NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ra Hfe 1857. No. 69. 12de Jaargang. ZATURDAG i VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER DINGSDAG DEN 1 SEPTEMBER 1857, des namiddags ten 5 uur. den 29 Augustus^ Ma r BINNEN- EN BUITENLAND. aan- l e op de bepaald) de zitting Z. M. PUNTEN TER BEHANDELING. Beëediging der nieuw benoemde Raadsleden. Benoeming van Wethouders. Benoeming van een’ ambtenaar van den bur gerlijken stand. Voorstel betrekkelijk den verkoop van het Nieuwe Tolhuis, onder Goënga. Adres om eene toelage voor 1858, ten be hoeve van het muzijk-corps bij de dienstdoen de schutterij. feit»® uit ’sGravenhage d. d. 25 Gisteren zijn alhier aan het pa- Z. M. zesentwintig kisten aangeko- van den kei- Z. M. Men houdt zich ontpakking. Naar den enkelen te oordcelen moeten de kisten aanzienlijke voorwerpen be- De verdere ontpakking zal volgen als verscheurd hebben en er werd besloten het dier te slagten doch het bleek onschul dig. De policie heeft zich de zaak aangetrok ken op grond van vermoeden dat de zuige ling zoude gestolen zijn daar juist op dien dag vreemdsoortige lieden het dorp naar de Ommer kermis waren doorgetrokken. Men verneemt, dat reeds twee personen te dier za ke zijn aangehouden. Men, meldt uit Hardenbergh d. d. 25 Au- hooren veroordeelen tot teruggave van zestien centsden eischer onverschuldigd als tol afge vorderd. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 25 AugustusHeden heeft de arroudissements- regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak F. van Esveldbrievenbesteller te dezer stede aangeklaagd van bij den brand in de fabrijk van de heeren Entlioven en comp. te zijn verschenen in schutterlijke uniform en daarmede dienst verrigt te hebben zonder tot het dragen daarvan geregtigd te zijn. De regt- bank heeft overwogen dat de beklaagde ge acht moest worden met opzet te hebben ge handeld en heeft hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden (het niet toe brengen van nadeel door de gepleegde daad) veroordeeld tot eene gevangenis van drie da gen en in de kosten van den processe, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Men meldt uit Amsterdam d. d. 24 Au gustus: Naar aanleiding eener deswege ont- vangene aanschrijving is ter kennis van de miliciens-verlofgangers der ligting 1855 tot het regement grenadiers en jagers, het 1ste, 2de en 4de bat. van het 2de, het 1ste bat. van het 4de, het 5de bat. van het 5de en het 2de bat. van het 6de regement infanterie be- hoorende, gebragt, dat zij verpligt zijn op zaturdag den 29 dezer, vóór ’s namiddags vier uur, bij hunne corpsen op te komen, om, vóór of op den 5 October daaraanvolgende weder met onbepaald verlof huiswaarts te worden gezonden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 24 Aug. Het in het IJter hoogte van Nieuwendam gelegen hebbende tjalkschip gevoerd door schip per G. van de Water, uit Leyden, is giste ren avond door de Lemster stoomboot zooda nig aangevaren dat het dadelijk gezonken is de schipper heeft zich met zijne vrouw twee kinderen en den knecht, P. Ruyter, in eene boot gered; doch een Hjarig meisje, dat in hel vooronder sliep heeft niet spoedig genoeg gered kunnen worden en is met het schip ge zonken. Men meldt uit Rotterdam d. d. 24 Au gustus Het bestuur van onze diergaarde had besloten, de wees- diaconie- en armenschool kinderen van alle gezindten uit te noodigen de diergaarde te komen bezigtigen in de week na kermis, en door eenige leden werd geop perd, die kinderen eene kleine verversching te verschaffen. Dit is zoo gunstig opgenomen, dat de commissie zich weldra in staat gesteld zag, om allen op wafelen te onthalen. Door eenparige medewerking van heeren leden zal dit onthaal aan p. m. 4700 kinderen kunnen gegeven worden en door de welwillende me dewerking van twee