NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 67. 12de Jaargang. ZATURDAG F den 22 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 24 AUGUSTUS 1857, des voormiddags ten 10 uur. r SNEEKER COURANT. n r liet Stads- e 1 BINNEN- EN BUITENLAND. 1 r ‘j i. I i V r i i 9 16 16 5 at e. ""1 offi— het begin Het |fr de directie van van getal aspiranten van draagt 6. bij het examen zonder voor de aspirant-kadets ook thans eene grondige kennis der Nederduitsche taal vooral in aanmerking komen ervarenheid in vreemde talen strekt tot aanbeveling. In het midden der volgende maand zal te Brussel met medewerking van het Belgische gouvernementeene vergadering van deskun digen uit onderscheiden landen gehouden wor den tot bevordering der oogheelkunde. Dit congres zal op den 15, 14, 15 en 16 Septem ber aanstaande zitting houden. Eenige gou- Idem van houdende opgave eel voor 1858. Rekening van Werkhuis over 1856. Reglement voor het beurtveer van de Gor- redijk. Nieuwe Tolhuis. Voorstel tot verkoop Voorstel PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk het beurtveer vauWol- Vega. Rapport omtrent het afgraven van modder. Brief van de kamer van koophandel, we gens het benoodigde voor 1858. het collegie van brandmeesters, van het benoodigde materi- SNEEK 21 Augustus. Eergisteren had al hier de gewone jaarlijksche Hardzeilpartij plaats, onder begunstiging van schoon weder en eene frissche koelte. Even als in vorige jaren was een zeer groot getal met vlaggen versierde vaar tuigen op de wateren, gevuld met duizenden toeschouwers, terwijl zich van het directie- schip bij tusschenpoozen de uitmuntende har- moniemuzijk van de stedelijke schutterij te Leeuwarden deed hooren. Alom in Sneek en omstreken heerschte belangstelling en vrolijk heid, en het volksfeest bij uitnemendheid is wederom in de beste orde afgeloopen. De prijzen en premiën zijn behaald: 1ste klasse. Eerste prijs, door het schip de Jonge Klaasvan R. R. Kuipers te Dragten bestuurd door B. Kooistra. Tweede prijs, de Koopman, van W, O. van der Meer te Ureterp, bestuurd door F. Kooi stra. Premie, de Jonge Greëlt, van Greëlt Zijl- stra te Dragten bestuurd door hem zelven. 2de klasse. Prijs, G. H. ter Horst Jz., Her- ■minaSneek. Premie S. J. van Niel Anne Gezina, Sneek. 5de klasse. PrijsC. H. Beekhuis de Arend, Buitenpost. Premie K. F. de Vries Amphitrite, Grouw. 4de klasse. Prijs, W. S. van Heslinga, de Baars, Sneek. Premie, K. K. Hoekstra, Warga. 5de klasse (visch-aken). Prijs J. J. de Vries, Workum. Premie, A. A. de Haas, Gaastmeer. 6de klasse. Prijs, R. G. Zijlstra, Dragten. Premie, H. P. van der Werf, Dragten. Bij koninklijk besluit is aan eene com missie uit de stalen van Groningen, belast met de voorbereiding van al wat noodig zal zijn, om voor de provincie concessie te vragen tot den aanleg en de exploitatie van eenen spoor weg van Groningen over Winschoten naar de Hanoversche grenzen enz. magtiging verleend om na de geslotene zomervergadering der sta ten hare werkzaamheden voort te zetten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 Augustus H. M. de koningin en prins A- lexander, zijn heden namiddag ten 5 uur, per extra trein, in goeden welstand, van hunne buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. TI. M. de koningin heeft zich dadelijk naar het Huis ten Bosch begeven. Den 7 dezer is op de buitenplaats het Kleine Loonabij ’s Gravenhagein den ou derdom van 51 jaren overleden de H. W. G. heer jhr. Johann George Otto Stuart von Schmidt auf Altenstadt, ridder der militaire Willemsorde ridder der orde van den Ned. van drie kamers. tot uitdieping van de Gracht aan de noordzijde. Adres betrekkelijk het besluit tot reorgani satie der Nederd. scholen met rapport daar omtrent. Verplegingskosten