NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 70. 12de Jnargang. WOENSDAG den 2 September. BINNEN- EN BUITENLAND. l SMBSW - 1 V SPI SNEEKER ‘n Op gisteren werd door hh. voogden r o e i 1 2 L i I 1 I 1 1 lieer J. premie deel viel t i i 10 an an ■e- ie er s er cl ue u- >r- or nt n. er )t- te k- or >0 an o- e- 9 d- van de bur- vroe- a COURANT. een landbouwer bij zijn’ buur- touw ter leen vragen. De te huis zijnde, verzocht hem gemeente Oldemarkt ge- eene praam met ongeveer pd. hooi in brand daar en noord-oostelijke wind men de i van andere vaartuigen verwijderd fcn het Zijldiep gebragt alwaar dezelve tot Men meldt uit Steenwijk d. d. 23 Au gustus Op de heden alhier gehoudene bouw markt was eene goede hoeveelheid vee aan- gebragtdoch de handel was zoo traag, als welligt in geene jaren het geval is geweest ook de prijzen waren zeer gedaald men re kent, dat het rundvee over het algemeen wel een derde in prijs bij vroeger is vermin derd, uit hoofde van het voortdurend droogs weder en het daardoor opraken der weide. Niet alleen het rundvee, maar ook de van tijd tot tijd zoo buitengewoon hoog in prijs gestegen paarden zijn insgelijks zeer in prijs verminderd; zelfs zoo, dat de minste soort niet alleen geene koopers vond, maar men ze bij na niet voor het thans zoo dure onderhoud wilde hebben. Het is in het algemeen belang te hopen dat deze stand van zaken spoedig zal ophou den anders heeft men zekerlijk nog een’groo- teren omkeer in vele zaken te wachten die voor menigeen op meerder of minder nadeel zou uitloopen. Te Óssen zijl raakte dezer dagen 23,000 halve Ned. de felle oostelijke alle redding onmogelijk maakte heeft praam van andere vaartuigen verwijderd in I op het water is afgebrand. Men meldt uit Terwispel d. d. 22 Au gustus Gepasseerden woensdag werd alhier, ’s morgens circa 7 uur, bij het huis van S. S. Weiland, door zijne vrouw, aan den zooge- naamden Oudendijk, een jonggeboren kind van het mannelijk geslacht gevonden, gewikkeld in een stuk katoen enz., waarbij, naar men zegt, een briefje werd aangetroffen, houden de opgavehoe met het kind te handelen zijn’ naam enz. Door de ijverig in het werk gestelde pogingen der bevoegde autoriteit, is men er spoedig in geslaagd om de moeder die in een ander dorp dezer gemeente (Opsler- land) woonachtig is, op het spoor te komen, zoodat het kind haar gisteren weder is ter hand gesteld. Ter gelegenheid van het feest te Gro ningen op den 28 Augustus jl. is de prijs voor het schoonste span inlandsche paarden, be staande in een paar brillante hoofdslellen rijk met zilver gemonteerd toegewezen aan den heer mr. S. Witteveen van Metslawier en die bij de harddraverij zijnde complete wagen- gereiden rijk met zilver gemonteerd, aan den A. Olthofvan de Ham terwijl de een fraai gouden cilinder-horologie, ten aan den heer H. Eskes, van Kollum. In de Gron. Ct. meldt men het volgen de Al de turf in onze veen-kolonién is te genwoordig bijkans droog en klaar om af te voeren. Alhoewel de prijzen lager zijn dan verleden jaar is de veenman nog al vrij goed met den tegenwoordigen prijs tevreden daal de beste haardbrand of harde voor ƒ40, de beste greenmank van f 24 tot ƒ54 en de blaau- we of ligle turf voor ƒ20 lot ƒ50 het dag werk wordt verkocht. Daar door de tegen woordige droogte de veenman geenen natten turf op het veld houdt en op het dagwerk twee a drie gulden arbeidsloon kan besparen bij verleden jaar levert voor hem de min dere prijs bij verleden jaar weinig verschil op. In een gehucht tusschen Ulsen en Ool- marsum kwam man een eind vrouw alleen een oogenblik te wachten hetwelk de boer afwees, zeggende, dat hij nog eene boodschap te doen had en daarna zoude terugkomen. Bij zijne terugkomst vond hij de vrouw ker mende te bed liggen w-aarop hij zich naar het bed begaf en met deelneming naar hare zoo plotselijke ongesteldheid vroeg. Op dit oogenblik echter schoot de man toe -en zette hem eene pistool op de borstonder den uit roep Hoe, wilt gij in mijn