heeren brouwers worden de kleinen tevens met bier verzorgd. Men meldt uit Hardenbergh d. d. 22 Au gustus In de naburige gemeente den Ham heeft zich donderdag jl. een voor alsnog on opgelost voorval voorgedaanhetwelk onder de dorpelingen eene algemeene beweging heeft verwekt. Zeker landbouwer en diens vrouw hadden zich op dien dag naar de Ommer ker mis begeven en vóór het vertrek hunne zui geling, van acht weken oud, aan eene buur vrouw ter verzorging toevertrouwd. Deze zich des voormiddags naar hel land begeven de, om aardappelen te halen, had vooraf een ouder meisje als bewaarster over haar eigen kindje en die zuigeling gesteld. Bij hare te rugkomst vond zij het meisje voor hare wo ning in den tuin vruchten plukkende, en te huis vermiste zij de haar toevertrouwde zuigeling en vond van derzelver kleedingstukken slechts het mutsje. Ontsteld roept zij de buren; men zoekt, doch te vergeefs eindelijk komt men op bet denkbeeld, of ook hun zwijn het wicht zou SNEER, 28 Augustus. Het zittingjaar der staten-generaal is (zoo als ook vroeger was den 26 dezer in eene vereenig- der beide kamers, geslotennamens door Z. Exc. den minister van bin- nenlandsche zaken met eene ter zake passen de rede waarin Z. Exc. onder anderen reca pituleerde, wat in deze zitting was tot stand gebragt en op het punt van de wet op het onderwijs het volgende zeide Ten slotte werd het moeijelijk vraagstuk der regeling van het lager onderwijs door een wel verstaan gemeen overleg, tot beslis sing gebragt, op eene wijze, waardig het hoog gewigt van het onderwerp waardig de ver hevene roeping van de wetgevende magt. De koning heeft met bijzonder welgeval- pgemerkt den gang uwer overwegingen heeft de gewenschte uit- len o' te dezer zakeen komst bezegeld door eene spoedige bekrachti ging der wet.” Ter voldoening aan de bepalingen van de wetten van 17 September 1849 en 18 Decem ber 1852 is weder ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van ƒ552,800 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ100 en ƒ10, zoodat thans met inbegrip der bij vorige aan kondiging vermelde som van ƒ26,618,400 voor een bedrag van ƒ28,971,500 aan munt biljetten krachtens eerstgemelde wet uitgege ven en ten gevolge van laatstgemelde wet ge deeltelijk in omloop gehouden is ingetrokken. Men meldt i Augustus leis van men inhoudende de geschenken zer van Japan aan reeds bezig met de grooten om vang van vatten. Z. M. zich in de residentie, bevindt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 Augustus: Z. M. de koning is gisteren a- vond omstreeks 8'uur met een’ extra-trein van Rotierdam in deze residentie aangekomen. Naar men verneemt, zal Z. M. zich aanstaan den donderdag weder naar het Loo begeven. Naar men verneemt bestaat bij het mi nisterie van financiën het plan om in eene lang erkende behoefte te voorzien, die, name lijk om aan de post-ambtenaren de gelegen heid te verschaffen, om de openbare godsdienst oefeningen waarvan velen hunner in den regel verstoken zijn bij te wonen. Het valt niet te betwijfelen, of eene dergelijke beschikking zal eenen hoogst aaugenamen indruk teweegbren gen. Van wege het departement van koloniën zijn openbaar gemaakt eenige staten omtrent den handel en de scheepvaart op Java en Ma dura over het jaar 1856, waaruit blijkt: de geheele invoer aan goederen en geld heeft be dragen ƒ57,505,826, zijnde 9,525,966 meer dan in 1855 het geheele bedrag van den uit voer was ƒ105,726,122 zijnde ƒ21,615,725 meer dan in 1855 meer uit- dan ingevoerd 48,420,296. Volgens een ’s Gravenhaagsch blad is het bestuur der domeinen gedagvaard voorde regt- bank te Breda door zekeren Cornelis Roo- vers, arbeider onder Prinsenhage, om zich te gustus Ten vervolge op mijn berigt van den 22 dezer, met betrekking tot het voorval in de gemeente den Ham, kan ik thans met