van bedelaars in de ko loniën over 1855 en 1854 tot lm° September. Betrekkelijk eene gedane afkoop van grond- pachten. zienlijk publiek woonde de uitvoeringen bij o. a. de prins von Hohenzollern met het ge- heele corps officieren zijner divisie. Het muzijk- corps heeft bereids onderscheidene engagemen ten voor het volgende jaar aangegaan. Het Dagblad v. Zuid-Holland en 's Gra venhage zegt te vernemen dat de heer Jacqs ed. Saporlas doordrongen van het belang, dat er voor de residentie en Nederland in gelegen isom te Scheveningen eeue groote zeehaven daar te stellen en die in verbinding te brengen met de waterwegen en het Euro- peesch spoorwegnet zich die zaak reeds se dert lang aangetrokken en deswege onder- handelingen geopend heeft, zoowel met de hooge regering, als met de eerste bankiers vau Europa. Voorloopige opnemingen zijn ge schied door en onder toezigt van den hoofd ingenieur A. Greve die als deskundige in deze geraadpleegd de uitvoerbare verwezenlij king van dit belangrijke plan heeft aange toond. Zijn wij wel onderrigtdan moet er gegrond vooruitzigt bestaan dat het den ijver van den heer Saportas gelukken zal, dit groot- sche plan dat vooral voor de residentie en het vaderland van onberekenbare gevolgen zou zijn, tot stand brengen. Men meldt uit Steenwijk d. d. 17 Aug. In de vorige week zijn alhier op den molen van Wicherson en Schuite twee mudden rog ge gemalen, die 80 Ned. pond, per mud heb ben gewogen. Ook is hier reeds wiktarwe van 81 Ned. pond, de mud verkocht, terwijl de beste rogge hier in het verleden jaar zelden zwaarder dan 70 en de beste tarwe zelden1 zwaarder dan 75 Ned. pond, per mud woog. Men meldt uit Staphorst d. d. 15 Aug. De erfgenamen van de rijke nalatenschap van Teijler van der Hulst te Haarlem zijn over do drie provinciën Overijssel, Friesland en Gro ningen verspreid ten getale van ongeveer 200 personen onder welke sommigen in zeer be- krompene omstandigheden verkeeren. Elke provincie beeft thans eene volmagt te Haarlem, ondersteund door een’zaakwaarnemer. Men is van gevoelen dat de erfenis wel los komt. Er zou een voorstel gedaan zijn, om te transigeren voor 18 ton. Men meldt uit Staphorst d. d. 15 Aug. Steeds waren de berigten van de landverhui zers zeer gunstig van daar dat dit voorjaar weder een 80tal naar Noord-Amerika vertrok ken is. Van deze zijn echter reeds zoo treu rige tijdingen ontvangen en waarbij zich nog anderen voegen dat zij die nog geld hebben overgehouden spoedig terug worden verwacht en anderen al morrend over hunnen slecht door dachten stap, zonder geld en brood, al bede lende bij hunne landgenooten rondloopen, over welker mildheid zij volstrekt niet roemen. Men schrijft uit Echteld van den 12 Aug. De allerbelangrijkste uitbreiding zoo hier als elders der tabaksteelt deed wel eens de onge gronde vrees ontstaan dat overproductie eene daling der zoo hooge prijzen zou veroorzaken en evenwel wordt de afval de zoogenaamde lompen vroeger hoogstens 1 cent per pond waardig, thans ruim twaalfmaal zoo duur (d. i. 12 en meer de 100 pond) aan opkoopers in het klein gretig van de hand gezet. Mogt dit jaar de prijs der betere soorten daaraan evenredig wezen dan zal weldra onze schoo- ne Betuwe sleehts één tabaksland zijn. Men meldt uit Breda d. d. 18 Augus tus Het examen van onderofficieren die wenschen te dingen naar den rang van cier, zal, naar men verneemt, in 1 October alhier worden afgenomen. het garnizoen alhier be- Zijn wij wel onderrigt, dan zal even als dit jaar, in het bij- Leeuw, ridder met de ster van de Eikenkroon en oud gouverneur van de kolonie Suriname. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 17 Aug.: De geschenken die de keizer van Japan den koning heeft aangeboden zijn alhier aange komen. Zij zijn echter op verlangen van Z. M. naar het Loo gezonden. Had het klassikaal bestuur van ’s Graven hage uitspraak doende iu de zaak der be kende aanklagtdoor de bóeren predikanten Verhoef, du Cloux en Kraaijenbelttegen dr. J. C. Zaalberg Pz. predikant te ’s Hage in- gebragtde aanklagers ontvankelijk verklaard, en daarop hunne aanklagt als onregtmatig af gewezen en teekenden de aanklagers daarop appél van die uitspraak aan bij het provinci aal kerkbestuur van Zuid-Holland, thans ver neemt men, dat gemeld kerkbestuur ter laat ste instantie beslissende, de beslissing van het klassikaal bestuur van ’s Gravenhage heeft ver nietigdop grond dat de aanklagers hadden moeten verklaard worden niet-ontvankelijk in hunne aanklagt te zijn. Door de raadkamer van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland zijn de 22 Malei- jers naar de openbare teregtzitting van dat hof verwezen. De dag van de behandeling dier zaak is nog niet bepaald. De hoofdvereeniging en de verschillende afgevaardigden ter algemeene vergadering van hel Nederlandsch Onderwijzers genootschap heb ben jl. donderdag te Dordrecht de 15de alge meene vergadering van gemeld genootschap ge houden. De heer A. Beelooschoolopziener van het 1ste district van Noord-Holland te Amsterdam, opende die met eene rede, bevat tende de beantwoording der vragen Wat leert en wat gebiedt ons het tegenwoordig oogen- blik ten opzigte der zaak van het onderwijs De spreker overhandigde daarbij aan den heer H. D. Muntinga, onderwijzer te Westerlee (provincie Groningen) de uitgeloofde som (ƒ100 voor zijn verleden jaar bekroond ant woord op de prijsvraag Een betoog dat het onmogelijk is een goed lager onderwijs te ge ven in ons vaderland aan de kinderen der Christenen, zonder dat daarbij het Christelijk beginsel wordt ten grondslag gelegd. Dezer dagen is te Amsterdam bij een’ win kelier een bedrog gepleegd, hetwelk zou kun- nnen herhaald worden en waartegen men al- zoo op zijne hoede moet zijn. Men heeft na melijk eenen Oostenrijkschen coupon (zilver- metaliek)verschenen 1 Julij 1857 in beta ling gegeven die oorspronkelijk ƒ5.9 bedraagt, en dien men door achter elk cijfer eene 0 te stellen, op ƒ50.90 heeft gebragt. Men meldt uit Leyden d. d. 19 Aug. Voor de verkiezing van een lid voor de twee de kamer der staten-generaalter vervanging van den heer Groen, zijn ingeleverd 1515 stembriefjes; van onwaarde 17; de heer Oli vier verkreeg 490, de heer Schimmelpenninck 466 en de heer Berkhout 416 stemmen zoo- dat er eene herstemming tusschen beide eerst- genoemden moet plaats hebben. De vrouw van den banketbakker M. op het Verwulfd te Haarlem nog iets in de keu ken te verrigten hebbende begaf zich nadat reeds het geheele huisgezin te bed lag, naar beneden; ontwaarde, daar komende, tot hare niet geringe ontsteltenis, licht en gloed door de. reten van een’ turfbak in de keuken. Bij onderzoek vond men dat er geglommen kolen waren nedergelegd bij den turf, waarover eene zeef met spaanderen enz. zoodat er geen twijfel omtrent boos opzet meer overbleef. Het bleek dan ook dat de twee dienstmeiden uit wraak over ongenoegen hetwelk zij dien dag met hare meesteres gehad hadden den boel in brand hadden willen steken, en slechts door eene onvoorziene omstandigheid in haar boos opzet zijn gestuit. De beide schuldigen, zijnde zusters werden in verzekerde bewaring ge bragt. Volgens de Utr. Ct.heeft het muzijk- corps onzer veld-artillerie onder de leiding van den kapelmeester Rüdersdorff, zoo te El berfeld als te Dusseldorf, bijzonderen roem verworven en luisterrijk gewedijverd met de Johannisberger-kapel en de muzijk van het 56e Pruissische regement. Een talrijk en aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1