eigen huis mijne vrouw onteeren Te vergeefs trachtte de boer zijne onschuld te betuigen, en de schijnbaar verwoedde echtgenoot gaf hem kort weg de keus tusschen den dood of het onder- leekenen van eene acceptatie op tijdwelk herhaalde opvoering van het gelegenhiedsstuk- je; Onthoud uw’ dag,” waarin hij opgeno men werdtelken male met geestdrift werd toegejuicht, en aan den feestdiseb, onlangs ter eere der helden van de Citadel in ’s vor sten paleis te ’s Hage aangerigtook door den koning werd uitgesproken. Thans berigt de Amst. Ct., dat op den 23 dezer, den verjaardag der onthulling van het monument op den Dam onder het bekende gedeukteeken van Van Speyk, in het burgerweeshuis, op last van Z. M. een colossale witte marmersteen met zwarten rand is ingemetseld waarop met roode en zwarte letters de dichtregelen van den heer Burlage gebeiteld slaan. Zonder voorkennis van regenten in het burgerweeshuis zelfs en in het diepst geheim, is dit edelaardig denk beeld des konings beraamd en uitgevoerd en eerst gisteren toen het gedenkstuk geheel af gewerkt uit ’s Hage in het burgerweeshuis werd afgeleverd, werd bet gelukkig voltooide plan openbaar. Wij laten het gedicht hier onder volgen. De in cursief gedrukte regels zijn in roode letters uitgevoerd. Aan Amstel’s burgerweeswiens ridderlijke hand Voor de eer van Vorst en Vaderland De lont sloeg in Iwt kruid ten koste van zijn 'leven Aan hem, die Neêrlands Vlag, geschonden en verscheurd, Aan de overmagt niet veil kon geven Dan in zijn bloed gekleurd. Van Speyk heefttrouw tot in den dood En trouw aan ’t kleed als kind gedragen Zijn Vlag, bij ’t laatst vaarwel! gedoopt in ’t zwart en rood, En zóó den euvelmoed in ’t aangezigt geslagen. Toen was de driekleur ’s vijands buit, Half rood g evened in ’t bloed, half zwart gebrand in’t kruid De naam des dichters is in gulden letteren aan den voet geplaatst ter regter en de dag- teekening, in blaauwe, ter linker zijde. Men meldt uit Amsterdam d. d. 27 Aug. Bij het 1ste reg. inf. is eergisteren een treffend ongeluk gebeurd. Terwijl de miliciens binnen de batterijen van het Vossgat nabij Utrecht bezig waren met schijfschieten werd de ser- jant Stevels, van voornoemd regement, die de wacht bij de schijf had, door eigene onvoor- zigtigheid door een’ kogel in het hoofd der mate getroffen, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Men meldt uit Rotterdam d. d. 26 Aug.: Heden morgen omstreeks acht ure deed een knaapje eene boodschap bij den vuurwerk- maker Van Doolwoonachtig op de plaats bekend onder den naam van de oude Manége, aan den Binnenweg alhier. Terwijl Van Dool zich een oogenblik had verwijderd roerde de knaap, naar men zegt, in een op de tafel staand kopje met eenig praeparaat ten ge volge waarvan dit ontvlamde, welke vlam zich terstond mededeelde aan eenig daar in de nabijheid liggend kruid, met het’ongeluk kig gevolg, dat binnen weinige oogenblikken het geheele buisje in lichte laaije vlam stond en geheel uitbrandde, terwijl ook de buren meer of minder schade leden. Van Dool heeft eenige brandwonden bekomen en de knaap, hoezeer deerlijk in het gelaat en vooral aan de handen gekwetst, verkeert echter in geene zorgelijke omstandigheden. De beide dienstboden van den banketbak ker M. te Haarlem verdacht van poging om het huis van haren meester in brand te ste ken zijn buiten vervolging gesteld. Men verneemt, dat de zaak der Maleijers voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land zal worden behandeld op donderdag 1 October ek. en volgende dagen. Het openbaar ministerie in deze zaak zal worden waarge nomen door den advocaal-generaal mr. Fran cois, terwijl, naar men verzekert, ambtshal ve als verdedigers zullen optreden de bh. mrs. C. van Bell, A. M. van Slipriaan Luïscius, B. L. Rasch en M. S. Pols. Men meldt uit Vlissingen d. d. 27 Au gustus De aanhoudende droogte veroorzaakt ook hier, zoowel voor de landbouwers als voor de bevolking der stad een nijpend ge brek aan drinkwater. Het