NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 68. 12de Jaargang. WOENSDAG den 26 Augustus. BINNEN- EN BUITENLAND. ander Hd. •I- I f geliedienaar. gaat van king van Men aan SNEEK, 25 Augustus. Van den 15 toten met den 21 dezer zijn in deze provincie 65 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6068. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 21 Aug.: In de gisteren gehoudene vergadering is den ge meenteraad het kohier van den boofdelijken omslag door burg, en weth. aangeboden met de daartegen ingekomene bezwaarschriften, ten getale van 72. De raad heeft besloten, het ko hier met de reclames in onderzoek en overwe ging te nemen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 19 Aug. Volgens het Residentieblad is het zittingjaar 1856/57 der staten-generaal gisteren in eene vereenigde zitting der beide kamers gesloten. Men behoeft niet te herinneren dat die slui ting door Z. M. bepaald is op Woensdag 26 dezer. Bij beschikking van 19 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald dat de herstemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofd-kiesdistrict Leyden zal geschie den 2 September aanstaande. Men meldt uit Amsterdam d. d. 18 Au gustus: Uit eene opgave van regeringswege blijkt dat de rijksmiddelen gedurende de ze ven eerste maanden van het jaar 1857 hebben opgebragt ƒ51,444,274, terwijl de opbrengst van gelijk tijdsverloop in het vorige jaar is ge weest ƒ50,725,750. De personen, die verzocht hebben als leer- ling-telegrafist in aanmerking te komen, zijn aangeschreven, om zich voor het vergelijkend on derzoek aan het ministerie van binnenlandsche zaken te doen vinden op dingsdag 1 September aanstaande des voormiddags ten tien uur. De grondeigenaren worden opmerkzaam gemaakt, dat alle bezoldigde opzieners der jagt en visscherij, niet als rijksveldwachters aan gesteld, sedert den 1 Julij jl. hunne kwali teit hebben verloren en geene jagtovertre- dingen meer kunnen constateren met teken- nengeving, dat, wanneer zij voor hunne par ticuliere opzieners der jagt en visscherij eene commissie van rijksveldwachters verlangen, zij zich tot dat einde bij een op zegel geschreven verzoekschrift aan den minister van justitie zullen hebben te wenden. In het Hbl. leest men In eene der gemeenten van Z-Holland heeft zich het ge val voorgedaan bij de jongste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad dat twee zwa gers door de kiezers benoemd zijn. De jong ste heeft echter bij de eerste stemming dadelijk de volstrekte meerderheid verkregen terwijl de oudste bij de herstemming tot lid van den raad werd verkozen. De vraag is nu, wie naar aanleiding van art. 21 der gemeentewet benoemd moet worden. Had de oudste ook dadelijk de meerderheid verkregen dan was hij lid van den raad geworden en nu meent men dat de jongste als zoodanig moet geïn stalleerd worden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 Augus tus Aan een hier ontvangen brief, den 10 dezer aan boord van de schroefstoomkorvet Groningen geschreven, ontleenen wij het navol gende Donderdag den 6 Augustus, ten half 11 uur, ’s morgens, kwamen wij in de baai van Co runna ten anker, alwaar Z. K. H. de prins van Oranje met de meeste eerbewijzen van de zijde der Spaansche autoriteiten ontvangen werd. Dien dag en de beide volgende dagen noodigde de prins de hooge burgerlijke en mi litaire beambten der stad bij zich aan boord van de Groningen aan tafel terwijl Hd. donderdag en zaturdag avond de te zijner eere gegevene voorstellingen in den Italiaanschen schouwburg bijwoonde, alwaar op den eerst- genoemden avond de opera Hernani en op laatst genoemden de opera la Sommatnbula werd op gevoerd. Den 7 (zaturdag) had er, ter gele genheid van ’s prinsen bezoek eene groote pa rade plaals welke door Z. K. H. met zijn ge volg en het êtat-major van de Groningen werd bijgewoond. Na den afloop van dit militaire feest werd den prins en