ze kerheid melden dat het lijk van het vermis te kindje van acht weken gepasseerden zon dag, bij toeval door een’ ingezeten van den Ham met name Willem Egbiuk ontdekt eu begraven gevonden is in een’ kuil aan een voetpad, op niet verren afstand van de ders gelegen de vermoedelijke daderes het feit, zijnde eene ongehuwde dochter (on geveer 20 jaren) van wijlen J. Dood, mede in die gemeente woonachtig, is onmiddellijk na die ontdekking in hechtenis genomen. Zij heeft dadelijk aan de policie bekend de moor denares te zijn en tevens verklaard, het kind eerst door het toebrengen van drie messteken gedood te hebben. Men zegtdat zij aan ver standsverbijstering lijdt. De justitie wordt verwacht tot het doen van lijkschouwing. Door de arrondissements-regtbank te Winschoten zijn in de zitting van den 11 dezer twee ambtenaren van den burgelijken stand veroordeeld tot eene boete van 1 voor iedere overtreding, wegens het geven van bekende achternamen als voornameu aan drie kinderen. De regtbank is hierdoor afgeweken van het vroeger door haar omhelsde gevoe len dat er geene strafbepaling te dezen zien bestond. Te Borger- en Tripscompagnie heeft het rooijen der aardappels eenen aanvang geno men, doch nog bij kleine partijtjes, die da delijk gescheept worden. De opbrengst is zeer bevredigend en bedraagt 250 A 260 mud van het bunder; geen spoor van ziekte is er aan te ontdekken de mud is ƒ1.20 en ƒ1.50 ver kocht. Men meldt uit Assen 25 Augustus De thans heerschende droogtegepaard met he- vigen oostenwind, geeft aanleiding tot vele branden in het veen welke onder deze om standigheden en bij gebrek aan water, bijna niet te blusschen zijn zoo is er zondag den 24 Aug. jl. brand ontstaan in het veen van den heer H. S. Gratema en Comp.aan de Asser wijk, ten gevolge waarvan 55 stok nieuwe en 20 stok oude turf verbrand is, en welke brand slechts met de meeste inspanning is kunnen gebluscht worden. Ook elders moet het vuur in de veenen vele schade doen. Zoo berigt men ons van Schoonoord, dat daar mede brand in den turf is ontstaan, en er wel voor ƒ2000 zou verbrand zijn ter wijl er alle vrees bestond, dat de brand zou overslaan tot de woningen die meestal uit turf en zoden bestaan zoodat zeer vele in woners hunne inboedels gepakt hadden eu met angst de dingen afwachtten die komen zouden. Ook bij Hoogeveen moet nog al vrij wat turf verbrand zijn. Deze branden zijn veelal aan onverzigtigheid te wijten zeer vele veenarbeiders maken op het bloote veen vuur tjes, om koffijwater te koken, en blusschen dezelve, wanneer ze naar huis gaan, dikwijls niet goed weer uit; het vuur deelt zich dan aan het veen medeen bij de felle droogte en hevigen windis hetzelve spoedig ver spreid. [Ook te Stadskanaal en nabij Martim ge meente Leek, en in het Lijndster veen; als mede tusschen Appelscha en de Smilde; voorts op het Aaltensche veen tusschen Vorsseveld Lichtenvoorde en Aalten gelegen woedt een hevige brand in de veenen die reeds zeer vele schade veroorzaakt heeft terwijl de ge volgen nog niet te berekenen zijn.] In eene dezer dagen te Meppel gehoude- ne vergadering van den raad dier gemeente is een belangrijk punt ter overweging gesteld waaromtrent weldra beslissing zal worden ge nomen. Het heeft namelijk ten doel, de af schaffing van de dienstdoende schutterij aldaar, die de eenigste iu de geheele provincie Dren the is en jaarlijks eene vrij aanzienlijke som uit de gemeente-kas vordert. Men wil beproe ven om ze gelijk te stellen met die ten plat- tenlandealzoo rustende, en meent, dat het aanhouden der dd. schutterij geene noodzake lijke behoefte is, maar dat zulks bijna uitslui tend als eene stedelijke weelde moet beschouwd worden. I SNEEKER COURANT. i n van u» 5 aan I- - I a 1 F t OU- van MgacaeeganMBMgBaeiag—;—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1