stedelijk bestuur heeft reeds eenige schepen met water van de Oude Maas doen komen ook de vice-admi- raal Ferguson heeft het misbare drinkwater ter beschikking der arbeidendeklasse gesteld, maar ook die voorraad is uitgeput. SNEEK 1 September Van den 22 tot en met den 28 Aug. zijn in deze provincie 66 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6157. Op gisteren werd door hh. voogden van het Oud Burgerweeshuis alhier aanbesteed het daarstellen van sche kostschool Industrie-school ƒ28,070 mr. Z- M. Simons, gewezen minister van binnenlandsche zaken en thans lid van den raad van state eervol ontslag verleend als directeur koninklijke akademie ter opleiding van gerlijke ingenieurs enz. te Dellt den ger zamengestelden akademischen raad beves tigd en dien raad tevens belast met het fi- nanciëel beheer der akademie. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 28 Aug. H. M. de koningin zal omstreeks de helft der aanstaande maand nogmaals de residentie verlaten en wel naar Stuttgart vertrekken ten einde eenigen tijd bij haren koninklijken vader t§ verblijven. Die grijze vórst, in 1781 geboren, zal den 27. September zijnen 76sten verjaardag vieren. De minister van staat, Rocbussen die on langs deze residentie had verlaten wordt bin nen weinige dagen van zijne buitenlandsche reis alhier terug verwacht.” De minister van buitenlandsche zaken ontvangen hebbende onderscheidene adressen van militairen in Fransche dienst, houdende verzoek om onderrigt te worden, op welke wij ze zij zich zullen hebben te gedragen ten einde in het bezit te geraken van de medail le ingesteld bij hel decreet van Z. M. den keizer der Franschen van den '12 dezer voor de militairen die in de jaren 1792 tot 1813 onder de Fransche vanen hebben gestreden en onderrigt dat ook bij het Fransche ge zantschap alhier vele zoodanige adressen inko men heeft ter kennis gebragt van de perso nen in de termen van gemeld decreet val lende, dat bij het departement nog geene me- dedeeling en ook bij het Fransche gezantschap, tol dusverre geene voorschriften te dier zake zijn ingekomen, doch dat de belanghebben den bij de aankondiging in de Staats-Courant nader deswege zullen worden ingelichtwel ke de weg zal zijn ter bevrediging van hun verlangen. Z. F.xc. de minister van binnenlandsche zaken heeft opgeroepen den persoon van Con rad Hermann aan wien eene som is bespro ken uil het legaat van keizer Napoleon I. Men meldt uit Amsterdam d. d. 28 Au gustus Men verneemt dat Z. Exc. de mi nister van oorlog, ten einde de oprigtiug van hel Paleis voor Volksvlijt van zijne zijde zoo veel mogelijk te bevorderen er in heeft toe gestemd dat de kavalerie-kazernen worden verplaatst op de gronden daartoe van wege de Vereeniginy voor Volksvlijt aangeboden. Men mag zich dus vleijen, datten gevolge van de ze goedgunstige bewilliging, weldra eenen aanvang met den bouw van deze belangrijke stichting zal worden gemaakt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 28 Aug.: Heden is in de residentie per telegraaf het be rigt uit Rusland ontvangen dat heden aldaar is voltrokken hel huwelijk tusschen Z. Keiz. H. den grootvorst Michael Nicolaewitsch geb. 25 (15) Oct. 1852, broeder van Z. M. Alexan der IIkeizer aller Russen en H. K. H. prin ses Cecilia Augusta geb. 20 (8) Sept. 1859 zuster van den regerenden groothertog van Baden, welke prinses laatstelijk bij hare intre de in de Grieksche kerk de namen heeft be komen van Olga Tbeodorewna. De heer mr. J. H. Burlage heeft in Fe bruary 1836, voor den kapitein ter zee H. Wipff, die voorzitter was van eene rèunie van zeeofficieren te Amsterdam gehouden t i gedachtenis aan Van Speyk’s heldendood een’ toast vervaardigd die naauwelijks uitge- Inagt, van mond tot mond ging later bij de een gebouw voor eene Fran- eene Kinder-bewaar- en eene en wel voor de som van aannemer is geworden H. Keikes, timmerman te Ijlst. de koning heeft den beer dr. G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1