zijn gevolg, door de militaire en burgerlijke autoriteiten der stad een keurig déjeuner aangeboden en Z. K. H. vervolgensmet de meeste voorkomendheid en heuschheid in de gelegenheid gesteld al het bezienswaardige der plaats in oogenschouw te nemen. Zondag, den 9 ging de Groningen vroeg tijdig van Corunna naar Ferrol onder zeil, op welke reede zij tegen den middag het anker liet vallen. Na eerst de maritime militaire en burgerlijke overheden bij zich aan boord te hebben ontvangen, ging de prins, onder het lossen van een salut van honderd schoten omstreeks 2 ure aan den wal tot het afleggen van eenige bezoeken waarbij aan Z. K. H. de meest mogelijke eerbewijzen werden toege- bragt. Ten 5 uur vereenigden zich de hooge autoriteiten der stad en onderscheidene Spaan sche grandes bij den prins, aan boord van het stoomschip aan tafel. Den volgenden dag be- zigtigde Z. K. II. met Hd. gevolg en het état- major het merkwaardige der stad met name de marine-werf en de dokken met welk een en Des avonds ten 7 den prins, groot diner bij den admiraal mari- ne-kommandanthetwelk Z. K. H. met Hd. gevolg bij woonde. Morgen (den 11) vertrekken wij naar Vi gowaar wij een paar dagen zullen vertoe ven om vervolgens de reis naar Lissabon aan te nemen alwaar wij den 15 dezer denken aan te komen. (D. v. 's Gr) Dezer dagen hield de Nederl. Gustaaf-A- dolf-vereeniging hare jaarlijksche algemeene ver gadering te ’s Gravenhageonder voorzitter schap van dr. L. J. F. Janssen. De maat schappij inogt met innigen dank aan God er kennen dat zij reeds veel goeds heeft mogen opwekken bewaren en ondersteunen. Onder scheidene Evangelische gemeenten in het bui tenland vooral in Westphalen en Hongarije, mogten reeds door haar geholpen worden. In het vaderland dankt meer dan ééne gemeente hare krachtige hulp en liefderijken bijstand, De kleine Protestantsche gemeente te Weert iu Limburg, vroeger met Roermond vereenigd ontving door haren arbeid een’ eigenen Evan- De vereeuiging ontving een le- ƒ100 en stelde ƒ2000 ter beschik- de algemeene vergadering. meldt uit Rotterdam d. d. 20 Au- Heden nacht omstreeks drie uur is den mond van de Oude Haven, nabij het bolwerk gezonken een schuitje beladen met zink dat gisteren namiddag van ’s Hertogen- bosch alhier was aangekomen en waarvan de lading gedestineerd was voor de stoomboot op Havre. De schipper W. Rulgens en zijn knecht, die te slapen lagen zijn daarbij omgekomen en hunne lijken tegen den middag uit het ge- zonkene vaartuig gehaald. Men verzekertdat de zaak der 22 Ma- leijers die, ter zake van brandstichting ver wonding en moord gepleegd op het Nederl. schip Twenthe kapt. Coopmans, naar de open bare teregtzitting van het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland verwezen zijn, in het be gin van October voor dat hof zal worden be handeld. De Javaansche meid Surina, oud 50 jaren is buiten vervolging gesteld en zal naar Java lerugkeeren. In het Nederlandsch. Tijdschrift voor ge neeskunde leest nit’n het volgende berigt uit Utrecht De plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigt alhier kennis dragen de, dat de koepokinenting ter dezer stede van jaar tot jaar al meer en meer wordt verwaar loosd zoodat uit de officiële staten ten stad- huize gebleken is dat er in het laatst verloopen jaar slechts dertig ten honderd der levend geborene kinderen is ingeënt - heeft het van haren pligt geacht, hare medeburgers opmerkzaam te maken op deze belangrij ke daad - zaak welke tot hoogst treurige gevolgen aan leiding kan geven. In meerdere steden van ons vaderland - zoo eindigt de commissie hare vermaning - begint de kinderziekte zich ernstig te vertoonenook hier komen daarvan gelukkig nog slechts enkele, gevallen voor. Een iegelijk zij der-1 halve gewaarschuwd en late zijne kinderen vooral inenten. Doch dit niet alleen. Wie voorzigtig wil handelen late die kinderen bij wie de vaccinatie voor tien en meer