dat zij te naauwernood aan den dood zullen ontsnappen. Een verschrik kelijk ongeluk zou gebeurd zijn indien het kruid in den toren vuur had gevat. Door een kind dat bij een’ hoop stroo met luci fers speelde, is in de vorige week het ge hucht Grep, bij Spa, er geheel doorindeasch gelegd. Alle huizen 40 in getal met de kerk zijn een’ puinhoop geworden en slechts de pas torij is overgebleven. De inwoners hebben al les verloren niets konde gered worden. De aardappelen zoo leest men in de Boeren Goudmijn, kwamen in 1585 naar Eu ropa. Na 55 jaren brak de aardappelziekte uit en vernietigde de hoop der landbouwers en na 80 jaren waren de aardappelen reeds zoo ontaard dat er niet eens zaad kon gewonnen worden. In het jaar 1696 bragten de Span jaarden weder goede zaden uit Peruwelke 13 jaren lang gezonde aardappels opleverden. Later werden evenwel ook deze ziek, en in het jaar 1779 was die ziekte zoo ver gevorderd, dat men de verkregen zaden ook niet meer gebruiken kon. In het jaar 1797 bragten de' binding Engelschen nieuwe zaden naar Europa maar stip eerst in 1805 en 1803 vonden deze eene eigen lijke verspreiding in Duitschland en zijn van dat oogenblik af gemeen goed voor alle volke ren geworden. Vijftig jaren later viel de aard appelziekte met vernieuwde hevigheid in die eerst in het jaar 1856 is verminderd, Hieruit zou het bijna schijnen als of de aardappelen elke vijftig jaren aan ziekte onderhevig zijn. Dezer dagen werd te Brussel een heer met eene dame wandelendeop straat van zijn horologie beroofd, door eene vrouw met i kind op den arm, die zeide, dat zij aldus zorgen dat het kind althaus niet van gebrek omkwam. De heer liep de vrouw na, om het ontvreemde terug te eischen en toen zij dit weigerde, riep hij getuigen op om de zaak aan te geven maar evenmin als iemand hem had willen helpen het horologie der vrouw te bntnemen evenmin was er ook ie mand, die den vader van het kind in deze zaak zelfs als getuige wilde bijstaan. In de maand September zal te Berlijn eene algemeene vergadering plaats hebben van het Evangelische verbond, gesticht ter bevor dering van verdraagzaamheid en Evangelischen broederzin, ook bij afwijking in sommige pun-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1