jaren is geschied op nieuw deze kleine kunstbe werking ondergaandewijl de ondervinding heeft geleerd, dat niet altijd en bij allen eene eerste vaccinatie volkomen en voor het geheele leven tegen de kinderziekte beveiligt. Beter is het hier veel dan te weinig te doen.” Jl. dingsdag is te Dordrecht voorloopig in verzekering gesteld de heer B.echtgenoot en vader van vijf kinderen, verdacht van in zij ne betrekking als 1ste commies aan het post kantoor aldaar zich te hebben schuldig ge maakt aan ontvreemding van geldswaarde uit een behoorlijk gesloten brief. Deze omstandig heid verdient vooral opmerking, daar de heer B. in familiebetrekking staat tot den gewezen Isten commies aan het postkantoor te M. iu 1855 voor dergelijk feit tot tuchthuisstraf ver oordeeld. Het Handelsblad berigt, dat het aan dr. T. J. Halbertsmavroeger kweekeling der Leydsche hoogeschool, gelukt is, toegang te verkrijgen tot de klooster-bibliotheek van het Escurial nabij Madrid, alwaar eene groote verzameling Grieksche en Romeinsche hand schriften bewaard wordt, waarvan de waarde nog onbekend is. Dr. Halbertsma houdt zich onledig met het nazien der Grieksche hand schriften en brengt dagelijks 5 uur, den tijd, dien hem is toegestaan, in de boekerij door, zoodat hij met de schatten dier verzameling goed bekend zal worden. Men mag verwach ten dat hij de uitkomst van zijn onderzoek openbaar zal maken. De Geldersche maatschappij van landbouw looft hare gouden medaille uit aan hem die het beste middel aan de hand geeftdat, zon der schade aan eenig gewas toe te brengen tot vermindering of uitdelging der meikevers, hetzij in den toestand van lavre hetzij in dien van kever, kan aangewend worden, met dien verstande dat de kosten daartoe vereischt zoo laag zijn dat er met voordeel bij den land- en boschbouw gebruik van gemaakt kan worden. De aan te geven middelen dienen in practijk gebragt gewreest en de verkregene uit komsten door bewijzen gestaafd te zijn. De antwoorden moeten vóór of op den 1 Julij 1859 ingeleverd zijn bij den algemeenen secre taris der Geldersche maatschappij van land bouw, den heer L. A. F. H. van Heeckeren. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 20 Au gustus Z. M. de koning vertrekt aanstaan den maandag naar de residentie, doch wordt in het laatst der week terug verwacht om zoo men vertrouwt nog geruimen tijd hier te blijven aangezien gelukkig gedurende langen tijd weder veel werks verwacht wordt voor al door het aanleggen van eenen weg van het Aardhuis naar het Uddelermeer en van daar naar Garderen om in verbinding te worden gebragt met het aan te leggen kamp, het welk, naar men verneemt, dat van Zeyst zal vervangen en in het volgende jaar voor het eerst betrokken zal wordentevens wil men weten dat Z. M. in die streek ter plaatse het Oude Hof” genaamd een paviljoen wil doen bouwen. Z. M. heeft Hd. bloemist, Geurink, en den magazijnmeester van het Loo, Breedenoordieder met een gouden horologie vereerd. De prijzen de vorige week bij ge legenheid van het feest uitgereiktbestonden onder anderen in kostbare zilveren horologiën, tabaksdoozenbeugeltasschen benevens een aantal kleinere zilveren prijzen eene menigte manufacturen enz. van hoogere en mindere waarde, voor mans- en vrouwen kleeding, kammen enz. Toen Z. M. bij die gelegenheid een 4jarig knaapje aan de hand zijner zuster ontdektedat slechts de regterhand ten ge- bruike had, wilde Hij, dat het voor Hd. re kening voor schoolonderwijzer zou worden op geleid met verdere verzorging, aangezien het kind te ver buiten af woont, om anders da gelijks de school op het Loo te kunnen bezoe ken zeker eene aangename herinnering voor dit kind op laleren leeftijd aan den dag waarop Z. M. de wet op het lager onderwijs heeft bekrachtigd hebbende de koning be- I meer dan vijf uren doorbragt. uur was er, ter eere van SNEEKER COURANT. n gustus

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1